Post Image

Guess SaatGuess Saat Markası Hakkında Genel Bilgi

Guess, denim, giyim ve aksesuar ile dünya çapında 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren bir markadır. Dolayısıyla Guess bir saat üreticisi değildir. Guess, saat tasarımları yapan bir moda markasıdır.

Ne olursa olsun marka, imajıyla tutarlı, kaliteden ödün vermeyen anlayışla, ürünlerini ve hizmetlerini sunmayı taahhüt eder. Giyim sektörü söz konusu olduğunda Guess artık kendini tanıtmaya ihtiyaç duymayan, kendi ayakları üzerinde durabilen büyük bir markadır.

Saat konusunda ise giyim sektöründe olduğu kadar söz sahibi değildir. Saat alışverişlerinde Guess hiçbir zaman ilk tercih olmamıştır. Guess marka saat alırken aklınızda soru işareti kalmaması adına, bu yazıda Guess saatler ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.Guess Saat Tarihi

Guess saatler ilk defa 1984 yılında Callanen İnternational tarafından piyasaya sürülmüştür. Callanen İnternational, Timex Corporation’ın %100 bağlı ortağıdır ve o zamandan beri Callenen, Guess saatlerinin üretimi ve dünya çapında dağıtımından sorumludur.

2005 yılına geldiğimizde Guess ve Fossil‘in, 10 yıllık bir sözleşmeye imza atacakları açıklandı. Ancak birleşmeye az bir süre kala anlaşma iptal edildi.

Bunun yerine Guess, Callanen İnternational’ın saatleri üretmeye ve dağıtmaya devam edeceğini açıkladı. Callanen İnternational ve Guess, 1 Ocak 2007 yılında başlayacak olan 10 yıllık bir küresel anlaşma protokolüne imza attılar. Callenen şirketi, Guess saatleri ile birlikte, Marc Ecko, Nautica ve Versace markalarının da lisans hakkına sahiptir.

Kasım 2006 yılında yeni sözleşme yürürlüğe girmeden önce Timex Group, Callanen İnternational bölümünü yeniden düzenleyerek, Sequel AG adında uluslararası bir şirket daha kurdu. Kurulan şirket daha sonra Guess ve Guess Collection saatlerinin global pazarlama ve dağıtımını devraldı. O günden beri Guess ve Guess Collection saatlerinin lisans hakkına Sequel AG sahiptir ve tüm süreçten sorumlu şirkettir.

Bugün dünya çapında 60 distribütör ve 20 bin perakende satış mağazası ağı ile dağıtımlara devam etmektedir.

Guess Saat Modeli
Guess Saat Modeli
Guess Hangi Ülkenin Markasıdır?

Guess Amerikan menşeli bir markadır. Diğer moda markaları gibi Guess de kendi saatlerini üretmez. Bunun yerine kendi ismi altında üretilmesi için lisans verir. Moda markalarının çoğu, diğer markalar için saat üreten Fossil gibi, üretici firmaları tercih ediyorlar.

Guess markası da aynı stratejiyi izlemektedir. Guess saatler, Timex Grup bünyesinde faaliyet gösteren, Sequel AG tarafından üretilmektedir. Bu şirket, özellikle kuvars ve düşük maliyetli mekanik saatler konusunda uzmanlaşmıştır.

Sequel AG, Zug, İsviçre merkezli bir şirkettir. Guess ile 1 ocak 2007’de başlayan 15 yıllık bir lisans anlaşması imzalamıştır.Guess Saatler Nerede Üretiliyor?

Sequel AG, merkezi İsviçre’de olmasına rağmen, İngiltere, Norwalk ve ABD Connecticut’da ofisleri bulunmaktadır. Üretim sahalarına gelince;

 • Kuzey Little Rock, Arkansas, ABD
 • Norwalk, Connecticut, ABD
 • Toronto, Ontario, Kanada
 • Mexico City, Meksika
 • Northampton, Büyük Britanya
 • Coventry, Büyük Britanya
 • Besancon, Fransa
 • Vignate, İtalya
 • Charneca da Caparica, Portekiz
 • Manno, İsviçre
 • Budapeşte, Macaristan
 • Varşova, Polonya
 • Cebu, Filipinler
 • Hong Kong, Çin
 • Shenzhen Çin
 • Şangay, Çin
 • Baddi, Hindistan
 • Noida, Hindistan

*Liste Timex Group resmi sitesinden alınmıştır.

Bu listeye göre Timex Group bünyesindeki saatlerin üretimi, montajı ve kalite kontrolü dünyanın pek çok bölgesini kapsayacak şekilde gerçekleşiyor.

 Guess W0638L4 Saat Modeli
Guess W0638L4 Saat Modeli
Guess Saatler Kaliteli Midir?

Açıkçası, daha önce ki moda saatleri ile ilgili yazdığımız yazılarda da belirttiğimiz gibi, Guess de bir moda markasıdır. Bu tarz moda grubu saatlerden üst grup otomatik saatlerdeki gibi bir performans beklemek hata olur.

Bu markalar, genellikle kuvars saat üretir, daha çok görünüm ve stil üzerine odaklanırlar. Eğer, üstün kaliteli işçilik, otomatik mekanizmalı, işlevsel ve köklü bir geçmişe sahip bir saat istiyorsanız, Guess size göre değildir.

Öte yandan Guess saatler, kullanan kişiler tarafından genel anlamda olumlu yorumlar almaktadır. Kimine göre fiyatlar yüksek bulunurken, kimi makul bulmaktadır. Ancak şık olduğu konusunda hemen herkes hemfikirdir. Guess saatler gerçekten farklı tasarımları ve şık dizaynları ile moda markası olmasının hakkını vermektedir. Guess saatler genellikle FossilEsprit ve DKNY moda markaları ile kıyaslanmaktadır.

Guess saatler, kuvars bir mekanizmaya sahip olup, kaliteli malzemeler ve sağlam işçilik ile üretilmektedir. Guess saatler mekanizma olarak, Seiko/Epson Grubunun bir parçası olan Shojiri gibi Japon şirketlerinin geliştirdiği makineleri kullanmaktadır. Bu nedenle Guess saatlerin, özellikle doğruluk ve güvenilirlik açısından sağlam bir performans göstereceğine emin olabilirsiniz.

Aslında bu sorunun cevabını bir üst paragrafta verdik. Guess çok bilinen ve moda dünyasında prestij sahibi bir markadır. Tanınmış bir dünya markasıdır. Tüm bunları göz önüne aldığınızda kısaca söyleyebiliriz ki, evet Guess saatler kalitelidir.

Kuvars mekanizması daima doğru zamanı gösterir, genel görünümü şık ve kalitelidir. Bir Guess saat, eğer çok yüksek beklentiler içerisinde değilseniz, sizi kesinlikle hayal kırıldığına uğratmaz.

Tabi siz saatlerin mekaniği, işçiliği ve işlevselliğine önem veriyorsanız, Guess saatler kesinlikle sizin için değildir. Bunun için İsviçre saatlerine göz atmak isteyebilirsiniz. Moda meraklıları genellikle Guess gibi saat markalarını tercih ederken, saat meraklıları ve koleksiyonerleri İsviçre saatlerini tercih etmektedir.Saatin Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Guess çok prestijli ve popüler bir moda markası olduğundan tüm ürünlerin özellikle saatlerinin sahteleri de piyasada sıkça bulunmaktadır. Özellikle online saat almak istediğinizde çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle internette, bir çok sitede uygun fiyatlı replika saatler satılmaktadır ve ilk görünüşte bu sahte saatleri orijinalinden ayırmak pek mümkün değildir. Hatta yeterince tecrübeli değilseniz bu imkansızdır.

İşte size yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Saatin arka kapağında ki yazıları kontrol edin. Gravür ile yazılan yazılar, düzgün aralıklı, hizalı ve keskin kenarlara sahip olmalıdır.
 • Arkasında ki model numarası ile size verilen evrakta ki model numarası aynı olmalıdır. Orijinal siteden bu numarayı kontrol edebilirsiniz.
 • Yeni sezon Guess saatlerinin kutularında genellikle kullanım kılavuzu olmaktadır. Mutlaka sorgulayın.
 • Size verilen evraktaki yazıları kontrol edin. Tarih hataları, yazım hataları var mı?
 • Saatin kadranında bulunan Guess logosunu kontrol edin. Her detayını dikkatlice inceleyin. Resmi sitesinde ve diğer ürünlerinde kullandığı logo ile tutarlı olmalıdır. Ayrıca harflerin fontunu da kontrol edin. Her ayrıntı tutarlı olmalıdır.
 • Kadranda bulunan diğer özellikleri kontrol edin. İyi kalitede ve çalışır durumda olduğundan emin olun.
 • Hepsinden önemlisi, sahte saat almamak için, doğrudan yetkili bayiden yada Guess mağazalarından almak en iyisidir.
Orijinal Guess Saat Nereden Alınır?

Guess saatleri, dünya çapında 100’den fazla ülkede, 60 distribütör ve 20 bin perakende satış noktası ile hizmet vermektedir. Guess saatlerin Türkiye Distribütörü Saat ve Saat firmasıdır. Firma 100’ün üzerinde mağaza ile perakende olarak satış yapmaktadır.

Sonuç olarak Guess, uzun yıllar boyunca hazır giyim sektöründe üretim yapan moda markası olmasına rağmen, kaliteli saatler de tasarladığını kanıtladı. Stil sahibi bir kişiliğiniz varsa ve görünüme önem veriyorsanız, Guess saat modelleri, şıklığınızı tamamlamanıza kesinlikle katkıda bulunacaktır.


Bir cevap yazın