1. Anasayfa
 2. Saat Bilgi Köşesi

En İyi Amerikan Saat Markaları

En İyi Amerikan Saat Markaları
0


Saat dünyasına adadığımız bu blog sitesinde, her marka ve stil hakkında yorum yapmaya çalışıyoruz. Böyle olunca sadece İsviçre ve Japonya ve Alman saat markalarının dışında, önemli bir saat tarihi olan Amerikan saat markalarını da yazmak istedik. Bu yazıda bulunan saat markaları, İsviçre saatleri kadar tanınmış, ya da Japon saatleri kadar teknolojik değil ancak bilgi edinmeye değer, önemli markalardır.

Saat tarihine yolculuk yaptığımızda Amerika’nın zengin bir saatçilik tarihine sahip olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle bu yazıda size Amerika’nın saatçilik tarihi ve bugün hala üretimde olan en iyi 10 Amerikan saat markası hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Amerika’da Üretilen En İyi 10 Saat Markası

 • Vortic Watches
 • Autodromo
 • Devon
 • Martenero
 • Shinola Watches
 • Weiss Watches
 • RGM
 • Brew
 • Kobold Watches
 • Oak & Oscar
Amerikan Saatçilik Tarihi

Avrupa merkezli üreticiler, başta İsviçre ve Almanya olmak üzere uzun zamandır lüks saat endüstrisine hakim oldu. Bunun başlıca sebepleri arasında, saat dünyasının kronograf ve tourbillon gibi büyük yeniliklerinin bazılarının Avrupa’da icat edilşi ve İsviçre topraklarında mükemmelleştirilmesi gelir.

Oysa 19. yüzyılın sonlarında manzara çok daha farklı bir hal aldı. Amerika Birleşik Devletleri sanayileşerek bir imalathaneye dönüşmüştü ve bu yöntemleri saat endüstrisine uygulandığında saat endüstrisi artık geri dönüşü olmayan bir yola girmişti.

Waltham Watches
Waltham Watches

Aron Dennison, David Davis ve Edward Howard, Massachusetts’deki Waltham Watch Company’i kurmaya ve iş planları yapmaya karar verdiler. İlginç bir şekilde bu girişimin ilham kaynağı Springfield Cephaneliğini gezdiklerinde gördüklerinden kaynaklanmıştı. Bu plan dahilinde, saatin her bir bileşeni, iki ayrı amacı gerçekleştireceği için ayrı bir makine tarafından üretileceği planlanmıştı.

Sürecin mekanizasyonu ve bileşenlerin değiştirilebilir olmasıAmerikan ve Avrupa Saatçiliği

O dönemlerde Avrupalı saat ustaları, el yapımı tüm parçaları farklı yerlerden tedarik ediyor ve tek bir çatı altında topluyorlardı. Öte yandan Amerika’da kurulan şirket her parçayı kurum içerisinde ve toplu halde işlemeye başladı.

Yüzyılın bitimine yakın İsviçre’li saatçiler de kendi fabrikalarında benzer makineler kullanmaya başladı. Amerikan saat şirketleri, bir zamanlar geride kalan İsviçre saat üreticilerinin aynı sistemi kullanmaya başlamış olmalarına rağmen, onlarca yıllık tecrübenin tadını çıkarmaktaydı.

I.Dünya Savaşı, Amerikalı üreticilerin profesyonel olmadığı ve kol ay uyum sağlayamadıklarından kol saatlerine geçiş için zor bir dönem olacak, daha sonra büyük buhran ise bir sonraki sıkıntı olacaktı. Amerikan saatçiliğine son darbeyi ise II. Dünya Savaşı indirecekti. Çünkü, bir çok fabrika savaş koşullarına uygun malzemeler üretmek için üretimlerini dönüştürmek zorunda kalacaktı.

20.Yüzyılın en zor zamanlarında hayatta yalnızca tek bir Amerikan saat şirketi kaldı. Waterbury Clock Company, daha sonra ismi Amerika Birleşik Devletleri Time Corporation (AKA Timex) olarak değiştirildi ve çoğunlukla ucuz ürünler ürettiği için ayakta kalmayı başadı. Ucuz kuvars saatlerinin sarsıcı popülaritesi, 70’li ve 80’li yıllarda bir çok lüks saatçinin kapanmasına neden olduğundan sektöre büyük zarar vermişti.En İyi 10 Amerikan Saat Markası

Günümüzde, krizden kurtulan lüks saat markaları popülaritesini tekrar kazanmayı başardı. Pazarlama kampanyalarında Amerikan saat yapımcılığında kullanılan şeyler vurgu yapılarak eski miras ve geleneklere göndermeler yapılır.

Günümüzde, Amerika menşeli saat markaları için sürekli artan bir talep vardır ve artık saat piyasası da Amerikan saat markalarının gelişmesi için oldukça uygundur.1. Vortic

Bugün bahsedeceğimiz tüm Amerikan saat markalarından en iyilerinden biri Vortic Watches’dır.

Marka başlangıçta eski Amerikan yapımı cep saatlerinin hareketlerini kullanmaktadır. Bu saatlerin, orijinal kadranı, elleri ve mekanizmaları korunmaktadır ve tamamı Amerikalı saatçiler tarafından tekrar güncellenmiştir. Saatlerin kasaları, New Jersey’de 3D olarak baskıları yapılmış ve Fort Collins Co merkezinde toplanmıştır. Tepe düğmesi, kayış ve kasa ekleri gibi ek bileşenlerin tamamı Amerikan üretimidir.

Vortic - Railroad Edition
Vortic – Railroad Edition

Vortic saat markası tüm modellerinin benzersiz olduğunu vurgulamaktadır. Bu genelde saat dünyasında hemen her markanın en büyük iddiaları arasındadır ancak Vortic bu tanıma en çok uyan markalardan biridir. Web sitelerinde bu iddialarını destekleyen bir uygulamaları mevcut. Watch Builder adındaki bu web tabanlı uygulamada saatlerinizi tamamen kişiselleştirebilir, klasik mekanizmaları, kasayı, metal kordonu ve kayış seçimi, kendiniz istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca, online mağazalarında önceden yapılandırılmış ve satışa hazır saat modelleri de mevcuttur.2. Autodromo

Adından da anlaşılacağı gibi, Autodromo saatler, özellikle otomobillerden etkilenen tasarımlara sahiptir. Saatlerinin tüm parçaları şirket içinde tasarlanmıştır. Vintage esinler, minimalist tasarımlar ve farklı model çizimleri ile dikkat çekiyor.

Autodromo - Ford GT Owners Edition Chronograph
Autodromo – Ford GT Owners Edition Chronograph

Autodromo saatlerinin, titanyum ve çelik kasalarının keskin kenarları vardır ve safir kristal camları, sessiz çalışması ve parlak kadranları ile gerçekten olağanüstü görünüme sahip harika kombinasyonları olan bir saattir.3. Devon

Standart saat modellerinden sıkılıyor ve tek tip modellerden kurtulmak istiyorsanız Devon saat markasından başka bir markaya bakmanıza gerek yoktur. Elektro mekanik parçaları ile daha önce piyasada bulunan hiçbir saate benzemiyor ve markanın kurucusunun açıklamasına göre her zaman amaçladıkları şey de buydu.

Devon Watch - Star Wars Limited Edition
Devon Watch – Star Wars Limited Edition

Yeni nesil saat modasının teknoloji ile birleşmesi ile ortaya çıkan bu farklı tasarımların, 61 mm kasası ile de oldukça dikkat çekicidir.4. Martenero

Newyork Brooklyn merkezli saat markası olan Martenero, küçük saat şirketleri içinde sürekli dikkat çeken ve tercih edilen bir marka olmayı başarmıştır. Mottosu ”Gelenek Yenilendi” olan marka, modern saat tasarımlarını asırlık saatçilik geleneği ile harmanlamayı başarıyor.

Martenero - Edgemere
Martenero – Edgemere

Şirket tüm modellerini erişilebilir bir fiyat noktasında tutmayı amaçlıyor. Mevcut tüm modelleri 1000 doların altında olan markanın çoğu modeli 500 dolar civarındadır.5. Shinola

Burada adı geçen diğer markaların bazıları gibi Shinola da sadece kol saati değil, saatlerinin tasarımları ile paralellik gösteren çanta, takılar da sunmaktadır. Şirketin merkezi Ditroit’te bulunmaktadur.

Shinola - Runwell Automatic
Shinola – Runwell Automatic

Shinola şirketi saatlerinin mekanizması için Ronda ile işbirliği yapmaktadır. Bu yüzden saatlerinin için %100 Amerikan yapımı olduğu söylenemez. Zaten bunu iddia edecek Amerikan saat markaları da çok azdır. Ancak kaliteye olan bağlılıklarına sadık kalarak yıllardır sağlam ve modaya uygun saatler üretmektedirler.6. Weiss

Weiss saat markası 2013 yılında Los Angeles’ta Cameron Weiss tarafından kurulmuştur. %100 Amerikan üretimi yapan birkaç Amerikan saat markasından biridir.

Ancak Weiss saat markasının da diğer Amerikan markaları ile benzer sorunları vardır. Saatlerde kullanılan spesifik bileşenlerin ABD merkezli tedarikçilerde eksiktir. Amerikan saat endüstrisinde yaşanan durgunluk ve bu bileşenlere olan talebin yıllarca düşük seviyede olması nedeni ile tedarikçi bulmak çok zordu.

Weiss - 42mm Limited American Issue Field Watch
Weiss – 42mm Limited American Issue Field Watch

Kalan az sayıdaki Amerikan saat markası da hem bu sebeple hem de maliyeti düşürme adına çözümler için yurt dışı ile çalışmıştı. Neyse ki, son zamanlarda Amerikan saat endüstrisi gelişmeye başladı ve tüm saat bileşenleri tekrar ülke içinde üretilmeye başladı.7. RGM

Rolan G. Murphy, Amerika içinde yetişmiş bir Amerikalı saatçidir. Klasik bir İsviçre saatçilik eğitimi almış olarak, RGM’yi 1192 yılında geniş bir saatçilik restorasyon tecrübesi ile yeniden kurmuştur. Murphy, RGM saati kurduğundan beri Amerikan saatçiliğinin gelişmesi için tüm bilgi birikimi ile çalışmaktadır. İlk Amerikan yapımı seri üretim tourbillion mekanizmayı RGM ile üretmiştir.

RGM - Pennsylvania Tourbillon
RGM – Pennsylvania Tourbillon

RGM saat, Hamilton saat markasının 1969 yılında kapanmasından bu yana, kendi mekanizmalarını tasarlayan ve üreten ilk Amerikan saat markası olmuştur. RGM saat modelleri 2000 doların üzerinde fiyatları satılmaktadır ancak ünlü Tourbillion gibi üst düzey modelleri çok daha özel fiyatlara satılmaktadır.8. Brew

Brew saat markası Amerika’daki küçük saat şirketlerinden biridir. Markanın kurucusu ve tasarımcısı Jonathan Ferrer, model tasarımlarında endüstriyel espresso makinelerinden ilham alıyor. Modellerin kronograflarına bakarken bunu siz de görebilirsiniz.

Brew - Retrograph Remington
Brew – Retrograph Remington

Saat kasaları yuvarlak kare profilde olup tamamen çeliktir. Kadranları simetrik kronograftır ve alt kayıt göstergeleri, minimalist, saat ve dakika endeksleri ile karakterize edilmiştir.9. Kobold


Markanın kurucusu Michael Kobold saat zanaatkarlığını Almanya’daki usta saatçilerden öğrendi. Kobold’un buradaki asıl amacı ise, Amerikan saatçiliğini yeniden yükselişe geçmesini sağlamaktı. Markasının gelişimi de bu niyeti açıkça vurgulamaktadır.

Kobold - Soarway Diver Tactical Watch
Kobold – Soarway Diver Tactical Watch

2004 yılında Ar-Ge yatırımları ile misyonlarını ortaya koydular. Yapılan çalışmalardan sadece 2 yıl sonra, Pittsburg’da Avrupa bileşenleri ile birleşerek ilk saat modellerini piyasaya sürmeyi başardılar. 8 yıl sonra da ABD’de 50 yıldan sonra ilk kez saat kasası üretim tesisi açıldı.

Markanın zirvesi, uzun metrajlı sinema filmlerinde kullanılmasıdır. Görevimiz Tehlike: Hayalet Protokol filminde kullanılan Kobold Phantom serisi ile marka artık göz kamaştırıcı spor saatler ile ilişkilendirilmektedir.10. Oak & Oscar

Chicago merkezli olan Oak & Oscar saatlerinin kurucusu Chase Fancher, memnun işinden memnun değildi ve ayrılarak tutkusu olan saat ve ürün tasarımına yönlendi.

Oak & Oscar - The Jackson
Oak & Oscar – The Jackson

Hedefi hiçbir zaman yüzde yüz Amerikan üretimi saatler üretmek değil, yüksek kaliteli ve arzu edilen tasarımlar yapmaktı ve bunu başardı.Ayrıca: Hamilton

Amerikan saat markalarını anlatırken Hamilton’dan bahsetmemek doğru olmaz, Amerikan saatçilik tarihini tam olarak anlatmamış oluruz. Amerika merkezli orijinal Hamilton saatler 1960’lı yılların sonunda kapansa da, Hamilton markası daha sonra İsviçre’de yeniden hayata döndürüldü.

Hamilton - Intra Matic 68 Chronograph
Hamilton – Intra Matic 68 Chronograph

Günümüzde Hamilton saat koleksiyonlarının tamamı artık İsviçre’de üretiliyor. Marka fiilen İsviçreli bir saat markası olsa da, Amerikan mirasını saat tasarımlarında görmek halen mümkündür.

Hamilton 1800’lerin sonunda kuruldu, kalitesi ve doğruluğu ünlü cep saatleri üretti. Bu ün markaya, demiryolu personelleri, havacılar ve ABD silahlı kuvvetleri için saat üretme şansını getirdi. Kol saatleri popüler olduğunda ise marka takım elbise saatlerine yöneldi.

1930’lar da Hamilton saat modelleri sayesinde marka ve sinema filmleri arasında çok uzun yıllar sürecek birliktelik başlayacaktı.

Hamilton saat markası özellikle dünyanın ilk dijital elektronik saati olarak kabul edilen asimetrik Ventura ve Pulsar gibi ikonik modelleri ile sektöre yön vermeyi başarmıştır.

Ancak, özellikle lüks saat markaları, özellikle ucuz kuvars saatlerinin piyasaya sürülmesi ile çok zor dönemler geçirmişti. Çok az sayıda marka, hatta İsviçre’de bile çok az saat markası bu krizden kurtulmayı başarmıştı.

Ancak bugün gelinen noktada Hamilton tekrar faal ve üretimine devam ediyor. Markanın yarınları parlak görünüyor. Hala, Hollywood’un gişe rekorları kıran filmlerinde en önemli film karakterlerinin bileklerini süslüyor. Ayrıca, Red Bull Air Race Dünya Şampiyonası resmi zaman tutucusu olarak, doğa sporlarına da katılıyor.

Hamilton Khaki Field Murph Limited Interstellar
Hamilton Khaki Field Murph Limited Interstellar

Amerika’da kurulan, köklü bir Amerikan saat markası olan Hamilton, bugün yüz de yüz İsviçre saat markası olarak üretimlerine devam ediyor. Bugün dünyanın en büyük saat topluluğu olan Swatch Group bünyesinde olan marka ileride tekrar Amerika’ya döner mi bunu zaman gösterecek. Ancak bugün tekrar eski şaşalı günlerine dönmeye çalışan ve ciddi bir mesafe kat etmiş olan Amerikan saat piyasasına bakacak olursak, dönmesi kimseyi şaşırtmaz.

Saat endüstrisine büyük katkıları olan Amerika’nın, çok uzun yıllar sonra tekrar saat piyayasına dönmeye çalışması sektör için çok önemli. Bu yüzden yakın tarihlerde kurulan birçok Amerikan saat markasının, üretimlerini aksatmadan sürdürmesi, farklı tasarımlar ile kaliteli işler yapması son derece önemlidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir