1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Rolex – Datejust

Rolex – Datejust
0

Rolex’in tüm dünyadaki saat üzerindeki etkisi hakkında konuşurken efsanevi Rolex saat modeli Datejust’a değinmeden tartışmak neredeyse imkansızdır. Rolex Datejust modeli, Rolex’in tüm saat koleksiyonlarının temelini oluşturmasına rağmen, Daytona, Submariner veya GMT-Master saat modeleri kadar ilgi görmüyor.

Datejust, müzayedelerde yüksek fiyatlarla satılan Rolex saat modeli olmasa da, Rolex markasının bu kadar yaygınlaşması ve kalıcı başarısında diğer modelleri ile kıyaslanamayacak kadar önemli başarısı vardır. Neredeyse bir yüzyılın yaklaşık dörtte üçünde Rolex Datejust, markanın kataloğunun temel direği konumundaydı ve bir çok kişi için bulundurduğu özellikler nedeniyle ihtiyaç duyulacak tek saat modeliydi.

Rolex - Datejust
Rolex – Datejust


Rolex Datejust Modelinin Tarihine Hızlı Bir Bakış

İlk kez 1945 yılında Rolex’in 40. kuruluş yıl dönümünü anmak için üretilen bir model olarak tanıtılan Datejust, markanın bugün hala üretimde olan en eski saat koleksiyonlarından biridir. Artık tarih göstergesi çoğu modern saat modellerinde standart bir özellik olsa da, Rolex Datejust, gece yarısı otomatik olarak değişecek bir tarih göstergesi olan ilk kol saatidir. Günümüzde bir kol saati üzerinde bulunan tarih göstergesi komplikasyonunun nasıl çalışması gerektiğine dair standartı belirleyen model Rolex Datejust’tı.

Rolex - Datejust 1947
Rolex – Datejust 1947

Rolex’in diğer ikonik saat modellerinin çoğundan farklı olarak Datejust, belirli bir spor yada yaşam tarzı aktivitileri için özel olarak tasarlanmamıştır. Submariner modeli SCUBA dalgıçları ve Daytone araba yarışçıları için belirli amaçlar için üretilmesine rağmen, Datejust modeli, çeşitli aktivitiler ve günlük kullanıma uygun olarak tasarlanmış zamansız ve çok yönlü bir estetiğe sahip, klasik ve güvenilir bir kol saati modelidir.


Gerçek Bir Saat Endüstrisi Simgesi

1950’li yılların sonuna doğru Rolex, 160x biçiminde referansı ile Kalibre 1560 hareketini başlattı. Bu zamanlarda Datejust modelinin genel tasarımı büyük ölçüde belirlenmişti. Datejust ismi saatin kadranında kalıcı bir figür olarak işlenecekti ve eller, çerçeve, saat indekleri ve kristal (cycllops büyütme lensi) gibi özellikleri vardı. Rolex’in modern Datejust saatlerinde mevcut olan bu özellikler bugün hala kullanılmaktadır.

Rolex - Datejust
Rolex – Datejust

Datejust modeline bir sonraki büyük güncelleme 1970’li yılların sonunda geldi ve Rolex, Kalibre 3035 hareketini 160xx referansı ile tanıttı. Yeni nesil Datejust saatler, kullanıcıların saati gösteren elleri ayarlamadan bağımsız olarak tarih göstergesini ayarlamaya yarayan ”quickset” özelliğini ile üretildi. Bu nesil 16013 referansına sahip Datejust saatler, Rolex’in ikonik yivli çerçevesine sahip klasik Rolesor (paslanmaz çelik ve sarı altın) versiyonudur.

 Rolex - Datejust
Rolex – Datejust

Bu Datejust saat modelleri kuşağı, önceki modellerin sahip olduğu 36 mm kasa çapını değiştirmedi ancak, yeni hareket nesline eşlik eden bir dizi ince tasarım güncellemesi yapıldı. 160Xx hareketini kullanan yeni nesil Datejust modellerinin kristalleri hala akrilikten yapılırken, önceki nesil saatlerde kullanılan ”pasta tavası” kadranı yerine, tamamen düz bir yüzeye sahip kadran kullanıldı. Bu kadran Rolex’in bugün hala kullandığı kadrana çok benzer.


Datejust II ve Modern Değişimler

Modelin bir sonraki büyük güncelleme 2009’da Datejust II’nin gelişiyle oldu. Onlarca yıldır erkek Datejust modelinin standart kasa çapı 36 mm olarak üretildi ancak Datejust II’nin piyasaya sürülmesi ile Rolex, standart 36 mm yanında sunulmak üzere 41 mm’lik yeni bir versiyon ekledi.

Rolex - Datejust 41 ref 126334
Rolex – Datejust 41 ref 126334

1163xx ref. numaralı Datejust II saatleri, insanların tanıdığı, bildiği, sevdiği aynı kronometre idi, ancak kasa büyük kasasaya uyması için yeni nesil Datejust için Kalibre 3136 hareketi kullanıldı. Ek olarak, Datejust II, yalnızca Jubilee bileziği seçeneği ile mevcut olan 36 mm versiyonunun aksine Oyster bileziği ile donatılmıştı.

Rolex - Datejust 41 ref 126300
Rolex – Datejust 41 ref 126300

41 mm kasa çapına sahip olan Datejust, insanların daha büyük bir saat talebini yerine getirirken, yeni saat modeli hemen benimsenmedi. Bununla birlikte bir kaç yıl sonra Datejust II koleksiyonu piyasadan çekildi. Daha sonra, Rolex’in aşırı büyük Datejust modeli 2016 yılında Datejust 41 adı altında, yeni bir referans numarası, yeni bir hareket ve küçük estetik değişiklikler ile yeniden üretildi.

Rolex - Datejust 41 ref 126334
Rolex – Datejust 41 ref 126334

Datejust 41, 28 mm ile 41 mm arasında değişen çeşitli versiyonları ile birlikte bugün hala üretilmeye devam ediyor ve çok çeşitli farklı meral kombinasyonları mevcut. Ayrıca, Datejust koleksiyonu, diğer tüm Rolex saat modellerinden daha fazla, kadran, çerçeve ve bilezik seçenekleri ile sunuluyor ve neredeyse her bilek boyu için ve değişik estetik tercihleri olaran Rolex kullanıcıları için mükemmel bir Datejust modeli olduğunu garanti ediyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir