Post Image

En İyi 10 İsviçre Saat Markasıİsviçre markası olan saatlerin kadranında, 6 rakamının orada ki “Swiss Made” yazısına mutlaka dikkat etmişsinizdir. Bu “İsviçre yapımı” anlamına gelen terim, sadece üretildiği yer değil, çok daha önemlisi, saat markaları içinde dünyaca tanınan bir onay damgası ve kalite işaretidir. Bugün lüks saat markalarının yarısından fazlası İsviçre’de üretilmektedir. Burada üretilen saatlerin hepsi İsviçre işçiliği bakımından birbirine çok yakın markalardır. Bu markaları birbirinden ayıran çok ince çizgiler vardır.

Gelin İsviçre’nin en önemli 10 saat markasına beraber bakalım. Sizi, ürettikleri saatler, geliştirdikleri teknolojiler ve lüks tüketimin sembolü olan isim yapmış markalarla tanıştırmak istiyoruz.ICW

10. IWC

International Watch Company. Yani kısa adıyla IWC, 1868 yılında kurulmuştur. O zamandan beri İsviçre’nin en önemli saat markalarından biridir. Saatlerini her zaman mümkün olan en yüksek kriterlerde üretmektedir. 1933 yılında tarihin en karmaşık saatlerinden biri olarak kabul edilen, Destriero Scafusia, IWC tarafından üretilmiştir. 1950’li yıllarda ise en güvenilir cep saati mekanizmaları üretici markalarından biriydi.

IWC - Big Pilots Watch
IWC – Big Pilots Watch

IWC bugün, belirli bir zamana sabit kalmadan, mevcut trendleri yakalayarak saat üretimine devam etmektedir. IWC, İsviçre saatçiliği için çok önemli bir markadır. Portugieser, Portofino, Aquatimer gibi dalış saatlerinin yanında 1930’lu yıllardan bu yana ayrılmaz bir şekilde bağlı olduğu harika pilot saatleri de vardır.

IWC saat markasının ünlü modelleri: Portugieser, Mark, Big Pilot, Portofino, Aquatimer, IngenieurBreitling

9. BREITLING

Breitling, bezelinin üzerinde bulunan fonksiyonel, yüksek dereceli pilot saatlerini temsil eden markadır. Bu İsviçre saat markasının en kullanıcıları tarafından en çok sevilen özelliği, kadran üzerinde bulunan zengin ve sportif detaylarıdır. Breitling 1884 yılında “Leon Breitling” tarafından kurulmuştur. Geçici bir süre kapalı kaldıktan sonra, mülkiyet hakları Sicura tarafından devralındı ve o zamandan beri bağımsız bir şirket olarak faaliyetlerine devam etmekte.

Breitling - Navitimer
Breitling – Navitimer

Quartz, kurmalı ve otomatik mekanizmalı Breitling saatlerinin tamamı COSC sertifikasına sahip onaylı kronometrelere sahiptir. Breitling, en yüksek mükemmellik standartlarına göre üretilmektedir ve çok işlevli, hassas İsviçre saatçiliğini, en iyi şekilde temsil etmektedir.

Breitling saat markasının ünlü modelleri: Chronomat, Navitimer, Superocean, Transocean, Emergency, Breitling for Bentley, Avenger

Ayrıca: En iyi Breitling Saat ModelleriOmega

8. OMEGA

Ünlülerin markası olarak adlandırılan Omega, George Clooney ve James Bond tarafından tercih edilen markadır.

Omega aynı zamanda NASA’nın resmi ortağıdır. Bilimselliği temsil eden Omega kol saatlerinin özellikleri son derece özeldir.

Omega - Speedmaster Moonwatch
Omega – Speedmaster Professional Moonwatch

Omega Speedmaster Professional modeli dünya dışında kullanılan ilk kol saati olma özelliğini taşımaktadır ve tarihin en çok test edilen saatidir. Tasarım açısından Omega kol saatleri, modern çizgileri ile hem sportif hem de klasik giyimli kişilerin rahatlıkla tercih edeceği tasarımlara sahiptir.

Omega, kalitesi ve zarafeti ile saat tutkunlarına hitap etmesi ve medyayı doğru şekilde kullanması sayesinde, saat dünyasına uzak olanlar tarafından bile saygı duyulan bir marka olmayı başarmıştır. Omega bugün Rolex kadar popüler olmayı başarmış, üst düzey İsviçre saat markasıdır. 

Omega saat markasının ünlü modelleri: Seamaster Planet Ocean, Seamaster Aqua Terra, Seamaster “300M“, Constellation, Speedmaster, De Ville

Ayrıca: “En İyi 8 Omega Saat ModeliTag Heuer

7. TAG HEUER

Temel yetkinliği sportif kronograflı saatler olan Tag Heuer’in ürettiği Monaco, Carrera ve Autavia gerçek saat klasikleridir ve klasik saat tutkunlarının en çok aradığı modellerdir.

Tag Heuer - Carrera Carbon Heuer 02T Phantom
Tag Heuer – Carrera Carbon Heuer 02T Phantom

Tag Heuer, yarış sporlarıyla, özellikle Formula 1 ile olan yakınlığı ve artık bu sporlar özdeşleşen saat modelleri sayesinde bilinirliğini yükseltmiştir. 100.000 TL altında ürettikleri COSC sertifikalı kronograflı tourbillon saatleri ile sektörün önemli oyuncusu olmayı sürdürüyor. Tag Heuer, aynı zamanda akıllı saat üreten ilk lüks saat markaları arasında yer almaktadır.

Tag Heuer saat markasının ünlü modelleri: Carrera, Monaco, Formula 1, Aquaracer, Monza

Ayrıca: “En İyi 10 TAG Heuer Erkek Saat ModeliZenith

6. ZENITH

Zenith saatler, 1865 yılından beri üretimdedir. Kurucusu George Favre Jacot, bu işe 22 yaşında bir girişimci olarak başlamıştır. İsviçre markası saatler o zamanlar “endüstriyel” olarak üretilmemektedir. Birden fazla saatçi, birbirinden bağımsız olarak farklı görevleri yapmaktaydı. Longines ve Rolex gibi saat markalarının lüks saat markalarının öncüleri haline gelmesinin nedeni, Zentih’ten sonra kurulmuş ve endüstriyel olarak üretim yapıyor olmalarıydı.

Zenith - El Primero Chronomaster 1969 Cohiba Edition
Zenith – El Primero Chronomaster 1969 Cohiba Edition

Zenith markasının ünlü yapan dünyanın ilk otomatik kronograflı saat modeli olan El Primero sayesindedir. Bugün dakikada 36.000 salınım ile yüksek frekanslı bir kalibre olan El Primero saat modelinin doğruluğu saat endüstrisinde mutlak referans olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en ünlü saat modellerinden biri olan Rolex Daytona koleksiyonu El Primero mekanizmasının kalibre edilmesi ile üretilmiştir. Zenith, saatlerinin her şeyini kendisi yapan “gerçek” saat üreticilerinden biridir. Büyük bir repertuvara sahiptir.

Zenith saat markasının ünlü modelleri: El Primero Chronomaster, El primero Synopsis, Captain, Pilot

Ayrıca: ”Zenith Chronomaster Serisinin En İyi 5 ModeliBlancpain

5. BLANCPAIN

Blancpain, dünyanın kayıt altına alınmış en eski saat üreticisidir. Markanın kurulduğu tarihten bu yana, mekanik mekanizmaları dikkat çekmektedir. Blancpain, hiç quartz mekanizma üretmemektedir. Markanın, mekanik mekanizmalara olan bağlılığı, lüks saat üretme tutkusundan kaynaklanmaktadır.

Blancpain les Metiers d’Art Villeret Shakudo Goat and Three of Life
Blancpain les Metiers d’Art Villeret Shakudo Goat and Three of Life

Quartz krizi patladığında Blancpain, diğer tüm markalar pilli saatler üretmeye başladığında, çizgisini hiç bozmadan mekanik mekanizmalar üretmeye devam etti. Bu tutumu markanın zor günler geçirmesine neden oldu. Daha sonra yönetim kuruluna gelen Jean-Claude Biver önderliğinde marka eski günlerine döndü ve bugün saat endüstrisinin önemli oyuncularından biri olmaya devam ediyor.

Blancpain saat markasının ünlü modelleri: Le Brassus, Villeret, Fifty FathomsJaeger LeCoultre

4. JAEGER-LECOULTRE

Geleneklerine bağlı bir diğer İsviçre saat markası olan Jaeger-Lecoultre, en yenilikçi markadır.  Başka hiç bir şirket bu kadar çok patent sahibi olamaz. Jaeger-LeCoultre, icat ettiği bir çok yeni saat mekanizması ile İsviçre saatçiliğinin en nitelikli ve uzman markalarından biridir. Öyle ki, Vacheron Constantin ve Patek Philippe gibi en üst düzey markalar, ürettiği mekanizmalara güvenmekte ve bunları kullanmaktadır.

Jaeger LeCoultre - Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetual
Jaeger LeCoultre – Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetual

Kısacası Jaeger-LeCoultre, Uzun yıllardır devam eden üretim sürecinde, hiç bitmeyen bir enerji ile sürekli yenilikler arayan, kalbini ve ruhunu bu işe veren bir üreticidir. Tasarımları, diğer birinci sınıf saat markaları ile karşılaştırıldığında biraz klasik kalabilir, ancak efsanevi Reverso modeli gerçek bir istisnadır.

Jager-LeCoultre saat markasının ünlü modelleri: Reverso, Grande Reverso, Master Ultra Thin, Master CompressorBreguet

3. BREGUET

Markanın yaratıcısı olan Abraham Louis Breguet tarihin en büyük saatçilik dahilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Breguet saat markası, İsviçre saat sanatının uzun geleneğini en iyi temsil eden markalardan biridir. 18. Yüzyılın ikinci yarısında, tüm saatçilerin en ünlüsü olarak kabul edilen Breguet’i kullanan kişiler arasında, tarihin en önemli kişilerinden, Marie Antoinette ve Napolyon Bonaparte vardı.

Breguet, resmi olmamakla beraber, en eski kol saatini üreten marka olarak kabul edilmektedir. Napolyonun kardeşi Caroline Murat için ürettiği bu ilk kol saatinin ismi, Rene de Naples’tir. Bu saat bugün kol saatlerinin atası kabul edilmektedir.  Geçmişin ruhunu yaşatan, geleceğe yön veren Breguet’in icadı olan tourbillon ve Breguet spirali gibi çoklu icatları, bugün mekanik saatler içinde ustalığın zirvesi olarak kabul edilmektedir. 

Breguet - Tradition 7077
Breguet – Tradition 7077

Barok, guilloche, emaye veya elmasın yanı sıra titizlikle hazırlanmış kakma desenli tasarımları markanın en ayırt edici özelliklerindendir. Bu tasarımlarının bazıları, çevresindeki bir çok markayı da etkilemiş ve saatlerin parçaları, Breguet akrep ve yelkovanı, Breguet kadranı gibi isimlerle anılmaya başlanmıştır.

Breguet saat markasının ünlü modelleri: Reine de Naples, Heritage, Marine, Taype XXRolex

2. ROLEX

En iyi İsviçre saat markalarının olduğu bir liste Rolex olmadan tamamlanamaz. Aslında Rolex ile ilgili yazmaya bile gerek yoktur. Dünya üzerindeki en popüler, bilinirliği en yüksek markalardan biridir. Ancak elbette eksiksiz bir liste yapmak istediğimiz için kısa da olsa değineceğiz.

Rolex gücünü, icatlarından, tanınma değerinden, marka tarihinden, aynı zamanda akıllı pazarlama stratejisi ve başarı ile yürüttüğü halka ilişkilerinden almaktadır. Tüm bunlar harika tasarım ve kalite ile birleştiğinde ortaya Rolex gibi bir efsane çıkıyor. Sonuçta her saat tasarlandığı kadar iyidir.

Rolex - Yacht Master II
Rolex – Yacht Master II

Rolex oldukça karmaşık saat mekanizmaları üretmek yerine, günlük kullanılabilecek, spor yapanlar için hassas ve sağlam saatler üretmeye odaklanmıştır. Günümüzde bile eşsiz güvenilirliği ile kaliteyi ön plana çıkarmaktadır.

Rolex’in en yüksek kalite standartlarına göre üretilen otomatik mekanizmaları çok uzun yıllardan beri güvenilirliğini korumaktadır. Marka gelecek nesillere bile hitap eden tasarımları ve uzun ömürlü nitelikli saatleri ile her zaman en önemli markalardan biri olacaktır.

Rolex saat markasının ünlü modelleri: Submariner, GMT-Master II, Milgauss, Datejust, Day-Date, Oysterdate, Oyster, Yacht-Master

Ayrıca: “En İyi 15 Rolex Kadın Saat Modeli” ve “En İyi 10 Rolex Erkek Saat ModeliPatek Philippe

1. PATEK PHILIPPE

Saat meraklıları arasında sürekli “En iyi İsviçre saat markası” hangisidir tartışmasına tanık olabilirsiniz. Bir çok kişiye göre bu tartışma konusu olasa da bize göre dünyanın en prestijli saat markası kesinlikle Patek Philippe‘dir. Bu söylemek kolay değil, ancak referanslara baktığımız da bir çok kişinin de bizim gibi düşündüğünü gördük. Patek Philippe saatleri sürekli müzayedelerde satış rekorları kırıyor ve tek bir saati için milyon dolarlar ödenebiliyor. Başka hiçbir marka da böyle bir şeye şahit olmadık.

Patek Philippe Complications Collection 4948R-001
Patek Philippe Complications Collection 4948R-001

Örnek olarak, 2014 yılında gerçekleştirilen bir müzayedede, Patek Philippe, Henry Graver “Supercomplication” saat modeli 16 milyon Sterlin satış fiyatı ile, tüm zamanların en pahalı müzayede saati oldu. Bugün Patek Philippe, bir çok saat modelini sipariş ile özel olarak üretmektedir, bazen yoğun talep sonucu bekleme süreleri yıllar sürebilmektedir. Herhangi başka bir marka için bu örneği vermek mümkün değildir. Mesela, Patek Philippe Sky Moon Tourbillon saat modeli yılda sadece 2 ya da 3 adet üretilmektedir.

Köklü şirket geçmişi ve titiz felsefesi ile tüm saat modellerinde aynı kalite standardını sunmaktadır. Grand Complication ve Nautilus modellerini referans almasak bile, Patek Philippe’in tüm saat modelleri, İsviçre saat dünyası yaratıcılığının zirvesini oluşturur.

Patek Philippe saat markasının ünlü modelleri: Calatrava, Nautilus, Ellipse, Gondolo, Grand Complication models


Bir cevap yazın