1. Anasayfa
 2. Saat Markaları

Rolex Saat Markası Hakkında Eksiksiz Klavuz

Rolex Saat Markası Hakkında Eksiksiz Klavuz
Rolex
1

Rolex Saat Markası Hakkında Genel Bilgiler

Rolex saat markası, her yıl 7 milyar doların üzerinde satış yapan, günde 2000’den fazla saat üretiminde bulunan ve dünyadaki en lüks İsviçre saat markaları arasında yer alan üst düzey bir saat markasıdır. İsviçre’li saat üreticisi şirket, Rolex ve Tudor adı altında ürettiği kol saatlerini tüm dünyaya, yetkili satıcıları aracılığı ile servis eder ve dağıtır.

1905 yılında İngiltere Londra’da Hans Wilsdorf ve Alfred Davis tarafından kurulan şirket, çok kısa süre önce dünyanın en güçlü markaları arasında 57. sıraya kadar yüksekmeyi başarmıştır. Şirketin asıl adı bilinenin aksine Wilsdorf and Davis’tir. 1919 yılında tüm operasyonlarını İsviçre’nin Cenevre kentine taşıdı. Marka günümüzde Patek Philippe, Omega, Panerai gibi lüks, saatçiliğin önde gelen markaları ile rekabet etmekte, tenis, golf, yatçılık ve daha birçok yarış sporlarında büyük etkinliklere sponsorluk yapmaktadır.

Rolex Saat Markası Kuruluşu

Rolex, 1902 yılında Hans Wilsdorf ve üvey kardeşi olan Alfred Davis tarafından Wilsdorf and Davis olarak kurulmuştur. Önceleri, saat hareketlerinde uzman olan Hermann Aegler’in mekanizmalarını ithal ederek, Dannison gibi şirketlerin yaptığı kaliteli saat kasalarına bu mekanizmaları yerleştirerek Londra’da saat yapımcılığına başladı. İkili, ürettikleri kronometreleri kuyumculara dağıttı. Üretilen eski saatlerde genellikle kasa içinde ”W&D” damgası bulunur.

Rolex - Submariner
Rolex – Submariner

Rolex Saat Adı Nereden Geliyor?

1908 yılı şirket için çok önemli bir yıldı. Wilsdorf  bu tarihte ”Rolex” i ticari marka olarak tescil etttirdi ve İsviçre’de ilk ofisini La Chaux-de-Fonds’da açtı. Wilsdorf’un bu ismi seçmesinin nedeni olarak ”Rolex” kelimesinin her dilde telafüz edilmesinin kolay olması gösterilir. Wilsdorf’a göre ”Rolex” kelimesi kulağa sarılmış bir saat gibi geliyordu.

Rolex - Datejust 41 ref 126334
Rolex – Datejust 41 ref 126334

1914 yılında ise Kew Obervatory tarafından Rolex saatine A sınıfı hassas sertifika verildi. Bu sertifika normalde yalnızca deniz kronometrelerine verildiği düşünüldüğünde bu ayrım heyecan verici bir gelişmeydi.

O tarihlerde İngiltere’de lüks eşyalara büyük savaş vergileri uygulanmaktaydı ve bu yüzden Wilsdorf 1919 yılında İngiltere’den ayrılmaya karar verdi. Rolex saatlerin üretilmesinde altın ve gümüş kullanılıyordu ve vergiler yüzünden ürünler çok pahalıya mâl oluyordu. Wilsdorf, İsviçre’nin Cenevre kentine Rolex Watch Company ismi ile taşındı. Markanın ismi daha sonra Montres Rolex SA ve en sonun Rolex SA olarak kaldı.

Rolex - Yacht Master II
Rolex – Yacht Master II

Wilsdorf, Rolex markasını yarattıktan sonra, yüksek kaliteli ancak daha uygun fiyatlı bir saat markası olan Tudor‘u kurdu. Bu bağlı şirketin kuruluş tarihi ise 1946 yılıdır. Wilsdorf 1960 yılında vefat edene kadar her iki şirketi de yenilikçi ve kaliteli saatler üreterek büyütmeye devam etti.

Rolex - Datejust
Rolex – Datejust

Hans Wilsdorf Vakfı

1944 yılında Wilsdorf’un karısının ölümü ile Hans Wilsdorf vakfın temellerini attı. Wilsdorf şirketleri, işler iyi gittiği sürece bu vakfa hisse devredip kendini sigorta altına almaktadır. Bugüne kadar Rolex şirketi hala büyük bir güven içerisinde işlemektedir ve hisselerini halka açma ihtiyacı duymamıştır.

Rolex - Datejust
Rolex – Datejust

Rolex’in Saat Dünyasına Kazandırdığı Yenilikler

Rolex saat markası kurulduğu 1902 yılından bu yana yenilikçi ve başarılı saat tasarımları ile fark yaratmayı başarmıştır. Rolex, kadran üzerindeki tarihi ve günü otomatik olarak değişen ilk kol saatini sunan şirkettir. Ayrıca, 100 metreye kadar su geçirmez ilk kol saati, iki farklı zamanı tek bir saatte gösteren ilk kol saati gibi bir çok ilke imza atmıştır. Aynı zamanda bir kronomotre sertifikası almaya hak kazanan ilk kol saati de Rolex’tir. Saat dünyasına kazandırdığı sayısız yenilikten bazıları şunlardır;

 • 1910: İsviçre Kronometre Hassasiyet Sertifikasını alan ilk kol saati
 • 1926: Rolex, ilk su geçirmez kol saatini test ederek üretti ve saat dünyasında yeni bir atılım yapmayı başardı. Bu saatten itibaren bugün hala üretilmekte olan Rolex’in en ünlü saat modellerinden birisi olan Oyster koleksiyonu doğdu.
 • 1945: Saat kadranında ilk kez otomatik değişen tarih göstergesini kullandı.
 • 1954: İki saat dilimi gösteren ilk kronometre
 • 1956: Hem tarih hem de günü gösteren ilk kol saati
 • 2012: Birden fazla kullanım için tasarlanmış komut çerçevesine sahip olan ilk kol saati
Rolex - Daytona
Rolex – Daytona

Hareketler

1931 yılından önce Rolex kurmalı saatler üretiyordu. 1931 yılından sonra ise kendinden kurmalı model olan ”Bubbleback” modelini sundu. Bu saat kendi kendini kuruyordu ve bu bileşeni çalıştırmak için kullnıcının kolundaki hareketten faydalanıyordu. Yeni kendinden kurmalı saat mekanizması modeli sadece elverişli hale getirmekle kalmadı, aynı zamandan daha güvenilir ve doğru saati göstermesini sağladı.

Rolex - Deepsea
Rolex – Deepsea

1960 ve 1970’lerin sonunda, Rolex mühendisleri gelişen kuvars teknolojini yakalamak için çalışmalar yapmaya başladı. Rolex sonunda, Rolex Quartz Tarihi’inde Beta 21 5100 numaralı kuvars hareketi üretmek için 16 üretici ile işbirliği yaptı. Çalışmalarına devam etti ve beş yıl içinde Rolex Oysterquartz’ta kullanılan 5035/5055 hareketi üretildi.

Rolex Yılda Kaç Adet Saat Üretiyor?

COSC istatistikleri, Rolex’in her yıl yaklaşık olarak 700.000 mekanik kronometre ürettiğini göstermektedir.

Rolex’in Birçok Saat Modeli Halen Üretilmektedir.

Rolex uzun tarihi boyunca sayısız saat modelleri üretti. Bazıları üretilmiyor ancak o modeller şuan vintage ve koleksiyon ürünleri olarak kabul ediliyor. Diğer birçok model ise sürekli olarak üretiliyor ve satışa sunuluyor.

Rolex - Submariner
Rolex – Submariner

Kullanıcıların tarzına yönelik çok çeşitli Rolex saat modelleri bulunmaktadır. Örneğin, yüzmek ve dalmaktan hoşlanıyorsanız, bu iki spor için üretilmiş Rolex Submariner sizin için en iyi seçenek olabilir. Bu model su basıncına karşı oldukça dayanıklıdır ve en zor şartlarda bile doğru zamanı göstermesi için tasarlanmıştır. Yarışmaktan hoşlanıyorsanız eğer Rolex Daytona daha iyi bir seçenektir. Daytona, yarış tutkunları için özel olarak tasarlanmıştır ve model ismini de en popüler yıllık yarış etkinliklerinin birinden almıştır.

Rolex Oyster Koleksiyonu Modelleri

 • Datejust
 • Datejust II
 • Datejust Lady 31
 • Datejust Pearlmaster 34
 • Day-Date
 • Day-Date II
 • Cosmograph Daytona
 • Rolex Deepsea
 • Explorer
 • Explorer II
 • GMT-Master II
 • Lady-Datejust
 • Miss Datejust Pearlmaster
 • Milgauss
 • Oysters Standing
 • Marine Dweller 4000
 • Submariner
 • Sky-Dweller
 • Yacht-Master
 • Yacht Master II

Rolex Cellini Koleksiyonu Modelleri

 • Cellini Time
 • History of Cellini
 • Cellini Dual Time
 • Cellini Rolex Prince
Rolex - Submariner
Rolex – Submariner

Rolex Saat Hakkında Genel Özet

Rolex saatler, bugün dünyada en saygın ve en çok bilinen saatlerdir. 1908 yılında Hans Wilsdorf tarafından kurulmuştur ve 1915 yılından itibaren ikonik Rolex adı altında markalanan bu saatler, tüm lüks eşyalar arasında zamansız şıklığı ve prestiji simgelemektedir. Resmi İsviçreli Kronometre Test Enstitüsü COSC testlerini ilk geçen saat markası olmasının yanı sıra Rolex, su geçirmez saat kasaları, çoklu zaman dilimi, zaman tutma ve kadranlar üzerindeki tarih özelliği konusunda öncülük eden en yenilikçi markalardan birisidir.


Rolex tarihi ve modelleri hakkında detaylı bilgiye www.rolex.com resmi adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, En İyi 15 Rolex Kadın Saat Modeli ve En İyi 10 Rolex Erkek Saat Modeli yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir