Post Image

Saat Kasa Çapı Nasıl Ölçülür?Saat seçimi yaparken en çok merak edilen şeylerden biri de modelin kasa çapıdır. Bu saatin kasa çapı nedir? Saat kasa çapını nasıl ölçebilirim? Bu saat bileğime uygun mu? En çok karşılaştığımız sorular bunlar. Saat kasasını tam olarak nasıl ölçüleceğini bilmek, doğru saat seçimi yapmak için en doğru adımdır.

Saat kasasının boyutunu, kumpas yardımıyla ölçebilirsiniz. Saatin çapını ölçmek için kumpası, kasanın en küçük noktası olan tepe düğmesinin hemen üzerine veya altına yerleştirmelisiniz. En kolay yol, aleti 2 ile 8 yada 4 ile 10 arasından ölçüm yapmaktır.

Çoğu zaman, saatin kasa çapı 3 ile 9 arasından ölçülür. Bu büyük yanlıştır.


Genellikle saat tepe düğmeleri saat 3 yönünde konumlandırılmıştır ve bu çıkıntı, saatin çapının olduğundan büyük gözükmesine neden olur. Bu yüzden hemen altından ya da üstünden ölçüm yapmalısınız.Saatin Kasa Çapı Nasıl Ölçülür?

Saati, tepe düşmesinden yada diğer butonlardan bağımsız olarak orta bölümünün bir ucundan diğerine ölçün. Çoğu modelde saat 3 yönünde tepe düğmesi olacağı için saat 2 ve 8 arasını ölçmek en kolay yoldur ve en doğru sonucu verir.

Saat kasasının kare ya da başka tarzda olması durumunda, alabileceğiniz en küçük ölçümü alın.

Saat kasa ölçüsü (kasanın çapı yanı sıra kalınlığı ve kordon genişliği) milimetre cinsinden ölçülür. Bunun için dijital bir kumpas kullanmak her zaman çok kolaydır. Ancak kumpasa sahip değilseniz, basit şeffaf bir cetvel bile işinizi görecektir.

Cetvel kullanma durumunda kalırsanız, cetveli doğru kullandığınızdan emin olun. Ayrıca saatin çapını çapraz olarak değil düz bir şekilde ölçmeniz gerekir. Cetveli saatin tam ortasına yerleştirdiğinizde doğru ölçümü yapabilirsiniz. Ancak saatin camını çizmemek için dikkat edin.

Saat kasa çapı ölçümü
Saat kasa çapı ölçümü

Aslında, saatin kasa çapını kendiniz ölçmek zorunda değilsiniz. Çoğu üretici ve özellikle online satış yapan kuruluşlar saatin kasa çapı dahil tüm bilgisini vermektedir. Ancak yine de dikkat etmelisiniz, büyük online kuruluşlar ve bazı satıcıları özellikle kasa çapı bilgilerini hatalı paylaşmaktadır. Saati almadan önce bilgileri iki kez kontrol edin. Hatta benzer saati satan diğer yerler ile karşılaştırma yapın.Bir Saatin Kayış Uzunluğu Nasıl Ölçülür?

Bileği olmayan yada kordonu olmayan bir saat kasası düşünün. Doğru büyüklükte kordon mesafesi, saatin bir tarafındaki kordon ucundan diğer taraftaki kordon ucuna kadar ölçülür.

Saatin aynı taraftaki kasa bağlantıları arasındaki mesafeyi ölçmemeye dikkat edin. Bu kordon genişliğidir. Uzunluk ise kordon boyudur.

Saat kayış ve kordonları hakkında detaylı bilgi edinmek için “Saat Kordon Çeşitleri” yazımızı okuyabilirsiniz.Olduğundan Büyük ya da Küçük Görünen Saatler

Muhtemelen daha önce dikkatinizi çekmiştir. Kasası 40 mm olan bir saat 38 mm gibi küçük gözükür ya da tam tersi bir durum söz konusudur. Saat küçük olmasına rağmen bakıldığında büyük kasalı görünebilir. Bu nasıl mümkün oluyor?

Her gün saat kullanmaya alışık birisiyseniz, kullandığınız saatin bileğinize nasıl oturduğuna dair bir his geliştirirsiniz. Böylece 38 mm bir saatin bileğinizdeki duruşu ile 40 mm bir saatin bileğinizdeki duruşu arasındaki farkı bir bakışta anlayabilirsiniz.

Bazı saatler gerçekten göründüklerinden daha küçük ya da daha büyük gözükürler. Buna neden olan birkaç faktör vardır. Ancak en önemlileri, saat bezeli ve kadran boyutudur.

Kısacası bir çerçeve, saatin tüm görünüşünü değiştirir. İki saatin tam olarak aynı kasa çapına sahip olmasına rağmen, yuvarlak çerçeveli ve sade bir bezele sahip olan saat daha büyük görünecektir. Asıl şaşırtıcı olan tam tersi de olabilir. Gerçekten büyük kasalı olan saat, çerçevesi nedeni ile daha küçük gözükebilir.

Orient-ray2 vs Seiko
Orient – Seiko

Bu resimde gördüğünüz gibi, Orient Ray 2, Seiko Coctail Time Blue Moon’dan daha küçük görünüyor. Oysa Orient, Seiko’dan 1 mm daha büyük.

Bunun nedeni oldukça basit. Bir saatin bezeli ne kadar büyükse kadranı o kadar küçülecek ve saatin küçük görünmesine neden olacaktır.

Bileğinize uygun, doğru saat seçimi yapmak için kasa çapını doğru ölçmek çok önemlidir. Bunu yapmak içinde sadece saatin kasasına değil, kadran ve bezeline de bakmak gerekir.

2 Yorum

  Ergün tekin

  18 cm bilege 42 mm kasa saat olurmu

  29 Kasım 2022 Cevapla
  erguntekin

  Benim bilegim 18 cm 42 mmkasa capli saat kolumda iyi dururmu sizce

  29 Kasım 2022 Cevapla

Bir cevap yazın