Post Image

Jaeger-LeCoultre – Reverso


4 Mart 1931 tarihinde Paris’te bulunan INPI’de (Ulusal Sınai Mülkiyet Enstitüsü) saat 19:15’te, Rene-Alfred Chauvot, ”kasası kayan ve kendi kendine dönen bir kol saati” buluşunun resmen patentini aldı. Böylece dünyanın en popüler saat modellerinden Reverso doğmuş oldu.

Her şey 1930 – 1931 kışında başlamıştı. İsviçreli iş adamı ve saat koleksiyoncusu Cesar de Trey Hindistan’da seyahat ederken, İngiliz ordusu subaylarının klübünde yapılan bir polo maçına katıldı. İçerideki memurlardan biri, saatinin camını yeni kırmıştı ve Trey’e polo maçına dayanacak kadar sağlam ve güçlü bir saat modeli yaratması için öneride bulundu.

Cesar de Trey, LeCoultre saatlerinin sahibi olan Jacques-Daid LeCultre ile bu yeni saatin tasarımı üzerine fikir alışverişinde bulundu. LeCoulte, bu fikir alışverişi üzerine tersine çevrilebilir kasanın oluşturulması için Jaeger S.A şirketini görevlendirdi ve bu sayede Fransız tasarımcı Rene-Alfred Chauvot, eşssiz sürgülü kapak mekanizmasının asıl mucidi oldu.

Sonuç olarak saat modeli, kişiselleştime için kullanılabilecek harika bir yüzeye sahip olan bir kasa sunarken, onu darbelere karşı koruyacak çevrilebilen kadranı olan zarif bir tasarım oldu. 

Jaeger Le-Coultre - Reverso - 1931
Jaeger Le-Coultre – Reverso – 1931

Orijinal Reverso kasası 38mm uzunluğunda, 24 mm eninde ve 6 mm yüksekliğindeydi, günümüzdeki Reverso Classique saat modeli ile aynıydı.

Orijinal modelin kadranında sadece dakika ve saat indeksleri kalırken, 1934’de LeCoultre saat altı yönünde küçük bir saniye kadranına sahip modeli piyasaya sunmuştu.

Jaeger-LeCoultre - Reverso - 1935
Jaeger-LeCoultre – Reverso – 1935

1937’de Jaeger S.A ve LeCoultre şirketleri resmen Jaeger-LeCoultre olarak birleşti.

Jaeger-LeCoultre,  teknik bir zorluk karşısında geliştirdiği Reverso modeli ile bu zorluğa zarif ve sofistike bir çözüm getirmeyi başardı ve saatçilere sürekli ilham veren büyük bir art-deco klasiği olarak kendini kanıtladı. Yıllar geçtikçe Jeager-LeCoultre’ın imalat sanatçıları saatin arkasını sürekli olarak yeniden yorumluyor.

Jaeger-LeCoultre – Reverso Reklamı

1931 yılından itibaren Reverso saatlerinin arkaları gravür veya emaye minyatürleri ile kişiselleştirildi.

İtalo Balbo - Reverso 1933

İtalo Balbo’nun atlantik seyahatinin anısına yapılan Reverso oyması – 1933


Reverso koleksiyonun en nadir parçalarından biri ve muhtemelen hikayesi Reverso tarihinin en iyi saklanan sırlarından güzel bir hintli kadın portresi içeren Maharini serisidir.

Maharani Reverso - 1936
Maharani Reverso – 1936
Jaeger Le-Cultre - Reverso Maharajas
Jaeger Le-Cultre – Reverso Maharajas

II. Dünya Savaşı’ndan sonra maalesef saat tasarımları yuvarlak kasaya doğru bir seyir izledi ve o dönemde Art Deco tasarımlar önceki yıllara göre göz ardı edilerek geri planda kaldı. 60’lı yılların sonuna doğru ise Japon kuvars saatlerin işgali, mekanik saatlere olan talebi ciddi anlamda düşürdü. Jaeger-LeCoultre da bu krizden etkilenen markalardan biri idi.

1972 yılında İtalyan saat satıcısı Giorgio Corvo, Jaeger-LeCoultre fabrikasını ziyaret ettiğinde üretimde kullanılmayan bazı Reverso saat kasalarını farketti. Kalan tüm stokları (yaklaşık 200 adet boş kasa) satın aldı ve İtalya’da içlerine mekanizmalar takarak sattı. Reverso saat modelinin yeniden üretilmesi sonucunda başarılı olacağından emin olan Corvo’nun ısrarı sonucu, 1982 yılında Reverso çoğunluğu kuvars mekanizmalı olarak tekrar Jaeger-LeCoultre tasafından üretildi.

1985 yılında Jaeger-LeCoultre, suya dayanıklı ilk Reverso modelini piyasaya sundu. Daha önce görülmemiş bir kullanım rahatlığı sunmak ve güvenliği sağlamak için eksiksiz bir yenilik yapmak gerekiyordu.

Suya dayanıklı ilk Reverso kasası – 1985

Suya dayanıklı ilk Reverso kasası – 1985


Reverso’nun ilk modeli yaklaşık 30 parçadan oluşuyordu ve yalnızca beşiğin en ucundan döndürülebiliyordu, aynı zamanda suya dayanıklı da değildi. İkinci nesil modeller de suya dayanıklı değildi ancak kasası beşik boyunca herhangi bir noktadan itibaren döndürülebiliyordu. Günümüzde, her bir Reverso ürünü 50’den fazla bileşenden oluşuyor ve bu onu saat yapımcılığının en karmaşık modellerinden biri haline getiriyor.

Bu tarihten sonra Jaeger-LeCoultre, Reverso modellerinin Reverso 60eme adıyla sınırlı üretimlerini başlattı. Bu model, büyük boy 18 ayar pembe altın kasa ile, katı gümüş guilloche kadran, elle kurulan LeCoultre Calibre 824 güç rezervine ve tarih göstergesine sahip.

Jaeger Le-Coultre - Reverso 60ème - 1991
Jaeger Le-Coultre – Reverso 60ème – 1991

Kısa bir süre sonra ise 500 adetli sınırlı ürünler piyasaya çıkarıldı. Bunlar; 1993 yılında tourbillon, 1994’te bir dakika tekrarlayıcı, 1996’da retrograd bir kronograf, 1998’de dual time ve 2000 yılında daimi takvimli (perpetual) Reverso modelleridir.

Jaeger Le-Coultre - Reverso Tourbillon - 1991
Jaeger Le-Coultre – Reverso Tourbillon – 1991

1994 yılında Jaeger-Lecoultre, Duoface konseptini, tek bir hareket ile sürülen bir kasa kullanmasına rağmen ikinci bir kadran ile birlikte sundu.


Jaeger Le-Coultre Reverso Duoface 1994
Jaeger Le-Coultre Reverso Duoface 1994


Jaeger Le-Coultre Reverso 70ème - 2001

2001 yılında modelin 70. doğum gününe özel olarak Reverso, 8 günlük güç rezervi olan, yüksek frekanslı hareket tarafından geliştirilmiş doğruluk sunan 500 adet ile sınırlı modelini sundu.


Marka, patentli iri tarih bölümü ile, Reverso modelinin önemli karakteristik özelliklerini miras alarak modellere dahil edecek Reverso Grande serisini başlattı. Reservo Grande GMT, saat dilimleri, gündüz/gece göstergesi ve anlık güç rezervi gibi fonksiyonlara sahip.

Jaeger Le-Coultre - Reverso Grande GMT
Jaeger Le-Coultre – Reverso Grande GMT 2004

2006 yılında Jaeger- LeCoultre dünyanın ilk kez tek bir hareket tarafından yönlendirilen üç kadranlı modelini sundu. Aslında Jaeger-LeCoultre Reverso Grande Complication Tripyuque modern gibi görünmese de, yapı ve mühendisliği ile kendine has, apayrı bir modeldir.

Jaeger Le-Coultre - Reverso Grande Complication a Tryptique - 2006
Jaeger Le-Coultre – Reverso Grande Complication a Tryptique – 2006

Mutlak kesinlik için görkemli bir saat olan Reverso Gyrotourbillon 2, küresel bir teknoloji olan tourbillonun üç boyutlu gelişimini gözler önüne seriyor. Model 2008 yılında tanıtıldı. İlk kez bir saat silindirik saç tokası üzerinde çalışıyordu. Bu görkemli saat, üç ana komplikasyona ev sahipliği yapıyor. Bunlar; küresel bir tourbillon, çift retrograd göstergeli daimi takvim ve zaman denklemiyle ölçülen güneş zamanı.

Jaeger Le-Coultre - Reverso Gyrotourbillon 2
Jaeger Le-Coultre – Reverso Gyrotourbillon 2

Jaeger-LeCoultre, Reverso modelinin 80. yaş gününü kutlamak için Art Deco çizgilerinin mutlak klasikliğine yeni bir bakış attı ve ilk 1931 Reverso modellerinin onuruna hürmet içeren Grande Reverso Ultra Thin modelini sundu.

Jaeger Le-Coultre Reverso Tribute 1931-2011
Jaeger Le-Coultre Reverso Tribute 1931-2011

2016 yılında ise modelin 85. yıldönümü Reverso Tribute Gyrotourbillon serisi ile kutlandı. 21.4 mm kalındığında, 51.1 x 31 mm ölçülerinde ve platinden üretilen Tribute Gyrotourbillon, 2008 yılında tanıtılan Reverso Gyrotourbillon 2’nin hem genişlik olarak hem de kalınlık olarak %30 daha küçüğüdür.

Jaeger Le-Coultre - Reverso Tribute Gyrotourbillon - 2016
Jaeger Le-Coultre – Reverso Tribute Gyrotourbillon – 2016

Saatin ön yüzünde, saat 11 yönünde gündüz / gece göstergesine sahip, mavimsi çelik Dauphine tarzı göstergelere sahip ince taneli beyaz bir kadran, el yapımı sunburt guilloche deseni ile tourbillon mekanizmayı çevreliyor. Modelin diğer yüzü, Openworked (görünen mekanizma) hareketinin körülerini ince bir işçilikle süsleten Manufacture gravür sanatını göstermektedir. İkinci saat dilimini de takip edebildiğiniz bu tarafta, aynı zamanda 24 saat modu ile çalışan gece / gündüz göstergesini ve tourbillon ile çalıştırılan küçük saniyeyi de takip edebilirsiniz. Bu istisnai zaman çizelgesinde, yarım küre şeklinde bir denge yayı ve Gyrolab denge çarkı, hava sürtünmesini önemli ölçüde azaltan dairesel olmayan bir konfigürasyon ile ayırt edilir ki tüm bunlar Jaeger-LeCoultre’ün nadir teknik ustalığının bir kanıtıdır.

2018 yılında Reverso Tribute Gyrotourbillon’un ayak izlerini takip eden Jaeger-LeCoultre, markanın 185. yılını duoface konseptine tourbillon mekanizma ekleyerek Reverso Tourbillon Duoface ile kutladı.

Jaeger Le-Coultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface 2018
Jaeger Le-Coultre – Reverso Tribute Tourbillon Duoface 2018

Jaeger-LeCoulte’ün benzersiz saatçilik uzmanlığının bir kanıtı olarak Reverso Tribute Tourbillon Duoface şirket içi yapılmış kurmalı Calibre 847 hareketini kullanmaktadır. Kalınlığı 9.15 mm olan saatin platin kasasının ölçüleri 45.5 mm x 27.4 mm’dir. 50 adetle sınırlı bu olağanüstü parça hakkında detaylı analiz daha sonra sitemizde yayınlacaktır.


Bir cevap yazın