Post Image

TAG Heuer SaatTAG Heuer markası bu ismi almadan önce sadece Heuer olarak hizmet vermekteydi. Bu yüzden TAG Heuer saat markasının tarihini anlatırken önce sadece Heuer olduğu süreçten başlamak daha doğru olacaktır.

Heuer markası 1860 yılında Eduoard Heuer tarafından kurulmuştur. Marka sadece bir kaç  yıl içinde herkesin dikkatini çekecek kadar çok patent başvurusunda bulunmuştur.

Bunlara örnek verecek olursak;

1869 yılında, cep saatleri için anahtarsız kurulum yapılmasına imkan tanıyan, tepe düğmesi ile çalışan bir sarma sistemi patenti aldı.


1882 yılında şirket ilk kronografını patentledi. 1887 yılında ise şirketin en önemli buluşlarından biri, salınımlı pinyon mekanizması patentini aldı.

Büyük saat markaları hala bu teknolojiyi kullanmaktadır. Aynı yıl, Edouard’ın oğlu Jules-Edouard’da aile işinde çalışmaya başladı. Ne yazık ki, şirketin kurucusu Edouard Heuer 1892 yılında vefat etti.

Jules-Edouard babasının çalışmalarını büyük bir gurur ve titizlikle devam ettirdi. 1895 yılında, şirket ilk suya dayanıklı ürünü için başka bir patent başvurusunda bulundu.

Heuer daha sonraları 1911’de, Time of Trip adlı ilk pano kronografını patentledi.

Bu patent TAG Heuer tarihi için ayrıca önemlidir çünkü, markanın otomobil ve havayolu endüstrisi arasındaki uzun süredir devam eden ilişkinin başlangıcıdır. Bu buluş şirketin büyümesini, çok daha büyük atılımlara yol açan araştırma ve geliştirmelere olanak sağladı.

Bu çalışmaların sonunda Heuer, tarih 1916 yılını gösterdiğinde, zamanın en hassas kronometresi olan Micrograph’ı piyasaya sürdü.


Önümüzdeki bir kaç on yıl boyunca marka, otomobil ve havayolu endüstrisi ile yakın ilişkiler kurmaya odaklandı. 1930’lu yıllarda pilotlar için özel olarak tasarlanmış kronograflar üretmeye başladı.

Heuer ardında sadece üç yıl sonra, 1933 yılında otomobiller ve uçaklar için bir gösterge paneli daha tanıttı:Autavia.

Bu zamanlayıcı işlevine sahip bir saatti ve hiç birşeyden etkilenmeden tam olarak 8 gün boyunca çalışabiliyordu.1940’lı Yıllarda TAG Heuer

Heuer 1940’lı yıllarda odaklandığı alanı değiştirmeye başlamıştı. Artık Alman hava kuvvetleri için kronograflar üretiyorlardı ve kol saatlerini geliştirmeye başlamışlardı.

1948’de Auto-Graph’u tanıttılar.

Bu kol saati, takometre ölçeğine ve manuel bir göstergesi olan kronografa sahipti.

Sadece bir yıl sonra, marka gelgit göstergeli ilk kol saati olan Solunar’ı tanıttı.

Markanın kol saatlerine odaklanma süreci 1950’li yıllarda da devam etti. Aynı yıl ilk Seafarer piyasaya sürüldü. Orijinal model, gelgit seviyesi göstergeli ve raggatları olan dünyanın ilk kronografıydı.

Heuer sadece 5 yıl sonra Twin-Time’ı tanıttı. Bu kol saati kendiliğinden sarma ve ikinci bir saat dilimi göstergesi ile donatılmıştı.
1950 ve 1960’lı Yıllarda TAG Heuer

1950’ler Heuer markasının Abercrombie & Fitch ile ortaklığının başladığı yıllardır. Heuer, marka için benzersiz renk seçenekleri ile Seafarer ve Auto-Graph’un özel versiyonlarını üretti.

Heuer 1962’de uzaya giden ilk İsviçreli saat markası olarak tarihe geçti. 20 Şubat’ta John Glenn, ilk Amerikan uzay uçusunu kolunda bir Heuer kronometresi ile yaptı.


Heuer bir yıl sonra, 1963 yılında, şuanda en popüler modellerinden biri olan Carrera’yı tanıttı.

Daha sonra saat dünyasının çığır açan projelerinden birini başlattı. Heuer, Breitling, Buren ve Dubois-Depraz ile paralel olarak Project 99 adını verdikleri çok gizli bir teknoloji üzerinde çalışıyordu. Bu markalar ilk kez kendi kendini sarmalayan bir kronograf hareketi olan teknolojiyi Chronomatic olarak adlandırdılar. Bu teknoloji 3 kronograf saat modelinde kullanıldı: Carrera, Autavia ve yep yeni Monaco.

Monaco, ünlü aktör ve yarış efsanesi Steve McQueen tarafından popülerleştirildi. 1970 yılında Le Mans filmini çekerken en dikkat çekici kronografını kullandı. Bu süre zarfındaki on yıl boyunca Heuer, otomobil endüstrisinde güçlü varlığını sürdürmeye devam etti. Kronometre ve zamanlama ekipmanlarında lider üretici konumundaydılar. Kronograflarından bazıları, ünlü Indianapolis Motor Pisti’ninki gibi yarış logolarıyla beraber özel olarak tasarlandı.


“Heuer” Artık “TAG Heuer” Oluyor

1980’ler Heuer için büyük değişimlerin olduğu yıllardı. 1985 yılında Tecniques d’Avant Garde adlı bir grup, şirketi satın aldı ve bugün herkesin bildiği tanıdığı TAG Heuer markası böylece doğmuş oldu. Yeni sahiplik ve isim altında olmasına rağmen TAG Heuer orijinal değerini korumayı sürdürdü. 1992 yılında TAG Heuer, otomobil endüstrisi ile uzun süredir devam eden ilişkileri Formula 1 yarışlarının resmi hakemi olması ile devam etti.

TAG Heuer bugüne kadar gösterdiği gelişim ile beraber dünyadaki en yenilikçi ve başarılı saat markalarından biri olmaya devam ediyor.

Sadece birkaç yıl önce İsviçre saat markaları içinde ilk smartwatch olan TAG Heuer Connected‘i tanıttı.

Uzun zamandır mükemmellik konusundaki itibarı ve gittikçe artan popüleritesi ile TAG Heuer’in saatçilik tarihindeki yerini koruduğu ve adını unutulmaz markalar arasına yazdırdığı bir gerçektir.

Tag Heuer saat tarihi ve modelleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız www.tagheuer.com resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca “En İyi 10 TAG Heuer Erkek Saat Modeli” yazımızı inceleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın