1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Rolex – Submariner

Rolex – Submariner
Rolex - Submariner
0


Rolex Submariner, uzun zamandır vintage saat koleksiyoncıları tarafından en çok takip edilen ve aranan saatlerden biri olmuştur. Bir saat üreticisi tarafından yapılmış, en ikonik ve en çok tanınan kol saati modellerinden birisidir. Bir çok koleksiyoner için Submariner modeli, Rolex markasının özü ve ruhu ile eş anlamlıdır.

Bugün satışı yapılan ilk Rolex Submariner saat modelini derinlemesine inceleyeceğiz.


Rolex Submariner Tarihi

Rolex 1953 yılında ilk Submariner dalış saatlerini 6204 referansı ile tanıttı. Submariner modelinin ilk piyasaya çıktığı dönem de tüplü dalış çok yeni bir spordu ve su altı kullanımı için özel olarak tasarlanmış saat modelleri hala başlangıç aşamasındaydı. Rolex o dönemde bu ihtiyacı iyi görmüş olacak ki, Submariner saat serisi bugün dahil en başarılı dalış saati modelleri arasındadır.

Submariner’in DNA’sının kökleri, satışa çıkarılmasından kısa bir süre önce piyasaya sürülen Rolex Turn-O-Graph 6202 modelinde bulunur. İlk tanıtımı yapıldıktan sonraki yıl içinde aşağıdaki üç Submariner modelinin referansları yayınlandı.

Rolex - Submariner ref. 6200
Rolex – Submariner ref. 6200


Rolex - Submariner ref. 6204
Rolex – Submariner ref. 6204


Rolex - Submariner ref. 6205
Rolex – Submariner ref. 6205


Bu üç farklı Submariner referansının tam olarak hangi tarihlerde piyasaya sürüldüğü ile ilgili bazı tartışmalar vardır. Ancak üç referansın tümünün aynı yıl içinde orraya çıktığı ve genellikle 6204 referansının ilk olduğu varsayılmaktadır. Referans numaraların sırasını izlerseniz, mantıklı olarak öncelikle 6200, 6204 ve 6205 referasnslarının sırasıyla piyasaya çıktığını düşünebilirsiniz. Bu mantıklı bir düşüncedir ancak işlenen seri numarası gravürleri askini iddia eder ve bir çok kişiye göre Rolex Submariner 6204 referansı ticari olarak piyasaya sürülen ilk model olduğuna inanılır.

Bu sayısal tutarsızlığın arkasındaki nedene gelecek olursak, birçoklarına göre Rolex öncelikle referans 6200 modelini geliştirmeye başlamıştır; bunula beraber bilinmeyen bir nedenden ötürü seri üretime geçilmek istediğinde model üretime tam hazır olmadığı için öncelikle 6204, ardından hızlıca 6200 ve 6205 referansları yayınlandı.

Rolex O-Graph modeli Submariner 6200 referansından önce piyasya sürülmüştü, buradan yola çıkarak söyleyebiliriz ki, bir modelin üretimine başlarken referans numaralarının sırası Rolex içn belirleyici bir faktör değildir. Bu nedenle Rolex’in 6200 Submariner referansını ilk konsept olarak belirlediği muhtemel bir gerçektir ancak, sonuç olarak satışa sunulan ilk Submariner modeli 6204 referansıdır. Rolex bu konuda henüz bir yorum yapmadı ancak en mantıklı açıklama bu olarak gözüküyor ve Rolex uzmanlarıda bunu böyle kabul ediyor.

Rolex Submariner 6204 modelini su altında, büyük derinliklerde güvenle kullanılabilecek gerçek bir su geçirmez dalgıç saati olarak tasarladı ve pazarladı. Saatin bezelini, dalgıçlar su altına daldığında olayları zamanlamak için kullanılabilecek dönen bir çerçeve ile donattı. Bu özellik sayesinde saat daha az şık ancak daha işlevsel bir görünüme kavuştu. Model bugünün lüks yaşam tarzına uygun olarak değil, profesyonel bir dalış ekipmanı olarak tasarlandığından Submariner için tamamen uygun bir özellik olmuştur.

Rolex - Submariner
Rolex – Submariner

Rolex Submariner, dünyada 100 metre derinliğe kadar suya dayanıklılık garantisi veren ilk kol saati olmuştur. Daha sonra üretilen Submariner modellerinin aksine, ilk çıkan 6204 referansının kadranında derinlik ölçüsünü belirten bir ibare bulunmuyordu. Ancak genel olarak, sonraki üretim “küçük taç” Submariner modellerinin sertifikanlandırıldığı aynı dereceye, yani 100 metre derinliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Rolex - Submariner
Rolex – Submariner

Submariner modeli ilk kez ortaya çıktığında, Rolex zaten bir saatin zararlı neme ve kire karşı koruması ile ilgili çok güçlü bir üne sahipti. Bununla birlikte o tarihe kadar bir su altında belirgin bir derinlikte kusursuz çalışacak bir kol saatine ihtiyaç yoktu. Piyasaya sürüldüğünde Submariner referans 6204 modeli, 200 metre derinliğe kadar sorun çıkarmadan çalışacağı belirtiliyordu. Ancak Rolex bu derinlik derecesinde testler yapamadığı için bu derinlik hiçbir zaman resmi olarak onaylanmadı ve bu nedenle saatin derinlik derecesi kadranına yazdırılmadı.

Rolex - Submariner
Rolex – Submariner

Rolex, Submariner modelini ilk kez tasarlarken ve ardından gelen tüm yenilekleri işlevsellik olarak kullanışlı olması için düşünerek üretmişti. Tasarım yaparken üzerinde durulan bu yaklaşım tekniği ile şuan üretilen Submariner modeli, Rolex fabrikalarından çıkan ilk versiyonuna büyük ölçüde benzemektedir. Tasarım yapılırken her zaman işlevselliğe önem verildi ve bu nedenle Submariner sadece bir saat olara değil bir araç olarak var oldu. Ancak ne olursa olsun, asgari oranda süsleme ve zamana meydan okuyan estetik tasarımı ile Submariner modeli üretildiği zamandan bugüne kadar bir simge haline geldi işlevselliğin yanında sade ve şıklığın zirvesi olmayı başardı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir