1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

Omega Saat Markası Hakkında Detaylı İnceleme

Omega Saat Markası Hakkında Detaylı İnceleme
omega
0

Omega Saat Markası Hakkında Genel Bilgiler

Omega saat, kol saati dünyasında defalarca devrim yapan, lüks İsviçre saat markasıdır. Saat üretimindeki eşsiz anlayışı çok kısa sürede büyümesine ve tanınmasına olanak sağladı. Yüksek kaliteli kronograflı ve dalış saatleri ile ünlü markanın, en önemli saat modelleri arasında Seamaster ve Speedmaster gösterilmektedir. Bu iki model Omega saati tanımlamak için yeterlidir.

Bugün, İsviçre saat markalarına ilgi duyan herkes, saat dünyasının önde gelen markalarından biri olan Omega saat markasını tanımaktadır. Mükemmel tarza sahip olan Omega saatler, hassasiyet ve doğruluğu ile de ünlüdür. Bundan dolayı, şirket yıllar boyunca olimpiyat oyunlarının resmi zaman tutucusu olarak hizmet etti.

Omega Saat Tarihi

Omega, 1848 yılında Louis Brandt tarafından La Chaux-de-Fonds’da kuruldu. Brandt kısa süre içerisinde markayı büyütme hedefindeydi. Sadece bir kaç yıl içinde Omega, kıtadaki en büyük saatçilerden biri olmayı başardı. Yılda 100.000 saat üretiyordu.

İlk Omega Saat Modeli Yapılıyor

Orijinal Omega saat markası, şirketin hızlı büyümek için ürettiği iddialı tasarımları ve yenilikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Hepsinden önemlisi Omega markasının amacı, İsviçre’nin dışında olan kullanıcıların yüksek kaliteli saatlere ulaşabilmesi ve herhangi bir problemle karşılaşmaları durumunda kolay onarılabilen saatler üreterek, hizmet kalitesi hususunda müşterilerin güvenini kazanmaktı.

Ürettiği saat koleksiyonu, parçaların kolayca değiştirilebilmesini ve onarımını sağlayan, standartlaştırılmış bileşenler içeriyordu. Diğer saat markalarının büyük bir kısmı kendine özgü bileşenlerin dışında birbirinin yerine geçecek parçalara sahip değildi.

Bu gelişmiş üretim verimliliği, saat kullanıcıları için cezbedici bir özellikti. Omega saati tercih eden müşterilerin, saat yedek parçası bulamama gibi bir endişesi yoktu.

1900 yılında Brandt’ın şirketi, kol saatlerini halka pazarlayan ilk şirketlerden biri oldu. Etrafta kol saati kullanan insanlar olmasına rağmen o tarihlerde bilekli saatler yalnızca tipik bir askeri araçtı ya da aristokratlar için bireysel olarak özel üretiliyordu.

Şirket 1903 yılında önde gelen markasını Louis Brandt & Frere – OMEGA Watch Co. olarak değiştirdi.

Önümüzdeki yıllarda, Omega, yarışmalara katılarak doğruluk konusundaki itibarını arttırmaya devam etti. Bu yarışmalardaki başarısı ve kazandığı itibar sonucunda, 1932 Yaz Oyunlarının resmi hakemi olarak seçildi.

Omega Seamaster Serisi Meydana Çıkıyor

I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında kol saati taleplerinde patlama yaşanıyordu. Omega bu noktada artık kendini kanıtlamış ve kaliteli bir saat üreticisi olarak ünlenmişti. Bu nedenle İngiltere Savunma Bakanlığı Omega’ya çok sayıda kol saati siparişi vermişti.

Omega şirketi, II. Dünya savaşı sırasında, İngiliz Hava Kuvvetleri ve Kraliyet donanmasına 110.000’den fazla saat satışı gerçekleştirdi. Omega dünya savaşları sırasında geliştirdiği teknolojileri bugün de kullanmaya devam etmektedir.

Örneğin, Omega Seamaster saat modeli, savaş zamanında geliştirdiği yenilikleri birleştirdi ve Omega’nın kalıcı klasiklerinden biri haline geldi.

Saatin su geçirmez lastik contası, denizaltıların O-ring teknolojisini kullanıyor. Bu lastik conta o zamanda kullanılan diğer conta çeşitlerinden çok daha üstündü. Bunun nedeni lastik contaların soğuk havalardan daha az etkileniyor olmasıdır.

Bu teknolojiden sonra, üretilen Seamaster saat modeli bir önceki dalış saati Marine’in dalış derinliğini dört katına çıkardı. Ünlü dalış öncüsü ve mucit Yves Le Prieur tarafından kullanılan Marine, sadece 14 metre derinliğe kadar dayanabiliyordu.

Bu saat, Antik Roma’da deniz tanrısı Neptün’ü betimleyen, emaye kakmalı altın bir kadran ile satışa sunuldu.

Omega Seamaster 300 : Klasik Bir Profesyonel Dalış Saati

1957 yılında Omega, 300 metre derinliğe dayanabilen Seamaster 300 modelini piyasaya sürdü. Bu saat, profesyonel dalgıçlar tarafından çok tercih edildi.

Örneğin, ünlü dalgıç ve Aqua Lung’un mucidi olan Jacques- Yves Costeau, uzun yıllar boyunca su altı araştırmalarında Seamaster 300’ü kullanmıştır.

Omega Seamaster 300
Omega Seamaster 300

İlk Seamaster 300’lerde, klasik bir “dot over 90” çerçevesi bulunuyordu. Çerçevenin yanı sıra geniş akrep ve yelkovanlara sahiptir. Çerçeve üzerinde bulunan bu nokta, akrep, yelkovan ve indeksler gibi ayrıca parlıyordu. Bu ışığı elde etmek için Seamasterda radyum boya kullanılmıştır. Bir dalış saati olduğu için çerçevesi tek taraflı döner ve dalış süresini takip etmek için bu göstergelerden yararlanılırdı.

Omega Ploprof Seamaster Serisi – Daha Yüksek Derinliklere Yolculuk

Profesyonel su altı dalgıçlarının gittikçe artan derinlik ihtiyaçları karşılamak için Omega, Seamaster Ploprof 600 modelini geliştirdi.

1970 yılında, piyasaya sürülmeden 4 yıl önce laboratuvar ve saha testleri ile saatin sınırları zorlandı. Örneğin, Jacques-Yves Costeau ve ekibi, saati Marsilya kıyılarının 500 metre derinliklerinde test etti.

Seamaster PloProf 600
Seamaster PloProf 600

Laboratuar testleri ile 600 metre derinliğe kadar test edilen saatin, sahada 1370 metre derinliğe kadar işlevsel olduğu ortaya çıktı.

300 serisine göre daha güçlü contalar ve blokajlara sahip olan Ploprof ağır hizmet tipi tepe korumalarına sahipti. Genel anlamda diğer serilere göre çok daha büyük ve tok bir görümüme sahipti. Bu nedene, 1970 yılında piyasaya çıktığından pazarlamak için, “yüzeyde çok güzel görünmeyebilir, ancak derinliklerde güzeldir” sloganı kullanılıyordu.

Omega Seamaster Proplof saatinin, yanlışlıkla ayar yapılmasını önlemek için bir çok emniyet mekanizması vardı. Saat ilk kez kurma kolu kilitleme vidasına sahipti, böylece gerektiğinde yerinde kalacak çarpmalarda açılması engellenecekti. İkinci olarak, saat 1:30 tarafındaki kırmızı düğme, dalış ölçeğini kilitleyecek ve kazara dönmesinin önüne geçecekti.


Dalgıçlar saatlerini su altında zamanı izlemek ve kalan oksijen miktarını takip etmek için kullandığından bu tür korumalar hayati öneme sahiptir.

Omega Speedmaster Teknolojisi ve Unutulmaz Bir Kronograf

1957 yılında Omega, kolay okunabilir, doğru ve güvenilir bir saate daha ihtiyaç duydu. Yeni saat, su geçirmezlik teknolojisi içeren Seamaster serisinin bir parçası olacaktı.

Speedmaster adı ile, spor ve yüksek performanslı otomobillerle ilişkilendirildi. 1957 yılımda 2915 referansı ile üretilen ilk Speedmaster aynı yılın 2913 referansı ile üretilen Seamaster 300 modelinin geniş akrep göstergesine sahipti. Minimal bir siyah kadran üzerine yerleştirilen büyük akrep ve yelkovan İtalyan spor otomobillerinden ilham alıyordu.

Omega Speedmaster
Omega Speedmaster

İki yıl sonra, 1959 yılında üretilen yeni Seamaster CK 2998 modelinde takimetre görünürlüğünü iyileştirmek için siyah bir çerçeve kullanıldı. Aynı zamanda bu modelde akrep ve yelkovanlar da Alpha göstergeleri ile değiştirildi. Yeni göstergeler, kadranın merkezine doğru gidildikçe kalınlaşıyordu.

Serinin ilk tanıtıldığı zamandan bu yana, Speedmaster’ın görünümünde çok az değişiklikler oldu. Üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen saatin kusursuz tasarımı, hala en çok tercih edilen saat modellerinden biri olmasını sağladı

Omega Speedmaster Uzayda – Dünya ve Ötesinde Hassas Zaman İşleyişi

1960’larda NASA, Gemini ve Apollo programları için en iyi, en güvenilir ekipmanları arıyordu. Bu, Aya ilk kez insanlı iniş yapmak için geliştirilen bir dizi uzay projesiydi. Bu nedenle NASA, uzayda hassas manevraları hesaplayabilmek için istisnai bir kronografa ihtiyaç duyuyordu. Kesin bir zamanlama çok önemliydi.

Bu amaçla NASA, laboratuvar ortamında 4 saat markasını, uzaydaki zorlu koşulları taklit eden bir dizi teste soktu. Bu deneyler, 8,8 G üzerinde titreşimler, 40 kg çok yönlü şoklar, vakum koşulları ve aşırı sıcak-soğuk hava değişimleri içeren bir dizi testten oluşuyordu.

Omega Speedmaster saat modeli, bu zorlu testlerin yanı sıra NASA’nın günde 5 saniye sapma limitini de aşmadan, testlerin tamamından başarılı bir şekilde geçerek, NASA’nın uzayda kullanacağı saati oldu.

Omega Speedmaster Moonwatch

Astronotlar, görevleri boyunca Speedmaster’ı kullandılar. Böylece Spreedmaster aya giden ilk saat oldu. Hem Neil Armstrong hem de Buzz Aldrin aya ilk indiklerinde Speedmaster kullanıyorlardı.

Bugün NASA astronotları hala Omega saat kullanmaktadır.

Omega 1957 Üçlemesi – 3 Omega Efsanesi Yeniden Piyasaya Çıkıyor

Orjinal Speedmaster, Seamaster 300 ve Railmaster, markanın 20. yüzyıldaki en ikonik saat modelleriydi. Bu tarihi tasarımları 21. yüzyıla taşımak için Omega, 2017 yılında 60. yıla özel sınırlı sayıda üretim yaptı.

Bu sınırlı üretim Omega saatlerin her biri, 3,557 adetten oluşuyordu ve buna bağlı olarak çok kısa sürede tükendi.

Omega Speedmaster Seamaster-300 Railmaster
Seamaster-300 – Railmaster – Speedmaster

Üretilen modeller klasik tasarımlarını korurken, modelleri Orijinal sürümlerinden ayırmak için bir kaç küçük değişiklik yapıldı. Yazı tipleri ve çerçeve ayrıntılarında değişiklik yapılan saatlerin orijinal versiyonlarından bir diğer farkı da, ışıklı gösterge elde etmek için radyum boyası yerine SuperLumiNova kullanılmasıydı. Bu yeni boya, radyoaktif olmayan fosfor için kullanılmaktadır.

Bunun dışında, saatlerin diğer tüm tasarımsal özellikleri 1957 modelleri ile aynıdır.

Railmaster - Speedmaster - Seamaster 300
Railmaster – Speedmaster – Seamaster 300

Omega‘nın çıkardığı 1957 üçlemesi, sınırlı sayıda üretildi ve çok kısa sürede satıldı. Ancak şirket daha sonra 3 parçalı bir set daha piyasaya çıkardı. Sadece 557 adetten oluşan bu set, Railmaster, Speedmaster ve Seamaster 300 modellerinden her birini içeriyordu.

Bu 557 adet üretilen sette, orijinal serileri ile aralarında sadece bir değişiklik olmasına rağmen bireysel modelleri ile birebir aynıdır. Her sette, üç saatin kadranında da aynı baskı numarası işlenmiştir. Bu nedenle bu saatlerin tümü benzersizdir.

Dilerseniz “En İyi 8 Omega Saat Modeli” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Omega İlk Seamaster Modeli

Buna karşılık, üretilen ilk Omega Seamaster saat modeli -40 ile +50 derece arasındaki sıcaklıklarda 60 metre derinliğe kadar ulaşabiliyordu

Seamaster saat koleksiyonunda ayrıca lüks kullanım için üretilen Seamaster de-Luxe de yer almaktadır.

Bu saat, Antik Roma’da deniz tanrısı Neptün’ü betimleyen, emaye kakmalı altın bir kadran ile satışa sunuldu.

Omega Seamaster 300 : Klasik Bir Profesyonel Dalış Saati

1957 yılında Omega, 300 metre derinliğe dayanabilen Seamaster 300 modelini piyasaya sürdü. Bu saat, profesyonel dalgıçlar tarafından çok tercih edildi.

Örneğin, ünlü dalgıç ve Aqua Lung’un mucidi olan Jacques- Yves Costeau, uzun yıllar boyunca su altı araştırmalarında Seamaster 300’ü kullanmıştır.

Omega Seamaster 300
Omega Seamaster 300

İlk Seamaster 300’lerde, klasik bir “dot over 90” çerçevesi bulunuyordu. Çerçevenin yanı sıra geniş akrep ve yelkovanlara sahiptir. Çerçeve üzerinde bulunan bu nokta, akrep, yelkovan ve indeksler gibi ayrıca parlıyordu. Bu ışığı elde etmek için Seamasterda radyum boya kullanılmıştır. Bir dalış saati olduğu için çerçevesi tek taraflı döner ve dalış süresini takip etmek için bu göstergelerden yararlanılırdı.

Omega Ploprof Seamaster Serisi – Daha Yüksek Derinliklere Yolculuk

Profesyonel su altı dalgıçlarının gittikçe artan derinlik ihtiyaçları karşılamak için Omega, Seamaster Ploprof 600 modelini geliştirdi.

1970 yılında, piyasaya sürülmeden 4 yıl önce laboratuvar ve saha testleri ile saatin sınırları zorlandı. Örneğin, Jacques-Yves Costeau ve ekibi, saati Marsilya kıyılarının 500 metre derinliklerinde test etti.

Seamaster PloProf 600
Seamaster PloProf 600

Laboratuar testleri ile 600 metre derinliğe kadar test edilen saatin, sahada 1370 metre derinliğe kadar işlevsel olduğu ortaya çıktı.

300 serisine göre daha güçlü contalar ve blokajlara sahip olan Ploprof ağır hizmet tipi tepe korumalarına sahipti. Genel anlamda diğer serilere göre çok daha büyük ve tok bir görümüme sahipti. Bu nedene, 1970 yılında piyasaya çıktığından pazarlamak için, “yüzeyde çok güzel görünmeyebilir, ancak derinliklerde güzeldir” sloganı kullanılıyordu.

Omega Seamaster Proplof saatinin, yanlışlıkla ayar yapılmasını önlemek için bir çok emniyet mekanizması vardı. Saat ilk kez kurma kolu kilitleme vidasına sahipti, böylece gerektiğinde yerinde kalacak çarpmalarda açılması engellenecekti. İkinci olarak, saat 1:30 tarafındaki kırmızı düğme, dalış ölçeğini kilitleyecek ve kazara dönmesinin önüne geçecekti.

Dalgıçlar saatlerini su altında zamanı izlemek ve kalan oksijen miktarını takip etmek için kullandığından bu tür korumalar hayati öneme sahiptir.

Omega Speedmaster Teknolojisi ve Unutulmaz Bir Kronograf

1957 yılında Omega, kolay okunabilir, doğru ve güvenilir bir saate daha ihtiyaç duydu. Yeni saat, su geçirmezlik teknolojisi içeren Seamaster serisinin bir parçası olacaktı.

Speedmaster adı ile, spor ve yüksek performanslı otomobillerle ilişkilendirildi. 1957 yılımda 2915 referansı ile üretilen ilk Speedmaster aynı yılın 2913 referansı ile üretilen Seamaster 300 modelinin geniş akrep göstergesine sahipti. Minimal bir siyah kadran üzerine yerleştirilen büyük akrep ve yelkovan İtalyan spor otomobillerinden ilham alıyordu.

Omega Speedmaster
Omega Speedmaster

İki yıl sonra, 1959 yılında üretilen yeni Seamaster CK 2998 modelinde takimetre görünürlüğünü iyileştirmek için siyah bir çerçeve kullanıldı. Aynı zamanda bu modelde akrep ve yelkovanlar da Alpha göstergeleri ile değiştirildi. Yeni göstergeler, kadranın merkezine doğru gidildikçe kalınlaşıyordu.

Serinin ilk tanıtıldığı zamandan bu yana, Speedmaster’ın görünümünde çok az değişiklikler oldu. Üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen saatin kusursuz tasarımı, hala en çok tercih edilen saat modellerinden biri olmasını sağladı

Omega Speedmaster Uzayda – Dünya ve Ötesinde Hassas Zaman İşleyişi

1960’larda NASA, Gemini ve Apollo programları için en iyi, en güvenilir ekipmanları arıyordu. Bu, Aya ilk kez insanlı iniş yapmak için geliştirilen bir dizi uzay projesiydi. Bu nedenle NASA, uzayda hassas manevraları hesaplayabilmek için istisnai bir kronografa ihtiyaç duyuyordu. Kesin bir zamanlama çok önemliydi.

Bu amaçla NASA, laboratuvar ortamında 4 saat markasını, uzaydaki zorlu koşulları taklit eden bir dizi teste soktu. Bu deneyler, 8,8 G üzerinde titreşimler, 40 kg çok yönlü şoklar, vakum koşulları ve aşırı sıcak-soğuk hava değişimleri içeren bir dizi testten oluşuyordu.

Omega Speedmaster saat modeli, bu zorlu testlerin yanı sıra NASA’nın günde 5 saniye sapma limitini de aşmadan, testlerin tamamından başarılı bir şekilde geçerek, NASA’nın uzayda kullanacağı saati oldu.

Omega Speedmaster Moonwatch

Astronotlar, görevleri boyunca Speedmaster’ı kullandılar. Böylece Spreedmaster aya giden ilk saat oldu. Hem Neil Armstrong hem de Buzz Aldrin aya ilk indiklerinde Speedmaster kullanıyorlardı.

Bugün NASA astronotları hala Omega saat kullanmaktadır.

Omega 1957 Üçlemesi – 3 Omega Efsanesi Yeniden Piyasaya Çıkıyor

Orjinal Speedmaster, Seamaster 300 ve Railmaster, markanın 20. yüzyıldaki en ikonik saat modelleriydi. Bu tarihi tasarımları 21. yüzyıla taşımak için Omega, 2017 yılında 60. yıla özel sınırlı sayıda üretim yaptı.

Bu sınırlı üretim Omega saatlerin her biri, 3,557 adetten oluşuyordu ve buna bağlı olarak çok kısa sürede tükendi.

Omega Speedmaster Seamaster-300 Railmaster
Seamaster-300 – Railmaster – Speedmaster

Üretilen modeller klasik tasarımlarını korurken, modelleri Orijinal sürümlerinden ayırmak için bir kaç küçük değişiklik yapıldı. Yazı tipleri ve çerçeve ayrıntılarında değişiklik yapılan saatlerin orijinal versiyonlarından bir diğer farkı da, ışıklı gösterge elde etmek için radyum boyası yerine SuperLumiNova kullanılmasıydı. Bu yeni boya, radyoaktif olmayan fosfor için kullanılmaktadır.

Bunun dışında, saatlerin diğer tüm tasarımsal özellikleri 1957 modelleri ile aynıdır.

Railmaster - Speedmaster - Seamaster 300
Railmaster – Speedmaster – Seamaster 300

Omega‘nın çıkardığı 1957 üçlemesi, sınırlı sayıda üretildi ve çok kısa sürede satıldı. Ancak şirket daha sonra 3 parçalı bir set daha piyasaya çıkardı. Sadece 557 adetten oluşan bu set, Railmaster, Speedmaster ve Seamaster 300 modellerinden her birini içeriyordu.

Bu 557 adet üretilen sette, orijinal serileri ile aralarında sadece bir değişiklik olmasına rağmen bireysel modelleri ile birebir aynıdır. Her sette, üç saatin kadranında da aynı baskı numarası işlenmiştir. Bu nedenle bu saatlerin tümü benzersizdir.

Dilerseniz “En İyi 8 Omega Saat Modeli” yazımızı da okuyabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir