1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

Panerai Saat

Panerai Saat
0

Officine Panerai Saat Markası Tarihi ve Detaylı İncelemesi

Officine Panerai, Richemont Group bünyesinde bulunan, hem İtalya hem de İsviçre‘de faliyet gösteren bir saat markasıdır. Merkezi İtalya Milona’da bulunurken saat atölyeleri ise İsviçre Nauchatel’dedir.

Panerai saat markasını diğer markalardan ayıran farklı bir geçmişi var. Panerai, varlığı boyunca çok uzun bir süre yalnızca ordu için saatler ve aletler üretiyordu. Marka, 1990 yılından beri sadece sivillere satış yapmaktadır.

Tüm bunların yanında Officine Panerai’yı rakiplerinden ayıran çok özel bir imaj ve estetiğe de sahiptir. Markanın koleksiyonlarının hepsi, bir birinden çok küçük farklarla ayrıldığı ve tek bir aileye benzeyen tasarımları yüzünden, saat tutkunlarının ya büyük sevgisini ya da nefretini kazanmıştır.

Panerai - Submersible
Panerai – Submersible


Örneğin, Panerai’nin tüm saat modellerinin tepe düğmesi karakteristik bir koruyucu tarafından çevrelenmiştir. Ayrıca, yuvarlak kasalarının görünüşü bir yastık şeklindedir.

Firma on yıllar boyunca saatlerini İtalya’da üretti ancak daha sonra tüm üretimi için İsviçre’ye döndü. Markanın askeri kol saatleri oldukça uygun maliyetli ve işlevseldi ancak Richemont Group’un bünyesine katıldıktan sonra düşük maliyetli askeri üretim yerine lüks saat pazarına odaklandı.


Panerai’nin İlk İlgi Alanı: Enstrüman İmalatı

Guido Panerai ailesinin1864 yılına dayanan saatçilik öyküsü vardır. Kendisi hassas bir mühendislik atölyesi kurdu. Guido’nun dedesi Giovanni ise saat satışı ile ilgileniyordu. Daha sonra Guido’nun şirketi de saat işine girecekti. Guido ve Giovanni’nin her ikisinin şirketi de Floransa kentinde bulunuyordu.

Sonunda 1913 yılında İtalyan Kraliyet Donanması bu aile şirletini farketti ve hizmet almaya başladı. Bu işbirliğine, torpido botları için mekanik yangın kontrol bilgisayarları, ışıldaklar için kontrol cihazları ve zamanlama aygıtları dahildi. İkinci yaptıkları anlaşma ise, mayınlar ve bombalar için zaman işleyiş bileşenleri ve diğer patlayıcılar için zamanlayıcılar içermekteydi.


Yeni Bir Aydınlatıcı: Radyum

Savaş zamanı gece görüşüne çok ihtiyaç duyuluyordu ve bu nedenle İtalyan Donanması güvenilir ışıklara sahip aletler istedi. Bu talebe istinaden Guido Panerai, radyumla çalışan ve ışık veren bir pigment olan Radiomir’i geliştirdi.

Panerai - Submersible
Panerai – Submersible

Bu alet, modern ışıma pigmentlerine benzer şekilde çalışıyordu. Işıldamak için soğurma radyasyonundan gelen enerjiyi kullanıyordu. Radiomir’in fosforlu pigmenti, harici ışıktan değilde, yüksek enerjili radyasyon kullanıyordu ve bozuluncaya kadar parlıyordu.

Radyum, 1600 yıldan gibi çok uzun bir süre radyoaktif kalır, bu yüzden çok daha dayanıklıdır ve fosfor olarak sürekli ışıldar. Bu, artık faal olmayan, işlevini kaybetmiş radyum yataklarının bile hala radyoaktif olduğu anlamına gelir.

Artık günümüzde radyum yerine, SuperLumiNova gibi modern icatlar kullanılmaktadır. SuperLumiNova parlaklığını radyasyondan değil, ortam ışığından, güneşten veya yakınındaki elektrik tesisatlarından alıyor. Tüm bunlar LumiNova’yı güvenilir ve sağlıklı hale getitiyor.

Panerai - Submersible
Panerai – Submersible

Radiomir, kendi zamanı için mükemmel bir araçtı. İtalyan Donanması’nın gemi ve ekipmanlarının gösterge panellerinde kullanıldı ve oldukça faydalı oldu. O zamanlar Panerai, ürünlerini sivil pazar için üretmediğinden satmıyordu.


Panerai Radiomir: İlk Panerai Saati

Panerai şirketi ilk saati için Rolex ile birlikte çalışmayı düşünüyordu. Bugün hala kullanmakta oldukları imza, saatin stilinden kaynaklanmaktadır. Bu, 1938 yılından itibaren Radiomir lume teknolojisini kullanan ilk Radiomir saati içindi.

Panerai - Radiomir Firenze 3 days Accacio 47mm PAM00604
Panerai – Radiomir Firenze 3 days Accacio 47mm PAM00604

Açık konuşmak gerekirse, bu ilk Panerai – Rolex saati değildir çünkü Rolex, 2533 prototipi ile Radiomir’in ilk geliştirme aşamasında da vardı. Radiomir, Panerai markasının ilk saat çizgisi olsa da, günümüzdeki karakteristik tasarım özellilkerinden ikisi, ilk yaptıkları saatte de mevcuttu.

Bu özelliklerin ilki, yuvarlak çerçeveli kare bir kasaya sahip olmasıydı. İkincisi, 3,6,9 ve 12 sayıları için büyük Arabic rakamlar kullanılmış ve diğer saatler için indekslerin kullanılmasıydıy.

Officine Panerai - Luminor 1950 PAM-737
Officine Panerai – Luminor 1950 PAM-737

Bu işaretlerin tamamı Radiomir teknolojisi ile aydınlatılıyordu. Bu yüzden denizcilerin bu saati gece okuması çok kolaylaşıyordu. Ayrıca, Radiomir saat kasaları 47mm ile her bileği sarmaya yetecek kadar büyüktü.

Radiomir’in ilk modelleri 1. Dünya Savaşı’nda doğaçlama bir şekilde lehimli kablo uçları ile bileklere bağlanmıştı.


Panerai Radiomir Kullanıcıları Kimlerdi?

Panerai o dönemler yalnızca orduya satıldığından ve o sırada Panerai sadece donanmaya çalıştığından dolayı hiç bir sivil bu ürünleri kullanamazdı. Bu saatler, II. Dünya Savaşı sırasında hem İtalyan hem de Alman donanması tarafından kullanılıyordu. Ancak, İtalyan denizaltılar ve kurbağa adam komandoları birincil kullanıcılardı.

Panerai - Radiomir
Panerai – Radiomir

Bu kurbağa adamlar yani insan torpidoları, gemileri hedef alarak sabote eden küçük su altı araçlarıydı. Bu dalgıçlar son derece savunmasızdı ve onlar gemilere bağlamak için bir sürü patlayıcı taşıyorlardı. İtalyan insan torpido operatörleri, cesaret isteyen görevleri ile düşmanlarının bile saygısını kazanmış yüksek cesaret gerektiren görevleri ile dikkat çekiyorlardı.

Bu konu şunun için önemlidir. Bu görevlerin başarısı Panerai’nin son tasarım güncellemelerinin güvenilirliğini kanıtladı. Şirket 1940 yılında İtalya’nın II. Dünya Savaşı’na girmesi ile Radiomir kasalarında kritik değişiklikler yaptı.

Panerai - Submersible
Panerai – Submersible

İki kişiden oluşan kurbağa adam mürettebatı, ”maiali” veya ”domuz” adını taşıyan torpidoların üzerinde dolaşırken güçlü su akıntılarına maruz kalıyordu. Bu nedenle Panerai, saatin kasasını tutturdukları tel çubukları daha kalın, daha sert ve düz kayışlarla çevirdi ve saati tek parça haline getirdi.


Panerai Luminor: Diğer Gelişmeler

1949 yılında tehlikeli radyosyona maruz kalma konusunda endişeler çok yükselmişti. Bu endişeleri dikkate alan Panerai, Radiomir teknolojisini Luminor ile aşamalı olarak değiştirmeye başladı. Luminor, Radyum yerine, radyoaktif bir hidrojen izotopu olan trityum kullanır.

Panerai - Luminor
Panerai – Luminor

Tritium tercih edilmeye başlanmıştı çünkü, çok fazla radyasyona maruz kalmadan fosfor için bir güç kaynağı sunuyordu. Tritium’un radyasyonu radyumunkine nazaran çok daha zayıftır ancak yine de bir saatin gücünü artırabilir.


Tritium oda sıcaklığında bir gaz olduğundan muhafaza edilmesi için kapatılması gerekir. Bu nedenle Luminor saatlerinin üzerindeki rakamlar, indeksler, akrep / yelkovan iç yüzeylerinde fosforlu boya içeren cam bölmelere sahiptir.

O dönemdeki Luminor modeli, bugün bilinen kilitlemeli tepe korumasını kullanıyordu. Bu yuvarlatılmış metal bariyer, sadece tepeyi kaza ve darbelere karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda saatin su sızdırmazlığını da üst seviyelere çıkarır.

Panerai Luminor 1950 Automatic Flyback Chronograph PAM00653
Panerai Luminor 1950 Automatic Flyback Chronograph PAM00653

Hem Luminor teknolojisi hem de tepe düğmesi koruması 1940’lı yıllar boyunca sürekli geliştirildi. Tamamlanması 1950 yılını buldu. Ancak bu teknolojiye geçiş biraz zaman aldı.


Panerai Egiziano: Daha Büyük Kasa

Örneğim markanın tarihinde en önemli yeri tutan Radiomir 1956 yılında hala kullanılıyordu. Panerai bu saati o tarihlerde Mısır Donanması için üteriyordu. Buna istinaden mısırlılar için bu saate ”Egiziano” ismi verildi.

Panerai - Radiomir Egiziano
Panerai – Radiomir Egiziano

Önceki Panerai Radiomir kasalarının aksine, Egiziano tonneau (varil) şeklinde bir kasa kullanıyordu. Onun dışında model saf bir Panerai gibi, aynı büyük sayılara, aynı tepe düğmesi koruyucusuna sahipti. En büyük fark anormal büyüklüğüydü.

Kasa, çevresini kaplayan büyük miktardaki çelik nedeniyle 58 mm gibi oldukça büyük bir kasa yapısına sahipti. Aslında, saatin kadranı önceki Panerai modellerinden daha büyük değildi. Her 5 dakikada bir sayım işaretleyicileri olan bu çelik çerçeve, bir çok dalış saatinde olmasına rağmen Panerai’de nadir görülen bir özellikti. Panerai Egiziano saatleri sadece 50 adet üretildi ve 1990’lı yıllara kadar şirket için tamamlanan son askeri sözleşmeydi.


Panerai Le Officine: Modern Dönem

1972 yılında şirketin hayatta olan son aile üyesi Guiseppe ölür ve marka artık Guido Panerai & Figlio olarak kalmaz. Şirketin mühendisi olan Dino Zei markayı, ”Panerai Workshop” anlamına gelen ”Officine Panerai” olarak yeniden adlandırır.

Panerai - Luminor and Radiomir
Panerai – Luminor and Radiomir

Şirket 1990’lı yılların başlarına kadar, askeri mühimmatlar üretmeye devam etti ve saatlerin yanında özel araç gereçler de üretmeye devam etti. Sonrasında şirket 1993 yılında saat koleksiyonlarını sivil pazara da satmaya başladı.


Panerai markası başlangıçta, sadece askeri ürünler ürettiği için, sivil piyasa bilincine sahip değildi. 1995 yılında Sylvester Stallone filmi olan Daylight filminde aksiyon sahnelerinde ve Luminor kullanan spor yıldızları sayesinde markanın popüleritesi çok yükseldi.

Büyük ve askeri bir stili olan bu saat markası, aksiyon filmlerinin kahramanı için mükemmel bir seçimdi ve sıradışı tasarımı sayesinde farkedilmesi çok kolaydı. Bu nedenle Panerai, aktör ile işbirliği yaparak Slytech Luminor ürün serisini piyasaya sürdü.

Panerai - Submersile Luna Sossa Watch
Panerai – Submersile Luna Sossa Watch

Daha sonra, Richemont Group Panerai markasını satın aldı ve markanın başarılı zamanı tam olarak başladı. Grup, saat modelinin tanınır estetiğini korurken, bir kaç keskin değişiklik yaptı.

Örneğin, 2002 yılında Richemont, İsviçre’nin Neuchatel bölgesinde bir Panerai saat fabrikası inşa etti. Bundan sonra Panerai, şirket içinde üretilen kalibreler kullanmaya başladı ve bu hareketler üst sınıf saat özelliğini perçinledi. Bu gelişme, firmanın farklı stilinin ve mekanizmalarının çoğalmasına olanak sağladı.

Panerai - Luminor Submersible 1950 Carbotech 3 Days Automatic 47mm PAM00616
Panerai – Luminor Submersible 1950 Carbotech 3 Days Automatic 47mm PAM00616

Günümüzde Panerai saat koleksiyonları iki ana model üzerine, Radiomir ve Luminor tasarımlarına sahiptir ancak modellerin yeni özellikleri olan serileri de mevcuttur. Örneğin, tourbillion, titanyum ve seramik kasalar ile birlikte yeni Luminor modelleri de mevcuttur.

Panerai, yıllar geçtikçe sadece başarılı bir saatçi değil, aynı zamanda kendi başına bir kült ve klasik haline geldi. 1990’lı yıllarla beraber sivillere satılmaya başlayan Panerai bugün ürettiği yüksek kaliteli kronometreler ile benzersiz bir saat markasıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir