1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Seiko Mu Citizen Mi? Marka Karşılaştırması

Seiko Mu Citizen Mi? Marka Karşılaştırması
Seiko vs Citizen Saat Karşılastırması
0

Seiko Mu Citizen Mi Detaylı Karşılaştırma

1970’li yıllarda Uzak Doğulu saat üreticileri sektörde büyük dalgalanma yaratmıştı. Kuvars, yani pilli saatlerin, saatçilik endüstrisini önemli ölçüde değiştirdiği, daha önce bu sitede bahsettiğimiz kuvars devrimi / kuvars krizi nedeniyle olmuştur. O yıllardan sonra Avrupalı saatçilerin, dünya saat sektöründeki tekelciliği sona erdi. Japon saat markaları geliştirdikleri yeni teknolojilerle saat sektöründe önemli bir yer edindi. Bugün artık birbirleri ile rekabet duruma geldiler. Bugün Seiko ve Citizen en iyi Japon saat markaları olarak kabul edilmektedir. Bizde bu yazımızda Seiko mu Citizen mii sorusuna cevap vermek istedik.

Pilli saatlerin popüler olmasından bu yana geçen yaklaşık 40 yılda, iki Japon saat markası, saat pazarının önemli bir bölümünü işgal etmeyi başardı. Bu iki marka, Seiko ve Citizen‘dir. Uzaktan bakıldığında iki marka arasında, ülkelerine kadar pek çok benzerlik bulunuyordu. Oysa gerçekte, markaların, saatlerin ve teknolojilerinin arasında çok önemli farklar vardır.

Seiko Saat Markasına Kısa Bir Bakış

Seiko markasının geçmişi, Kintaro Hattori‘un Tokyo’da bir saat ve mücevher dükkanı açtığı 1881 yılına kadar dayanıyor. Hattori 1892 yılından itibaren Seikosha adı altında saatler üretmişti. 1924 yılında ise ilk Seiko marka saatini üretmiştir. Hattori markası için büyük bir çaba göstermiştir.

Seiko Quartz – Astron 35SQ: Seiko, 1969 yılında saat yapımcılığını derinden değiştirmeden önce bir kaç yıl boyunca istikrarlı şekilde yeni teknolojisi üzerinde çalışmıştı. İlk Seiko pilli saat olan ”Seiko Astron 35SQ” piyasaya sürüldüğünde 1250 $’a satılıyordu. Bu bedelin bugünkü karşılığı tam olarak 8500 $’a denk geliyor.

Seiko Astron 5X Seies SSH003J1 Saat modeli
Seiko Astron 5X Seies SSH003J1 Saat modeli

Kuvars saatlerin, ortalama bir insanın satın alabileceği fiyat aralığına gelmesi bir kaç yıl alacaktı. Ancak Seiko Astron, pilli saat devriminin ilk adımı olmuştu. 1970’lerde, saatçilik dünyasında büyük bir karışıklığa neden olmuştu. Dünyanın en büyük ve en saygın İsviçre saat markaları büyük bir paniğe kapıldı. Zamanla teknolojinin yeniden üretilmesi kolaylaştı, sarım mekanizmaları yerine (mekanik saatler) bir pil ile çalışan kuvars saatlerin fiyatları düştü. Hemen herkesin satın alabileceği fiyat aralığına gerileyen pilli saatler, herkes tarafından tercih edilmeye başlandı.

1980’li yıllara geldiğimizde ise, İsviçre’nin geleneksel saat üreticileri, kendilerini yeniden konumlandırdı ve tekrar eski günlerine dönmeyi başardılar. En iyi lüks saatlerin üreticileri olarak kendilerini yeniden kurdular. Tüm bunlar olurken Seiko, daha ucuz saatler üretmeye devam etti ve günlük ve klasik elbise saatlerinde dünyanın önde gelen saat markalarından biri oldu.

Seiko saat markası hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz “Seiko Saat Markası” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Citizen Saat Markasına Kısa Bir Bakış

Seiko saat markasına kıyasla, Citizen saat markasının tarihi çok daha kısa ve çok daha az dramatiktir. Citizen saat markası ilk olarak 1918 yılında İsviçreli saatçi Radolp Schmid tarafından İsviçre’de tescil edilmiştir. Daha sonra 1930 yılında İsviçreli ve Japon yatırımcılar tarafından kurulmuştur. Tescil edildiği andan itibaren geçen 100 yılda, şirket özellikle saat dünyasına yenilikler getirmeye, sürdürülebilir ve uzun ömürlü saatler üretmeye odaklandı.

Citizen AT8116-65E Saat Modeli
Citizen AT8116-65E Saat Modeli

Citizen saat modellerinin bir çoğu güneş enerjisi ile çalışıyor. Ancak şirket, yenilikçi şöhretini 1993 yılında ilk çok bantlı atomik zaman tutma saatini ürettiklerinde yakaladığını iddia ediyor. Üretilen atomik saatin 100.000 yıl içinde bir saniyeden daha az hata payı vardır. Bugüne kadar yapılan en doğru saat. Haftalar, hatta aylar boyunca bir saniye bile hata yapmayan bir kuvars saat ile karşılaştırdığınızda bu inanılmaz.

Kuvars saat devriminden bu yana Citizen, dünyanın en büyük saat markalarından biri haline geldi. Ana üretim kolları Japonya’da olmasına rağmen, saatlerinin çoğunda ”İsviçre mekanizması” kullanıldığı iddia edilir ve genel olarak İsviçre yapımı olarak tanımlanabilir. Citizen saat markasına ek olarak, Citizen Watch Co, Amerikalı saat markası Bulova‘nın ana şirketi konumundadır.

Citizen saat markası hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Citizen Saat Markası” yazımızı okuyabilirsiniz.

Hangi Saat Markası Daha İyi? Seiko mu Citizen mi?

Aslına bakarsanız her iki markanın doğrudan karşılaştırması birçok nedenden dolayı zordur.

Birincisi, her iki marka da farklı seri ve stillere sahip geniş saat koleksiyonlarına sahiptir. İkincisi, her iki şirketin de yüksek fiyatlı özel kol saatlerinden, ucuz moda saatlerine kadar farklı modelleri vardır. Bu faktörlerin ötesinde, her iki marka da, birçok saat tutkunu tarafından kullanılıyor ve kendi saat mekanizmalarını da kendilerinin ürettiği göz önüne alındığında, tarafsız eleştiri bulmak zor.

Seiko SSA346J Otomatik Erkek Saati
Seiko SSA346J Otomatik Erkek Saati

Hangi saat markasının daha iyi olduğunun sorusunu cevaplamak, kullanıcının bir saatte aradığı şeye bağlıdır. Örneğin Seiko, quartz devrimini başlattığı bilinmesine rağmen, yine de önemli miktarda mekanik saat üretmektedir.

Citizen saat markası ise tam aksine, daha çok kuvars saatler üzerine çalışmaktadır.

Citizen Eco Drive Red Arrows AT D9 Chronograph AT8060-09E Saat Modeli
Citizen Eco Drive Red Arrows AT D9 Chronograph AT8060-09E Saat Modeli

Stil olarak, Seiko daha klasik saat modelleri üretmeye meyilliyken, Citizen ise daha yaratıcı ve daha deneysel saat tarzlarını benimsedi. Ayrıca Seiko, daha eski ve köklü bir şirket olduğu için geçmişi ile bağlantı kurarak daha fazla itibar görmeyi bekliyor.

Öte yandan Citizen saat markası, modern teknolojiye daha fazla önem vermektedir. Citizen özellikle güneş enerjisi teknolojisini Seiko’dan çok daha önce ve daha güçlü olarak kullandığını vurguluyor.

Dünya geneli satış rakamlarına baktığımızda da Citizen’in Seiko’ya göre biraz daha önde olduğu görülüyor.

İşin özünde iki marka da saat meraklıları için benzer özelliklere sahiptir. İki marka da (Seiko’nun bazı modelleri hariç) gösterişli, kaliteli ve pahalı olmayan kaliteli saatler üretiyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, iki markayı karşılaştırmanın en iyi yolu, eşdeğer saatlerini kıyaslamaktır.

Seiko ve Citizen’in En Çok Satan Saat Modelleri

İki markayı karşılaştırmak için en iyi yol, Seiko ve Citizen’in en çok satan saat modellerini karşılaştırmaktır.

Seiko’nun SNK805 Seiko 5 otomatik saati ve Citizen’in, BM8180-03E model saatini karşılaştırdığımızda karşımıza çıkan tablonun özeti aşağıdaki gibidir.

Her iki üründe de, bir gün ve tarih penceresi vardır. Silikon kayışları ile analog saat modelleridir. Her bir model, tasarımlarının zarafetini ekstra özellikler ile desteklemektedir. Diğer benzerliklerin arasında, askerden ilham alan yeşil rengi, paslanmaz çelik çerçeveler ve aynı kayış genişliği vardır.

Seiko 5 Green Dial Green Canvas SNK805 Erkek Saati
Seiko 5 Green Dial Green Canvas SNK805 Erkek Saati

Bahsettiğimiz iki model sürekli olarak birbiriyle rekabet ettiğinden ve benzer özelliklere sahip olduğundan, iki model de oldukça rekabetçi fiyatlarla piyasaya sürülmüştür.


Yüzeyde, bu iki model birbirine çok benziyor ve bu da her iki şirketinde neden müşterilerini bu ürünlere yönlendirdiklerini biraz da olsa açıklıyor. Yinede modellerin yüzeyinin ötesine baktığımızda açıkça ortaya çıkan birçok farklılık var.

Citizen Strap Eco-Drive 180 Day-Date BM8180-03E Erkek Saati
Citizen Strap Eco-Drive 180 Day-Date BM8180-03E Erkek Saati

Ana fark, Seiko saat modeli otomatik mekanik bir mekanizmaya sahipken, Citizen saat modeli bir Japon Kuvars mekanizmaya sahiptir.

Pille çalışan bir kol saati, genel anlamda otomatik saatten çok daha hassastır ancak otomatik saatler de zaman işleyişinin doğruluğunu korumak için kullanıcısının hareketlerini kullanır.

Citizen saat modelinin kasası, Seiko saat modelinin kasasından 1.5 mm daha ince ve bu da otomatik saatlerin çalışması için çok daha fazla hareketli parça kullanması gerektiği için normaldir. Citizen modeli, 330 metreye kadar suya dayanıklıdır, Seiko ise 100 metreye kadar suya dayanıklıdır. Ayrıca Citizen, saatinin karanlık ortamda da rahatlıkla kullanılabilmesi için göstergelerinde fosfor kullanır.

Citizen saat modelleri genellikle kuvars mekanizma kullanırken, Seiko çoğu zaman mekanik saatler üretiyor. Bu nedenle Citizen, güneş enerjili saat modellerinde bir öncü kabul edilmektedir.

Her iki saat markası da güneş enerjisi ile çalışan saat modelleri üretiyor ancak, Citizen bu alanda Seiko’nun çok önünde.

Güneş enerjisi ile çalışan saat modeli aradığınızda karşınıza Citizen markası çıkar ve neredeyse tüm saat modelleri güneş enerjisi ile çalışmaktadır. En çok satan saat modelleri arasında da Citizen Eco-Drive modelleri vardır. Bu güneş enerjisini kullanarak çalışan saat teknolojisi, içinde bulunan lityum pilin daha uzun süre dayandığı ve bu pilin normal piller gibi değiştirilmesi gerekmediği anlamına gelir. 20 yıllık kullanımdan sonra bile, bu pillerin şarj kapasitelerinin %80’i hala kullanılabilir.

Seiko saat markasının kendi kuvars Solar saat modelleri de bulunmaktadır. Citizen markasının aksine Seiko, sadece Premier ve çeşitli saat serilerinin bir kaçında bu teknolojiyi kullanıyor. Seiko, güneş enerjisi ile çalışan ilk saat modelini, Citizen Eco-Drive serisini piyasaya sürdükten bir yıl sonra, 1977 yılında tanıttı.


Birbirine çok benzeyen, Eco-Drive ve Seiko Solar çevre dostu saat modellerini karşılaştırabiliriz.

Seiko Solar Chronograph GPS

Karşılaştırma yapmak için Seiko Solar Chronograph GPS saat modelini kullanabiliriz. Seiko, Astron saat modelleri de olmak üzere çok sayıda Solar GPS saati üretiyor. Seiko tarihi hakkında bilginiz varsa Astron modelinin Seiko’nun ilk kuvars saati olduğuna da aşinasınızdır. Bu SS Chronograph serisi de Astron çizgisindedir.

Seiko Astron GPS Solar Chronograph SSE099J1 Saat Modeli
Seiko Astron GPS Solar Chronograph SSE099J1 Saat Modeli

Citizen Eco-Drive Promaster Navihawk Uydu GPS

Citizen’in Eco-Drive Promaster Navihawk Uydu GPS saat modeli bir çok özelliklerle doludur. Promaster serisi, dalış saatleri ve tüm araziler için tasarlanan modeller içerir. Özel Navihawk Satellite GPS, özellikle pilotlar için tasarlanmış özelliklere sahiptir.

Citizen Citizen Eco-Drive Navihawk A-T JY8035-04E Saat Modeli
Citizen Citizen Eco-Drive Navihawk A-T JY8035-04E Saat Modeli

Citizen Eco-Drive Promaster Navihawk Uydu GPS ve Seiko Solar Chronograph GPS Karşılaştırması

Her iki model de güneş enerjilidir ve paslanmaz çelikten üretilen analog saatlerdir. Her ikisinde de kristal cam kullanılmıştır ve ikisi de büyük kasalı saatlerdir; Seiko 46 mm, Citizen 47 mm kasa çapına sahiptir.

Her iki modelde GPS özelliğine sahiptir ve içinde bulunduğunuz zaman dilimine göre saati otomatik olarak ayarlayarak güncelleme yapar. İkisi de kronograf özelliğine sahiptir ve göstergeleri fosforludur.

Seiko’nun saat modelinin, atom zaman işleyişi ve takograf dahil olmak üzere, yüksek fiyatını açıklayan birkaç ekstra özelliği vardır. Atomik ve güneş enerjili olmasına rağmen mekanizması hala otomatiktir, oysa Citizen saat modeli kuvars mekanizmadır. Citizen’in saat modelinin ekranı Seiko’ya göre çok daha karmaşık ve yoğundur. Ancak her iki model de, üç ekstra kadrana ve bir tarih göstergesine sahiptir. Her iki model de tüm dünya zaman dilimlerini göstermektedir.

Citizen saat modeli ise Seiko’ya suya dayanıklılığı (Seiko 100 metre, Citizen 330 metre) ve pilotlar için özel bir aksam olan slayt kuralı ile fark oluşturuyor. Aksi durumda iki model saatlerinin kordon genişliklerine kadar oldukça birbirine benzerdir. Belki de Citizen saatleri daha ucuz olduğu için dünya üzerinde Seiko’ya göre daha fazla satış rakamına sahiptir.

Seiko ve Citizen Kadın Saatleri

İki markayı diğer kıyaslama noktası ise iki şirketin kadın kol saatleri arasındadır. Hemen hemen aynı fiyatlara satılan iki kadın saat modeline bakalım.

Seiko için: SXDG58P1 Ladies Casual Watch

Seiko SXDG58P1 Kadın Saat Modeli
Seiko SXDG58P1 Kadın Saat Modeli

Citizen için: Chandler FB2003-05A Eco-Drive

Citizen Chandler FB2003-05A Eco-Drive Kadın Saati
Citizen Chandler FB2003-05A Eco-Drive Kadın Saati

Seiko’nun kadın saati, altın ve pırlanta bezele sahiptir. Maksimum 3 yıllık ömrü olan bir kuvars pil kullanır. 100 metreye kadar suya dayanıklıdır ve bir tarih göstergesi vardır. Bunun dışında diğer özellikleri basittir. Paslanmaz çelik kasası 28 mm çapında ve 7 mm kalınlığındadır.

Citizen’in kadın saat modeli ise Seiko kadar gösterişli değildir ancak yine de zarafeti olan bir modeldir. Beyaz bir kadranı vardır ve kasası rose altın kaplamadır. 39 mm kasa çapı ve 12 mm kasa kalınlığı ile Seiko modeline göre daha büyüktür. Aynı zamanda kuvars bir mekanizmaya sahiptir ancak, Eco-Drive teknolojisi sayesinde çok daha uzun ve güvenilir pil ömrü sunar. Kadranında bir tarih göstergesi ve kronograf dahil olmak üzere ekstra iki küçük kadranı vardır.

Her iki model de kesinlikle çok kadınsı tarza sahip birer moda saatleridir. Sadece performans ve işlevsellik açısından Citizen modeli olan Chandler daha az fiyata daha fazla şey sunar. Ancak iki model de pahalıdır ve kullanılan kuvars mekanizma iki saatin de güvenilir olacağının garantisini verir.

Hangi Marka Daha Popüler? Seiko mu Citizen mi?

Bu soruyu ülkemizde soracak olursak kesinlikle Seiko çok daha popülerdir. Ancak dünya saat piyasasında bu durum böyle değil. İki marka, menşei ve stil açısından çok benzerlikler gösterse de, Citizen daha fazla satış ağına sahiptir ve daha geniş kitleler tarafından ulaşılabilir konumdadır.

Dünyada Seiko saat modellerini ararken büyük perakendecilerin Seiko’yu çok tercih etmediğini görürsünüz. Doğrudan Seiko’dan veya özel saat satıcıları aracılığı ile markayı satın alabilirsiniz. Bu alışılmadık bir durum değil, Rolex veya TAG Heuer gibi lüks saat markaları için oldukça normal bir durum. Sorun şu ki, Seiko bir lüks saat markası değildir ve müşterileri genelde lüks bir saat satıcısından değil de internet üzerinden arama yapmaktadır.

Buna karşılık Citizen saat markası, perakendeciler dünyasında oldukça rağbet görmektedir, dünyada çok yaygın bir satış ağına sahiptir.  Bu doygunluğun en önemli nedeni Eco-Drive gibi bir teknolojinin öncüsü olmasından kaynaklanmaktadır. Çevre dostu ve daha güvenilir olmasının yanı sıra bu güneş enerjisi teknolojisi saat kullanıcılarının en büyük sorununa çözüm getiriyor. Pil değiştirmek zorunda değilsiniz.

Her iki markanın saatlerinin değişen nitelikleri ölçmek pek olası değildir ancak, verdiğiniz paranın karşılığı olarak Citizen genellikle daha ağır basar. Citizen, genel anlamda öncü bir markadır. Özellikle mekanik saat arıyorsanız Seiko size pek çok seçenek sunar. Ancak Citizen, geleceğe yönelik saat tasarımları ile daha cazip bir marka olmaya devam edecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir