Post Image

Dünya’nın En Pahalı 18 Saat ModeliKol saati kullanan ya da kullanmayan herkes, kaliteli bir saatin iyi bir etiket fiyatı olacağını bilir, hatta bazı saat modellerinin yüz binlerce liralık fiyat etiketinde bile olmaktadır. Bugün saat dünyasında, dünyanın en pahalı saatleri milyon dolarlık fiyatlara satılmaktadır.

Bu saat modellerinin bazıları elmaslarla kaplanmış, bazıları ise zarif bir tasarım ile kraliyet mensubu kişiler için üretilmiş olsun, bu saatler dünyanın en pahalı saati unvanına sahiptir. Milyonlarca dolarlık fiyatlara kolayca ulaşan bu inanılmaz saat modelleri 55 milyon dolarlık fiyatlara bile çıkabilmektedir. Elbette görkemli fiyatlar, bu modellere hayran kalmak için tek neden değil. Aşağıda, zamanın testlerinden geçerek günümüze gelen dünyanın en pahalı saat modellerini inceleyeceğiz.


18. Vacheron Constantin – Tour De I’Ile | $1.5 Milyon

Tour de lille saat modeli, Vacheron Constantine tarafından yaklaşık 15 yıl önce ilk kez üretildi.

Vacheron Constantin - Tour De i'ile
Vacheron Constantin – Tour De i’ile

Markanın 250. yıl dönümünü anmak için üretilen saat, o zamanlar dünyanın en karmaşık kol saatiydi. Vacheron Constantine Tour De I’ile saat modeli bugün dünyanın en karmaşık saat modeli unvanını kaybetmiş olsa da, 1.5 milyon dolarlık etiket fiyatı ile hala dünyanın en pahalı saatleri listesindedir. Çift taraflı turbillon hareketi tasarımına sahip olmasının yanı sıra, dakika tekrarlayıcı, algısal takvim, gün doğumu ve gün batımı zamanları, ayın evresi ve ikili zaman dilimleri ile oldukça komplike bir saat modelidir.


17. Greubel Forsey – Art Piece 1 | $1.5 Milyon

Greubel Forsey Art Piece 1, 30 derece eğimli çift turbillion mekanizma gibi üstün özelliklerine yüksek fiyatlar biçilse de, 1.5 milyon doları bulan etiket fiyatı daha çok tasarımından geliyor.

Greubel Forsey - Art Piece 1
Greubel Forsey – Art Piece 1

Bir sanat harikası olan bu kronometre, saatin içine yerleştirilmiş bir nano heykel içermektedir. Bu heykel, yalnızca saatin tepesinde olan ve mikroskop görevi gören minik optik sistem sayesinde görülebilmektedir. Şimdiye kadar yapılan heykel tasarımları içinde bir gemi, maske, coca cola şişesi ve sinek kuşu var.


16. Richard Mille – RM 56-02 Sapphire | $2 Milyon

Önceki model tasarımlarından örnek alan Richard Mille, RM 56-02 Sapphire Tourbillon modelini yarattı.

Richard Mille - RM 56-02 Sapphire
Richard Mille – RM 56-02 Sapphire

Önceki modellerden çok daha karmaşık ve şık olan bu model, 2 milyon etiket fiyatına sahip ve bunu sonuna kadar hak ediyor. Bu saate yüksek değeri veren saatin olabildiğince eşsiz olan tasarımı ve görünüşünden ziyade işçilik kalitesidir. Ayrıntılı kasa tasarımı ve olağanüstü karmaşık hareketi, hem saf safir cam ile korunur hem de kablolar ile sabitlenmiştir ve havada asılı gibi durur.


15. Rolex – Antimagnetique Ref. 4113 (1942) | $2.4 Milyon

Rolex her zaman makul bir fiyat etiketini garanti eder.

Rolex - Antimagnetique Ref. 4113 1942
Rolex – Antimagnetique Ref. 4113 (1942)

Bu olağanüstü saat modeli Rolex Antimagnetique Ref. 4133, Cenevre’de yapılan bir açık artırmada yaklaşık olarak 2.4 milyon dolara satıldı ki bu fiyat ilk alım miktarının neredeyse iki katıydı. Bölünmüş saniye kronografı ve 44 mm paslanmaz çelik kasaya sahip bu model 1942 yılında sadece iki farklı referans olarak üretilen üründen biridir.


14. Jaeger-LeCoultre – Hybris Mechanica Grande Sonnerie | $2.5 Milyon

Jaeger-LeCoultre Hybris Mechanica Grande Sonnerie modeli, 1406 parçadan oluşmaktadır ve mauel kurmalı saat mekanizmasına sahiptir.

Jaeger-LeCoultre - Hybris Mechanica Grande Sonnerie
Jaeger-LeCoultre – Hybris Mechanica Grande Sonnerie

2.5 milyon dolara varan bir fiyata ulaşmasını sağlayan şey aslında tüm bu parçaların sorunsuz bir şekilde çalışıyor olmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kol saati, büyük bir sonniere, minyon sonniere, dakika tekrarlayıcı ve sessiz modlara sahip. Ayrıca, Big Ben’in seslerini üreten Westminster zili içeren bir Grand Sonnerie tarafından şimdiye kadar üretilen en uzun melodilerden birine sahiptir.


13. Lange & Söhne – Grand Complication | $2.5 Milyon

Lange & Söhne Grand Complication saat modeli, 2013 yılında piyasaya sürüldü ve şu anda markanın en pahalı modeli konumunda.

Lange & Söhne - Grand Complication
Lange & Söhne – Grand Complication

Üretimi yaklaşık bir yıl süren bu saatin 2.5 milyon dolarlık fiyatı, bir çok komplikasyondan geliyor. 50 mm kasa çapı ve 20 mm kasa kalınlığı ile şaşırtıcı büyüklükte olan saat altın kasadan üretilmiştir. Model, ayın evreleri, uçan saniyeli split-saniye kronograf ve dakika tekrarlayıcı özelliği ile ve sürekli bir takvime sahiptir. Bu karışık komplikasyonlu saat toplamda 876 parçadan oluşmaktadır.


12. Franck Muller – Aeternitas Mega 4 | $2.7 Milyon

Eğer dünyadaki en karmaşık kol saatini merak ediyorsanız, Frank Muller Aeternitas Mega 4 modelini incelemenizi öneririz.

Franck Muller - Aeternitas Mega 4
Franck Muller – Aeternitas Mega 4

Bu karmaşık kronometre, 1483 adet bileşenden meydana gelmesinin yanı sıra, rekor kıran 36 farklı komplikasyona sahip. Bu saate sahip olmak isteyen kişinin 2.7 milyon dolar ödemesi gerekiyor olsa da, buna değeceğine şüphe yok. Zaman testine dayanacak şekilde tasarlanmış Aeternitas Mega’nın, 1000 yıllık tarih döngüsüne sahip takvimi vardır.


11. Rolex – Daytona Ref. 6263 Oyster Albino | $4 Milyon

Dünya’nın en çok bilinen saat markalarından biri olan Rolex‘in doğal olarak dünyanın en pahalı saat modelleri listesinde de birkaç modeli birden olabiliyor.

Rolex - Daytona Ref. 6263 Oyster Albino
Rolex – Daytona Ref. 6263 Oyster Albino

Rolex Daytona 6263 Oyster Albimo saat modeli, bugüne kadar satılan en pahalı Rolex olma özelliğini taşıyor. Dünyanın en pahalı Rolex’i unvanına sahip bu saatin bedeli ise 4 milyon dolar. Paslanmaz çelik kasalı saat, sıra dışı olarak adlandırılan ismini beyaz kronograf göstergelerinden almıştır. Bu saat benzersiz tasarımı dışındaki nadir bulunan bir kronometre olması nedeniyle de değerlidir. Rolex Daytona Ref. 6263 Oyster Albino saat modeli, yalnızca 4 adet üretilmiştir.


10. Breguet – Antique Number 2667 | $4.5 Milyon

Breguet Antique Number 267 cep saati modeline sadece ve sadece 4.5 milyon dolarınız varsa sahip olabilirsiniz.

Breguet - Antique Number 2667
Breguet – Antique Number 2667

Şık, geleneksel bir tasarımının olmasının yanı sıra, 18 ayar sarı altın kasası vardır ve bir değil iki ayrı kadrana sahiptir.


9. Louis Moinet – Meteoris | $4.6 Milyon

Lüks bir saatin etiket fiyatına bakarak ne kadar nadir olduğu hakkında fikir yürütebilirsiniz.

Louis Moinet - Meteoris
Louis Moinet – Meteoris

4.6 milyon dolarlık bir fiyata sahip olan Louis Moinet Meteoris’in oldukça nadir bir saat olduğundan emin olabilirsiniz. Aslında bu saatlerden sadece dört adet üretilmiş ve her bir model çok özel bir şey içeriyor. Modelin harika şekilde hazırlanmış olmasının yanı sıra, her Meterois saati etkileyici şekilde ay tasarımı içeriyor.


8. Hublot – Big Bang | $5 Milyon

Eğer bir saate milyon dolarlar ödeyecek kadar çok kazanıyorsanız, Hublot Big Bang saatini almayı düşünebilirsiniz.

Hublot - Big Bang
Hublot – Big Bang

Her biri en az üç karat olacak şekilde 1280 adet elmastan oluşan bu parıltılı model, lüks saat piyasasının en iyi modellerinden biridir. Saatin yapımında, üzerinde bulunan her taşın aynı kesime sahip olmasını sağlamak adına, 40 yıldan fazla tecrübeye sahip olan ünlü bir New York kuyumcusu çalışmıştır.


7. Patek Philippe – Ref. 1518 | $11 Milyon


Son olarak açık arttırmaya çıkan Patek Philippe 1518’e, 11 milyon dolardan biraz daha fazla fiyat verildi ve dünyanın en pahalı saati listesinde 7 numaraya kadar yükseldi.

Patek Philippe - Ref. 1518
Patek Philippe – Ref. 1518

Sınırlı sayıda, (4 adet) üretilen serinin bir numarası olan model, kasası nedeniyle çok nadir bir saattir. Patek Philippe marka lüks saatlerin neredeyse tamamının kasası değerli materyallerden yapılmış olsa da, bu model de paslanmaz çelik kullanılmıştır.


6. Jacob & Co. – Billionaire | $18 Million

Jacop and Co. marka bu saatin ismini sizce hangi amaçla Billionaire Watch olarak adlandırmıştır?

Jacob & Co. - Billionaire
Jacob & Co. – Billionaire

18 milyon dolarlık fiyat etiketi olan bu saat, 260 karat zümrüt kesim pırlanta ve şık bir iskelet kadrana sahip çok lüks bir saattir.


5. Patek Philippe – Henry Graves Supercomplication | $24 Milyon

Dünyanın en pahalı saatlerinden birisi olan Henry Graves Supercomplication, aynı zamanda Patek Philippe’in en pahalı saatidir.

Patek Philippe - Henry Graves Supercomplication
Patek Philippe – Henry Graves Supercomplication

Henry Graves Jr. için yaratılan süper komplikasyon 25 milyon dolar değerindedir. Bu karmaşık saat, 24 farklı komplikasyona sahiptir ve sürekli bir takvim, westminster chimes ile dakika tekrarlayıcı, gün doğumu ve gün batımı zamanları ve gök cismi gibi işlevler içeriyor.


4. Chopard – 201 Carat | $25 Milyon

Bu harika saatin ismi, tam olarak neden 25 milyon dolar olduğu hakkında fikir veriyor.

Chopard - 201 Carat
Chopard – 201 Carat

Chopard tarafından yapılan bu saat tam olarak 201 karat elmastan meydana geliyor. Yapımında 15 karat pembe elmas, 12 karat mavi elmas ve 11 karat beyaz elmas ile 163 karat beyaz ve sarı elmas kullanılmıştır.


3. Breguet – Marie-Antoinette Grande Complication | $30 Milyon


Breguet Grande Marie Antoinette, sadece dünyanın en pahalı saatleri arasında yer almakla kalmamış, en iyi kronometrelerinden biri olmasıyla beraber, ardında muhteşem bir hikaye barındırır.

Breguet - Marie Antoinette Grande Complication
Breguet – Marie Antoinette Grande Complication

İddiaya göre 1782 yılında, Fransız Kral tarafından, eşi için bir saat siparişi verildi. Ancak, ne yazık ki Kraliçe, yapımı 40 yıldan fazla süren bu modele sahip olamadan hayata gözlerini yumdu.


2. Graff Diamonds – The Fascination | $40 Milyon

Graff Diamon, Dünya’nın en pahalı saatini üretmesinin yanı sıra, Dünya’nın en pahalı ikinci saatinin de üreticisi konumundadır.

Graff Diamonds - The Fascination
Graff Diamonds – The Fascination

152.96 karat elmas ve beyaz altından üretilen Graff Diamond Fascination modelinin değeri 40 milyon dolardır. Ayrıca, modelin merkezinde bulunan 38.13 karat su damlası biçimli elması yüzük olarak kullanabilirsiniz.


1. Graff Diamonds – Hallucination | $55 Milyon

Dünyanın en pahalı saati unvanına, 55 milyon dolarlık değeri ile Graff Diamond Hallucination modeli sahiptir.

Graff Diamonds - Hallucination
Graff Diamonds – Hallucination

İnanılmaz bir saat modeli olan Hallucination, 110 karattan fazla renkli elmastan oluşmaktadır. Platin bileklik içine yerleştirilmiş elmaslar büyüleyici bir görüntüye sahip. Başlı başına bir şaheser. Adı gibi, insanın gözlerini büyülüyor.

1 Yorum

    Melih Özçelik

    Mühendislik harikası mekanik saatlerleilgili bir sıralama makalesi bekliyorum (z)

    18 Temmuz 2022 Cevapla

Bir cevap yazın