Vostok Energia Saat modeli

En İyi Rus Saat Markaları


Rusya’nın saatçilik endüstrisi büyük oranda ordusu ve Dünya Savaşları ile gelişmiştir. Bu nedenle Rus saatlerinin büyük çoğunluğu özellikle şık değildir ve genellikle resmi işlere uygun olmayan modellerdir. Ancak askeri sınıf için üretildiklerinden dolayı sağlamlık anlamında dünyanın en iyi saatleri olduğu için tasarım anlamındaki eksiklikleri göze pek çarpmaz.

Rusya, dünya çapında pek çok alanda bilinir ancak Rus saat markaları pek akla gelmez. Bu yazımızda en iyi Rus saat markalarını tanıyacağız.İçindekiler

1. Poljot

1930 yılında saat üretimine başlayan marka eskiden First Moscow Watch Factory ismi ile biliniyordu. 1959 yılında Poljot 3017 saatleri üretilmeye başlandı. Rusçada bu isim uçuş anlamına gelmektedir.

Poljot Saat Modeli
Poljot Saat Modeli

O tarihler de Poljot markasının kurulması pek olası değildi. Şirket o tarihlerde Rus ordusu ve istihbarat personeli için resmi saatler üretmekteydi.

Poljot markası kozmonot Alexi Leonov’un ilk uzay yürüyüşünde Ocean 3133’ü kullandığında marka dünya çapında tanındı. Üst düzey tüm görevlerden başarı ile çıkan Poljot, dünya çapında en çok tanınan saat markalarından biri oldu.

Poljot saat markası bugün bile son derece dayanıklı saatler ve kötüye kulanım sonunda bile hayatta kalabilecek saatler üretmeye devam ediyor. Piljot saatleri belki stil olarak eksik olabilir, ancak askeri kalitesi bunu kesinlikle telafi ediyor.2. Vostok

Resmi olarak Vostok Watch Maker Inc olarak kayıtlıdır. Markanın merkezi ismininde hakkını verecek şekilde Tataristan, Christopol ve Rusya’da bulunmaktadır. Markanın ismi daha önceki yıllarda SSCB’nin uzay programında bazı ilerlemeler kaydetmesi ile şekillenmiştir.

Vostok Limousine Saat modeli
Vostok Limousine Saat Modeli

Vostok saat markası ilk olarak 1942 yılında üretime başlamıştır ancak 1960’lı yıllarda marka olarak Vostok ismini kullanmaya başladı. 1965 yılında bu genç saat üreticisi marka Sovyetler Birliği Savunma Bakanlığının resmi tedarikçisi oldu. Akabinde, Komandirskie (Komutan) saat modeli piyasaya sürüldü. Savunma Bakanlığının resmi tedarikçisi olduğu için Vostok saatleri sadece askeri kimlik taşıyan personellere satış yapıyordu.

Sonraki 20 yıl içerisinde Vostok, yılda 4,5 milyon adet saat üretme kapasitesine erişmişti.

Vostok saat markası şuan dayanıklı donanma saatleri ve mekanik dalgıç saatleri konusunda uzmanlaşmıştır. Saat koleksiyonları arasında Komandirskie K-34,  Komandirskie K-46, Kemlevskie, Amfibi ve Retro serileri bulunmaktadır. Vostok Amfibi Scuba Dude modeli uygun fiyatlı otomatik saatler arasında bulunmaktadır.3. Sturmanskie

Sturmanskie, ilk zamanlarda sadece ülkenin hava kuvvetleri pilotlarına saatler üretirken, 1949 yılında yavaş yavaş sektöre girmeye başladı.


Sturmanskie Saat Modeli
Sturmanskie Saat Modeli

Sturmanskie saat markası, 1961 yılında Rus kozmonot Yuri Gagarin’in Vostok – 1 ‘i ile o yılın 12 Nisanında dünyanın yörüngesine oturduğunda tarihsel bir olayın parçası oldu. Bu başarı Sturmanskie saatlerinin sıfır yer çekimi, güçlü ivmeler, öngörülemeyen titreşimlere dayanması, şirketin saatlerinin başarılı olduğunu kanıtladı.

O tarihten beri Sturmanskie saatleri birinci sınıf kalitede, titizlikle tasarlanan, özenle hazırlanmış el işçiliği ve yüksek derecede dayanıklılığı ile bilinmektedir. Markanın son saat koleksiyonları içerisinde Gagarin 24-Hours Automatic, Mars Lady ve Stingray Automatic modelleri bulunur.4. Raketa

Raketa saat markası Rusya’nın en eski ve muhtemelen saat endüstrisi için dünyanın ilkleri arasında yer almaktadır.

Raketa Kopernikus Saat Modeli
Raketa Kopernikus Saat Modeli

Bu saat şirketi, ilk olarak 1721’de Büyük Peter tarafından kurulduğunda Peterhof Fabrikası olarak üretime başladı. 1830 yılına kadar fabrika, Avrupa’nın önde gelen lüks üretim kaynaklarından biri olarak bilinmektedir.

1945 yılına gelindiğinde, fabrika Stalin’in emirleri ile, zafere ithaf edilen saat markası Probeda’yı piyasaya sürdü. Stalin, zafer kutlamalarının ilk yılı için bu saatlerin hazır olmasını emretti.

1961 yılında fabrika, Yuri Gagarin’in uzay görevindeki başarısına atıfta bulunmak ve onurlandırmak için Raketa markasını taşıyan saatler üretmeye başladı. Marka o zamandan beri kutup kaşifleri, ordu, donanma, kozmonotlar ve Rus vatandaşları için uygun olan son derece dayanıklı saatler üretmektedir.

Raketa saatleri sadece dayanıklılığı ile değil aynı zamanda doğru ve güvenilir olması ile de ünlenmiştir. 1980 yılında gelindiğinde Raketa, Sovyet Olimpiyat Oyunlarının resmi saati olarak hizmet ediyordu. Markanın saat endüstrisi için bir diğer katkısı ise 2015 yılında geliştirdiği büyük mekanik harekettir.5. Slava

Bu saat şirketi, 1924’te “2nd Moscow Watch Factory” olarak üretime başladı. ikinci dünya savaşından önce kurulan şirket askeri olmayan ikinci Rus saat fabrikasıydı. Daha sonra marka, Rusya’nın Almanlara karşı zaferinin onuruna ismini Rusça’da zafer anlamına gelen Slava olarak değiştirdi.

Slava Premier Saat Modeli
Slava Premier Saat Modeli

Slava, boş bir dişli ile bağlanan iki ana yaylı dişli kullanması nedeniyle benzersiz bir şekilde farklı olan şirket içi hareketi ile tanınır. Bu benzersiz hareket, manuel sarma ve otomatik sarma gibi farklı versiyonlar ile birlikte üretilir. Bu hareket oldukça ilginç ve türünün tek örneği olabilir ancak böyle bir mekanizma oldukça hassastır ve arıza yapmaya elverişlidir.

Ne olursa olsun Slava saatleri hala böyle hareketlerle donatılmaktadır. 90’lı yıllarda bazı modelleri Çin ve Hongkong’tan ihraç edilmiştir. Bazı modellerinde de Japon Miyota hareketleri kullanılmıştır.6. Zlatoust

Zlatoust, ilk olarak 1930’yılında Kirov’un adını taşıyan ilk devlet saat fabrikasında üretildi.

Zlatoust Saat Modeli
Zlatoust Saat Modeli

Zlatoust saat fabrikası ilk olarak 1941 yılında ürünlerini piyasaya sürdü. Rus markalarının çoğunda olduğu gibi ilk zamanlar Zlatoust saat markası da orduya, pilotlara, denizcilere ve hatta ordu subaylarına saatler üretti. Zlatoust bugün de, erkekler için sağlam ve retro tasarımlara sahip saatler üretmeye devam etmektedir.7. Luch


Listemizin son Rus saat markası olan Luch artık maalesef Rusya’da bulunmuyor. Marka 1953 yılında Minsk’te üretiliyordu. Diğer Rus saat markalarına benzer şekilde Luch saat markası da askeri sınıf için dayanıklı saatler üretiyordu.

Luch Saat Modeli
Luch Saat Modeli

Savaştan sonra, Luch saatleri üretilmeye devam etti. Bu sefer, marka sadece ürünlerinin dayanıklılığına değil, aynı zamanda stil ve tasarımları üzerinde de çalıştı. Bunların yanında pilot saatlerine daha çok odaklanmaya başladılar. Kısa süre içerisinde oldukça çeşitli saat koleksiyonları üretmeyi başaran marka, birçok farklı tasarıma sahip ürünleri pazara sundu.

Asıl önemli olan ise, Luch saat markasının kuvarstan, mekanik harekete ve otomatiğe kadar 30’dan fazla patentli hareketi vardır.

2010 yılında ise Luch saat markası iflas etmekten kurtulmak için haklarının çoğunu İsviçre lüks saat şirketi olan Franck Muller‘e sattı.

Arazide kullanmak ve açık hava hobileriniz için dayanıklı saatler arıyorsanız, Rus saatleri ilk olarak askeri amaçlar için üretildiğinden dolayı, bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi markaların başında gelir. Tasarım olarak belki çok fazla seçenek ve şıklık sunmuyor olabilirler, ancak dayanıklılık ve güvenilirlik söz konusu olduğunda Rus saat markaları en iyi seçenekler arasındadır. Unutmayın ki Rus saat markaları ilk olarak Rus ordusu tarafından test edilmiştir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir