1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

İngiliz Saat Markaları – İngiltere’de Üretilen Kol Saatleri

İngiliz Saat Markaları – İngiltere’de Üretilen Kol Saatleri
0

İngiliz Saat Markaları

İngiliz yapımı saat markaları İsviçre saat markaları kadar popüler değildir. Ancak yıllar içinde İngiliz saat markaları da popüler olmaya başladılar. İngiliz saat markalarının çoğu hala İsviçre bileşenleri kullanıyor olsa da, bir çoğu kendi atölyelerinde üretim yapmaktadır. Aşağıda en iyi İngiliz saat markaları hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

En İyi İngiliz Saat Markaları

1 – Bremont Saat

Bremont, tüm dünya da en çok tanınan ve bilinen İngiliz saat markalarından birisidir. 2002 yılındaki tanıtım lansmanından bu yana Bremont, saat dünyasında çok büyük destek ve saygı görmektedir. Lansmandan kısa bir süre sonra, lüks ve mekanik saatlerin bilinen markası olmuştur.

Nick ve Giles English’in babaları Kraliyet Hava Kuvvetleri gazisi Euan English’tir. Bu yüzden iki kardeş genç yaşlarından itibaren uçak tarihini ve genel havacılığın içinde büyüdüler. 1995 yılında Nick, hava gösterisi sırasında babası Euan Englih ile bir kaza geçirdi.

Olaydan sonra iki kardeş Nick ve Giles havacılık sektörüne geri dönmek için çabalamış olsalar da, yaşadıkları deneyimin babaları ile yaşadıkları ile aynı olmadığını fark ettiler. Bu nedenle iki kardeş, babalarının bir diğer tutkusu olan mekanik saatler üzerinde çalışarak tüm dikkatlerini bu alana yönlendirdiler.

Markanın ismininde oldukça ilginç ve orijinal bir hikayesi vardır. Markanın isim babası Antoine Bremont’tur. İki kardeş Fransa uçucu sırasında bir fırtına ile karşılaşmış ve acil iniş yaptıkları yerde kardeşlere bir barınak sağlayan, saat tutkunu kıdemli pilot olan bir çiftçidir.

Bremont markasının saat modelleri titizlikle hazırlanmış, askeri havacılık için uygundur. Saatlerin en küçük parçaları bile askeri havacılığın en zorlu koşullarında dayanıklı olacak şekilde test edilmiştir. Tüm testler, uçak fırlatma koltuğu üreticisi Martin Baker ile ortak yapılmıştır. Laboratuar testleri sonucu, Bremont saat modelleri her türlü zorlu durumda sorunsuz çalışmaları için tasarlanmıştır. Bu nedenle, markanın bazı koleksiyonları sadece pilotlar için üretilmiştir. Havacılık sektöründe çalışıyor ya da pilot saatlerine ilgi duyuyorsanız Bremont markası bu işin uzmanıdır.

Dahası, Bremont saat modellerini tasarlarken zorlu koşullara dayanacak şekilde ürettiği için, marka ürün yelpazesini dalış, motor sporları ve seyahat saatlerini içerecek şekilde genişletti.

2 – Roger W Smith Saat

Roger W Smith , 20. yüzyılın en iyi saat ustalarından birisi olan George Daniels’ın vefatından sonra kurulan bir bağımsız saat markasıdır.

Roger W Smith markası, atölyenin kurulduğu 2001 yılında üretime başladı. Marka kurulduğu andan itibaren, horolojik harikalar yaratmaktan başka bir şeye odaklanmadı. Bu yüzden Roger W Smith’in saat modelleri biraz yüksek fiyatlıdır, ancak markayı incelediğinizde buna değer olduğunu göreceksiniz.

Roger W Smith her yıl sadece on adet saat üretmektedir ve bu markanın saatlerinden bir tane almanın ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda, saat modellerinde kullanılan her bir parçanın özenle el işi olarak üretildiği ve mükemmelleştirilmesi için ne kadar zaman harcandığı anlamına gelir. Bu yüzden markanın saatlerinin fiyatları aklınızı karıştırmasın. Roger W Smith saatleri verdiğiniz parayı sonuna kadar karşılamaktadır.

3 – Christopher Ward Saat

Christopher Ward, 2004 yılında Mike France, Chris Ward ve Peter Ellis adında üç arkadaş tarafından kuruldu. Christopher Ward, özellikle ilk saatini ürettiği andan itibaren doğrudan tüketiye ulaşmak için piyasaya çevrim içi olarak sürülmüştür. Bu andan itibarende internette saat tutkunlarının hızlıca dikkatini çekmeyi başarmıştır. Chiristopher Ward, ilk piyasaya çıktığı andan itibaren üçüncü taraftan değil, doğrudan müşteriye ulaşan pazarlama sürecini sürdürüyor.

Markanın üç kurucusunun da başlangıçta saatçilik ile alakalı en ufak bir fikirleri bile yoktu. Ancak İsviçre saat endüstrisinde kariyerine başlayan üçünün ortak bir arkadaşı sayesinde saatçilik ile tanıştılar.

İsviçre saatçiliği ile tanıştıktan sonra, üç arkadaş yüksek kaliteli saatler (İsviçre saatleri gibi) üretmeye ve daha düşük fiyatlarla kullanıcıya sunmaya karar verdiler.

2014 yılında Christopher Ward, Christopher Ward London Holdings Ltd’yi kurmak için İsviçre’li bir şirket olan Synergies Horlogeres SA ile birleşti ve bu ondan itibaren kendi saat hareketlerini üretmek için çalışmalara başladı. Daha sonra, Caliber SH21 adlı şirket içinde üretilen kendi İsviçre hareketlerini üretebildiler.

Christopher Ward şu anda oldukça geniş bir saat koleksiyonuna sahiptir. Elbise saati, dalış, retro dalış ve motor sporları gibi oldukça çeşitli tarzlar için saatler üreten marka, aynı zamanda üstün kalitesinden de ödün vermemektedir. Markanın, askeri ve havacılık için bile ürettiği saat modelleri bulunmaktadır.

4 – Pinion Saat

2013 yılında Piers Berry tarafından kurulan Pinion saat markasının merkezi şu anda South Oxfordshire’da bulunmaktadır. Marka kurulduğu tarihten beri üstün İsviçre mekanizmaları kullanarak kaliteli saatler üretmeye kendini adamıştır.

Pinion saat modelleri üst düzey mekanizmalarının yanı sıra ince ve dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Bu malzemeler çok titiz süreçlerden geçerler ve daha sonra İngiliz saat ustaları tarafından dikkatlice birleştirilir. Pinion saat modellerini detaylıca incelerseniz, tüm bu süreçlerin sonunda kadran, kasa, cam ve kayışın ayrıntılarına özellikle dikkat edildiğiniz göreceksiniz.

Genel olarak Pinion saatleri, geleneksel saatçilik ilkeleri ile hazırlanan, üst düzey İsviçre hareketleri kullanan 21. yüzyıl ile vintage tasarımının karışımıdır

5 – Garrick Saat

İngiliz saat markası olan Garrick, David Brailsford ve Simon Michlmayr tasarından kurulmuştur. Garrick kurulduğu günden beri saatlerini Norfolk’taki kendi tesislerinde üretmektedir. Şirket ayrıca, saygın bir saatçi olan Andreas Strehler ile ortaklık kurmuştur.

Garrick saatleri özellikle farklı tasarımları ile ön plandadır. Modelleri genellikle iskelet tasarıma sahip olmamasına rağmen, saatin iç mekanizmasını ortaya çıkaran detaylara sahiptir. Sadece bu da değil, Garrick ayrıca Andreas tarafından özel olarak tasarlanmış UT-G01 adından kendi kurmalı mekanizmasını da üretmektedir.

Garrick saat markası genel olarak saat meraklılarının, saat koleksiyoncularının ve hatta saat ustalarının bile seveceği modeller üretmeye devam ediyor. Marka şu anda, Norfolk, Regulator, S1 Timepiece, S2 Timepiece ve The Portsmouth adında beş farklı saat koleksiyonuna sahip.

6 – Loomes & Co. Saat

Loomes & Co., tüm saatleri şirket içinde üretildiği için en İngiliz saat markası olarak adlandırılır, ancak sadece bu da değildir. Modellerin tasarımlarından hareketlerine kadar ve hatta mücevherleri bile yerel olarak üretilmektedir.

Aslında şirketin tüm bunları yapabiliyor olması çok şaşırtıcı değildir. Çünkü şirketin saat yapımcılığındaki geçmişi 1650’li yıllara kadar uzanmaktadır. Bu bağlantı, o tarihlerde Londra’daki en büyük saat ve saat yapımcılığını yöneten Thomas Loomes’a dayanmaktadır.


Mevcut şirket Loomes & Co.’yu kuran Robert Loomes, kuruluştan bu yana markanın adını taşıyan tüm saatleri, tam olarak ülke içinde üretilen materyaller ile üretmek için çabalamaktadır. Bu yüzden, şirket, saat üretimini yılda yüze yakın adet ile sınırlamıştır. Bu sayede ürettikleri her saati titizlikle hazırlamayı başarıyorlar. Eğer bir Loomer & Co. saatlerinden birisini almaya karar verirseniz, aldığınız ürünün sınırlı sayıda üretildiğini bilirsiniz.

7 – Mr. Jones Saat

Marka tasarımcısı Crispin Jones’un adını taşımaktadır. Bu saat markası, piyasada çekici hale gelmek için zamanı göstermekten çok daha fazlasını sunmanın gerektiğine inanıyor. Bu nedenle Mr. Jones saat modelleri geleneksel saatler gibi değildir. Bunun yerine, kadranlarında benzersiz ve eğlenceli sanat eserleri sergilemektedir.

Geleneksel saat kullanıcıları tarafından ilk bakışta garipsenebilir. Böyle tasarımlarda zamanı okumak çok zordur ve buna alışmak zaman alabilir. Ayrıca yaratıcı görselliği sayesinde saate uzun süre bakmanın sakıncasını ortadan kaldırmaktadır. Sanata ilgi duyuyor ve minimalist tarzları tercih ediyorsanız Mr. Jones saat modelleri tam da şekildedir.

Marka tüm dikkatleri kadran tasarımlarına çekmesine rağmen güvenilirliğini sağlamak için hem kuvars hem de mekanik saat saat modelleri sunmaktadır. En güzeli de bu eşsiz tasarıma sahip güvenilir saatler oldukça uygun fiyatlarla satılmaktadır.

8 – Farer Saat

Farer saat markası 2015 yılında kurulmuştur. Marka saatlerin tasarlarken maceralardan ve serüvenlerden ilham almıştır. Bu yüzden maceraperestlerin en tehlikeli durumlarına bile dayanması için yüksek kalitede üretilmiştir. Farer saat modelleri, yolculuklarınız için yararlı olabilecek komplikasyonlara sahiptir ve vintage tasarımları ile oldukça şıktır.

Farer saatleri sadece tasarımları ile değil, birinci sınıf stil ve konforu ile de oldukça iyidir. Farer saat modellerinde kuvars, otomatik ve hatta kurmalı mekanizmalar kullanmaktadır. Bu yüzden Farer saatleri horologlar ve saat meraklıları için oldukça çekicidir.

Şirket aracılar olmadan doğrudan müşterilere satış yapmaktadır. Bu pazarlama stratejisi sayesinde Farer, daha düşük maliyetle ürünlerini müşterileri için ulaşılabilir fiyatlarda sunabiliyor.

9 – Cabot Watch Co. (CWC) Saat

Cabot Watch Co., 1972 yılında Hamilton saat markasının eski sözleşme direktörü olan Ray Mellor tasarından kurulmuştur.


Ray Mellor, Hamilton’da çalışma tutkusunu kaybettikten sonra kendi saat şirketini kurmaya karar verdi. Daha sonra İngiliz ordusuyla ortaklıklar kurarak silahlı kuvvetlerin tüm şubeleri ile başarılı sözleşmeler imzaladı. Bu yüzden CWC öncelikle askeri saat tedarikçisi olarak tanınmıştır.

Ray Mellor en sonunda 1966 yılında emekli oldu ve şirket yıllardır CWC saatlerinin perakendecisi olan Silvermans Ltd tarafından satın alındı. Yeni şirket altında marka büyümeye devam etti ve çok daha fazla askeri saatler üretti. Markanın dalgıç ve pilot saatleri piyasaya sürüldü. CWC bugün yüksek kaliteli ve dayanıklı saatler üretmeye devam ediyor.

10 – Arnold & Son Saat

En iyi İngiliz saatleri listemizin bir sonraki markası, Kral III. George’un saygısını ve onayını alan dünyanın en iyi saat markalarından birisi olarak kabul edilen Arnold & Son. John Arnold il saatini ürettiğinde ve Kral’ın övgüsü aldı. Kral George’dan sonra, toplumdaki diğer zengin bireyler de Arnold’un müşterisi oldular.

Arnold & Son markası, denizden ilham alan saat tasarımları ile ünlüdür. Zamanla, kronograflar ve iskelet saatler de geliştirdi. Tüm bunlardan bağımsız, hangi Arnold & Son saat modelini seçerseniz seçin kolunuzdaki saatin şık ve sofistike görüneceğinden emin olabilirsiniz. Fiyatları biraz yüksek gelebilir ancak kesinlikle yatırım yapmaya değecek lüks bir saat markasıdır.

Arnold & Son sadece Royal Collection ve Instrument Collection adında iki adet saat koleksiyonuna sahiptir.

11 – Marloe Watch Co. Saat

Marloe Watch Company 2015 yılında Oxfordshire’da iki arkadaş olan Oliver ve Gordon tarafından kurulmuştur. Hibrit ve akıllı saatlerin böylesine popüler olduğu ve yükselmeye devam ettiği bir dönemde, Marloe Watch Company geleneksel saat yapımcılığı konusunda oldukça kararlı bir duruş sergiliyor. Marka gururla kurmalı mekanik saatler üretmeye odaklanmış durumda.

Şirketin ürettiği saatlerin kalitesinden emin olmak için Oliver ve Gordon, tasarımdan üretime ve pazarlamaya kadar tüm süreçlerle bizzat ilgileniyor. Gordon, özellikle şirket içi tasarımcı olarak hizmet vermesinin yanında pazarlama için tüm fotoğraf ve videolar ile ilgilenmektedir. Oliver ise üretim, lojistik ve pazarlama süreçlerini yürütmektedir.

Marloe Watch Company, şu anda Coniston, Morar, Haskell ve Special Editions olmak üzere 4 farklı saat koleksiyonuna sahiptir.

Son olarak…

İngiliz markalarının oldukça geniş ve farklı saat çeşitleri vardır. Liste de bulunan saat markaları oldukça genç olsalar da, İngiliz saatçiliği yüzyıllar öncesinden başlamıştır. Tüm bu çeşitlilik sayesinde yaşam tarzınıza ve bütçenize uygun saat modelleri bulabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir