1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Neden En İyi Saatçiler İsviçre’den Çıkıyor?

Neden En İyi Saatçiler İsviçre’den Çıkıyor?
0

Garip gelebilir ama aslında dünyanın en iyi saatçileri İsviçre’liler değildir. İsviçre saatçiliğini bu noktaya çıkaran kişilerin çoğu İsviçre’ye başka yerlerden gelen insanlardır. Örneğin, İsviçre’nin en çok bilinen ve en iyi markalarından biri olan Patek Philippe saat markasının iki kurucusundan biri Polonyalı diğeri ise Fransızdı.

İsviçre’de saatçilik endüstrisinde devrim yaratan saatçilerin çoğu, ya ülkesindeki savaştan kaçan, ya da çalışmak için İsviçre’ye gelen göçmenlerdi.

Bu göçler ilk olarak 1500 ve 1600 yıllarında dini zulümler sırasında yaşandı. Bu olaylardan dolayı bir sürü saatçi İsviçre’ye geldi. Örneğin, Pierre LeCoultre gibi kişiler İsviçre’nin Fransız kısmı olarak anılan yerlere yerleşti. Pierre LeCultre’nin oğlu burada bir kilise inşa etti ve binanın çevresi zamanla oldukça büyüdü. Bu köyün ismi Le Sentier’dir ve bugün bile Jaeger LeCultre saat markasının merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Jaeger-LeCoultre markasının efsanevi Reverso modelinin detaylı incelemesi için tıklayın.

Bu olayın aynısı, Alsace ve Lorraine çevresindeki bölgelerden gelen insanlarla da oldu. İsviçre saat markalarının tarhi hakkında küçük bir araştırma yaparsanız, benzer pek çok soyadı bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Ortak noktaları ise çoğunun göçmen olmasıdır.

Bu göç edenlerin büyük bir çoğunluğunu da Yahudi kökenli insanlardır. İsviçre bugün olduğu gibi o tarihlerde de herkes için en güvenli limanlardan biriydi. O tarihlerde bile Avrupa’nın her yerinden, özellikle doğudan büyük göçler alıyordu. İsviçre, saat endüstrisinde bu göç eden insanlara rahat bir hayat, çalışma imkanı sunduğu için popüler oldu.

Tüm bunların yanında, saat dünyasında bulunanan bir çok teknik yenilik de İsviçre dışından, daha çok İngiltere ve Fransa’dan gelmiştir. O tarihlerde İngiliz saat ustaları İsviçre saat ustalarından çok daha donanımlı ve üstündüler. İsviçre’den gelen saatler teknik olarak ikinci ya da üçüncü kalite olarak kabul ediliyordu. İngiliz horolog Thomas Mudge, cep saatlerinde devrim niteliği taşıyan kaldıraç kaçışını icat etmişti. Daha sonra bu teknoloji ironik olarak İsviçre kolu olarak adlandırıldı. İngiliz saat ustaları o tarihlerde saat endüstrisi için birçok yenilik icat etmiştir.

Horoloji dünyasına en büyük katkıyı yapan ülkelerden bir diğeri de hiç kuşkusuz Fransa’dır. Lepine ve Breguet isimlerini hatırlayın, Fransızlardı. Dünya çapında saatlerin yayılmasında büyük katkıları olan, Proleter saatinin mucidi Roskopf, Alsace’den gelmişti.

Tüm bu detaylar bir araya getirildiğinde anlaşıyor ki, İsviçre saatçiliğinin bu kadar önemli bir yerde olmasının sebebi, dışarıdan gelen saatçilere rahat bir çalışma ortamı sağlamasıdır.

Şiddet olayları olmayan, herkese eşit olan İsviçre, tüm bu girişimlerinden sonra olması gerektiği gibi saat dünyasının bir numaralı ülkesi oldu. Diğer ülkelerde etnik, dini, siyasi sorunlar yaşayan yetenekli saat teknisyenleri, yaşamlarını sürdürmek için bu ülkeye akın etti. Böylece, İsviçre saatçiliği yavaş yavaş büyüdü. Herkesin izleyebileceği küçük laboratuvarlar kuruldu ve zamanla bu laboratuvarlar büyüdü, zanaat öğrenilecek atölyelere dönüştü. Ardından küçük bir endüstri oluştu.

Saatlerin tipik şekilde yapıldığı ve montajlandığı, son kalite kontrolünün yapıldığı Etablisage, İsviçre yapımı saatlerin popüler olması sonrası, bazı şirketler tarafından hemen her ilçede uygulanmaya başladı ve İsviçre saatlerinin dünyanın her yerine ihraç edilmesini sağladı.

Yetmişli yıllarda yaşanan büyük kuvars krizine rağmen, İsviçre saat endüstrisinin sağlam temelleri, yüzyıllardan beri gelen geleneği nedeniyle, dünya çapındaki en yetenekli horologları bu ülkeye toplanmaya devam etti. Bugün bile İsviçre, tüm saatçilerin ilk tercihidir çünkü saat dünyasında hem statü hem de iş yapma kolaylığı açısından büyük imkanlar tanır.

Yetenekli saatçi Rexhep Rexhepi Arnavut, Renaud & Papi’den Giulio Papi İtalyan, Mcgonigle kardeşler İrlandalı, Stephen Forsey ve Peter Speake-Marin ise İngiliz.

İsviçre saat tasarımının gelmiş gelmiş en yetenekli kişi olarak gösterilen Gerald Genta’nın kendisi İtalyan bir aileden gelmektedir. Gerald Genta’nın neden en iyi tasarımcı olarak adlandırıldığı anlamak için tasarımlarını yaptığı Nautilus, Royal Oak ve Polerouter modellerine bakabilirsiniz.

Her şeye rağmen, dünyanın en meşhur saatleri İsviçre’den geliyor ancak bu, iyi saatçilerin İsviçre’yi tercih etmesinden kaynaklıyor. İronik bir görüntü ama bu bir gerçek.

İsviçre saat yapım endüstrisi oldukça geniş ve büyüleyici bir tarihe sahip olmasına rağmen, zamanında bu ülkeyi çalışmak için tercih eden insanlar olmasaydı İsviçre saat piyasasında muhtemelen sıradan bir ülke olacaktı. Eğer tüm bu gelişmeler biraz farklı olsaydı, belki de bugün İsviçre yerine İngiltere saatçiliğini konuşuyor olurduk.

İsviçre kadar iyi saat üreten diğer ülkeler için ” en iyi Alman saat markaları ” ve ” en iyi Japon saat markaları ” yazımıza göz atabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir