1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

En İyi Alman Saat Markaları

En İyi Alman Saat Markaları
Made in Germany Logo
0

En İyi Alman Saat Markaları

Kabul etmek gerekir ki, iyi bir şeyin üretilmesi için birçok doğru çalışmanın bir araya gelmesi gerekir. Mesela İsviçre saat markalarını ele alalım. Çok ünlü bir ülke ve bunu büyük oranda saat markalarına borçlu. İsviçre, yaklaşık 300 yıla yakın süredir, kalite standartlarını belirleyen, saat dünyasının lideri konumundadır. En iyi Alman saat markaları dönemi ise savaş öncesi ve savaş sonrası olarak ele alınmalıdır.

İsviçre firmaları kendi aralarında “etablissage” olarak adlandırdıkları bir üretim tarzı gerçekleştirdiler. Bu üretim tarzında, küçük atölyeler saat bileşenleri ve işlevlerini kendi küçük atölyelerinde üretip, birleştirmesi için daha büyük bir merkez fabrikaya gönderiyordu. Bu durum ülkenin coğrafi konumundan kaynaklanmaktaydı.

İsviçre, yüksek tepeler, alçak vadileri ve kışların çok soğuk geçtiği bir ülkedir. Tarlaları ekim yapmak için elverişli değildir, bu yüzden vadilerde yaşayan köylüler geçimlerini sağlamak için saat bileşenleri ile meşgul oluyordu. Her vadinin ayrı bölgelerde olduğunu düşünürsek, saatin farklı bölümleri için her bölgede ayrı ayrı uzmanlıklar gelişmeye başlamıştı. Sonunda saat sektörünün büyük oyuncuları, her biri alanında uzman olan saat ustalarını bir çatı altında topladı ve saat dünyasının gelişimini hızlandırdı.

Alman saat markaları ise çok farklı bir yoldan aynı noktaya gelmeyi başardı. Sovyetler, Doğu Almanyayı işgal edip tüm saat markalarını sosyalleştirdiğinde, geriye kalan saat markalarını kendi kendilerine yetmeye zorladı. İsviçre’nin neredeyse, bir asır önce yaptığı gibi, Alman saat üreticileri yayları, mücevherleri ve diğer önemli parçaları kendileri üretmeye başladı.

Alman saat markalarını sektörel gelişimi coğrafi nedenlerle değil, politik nedenlerden etkilenmişti. Sovyetler düştükten sonra, bir zamanlar baskıcı bir hükumet sistemi tarafından boğulan şirketler, oksijen ile beslenen ateş gibi tekrar hayata döndü ve ışıl ışıl parlamaya başladı. Yazının devamında, Almanya’daki en iyi saat markalarından bahsedeceğiz.

Alman Saat Markaları

1. A. Lange & Söhne Saat

a lange sohne logo

Hem dünya hem de Almanya’daki en iyi saat üreticileri arasında bulunan  A. Lange & Söhne, 1845 yılında Ferdinan Adolph Lange tarafından küçük Glashütte kasabasında kurulmuştur. Oğulları Richard ve Emil’i iş gücü sağlamaları için yanında çalıştıran Ferdinand, ürettiği kaliteli cep saatleri ile kısa sürede diğer markalardan ayrıldı. Dünya savaşından bittikten sonra ülkelerine dönen askerler saat stillerinin komple değişmesini sağlamıştı. Askerler saatleri cepleri yerine bileklerine sarılı şekilde kullanıyorlardı. Bu değişimi fark eden A. Lange & Söhne de kısa sürece değişime ayak uydurdu.

A Lange Sohne - Time Zone Watch
A Lange Sohne – Time Zone Watch

İkinci dünya savaşı başladığında ise marka, Luftwaffe pilotları için saatler üretiyordu. Büyük boy uçuş saatleri üreten marka, Sovyetlerin Almanya’yı ikiye bölmesinden sonra devletleştirildi. Ülkenin yeniden birleşmesine kadar marka saat üretimi yapamadı. Ülke birleştikten sonra yeni üretim yapmak için çabalayan marka, Walter Lang ailesinin işini tekrar hayata döndürmeyi başardı.

A. Lange & Söhne şuanda sadece Almanya’nın değil, dünyanın en iyi saat markalarından biri olarak kabul edilmektedir ve lüks saat markaları arasındadır. Bugün en iyi Alman saat markası dendiği zaman akla ilk gelen markadır. 

2. Archimede Saat

archimede logo

Archimede saat, çok genç bir işletme olmasına rağmen, arkasında çok daha derin bir tarih, miras olduğunu iddia ediyor. Almanya’nın Pforzheim kentinde bulunan 90 yıllık saat yapımcısı olan Ickler tarafından işletildikleri göz önüne alındığında, Archimede saat ruhu yaşlı olan genç bir marka olarak konumlandırmaktadır.

Archimede - Pilot 42 GMT
Archimede – Pilot 42 GMT

İddia ettikleri bu mirası ikna edici bulup bulmamak bir yana markanın kalitesini inkar etmek zor. Kaliteli İsviçre otomatik saat mekanizmaları ve kronografları ile yarışan, dikkat çekici ve muadillerine göre nispeten uygun saatler üretiyorlar. Archimede saat, mekanik saatlerin inkar edilemez pahalılığına karşı bir tepki olarak giriş seviyesinde uygun saatler sunmaktadır. Kaliteli ama uygun fiyatlı ancak kaliteli olan saatler üreten şirket, bugün en iyi Alman saat markaları arasındadır. 

3. Chronoswiss Saat

chronoswiss logo

Bazı saat meraklıları Chronoswiss’in en iyi Alman saat markaları listesine dahil edilmesini kabul etmeyebilirler. Çok normal. Marka, merkezini sadece Lucerne İsviçre’de kurmadı isimlerini de İsviçre olarak kullanıyor. Peki markayı neden en iyi İsviçre Saat markaları listesine dahil etmiyoruz?

Chronoswiss - Flying Grand Regulator Skeleton Watch
Chronoswiss – Flying Grand Regulator Skeleton Watch

Nedeni, genç bir saat markası olan Chronoswiss’in aslında 1983 yılında Almanya’nın Muchen kentinde kurulmuş olmasıdır. Chronoswiss, iskelet modeli kronograf saatleri ( türünün ilk örneği ) ile inanılmaz derece ayrıntılı saatler üretmektedir.

4. Damasko Saat

damasko logo

Saat markalarının hemen hepsi hassasiyet ile özel olarak ilgilenir. Bir saat üreticisi, ne kadar az kullanılan bir araç olursa olsun, sloganını bir kronografın üretimi ve montajı dışında hassasiyeti üzerine kurar. Hassasiyete yapılan bu vurgu, saat dünyasına girmek isteyen pek çok girişimciyi korkutur. Ancak hassasiyet Konrad Damasko için kendini kanıtlamanın bir yoluydu.

Damasko - DC66
Damasko – DC66

Damasko saat şirketini kurmadan önce, havacılık endüstrisi gibi çok talep gören alanlarda müşteriler için özel alet üretimi yapan şirket yönetiyordu. Damasko, saat ve saat teknolojileri üretmek için de aynı metotları kullandı. Örneğin şirket, temel saat bileşenlerinde kullanılan özel bir tip olan polikristal silikon patentine sahiptir. Ayrıca 64 GRC derecesine sahip, inanılmaz sert, azot bakımından zengin ve nikel içermeyen bir kasa üreterek saat dünyasında kendisini benzerlerinden ayırmayı başardı ve bir diğer Alman saat markası olan Sinn (bu listede mevcut) Damasko’nun yüksek teknolojisi kullanmak için ortaklık kurmuştur. Damasko saat şimdi, öncelikle pilot saatlerini üretmektedir. Damasko DC56 , Eurofighter test pilotları tarafından kullanılan resmi saattir.

5. Glashütte Original Saat

Glashutte logo

Doğu Almanya’daki saat şirketlerinin köklerini izlemek her zaman zordur. Bu yüzden 1994 yılından önce Glashütte Original diye bir markayı bulmak mümkün değil. Şirket Almanyayı ayıran duvar yıkıldıktan sonra kuruldu. Bir zamanlar devletleştirilmiş bir holding saati olan VEB Glashütter Uhrenbetriebe ( GUB ) markası özelleştirildi ve devamı olarak Glashütte Original olarak yeniden kuruldu. Bu yüzden markanın tarihi 1994 yılından çok daha eskilere dayanmaktadır.

Glashutte Original - Sixties Iconic Square Watch
Glashutte Original – Sixties Iconic Square Watch

GUB’un saat yapımında kullandığı kaynakların çoğu Doğu Almanya’daki bağımsız saat yapımcıları tarafından karşılanmaktaydı. İkinci dünya savaşının sona ermesinden yaklaşık 100 yıl önce Doğu Almanya , Glashütte Original gibi kökleri 1800’lere dayanan bir saat markasının büyümesini kısıtlamıştı. Ne şekilde kısıtlama getirmiş olursanız olun, bugün Glashütte original kendi mekanizmalarını yapan bir kaç saat markasından biri ve bir Alman olarak dünyanın en iyi saat markaları arasındadır.

6. Junghans Saat

Junghans logo

Duvarın doğusundaki Alman saat markaları, 1950 ve 1960’larda oldukça zor bir hayat yaşarken, batıdaki Junghans gibi markalar savaş sonrası yaşamdan en iyi şekilde yararlanıyordu.

Junghangs - Meister MEGA
Junghangs – Meister MEGA

Ernhard Jungians ve üvey kardeşi tarafından 1860 yılında kurulmuş, 1920’li yılların ortalarında saat kordonu yapmaya başlamışlardı. 1956 yılında Bauhaus’un tasarımcısı olan Max Bill’le çalışmaya başladı. Bill ilk önce Junghans’ın duvar saatlerine çekici bir yaklaşım ile minimalist bir tarz ekledi. Daha sonra aynı şeyi kol saatleri içinde uyguladı ve en popüler saat modellerinden bazılarını üretmeyi başardı.

7. Meistersinger Saat

MeisterSinger logo

Munster merkezli nispeten genç bir marka olan Meistersinger, Manfred  Brassler tarafından kurulmuştur. Bu markanın kurucusunun ilk girişimi değildi. Brassler 1980’lerin sonunda quartz saat konusunda uzmanlaşmış bir şirket kurmuştu. 10 yıl sonra bu markayı satan Brassler, tutkusu olduğu şeyi yapmaya başladı, mekanik saatler.

MEISTERSINGER - Lunascope
MEISTERSINGER – Lunascope

Meistersinger ismini, orta çağda yeni melodik unsurları keşfeden ve deneyimleyen şarkıcılardan almaktadır. Meinsinger tek göstergeli saatler üreterek ve kendi mekanizmasını geliştirerek büyük oyuncuların olduğu var olmayı başarmıştır. Elbise saatinden, dalış saatlerine kadar üretim yapan etkileyici bir Alman saat markası.

8. Montblanc Saat

Montblanc logo

Üst düzey kalemleri ile belki de en çok tanınan Alman markası olan Montblanc ayrıca bir dizi lüks saat de üretmektedir. Montblanc yüz yıldan fazla geçmişe sahip bir Alman markasıdır. Ancak saatlerini Almanya’da üretmezler. Bunun yerine, kendi marka saatlerini üretmek için İsviçre’nin uzmanlığını tercih etmektedir.

Montblanc - 1858 Geosphere
Montblanc – 1858 Geosphere

Saat üretimine 1997’de Le Loche’de üretmeye başlayan marka, sadece 10 yıldır kendi mekanizmalarını yapmaktadır. Ancak genç bir marka olmanın bazı avantajları vardır. Teknolojiye çok hızlı adapte olan Montblanc, Tag Heuer gibi üst düzey akıllı saatler de üretmektedir.

9. Nomos Glashütte Saat

nomos glashütte logo

Almanya’nın yeniden birleşmesinden sonra yükselen bir başka marka olan Nomos, Junghans’ı 20. yüzyılın ortalarında çok popüler bir saat markası yapan aynı Bauhaus tasarımını benimsedi. Saat kullanıcısı bir çok insan, temiz şekilde tasarlanmış kadranları, benzersiz tasarım ve renkleri, bu saatlerin en güzel yanı olarak görüyor.

Nomos Glashütte - Zürich Weltzeit True Blue
Nomos Glashütte – Zürich Weltzeit True Blue

Nomos, saat dünyasında kendi özel mekanizmalarını üreten birkaç özel markadan biridir. Ödüllü kadranları ile mekanizmalarını tutarlı bir şekilde üretmeyi başaran marka, bu özelliklerdeki bir saat için oldukça uygun fiyatlıdır.

10. Stowa Saat

stowa logo

Walter Storz tarafından 1. Dünya savaşından yaklaşık on yıl sonra kurulan Stowa, güvenilir mekanik cep ve kol saati yapımında uzmanlaşmıştır. Marka, Englesbrand’da kurulduktan kısa bir süre sonra, Junghans’taki meslektaşları Max Bill ile ortaklığa girerek, ürettikleri Bauhaus stili kol saatlerini 20 yıl önce geliştirmeye başlayacakları Pforzheim’e geçti.

Stowa - Marine Original
Stowa – Marine Original

Stowa’nın tarihi de Almanya’nın diğer tüm markaları gibi, İkinci Dünya Savaşından etkilenmişti. Pilot saatleri 1940 yılında Luftwaffe tarafından da kullanılan markanın bombalama sırasında fabrikası yıkılmıştır. Ancak yıkılmış bir fabrika şirketi caydırmaya yetmemişti. Stowa yıl içinde Rheinfelden’e taşındı ve burada yeni bir fabrika kurdu. Marka hala Bauhaus ve pilot saatlerinin yanı sıra, hepsinde otomatik mekanizma kullandığı klasik saatleri ve dalgıç saatleri ile bir çok yeni stil saat üretmektedir.

11. Sinn Saat

Sinn Logo

Saat işi yeni markalar için tutunması en zor sektörlerden birisidir ve kalıcı olmak için zorlamak gerekir. Alman saat markasına adını veren Helmet Sinn, pilot saatleri ve seyir saatleri satarak başladığı yolculuğunda şirket kurmaya karar verdiğinde çok şey biliyordu. Sinn Bu yüzden asırlık geçmişleri olan ve sektörün büyük oyuncusu olan saat markaları üzerinde rekabet üstünlüğü sağlamak için aracıları ortadan kaldırıp, tüketiciye doğrudan satış yapmayı hedefledi.

SINN - 157
SINN – 157

Daha az paraya harika kalitede saatler sunması, Sinn’i önde gelen saat markaları arasında kendisini kabul ettirmesini sağladı. Sinn saatleri, Reinhard Furrer ve Alman federal polisinin Deniz Birliği gibi birimleri tarafından kullanılabilecek kadar güvenlidir.

12. Union Glashütte Saat

Union Glashütte logo

1993 yılına kadar insanlar kol saatlerinin çok pahalı olduğunu düşünüyorlardı. Bu düşünce, Johannes Dürstein’ın, Union Glashütte markasını kurma fikrini ateşledi. Şirketin amacı, küçük bir servete mal olmayacak harika saatler üretmekti. İlk oluşumunda diğer Alman saat markaları gibi olumsuzluklar yaşayacaktı ancak, Sovyet döneminin bitmesi ile 1990’lı yılların başında tekrar üretime başlayacaktı.

Union Glashütte - Belisar Chronograph Sport
Union Glashütte – Belisar Chronograph Sport

Bugün Union Glashütte sayesinde diğer büyük saat markalarına kıyasla, daha uygun fiyata daha kaliteli mekanik Alman saatleri kullanabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir