1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

A. Lange & Sohne Saat Hakkında İnceleme

A. Lange & Sohne Saat Hakkında İnceleme
A. Lange & Söhne 1815 Tourbillon Handwerkskunst model limited edition
0

A. Lange & Söhne Tarihi ve Tüm Detayları 

A. Lange & Söhne, üstün saatler üreten asırlık saat markalarından biridir. A. Lange & Söhne adını mükemmel hassasiyeti olan, zarif, tutkulu sıkı çalışmadan almıştır. Marka, büyük reklam kampanyaları ve pazarlama faaliyetlerinin yardımı olmadan, geleneksel saat yapımcılığına bağlı kalarak çalışmalarını sürdürmektedir. Markanın kurucusu olan Ferdinand A. Lange, 1845 yılında saatçilik atölyesinin temellerini attı ve ilk iş olarak Glashütte saat endüstrisini kurdu.

A. Lange Söhne - Datograph Perpetual Tourbillon
A. Lange Söhne – Datograph Perpetual Tourbillon

Ferdinand A. Lange’in torunu Walter Lange, 1990’dan sonra Alman Demokrat Cumhuriyeti’nin yıkılmasından sonra markayı tekrar canlandırarak saatçi ailesine ikinci bir şans daha verdi. Bu ikinci kuruluşundan sonra piyasaya sunulan ilk A. Lange & Söhne saat modeli ile birlikte klasik ve zamansız bir Alman saat markası olarak kabul edildi. Bugün, A. Lange & Söhne, ayrıntılı üretim teknikleri, saat mekanizmalarının derinliği ve iyileştirilmesi göz önüne alındığından dünyanın en iyi saat markalarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Bir Alman Saat Markası Olan A. Lange & Söhne’in Eşsiz Tarihi

7 Aralık 1990’da, şirketin tarihi kurucusu olan Ferdinand’ın büyük torunu Walter Lange, A. Lange & Söhne’in memleketi Glashütte’deki atölyesini restore edileceğini açıkladı. Ferdinan Adolph Lange, Saksonya hükümetinin sağladığı bir kredi ile şirketini kurmasının üstünden 145 yıl geçmişti. Bugün A. Lange & Söhne ismi, dünyadaki en yüksek kalitede saatler ürettiği bilinen prestijli bir saat markasıdır.

A. Lange Söhne - Tourbograph Perpétuel Pour le Mérite
A. Lange Söhne – Tourbograph Perpétuel Pour le Mérite

1845 yılında, vizyon sahibi olan Ferdinan Adolph Lange, saat fabrikası kurmak için Avrupa çapında kullanılan bir gümüş sikke olan 7.800 Thaler kredisi aldı. Ferdinand A. Lange, Saksonya içişlerinden bu maddi yardımı aldıktan sonra ilk iş olarak, gözetimi altında yetiştirebileceği 15 adet çırağı yanına işe aldı. Sonuç olarak bu girişimi sayesinde Glashütte bölgesinde saatçilik sanatını tanıttı ve bölgede yeni bir sanayi kolunun gelişimine ön ayak oldu. Lange’in yanına aldığı çıkarlar saatçilik konusunda hiç bir şey bilmeyen kişilerdi ancak onları eğitmek için büyük bir sabır gösterdi ve bunda başarılı oldu. Sonunda, Glashütte’de yaşayanlar için yeni bir ticaret sektörü kuruldu ve gelişti.

A Lange Söhne - Datograph Perpetual Tourbillon
A Lange Söhne – Datograph Perpetual Tourbillon

Lange’in en büyük iki oğlu Richard ve Emil, 1875’te babalarının ölümünden sonra şirket yönetimini devraldılar. Yeni yöneticilerinin kontrolünde şirket büyüdü. Emil Lange, şirketin işleyişini çok kolay kavramıştı ve tüm becerilerini burada sergilerken, Richards Lange, horoloji yeteneğini geliştirmeye odaklandı. 1930 yılına gelindiğinde ise Richard, denge kaynakları için yeni alaşım keşfetti ve bu buluşunu patentledi. Siemens mühendisleri tarafından yayınlanan bir makaleyi okurken, denge yayının esmekliğini artırmak için küçük bir berilyum yüzdesi ekleme fikrini düşündü. Bu fikir işe yaradı ve bu teknik günümüzde hala birçok yüksek kaliteli mekanik saatte kullanılmaktadır.

A Lange Söhne - Datograph
A Lange Söhne – Datograph

İkinci Dünya Savaşı sonrası, hem şirket, hem de Lange ailesi için oldukça zorlu geçti. Savaşı Almanya kaybetti ve kazanan devletler, diğer tüm markalar gibi A. Lange & Söhne markasını da kamulaştırdı. Almanya’nın tekrar birleşmesinden sonra, Ferdinand’ın büyük torunu Walter Lange şirketi yeniden kurmak için 1990 yılında bir girişimde bulundu. O zamanlar şirketin her hangi bir çalışanı yoktu. Ayrıca saat yapmak için her hangi bir ekipmana yada makinelere sahip değillerdi.

Şirket, tekrar başarıyı yakalamasında büyük pay sahibi olan başarılı girişimci Gunter Blumlein’e ulaştı. Daha sonra şirket 1994 yılında dört adet yeni A. Lange & Söhne saat modelini tanıttı. Bunlar; Lange 1, Arkade, Saxonia ve Lange Tourbillon modelleriydi. Saatler kesinlikle saatçilik endüstrisinde sansasyon yarattı ve A. Lange & Söhne ismi yıllar sonra bir kez daha saat uzmanları ve meraklıları arasında, en iyi saat markaları arasında gösterilmeye başlandı.

A. Lange & Söhne ve Saatçilik Sanatı

Bir kol saatinin sanat eseri olarak anılması için yalnızca dış tasarım öğeleri yeterli değildir. Bir saati asıl olarak sanat eseri mertebesine yükselten şey, karmaşık ve mekanik bileşenleridir. A. Lange & Söhne saat modelleri, özellikle işçiliğe ve detaylara çok fazla özen göstermektedir. Marka, yüksek kalitede kol saatlerinin ve kronografların yalnızca İsviçre’de üretilmediğini, bu işi tutku ile yapan kişilerin hemen her yerde sanat eseri saat modelleri üretebileceğini kanıtlıyor. A. Lange & Söhne saat koleksiyonları günümüzde saatçilik yeteneklerini sürekli geliştirerek yeni standartlar belirlemektedir.

A Lange Sohne - Tourbograph Pour le Merite
A Lange Sohne – Tourbograph Pour le Merite

A. Lange & Söhne saat modelleri otomatik ya da manuel olmak üzere sadece kendi ürettiği mekanizmaları kullanmaktadır. Lange saatlerinin bir diğer özelliği de patentli geniş tarih göstergeli saat üretimleridir. Saatlerde kullanılan standart tarih göstergeleri küçük ve okunaklı olması için  çoğu kez bir büyüteçle donatılmıştır. Lange saat modellerinde kullanılan çift diyagram, büyüklük olarak standart tarih göstergelerinin neredeyse 3 katıdır. Mekanizmada, saatin kadranında görülen sayıların, standart tipik bir tarih gösterimi sırasında gözüken rakamlardan büyük olmasına izin veren iki ayrı disk kullanılır.

A Lange Sohne - Zeitwerk Date 148.038
A Lange Sohne – Zeitwerk Date 148.038

A. Lange & Söhne her zaman saatlerini geliştirmek için çalışmaktadır. Bu doğrultuda 1997 yılında şirket içinde yeni üretilen otomatik kalibreli SAX-O-MAT ile donatılmış yeni bir saat piyasaya sürdü. Langmatik adındaki bu modelin tepe düğmesi çekildiğinde sıfırlanan büyük bir tarih göstergesi vardır ve zaman ayarlanırken durdurulabilen bir saniye ibsaresi bulunur.

A. Lange & Söhne’den Lang 1 Gibi Üstün Saat Modelleri

A. Lange & Söhne şirketin odak noktasına kaliteyi yerleştirmiştir. Alman saat şirketi, 19. yüzyılın başındaki kuruluşundan bu yana, saat yapımcılığının en üst segmentini oluşturan saatler üretmekte hep ısrar etmiştir. Eşsiz hassasiyet ve sofistike tasarımlar A. Lange & Söhne saat markasının imzası oldu.

Şirketin kuruluşundan beri A. Lange & Söhne, zamansız saatlerini sürekli olarak geliştiriyor. 1994 yılında şiketin kurucu ortağı olan Günter Blümlein ile birlikte lanse edilen koleksiyon, markanın tüm ticari öğelerini içeriyordu ve hepsi markanın geleneklerine uyan üst düzey saatlerdi.

A. Lange & Sohne - Richard Lange Tourbillon Pour le Mérite
A. Lange & Sohne – Richard Lange Tourbillon Pour le Mérite

Bunlar; Tourbillon Pour le Meritte, Lange 1, Saxonia ve Arkade koleksiyonundan oluşuyordu. Tourbillon Pour le Merite dışında kalan tüm modeller markanın patenti uzatılmamış tarihi ile donatılmıştı. Günümüzün geleneksel unsurlarını barındıran bu modeller aynı zamanda yenilikçi ve işçiliği ile markanın yeni yarattığı girişimi karakterize ediyordu.

A. Lange & Söhne saatleri, sadece endüstrinin uzmanları uzmanları tarafından değil, önemli kişilerin bileklerini de süslemektedir. Markanın birçok ünlü müşterisi bulunmaktadır. Lange 1’in kullanıcıları arasında, Brad Pitt ve Clint Eastwood bulunuyor. Hintli aktör ve Bollywood film yönetmeni Farhan Akhtar da, A. Lange & Söhne tutkunları arasındadır ve her zaman bileğinde zarif bir Datograf modeli taşımaktadır.

A. Lange & Söhne, inanılmaz geçmişi ve eşşiz hikayesi ile saat endüstrisinin en önemli markalarından biridir. Ürettiği saatler ve geliştirdiği teknolojiler ile üst düzey saat markaları arasında en tepedeki markalardan biridir.

Ayrıca “Alman Saatçiliğinin Zirvesi A. Lange & Söhne’nin En İyi 5 Saat Modeli” yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir