1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Saat Kasa Çapı Nasıl Ölçülür?

Saat Kasa Çapı Nasıl Ölçülür?
saat kasa çapı ölçümü nasıl yapılır
2

Saat Kasa Çapı Nasıl Ölçülür?

Saat seçimi yaparken en çok merak edilen şeylerden biri de modelin kasa çapıdır. Bu saatin kasa çapı nedir? Saat kasa çapını nasıl ölçebilirim? Bu saat bileğime uygun mu? En çok karşılaştığımız sorular bunlar. Saat kasasını tam olarak nasıl ölçüleceğini bilmek, doğru saat seçimi yapmak için en doğru adımdır.

Saat kasasının boyutunu, kumpas yardımıyla ölçebilirsiniz. Saatin çapını ölçmek için kumpası, kasanın en küçük noktası olan tepe düğmesinin hemen üzerine veya altına yerleştirmelisiniz. En kolay yol, aleti 2 ile 8 yada 4 ile 10 arasından ölçüm yapmaktır.

Çoğu zaman, saatin kasa çapı 3 ile 9 arasından ölçülür. Bu büyük yanlıştır.

Genellikle saat tepe düğmeleri saat 3 yönünde konumlandırılmıştır ve bu çıkıntı, saatin çapının olduğundan büyük gözükmesine neden olur. Bu yüzden hemen altından ya da üstünden ölçüm yapmalısınız

Saatin Kasa Çapı Nasıl Hesaplanır?

Saati, tepe düşmesinden yada diğer butonlardan bağımsız olarak orta bölümünün bir ucundan diğerine ölçün. Çoğu modelde saat 3 yönünde tepe düğmesi olacağı için saat 2 ve 8 arasını ölçmek en kolay yoldur ve en doğru sonucu verir.

Saat kasasının kare ya da başka tarzda olması durumunda, alabileceğiniz en küçük ölçümü alın.

Saat kasa ölçüsü (kasanın çapı yanı sıra kalınlığı ve kordon genişliği) milimetre cinsinden ölçülür. Bunun için dijital bir kumpas kullanmak her zaman çok kolaydır. Ancak kumpasa sahip değilseniz, basit şeffaf bir cetvel bile işinizi görecektir.

Cetvel kullanma durumunda kalırsanız, cetveli doğru kullandığınızdan emin olun. Ayrıca saatin çapını çapraz olarak değil düz bir şekilde ölçmeniz gerekir. Cetveli saatin tam ortasına yerleştirdiğinizde doğru ölçümü yapabilirsiniz. Ancak saatin camını çizmemek için dikkat edin.

Saat kasa çapı ölçümü
Saat kasa çapı ölçümü

Aslında, saatin kasa çapını kendiniz ölçmek zorunda değilsiniz. Çoğu üretici ve özellikle online satış yapan kuruluşlar saatin kasa çapı dahil tüm bilgisini vermektedir. Ancak yine de dikkat etmelisiniz, büyük online kuruluşlar ve bazı satıcıları özellikle kasa çapı bilgilerini hatalı paylaşmaktadır. Saati almadan önce bilgileri iki kez kontrol edin. Hatta benzer saati satan diğer yerler ile karşılaştırma yapın

Bir Saatin Kayış Uzunluğu Nasıl Ölçülür?

Bileği olmayan yada kordonu olmayan bir saat kasası düşünün. Doğru büyüklükte kordon mesafesi, saatin bir tarafındaki kordon ucundan diğer taraftaki kordon ucuna kadar ölçülür.

Saatin aynı taraftaki kasa bağlantıları arasındaki mesafeyi ölçmemeye dikkat edin. Bu kordon genişliğidir. Uzunluk ise kordon boyudur.

Saat kayış ve kordonları hakkında detaylı bilgi edinmek için “Saat Kordon Çeşitleri” yazımızı okuyabilirsiniz

Olduğundan Büyük ya da Küçük Görünen Saatler

Muhtemelen daha önce dikkatinizi çekmiştir. Kasası 40 mm olan bir saat 38 mm gibi küçük gözükür ya da tam tersi bir durum söz konusudur. Saat küçük olmasına rağmen bakıldığında büyük kasalı görünebilir. Bu nasıl mümkün oluyor?

Her gün saat kullanmaya alışık birisiyseniz, kullandığınız saatin bileğinize nasıl oturduğuna dair bir his geliştirirsiniz. Böylece 38 mm bir saatin bileğinizdeki duruşu ile 40 mm bir saatin bileğinizdeki duruşu arasındaki farkı bir bakışta anlayabilirsiniz.

Bazı saatler gerçekten göründüklerinden daha küçük ya da daha büyük gözükürler. Buna neden olan birkaç faktör vardır. Ancak en önemlileri, saat bezeli ve kadran boyutudur.

Kısacası bir çerçeve, saatin tüm görünüşünü değiştirir. İki saatin tam olarak aynı kasa çapına sahip olmasına rağmen, yuvarlak çerçeveli ve sade bir bezele sahip olan saat daha büyük görünecektir. Asıl şaşırtıcı olan tam tersi de olabilir. Gerçekten büyük kasalı olan saat, çerçevesi nedeni ile daha küçük gözükebilir.

Orient-ray2 vs Seiko
Orient – Seiko

Bu resimde gördüğünüz gibi, Orient Ray 2, Seiko Coctail Time Blue Moon’dan daha küçük görünüyor. Oysa Orient, Seiko’dan 1 mm daha büyük.

Bunun nedeni oldukça basit. Bir saatin bezeli ne kadar büyükse kadranı o kadar küçülecek ve saatin küçük görünmesine neden olacaktır.

Bileğinize uygun, doğru saat seçimi yapmak için kasa çapını doğru ölçmek çok önemlidir. Bunu yapmak içinde sadece saatin kasasına değil, kadran ve bezeline de bakmak gerekir.

Saat Kasa Çapı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Saat kasa çapı nedir?

Saat kasa çapı, saatin kayış bağlantıları dışında sadece kasasının büyüklüğü için kullanılan bir ölçüdür. 

Saat kasa çapı kaç santim olmalıdır?

Bu sorunun net bir cevabı yok. Günümüzün moda anlayışı büyük saatler üzerine kurulu. Genel olarak cevap vermek gerekirse, klasik bir kol saati seçecekseniz daha zarif, küçük ve 40 veya 42 mm çapında bir saat seçebilirsiniz. Spor bir kol saati tercih edecekseniz biraz daha büyük olabilir. Tabi burada en önemli nokta bilek kalınlığınızdır. Zayıf bir bilekte büyük saat kötü dururken, kilolu bir bilekte küçük saat modelleri kötü duracaktır. 

Saat kasa çapı nereden ölçülür?


Bunun için öncelikle kasa çapını ne kullanarak ölçeceksiniz bunu belirlemelisiniz. Kasa çapını eğer bir kumpas yardımı ile ölçecekseniz, ölçümü çapraz olarak yapmalısınız. Saatin 2,8 veya 4,10 konumları doğru ölçüm için ideal yerlerdir. Sıradan bir cetvel kullanacaksanız doğrudan orta kısmını ölçebilirsiniz. Unutmayın, tepe düğmesi kasa çapına dahil değildir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 29/11/2022

    18 cm bilege 42 mm kasa saat olurmu

  2. 29/11/2022

    Benim bilegim 18 cm 42 mmkasa capli saat kolumda iyi dururmu sizce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir