1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

En İyi Japon Saat Markaları

En İyi Japon Saat Markaları
Japon Yapımı
0

En İyi Japon Saat Markaları

Kol saati dediğimiz zaman artık sadece aklımıza İsviçre saat markaları gelmiyorsa, bunda Japon saat markalarının çok büyük etkisi vardır. Artık dünyanın en iyi saat markaları sıralaması yapılırken, aralarında mutlaka Japon saat markaları da yer alıyor. Günümüzde, kameralardan arabalara teknolojilerine bir çok yeniliğe imza atan ülke, uzun yıllardır Japon saatçiliği ile de adından söz ettirmeyi başardı.

İsviçre saatçiliği ününü, mirasından, nesiller boyu süre gelen geleneklerinden ve her şeyden önce mükemmel estetiğinden alırken, Japon saatçiliği ise tasarımdan ziyade yaşamı geliştiren, kolaylaştıran teknolojilere odaklanmaktadır.

Japon saat endüstrisinin önde gelen markalarından Casio, G-Shock gibi sofistike özellikleri, dayanıklı kasası, bir diğer Japon saat markası olan Citizen ise, uydu teknolojisini saat dünyasına kazandırdı. Başka bir ülkeye seyahat ettiğinizde saatinizi ayarlamak için akıllı telefonunuza bakmanıza gerek yok. Uydu teknolojisi sayesinde sadece tek bir düğmeye bastığınızda, saatiniz sizin için ayarı kendi otomatik olarak yapacaktır.

Quartz krizini de unutmamak lazım. Japon saatçiliği, geliştirdiği pilli mekanizma ile İsviçre saatçiliğini bitirme noktasına getirdi. Japonya, artık saat endüstrisinde bir dev olmayı başarmıştı. Seiko ve diğer Japon saat markaları, artık dünyanın en prestijli saat fuarının düzenlendiği Basel’de, İsviçreli saat markaları ile yarışabilir durumda. Japon saat markası Seiko, geliştirdiği otomatik mekanizmalarda o kadar ustalaştı ki, örneğin en iyi İsviçre saat markaları arasında gösterilen Tag Heuer, 2009 yılının en iyi mekanizmalarından biri olan Calibre 1887’yi Seiko’ya dayandırdığını itiraf etti. Calibre 1887, Seiko’nun ürettiği mekanizmanın sadece değiştirilmiş bir formuydu.

İsviçre köklü saat markaları ile hala övünebilir. Ancak unutulmamalı ki, Japonya saat endüstrisinin diğer süper gücü olmayı çoktan başardı. Bu yazımızda Japon saatini dünyaya tanıtan, Japonya’nın saat endüstrisinde söz sahibi olmasını sağlayan 4 önemli markaya bakacağız.

En İyi Japon Saat Markaları Listesi

1. Seiko

Orijinal Japon saat markası Seiko, 1881’de Tokyo’nun Ginza semtinde bir kuyumcu dükkanı olarak kuruldu. İlk kurulduğu dönemde marka Seikosha adında hizmet veriyordu. Seiko ismi ile ilk üretilen saatler 1924 yılında piyasaya sürülmüştür.

Japon saat endüstrisinin öncüsü olan Seiko, 1965 yılında ilk dalgıç saatini üretti. Fakat en önemli dönüm noktasını, neredeyse orta sınıf bir araç ile aynı fiyata satılan, Astron modeli ile yaptı. Dünyanın ilk quartz (pilli) saati olan Astron, süper hassasiyeti ile saatçilik dünyasını komple değiştirdi.

Seiko - Astron GPS Solar
Seiko – Astron GPS Solar

Saat dünyasının en ileri gelen markalarından biri olan Seiko, kurulduğu günden beri sürekli geliştirdiği yeni teknolojileri ile, saat endüstrisine yön veren marka konumundadır. Markanın en üst düzey modelleri olan Grand Seiko serisi, İsviçre saat markaları ile yarışını sürdürüyor.

Seiko‘nun kendi ürettiği mekanizmalar ile donatılan Grand Seiko saatler, dünyadaki en iyi mekanik saatler arasında yer alırken, Seiko’nun polisaj tekniği ile ışıl ışıl parlıyor. Seiko, uzun yıllardan beri İsviçre saatçiliği için büyük tehdit olmaya devam ediyor.

En iyi Seiko saat modelleri için: “En İyi 10 Seiko Saat Modeli” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

2. Casio

1980’li yıllarda çocuksanız muhtemelen Casio’yu yakından tanıyorsunuzdur. Hesap makinesi özellikli Casio saatlerini okulda matematik sorularını çözmek için kullanan nesilden olabilirsiniz. Belki de Kikuo Ibe tarafından tasarlanan bugün Casio’nun en önemli serisi olan G-Shock’u daha çok biliyorsunuzdur. Hangi jenerasyondan olursanız olun, Casio saat markasına mutlaka aşinasınızdır.

 

 

 

Şaşırtıcı tasarımları olan G-Shock saatleri, garip giyinen Japon gençlerinden, özel operasyon askerlerine ve hip-hop süper yıldızlarına hitap ederken, daha muhafazakar olan Edifice serisi, Bluetooth, akıllı saat ve dünya saati gibi zengin özellikleri ile casual giyim için uygundur.

Casio G-Shock MR-G
Casio – G-Shock MR-G

2014 yılında Casio, radyo sinyallerini kullanarak en doğru zamanı göstermesi için global konumlandırma sistemi (GPS) ve multi band 6 teknolojisini kullanan, ilk hibrit saati G-Shock‘u tanıttı.

Casio’nun fabrikalarında çalışanlara, el işçiliği ve ruh anlamına gelen monozukuri’nin anlamı ve önemi öğretilmektedir. Ürünleri, fabrikada konveyör bant üzerinde robotlar tarafından üretilse de, detaylara ve kültüre önem veren Casio ciddi işler yapmaya devam ediyor.

3. Citizen

Kurulduğu 1930 yılından bu yana uygun fiyatlı ve kaliteli saatler sunan Citizen, quartz saat teknolojisini geliştiren en önemli markalardan birisidir. Markanın en ünlü saat serisi olan Eco-Drive, doğal ya da yapay ışık kullanarak şarj edilebilen pilleri ile piyasada çığır açmıştır.

Bu saatler, ışığı emerek, bataryaya güç veriyor ve bu sayede saatin çalışmasını sağlıyor. Çok uzun yıllar pil değişimine ihtiyaç duymuyor. Ayrıca Citizen de Casio gibi, uydu senkronizasyonu yapan saatlere sahip.

Citizen - Eco Drive
Citizen – Eco Drive

Citizen Japon saat markasını çekici yapan en büyük özelliği, çok geniş bir fiyat yelpazesine sahip olmasıdır. 500 lira ile 35.000 lira arasında değişen fiyatları ile çok fazla model sunuyor. İsterseniz, otomatik bir mekanizmaya sahip bir Citizen, isterseniz güneş enerjisi ile çalışan bir askeri saat ya da takım elbise ile kullanmak için klasik bir saat, yani kısacası Citizen’de her tarza uygun bir saat modeli bulabilirsiniz.

4. Orient

Seiko Grup iştiraki olan Orient, 4 büyük Japon saatinin göz bebeği konumunda. En iyi 4 Japon saat markasının içinde en genç marka olan Orient şaşırtıcı şekilde, Casio ve Citizen ile yüksek teknolojik alanda rekabete hiç girmiyor. Odağında her zaman quartz saatler yerine mekanik saatler olan Orient, diğer Japon markalarından farklı olarak klasik saatleri ile fark yaratıyor.

ORIENT - Orient Star Automatic
ORIENT – Orient Star Automatic

Markanın zarif, klasik elbiseler ile uyumlu vintage saatleri geçmiş izler taşırken, parlak kadranlara ve çelik bileziklere sahip dalış saatleri, günümüzü daha çok yansıtıyor.

Öyle görünüyor ki, Japon saat markaları ile İsviçre saat markaları arasındaki bu çekişme çok daha uzun yıllar sürecek. Dünyanın en iyi saatlerini Japonlar mı, yoksa İsviçreliler mi yapıyor, karar vermek bizler için çok daha zor olacak. Ancak şu bir gerçek ki, Japon saat markaları ne olursa olsun, dünyanın en iyi saat markaları sıralamasında her zaman kendilerine yer bulacaklar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir