Post Image

Fossil SaatFossil Saat Markası Hakkında Genel Bilgi

Fossil, Amerikan menşeli, saat tasarımcısı ve üreticisidir. Fossil modaya uygun saatler tasarlar, üretir ve dağıtımı ile ilgilenir. Dünyanın en büyük, moda markası saat üreticilerinden biridir.

Fossil‘in üretimini üstlendiği saat markaları arasında Emporio Armani, Karl Lagerfeld, Michael Kors, Marc Jacobs, DKNY, Diesel, Burberry, Relic, Michele, Zodiac, Skagen, Adidas, Tony Burch ve Armani Exchange gibi ünlü markalar bulunmaktadır. Bu markaların birini tercih ettiğinizde, aslında kolunuza bir Fossil saat aldığınızı düşünebilirsiniz.Fossil Marka Saatler Kaliteli Midir?

Fossil saatlerin çoğu, Japon kuvars mekanizmaya sahip. Ancak yakın dönemde yeni bir girişimde bulunarak, İsviçre’nin Ticino kantonunda kurduğu fabrika ile artık, İsviçre kuvars ve otomatik mekanizmalar da üretiyor. Burada ürettiği ürünler ile İsviçre pazarında da söz sahibi olmak isteyen Fossil, Emporio Armani ve Tony Burch markalarının İsviçre üretimlerini gerçekleştirerek bu alanda da güçlü olduğunu kanıtladı.

Ek olarak Fossil sadece saat üretimi yapmaz. Bunun yanında aksesuar, deri, tekstil ve mücevherat gibi ürünler de tasarlar, üretir ve dağıtır. Ancak şirketin ana gelir kapısı olan saatçiliğin yanında bu ürünler pek bilinmez.

Fossil saatler kendi moda kategorisi ve fiyat aralığı içinde en kaliteli markalardan biri olarak kabul edilmektedir.

Markanın 1984 yılında piyasaya girmesinden önce saat sektöründe büyük bir açık vardı. O dönemlerde kullanıcıların sadece iki seçeneği vardı, ya yüksek bir ücret ödeyip çok kaliteli saatler alacaklar yada güzel ama çok kalitesiz saatler alacaklar.

Fossil pazara girdiğinde, kaliteli, modaya uygun fakat uygun fiyatlı saatler üretti. Saat kullanıcıları bu kaliteli ve uygun saati hemen kabul etti. Çok kısa sürede marka popüler oldu.Fossil Marka Saatlerin Tarihi

Fossil saat 1984 yılında, Tom Kortosis tarafından kurulmuştur.

Bu tarih saatlerin önemli bir moda aksesuarı olarak kullanılmaya başlandığı tarihe denk gelmektedir. Tom ve abisi Kosta Katosis uzak doğudan perakende mal ithal ederek, büyük gelir elde edebileceklerini farketti. Öncelikle uygun fiyatlı saatleri hedeflediler.

İşinden bıkan Tom istifa ederek Hong Konga uçtu. Yaklaşık 1500 adet birçoğu retro görünümlü saat ile geri döndü ve hepsini ABD’de sattı. Ertesi yıl 1985’de şirket ilk Fossil marka saatleri tanıttı. Bu tarihlerde saatler moda dünyasını istila etmeye başlamıştı ve Swatch, saat markaları içinde pazar hakimiydi. Fossil de piyasaya girdiğinde artık moda dünyası saat dünyasına gerçekten hükmetmişti.

Fossil fs5068
Fossil fs5068

1989 yılında Fossil, ABD’nin 1950’li yıllarını anımsatan grafiklerle tasarlanmış ikonik teneke saat kutularını tanıttı. Bu paketleme stratejisi tüketici nezdinde geniş bir destek buldu ve o zamandan beri Fossil saatler aynı teneke kutular ile satılıyor.

1990’da Fossil Relic saat serisi ile birlikte deri ürünlerini tanıttı. Aynı yıl ilk kez Basel saat fuarına katıldı.

1992 yılına kadar Fossil saat, uzmanlık alanını genişleterek kadınlar için birdizi deri ürün ve kemer üreterek piyasaya sürdü ve pazar payını genişletmeye başladı. İlerleyen yıllarda küçük deri cüzdanlar üreterek erkekler için ürettiği diğer aksesuar ürünlerini piyasaya sürmüş oldu.

Marka ayrıca “Fossil Europe GMBH”ı kurarak coğrafi anlamda da genişlemeye başladı. Almanya merkezde kurulan bu şirket sayesinde ürünlerini tüm Avrupa’ya pazarlamaya başladı.

1995 yılına geldiğimizde ise Fossil, ilk outlet mağazasını, 1996 yıllında Chicago ve Dallas’da ilk aksesuar mağazalarını açtı.

Aynı yıl Fossil.com lanse edildi. Bu girişim aynı zamanda, saat ve aksesuar dünyasının e-ticarette, öncülerden biri olmasını sağladı.Fossil Markası Büyüyor

Şirket 1997 yılında, Emporio Armani adına saat üretmek için ilk lisans anlaşmasını geçekleştirdi. 1999 yılına geldiğimizde Diesel ve DKNY’de Fossil Grup bünyesine katıldı. 90’lı yılların sonuna doğru Fossil, dünyanın önde gelen gözlük üreticilerinden Safilo ile ortaklık kurarak, optik çerçeve üretimine de başladı.

Fossil - CH2890
Fossil – CH2890

2000 yılından itibaren giyim sektörüne de girdi. Aynı yıl İngiltere, Almanya ve Singapur’da mağazalar açarak büyümeye devam etti.

2001 yılında Genender İnternational’dan 4.7 milyon dolar karşılığında İsviçre markası olan Zodiac saati satın aldı. Aynı yıl Burberry markası ve dünyaca ünlü tasarımcı Philippe Starck ile lisans anlaşması imzaladı.

Sadece bu değil, Fossil aynı zaman da Kaleido adlı saat kadranları için renk değiştiren bir teknoloji geliştirdi.

2002 yılında Emporio Armani takılarını tasarlamak, üretmek, pazarlamak ve dağıtmak için anlaşma imzaladı. İsviçre’nin Basel şehrinde ki dağıtım şirketlerini satın aldı. Ayrıca ilk perakende mağazasını da Avusturalya’da açtı.

2004 yılında Michael Kors ve Marc Jacobs saatlerinin erkek ve kadın koleksiyonları için ortaklık yaptı. Aynı yıl Michele markasını satın aldı ve Adidas ile dünya çapında lisans anlaşması imzaladı.

2005 yılında Diesel takılarını üretmek için anlaşıldı.

2007 yılında Fossil kendi aksesuarlarını üretmeye başladı ve ABD dışında ilk internet sitesini Almanya’da açtı.

2008 yılında DKNY markasının takıları için Uluslararası dağıtım anlaşması yaptığını duyuruldu. Ardından Armani Exchange ile lisans anlaşması imzalandı.

2011 yılına kadar Fossil Teksas Richardson’da olan merkezini Fossil Central Station adında bir kampüse dönüştürdü ve resmi marka etiketini “long live vintage’’ olarak değiştirdi. Aynı yıl Michael Kors takılar için lisans anlaşması imzaladı ve Karl Lagerfield ile global ölçekli bir anlaşmaya vardı.

2012 yılında Skagen markasını 236,8 milyon dolara satın aldı.

2013 yılından itibaren koleksiyonuna İsviçre de üretilen lüks ve daha pahalı saat serisi olan Fossil Swiss serisini de ekledi.

Fossil kasım 2015’de Misfit teknolojisini geleneksel görünümlü saatlere dahil etme düşüncesi ile markayı 260 milyon dolara satın aldı.Fossil İsminin Anlamı Ne? İsim Nereden Geliyor?

Markanın uzun tarihini yazdıktan sonra isminin anlamını yazmamak olmazdı. Markanın kurucuları olan iki kardeş olan Tom ve Kosta, babalarına Fossil diye lakap takmışlardı ve böyle hitap ediyorlardı. Böylece saatlerin ismi, babalarının lakabı olan “Fossil” lakabını aldı.

Fossil - JR1401
Fossil – JR1401
Fossil Saatler Nerede Üretiliyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Fossil saatlerin ilk üretim yeri Hong Kong’taydı. Marka, milyar dolarlık şirket haline geldikten sonra kendi üretim tesislerini kurdu. Birçok markanın üretiminin yanı sıra, çeşitli kalite ve farklı fiyat grubuna yönelik de saat üretimi yapmaktadır. Fossil Grup, her biri kendi üretim hattına sahip, geniş bir alt şirket oluşumuna sahiptir. Sonuç olarak Fossil Grup, mekanik ve quartz saatleri tasarlıyor, üretiyor ve dağıtıyor.

Fossil saatler nerede üretiliyor sorusuna gelirsek, mekanik mekanizmaya sahip olan markaların saatleri için İsviçre, Almanya, İngiltere ve Japonya’da üretim yapılmaktadır. Bunlar yüksek fiyat grubuna dahil kaliteli ürünlerdir.

Düşük fiyatlı saatlerin çoğu Çin’de ve Asya ülkelerinde üretilmektedir. Yinede bir çok marka ile karşılaştırıldığında Fossil’in Çin’de ürettiği kuvars saatler, fiyat performans karşılaştırması yapıldığında çok makuldür. Ancak Fossil bünyesinde her bütçeye uygun, ister pahalı ve kaliteli, ister uygun ve orta kaliteli saat bulmak mümkündür.Saat Piyasasında Fossil Markasının İtibarı Nasıldır?

Fossil’in bünyesinde ki markalara bir kez bakmak, itibarı hakkında size ipucu verecektir. Moda saati olarak bilinen merkezinde, tasarımı ve fiyatları göz önüne alındığında gerçekten iyi bir değerdir. Ancak yinede üst grup pahalı saatler ile karşılaştırılmamalıdır. Fiyatına göre iyi bir tasarımı ve kalitesi olduğu şüphesizdir.

Fossil ffs5088
Fossil – ffs5088

Fossil Grup bünyesinde, Burberry, Emporio Armani, Michael Kors, DKNY, Marc by Marc Jacobs ve Karl Lagerfield gibi, moda devi markalar bulunmaktadır. Bu birinci sınıf moda markaları ile Fossil’in kendi markası için ürettiği saatler arasında bir fark bulamazsınız. Hemen hemen hepsi aynı kalitededir.

Fossil genellikle Citizen, Seiko, Timex, Guess ve Swatch gibi saat markalarıyla karşılaştırılır. Bu markalar, Fossil’in itibarının hangi seviyede olduğunu göstermektedir. Ne olursa olsun Fossil, güvenilir yapısı, modern stiller ve yarattığı trendler ile üst düzey tasarımları birleştiren, önemli bir markadır.Fossil Saatleri Güvenilir Midir?

Daha önce Fossil saat kullanan bir çok kişi markanın güvenilirliği hakkında hep olumlu geri dönüş yapmıştır.

Fossil saatleri 2 yıl garanti kapsamındadır. Saatçilik sektöründe yıllardan beri güvenilir işçilik ve kusursuz kalite de saatler tasarladı ve üretti. Fossil saatlerin çoğu, oldukça dayanıklı onarımı kolay paslanmaz çelikten üretilir. Özellikle çelik ürünlerinin temizlenmesi mümkündür.Fossil saatlerin tarzı nasıldır? Modaya uygun mudur?

Fossil saatler, üretildiği her dönem popüler olmuş modellerdir. Marka kalitesini korurken saatçilik modern tarzlar geliştirmiştir. Ayrıca çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu için her tarza uygun bir koleksiyon bulabilirsiniz. Modern saatlerden, klasik saatlere, sportif saatlerden, sofistike saatlere, Fossil koleksiyonunda size göre mutlaka bir model bulacaksınız.

Ayrıca yüksek fiyatlı İsviçre kalitesinde bir saat isterseniz de, Fossil’in bu ihtiyacınızı karşılayacağından emin olabilirsiniz.Fossil Saatin Dezavantajı Var Mı?

Fossil Grubu çok fazla saat markasının üretim ve dağıtımından sorumludur. Bu markalar içerisinde kalite kontrolü takip eden üretim sürecine dahil olan markalar var. Bu durum bazen karışıklık meydana getirebilir.

Hatalı saat aldıklarını fabrikasyon sorunları olan saatler aldığını söyleyen kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak Fossil saatin satış sonrası servisi sayesinde, her türlü sorununuza çözüm bulabilirsiniz.Fossil saatlerinin garanti koşulları nelerdir?

Tüm Fossil saatler satın alınma tarihinden itibaren iki yıl garanti kapsamındadır. Garanti kapsamına giren yerler genellikle üretim hatalarını kapsamaktadır. Yani kısaca saatin mekanizması, kadranı ve klips kısmı, su geçirmezliği, kaplama bir saat ise kaplaması, garanti kapsamındadır.

Fossil Sport Akıllı Saat
Fossil Sport Akıllı Saat

Öte yandan pil, cam, kayış, veya bilezik malzemelerinde meydana gelen problemler, garanti kapsamına girmemektedir. Kaza, ihmal, yetkisiz servis tarafından açılması veya işçilik kusurlarından kaynaklanmayan diğer faktörler, garanti geçersiz sayılır.

Üretimsel bir sorundan dolayı saatinize değişim garantisi verilmişse Fossil aynı modeli alacağınızın garantisini vermez. Değişim kararı verilen ürün stoklarda yoksa, eşit değerde yada farkını ödeyerek diğer modeller ile değişim yapmanıza olanak sağlar. Saatinizin değiştirme garantisi saatinizi aldıktan iki yıl sonra sona erer.

Ayrıca “2019 Yılının En iyi 10 Fossil Saat Modeli” yazımızı inceleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın