Post Image

Seramik Saat Nedir? Seramik Saatlerin Avantajı ve DezavantajıSeramik, saatlerde kullanılan fakat çoğu saat kullanıcısı tarafından en az anlaşılmış maddelerden biridir. Günümüzde, Rolex, Omega, IWC, Rado, Hublot, TAG Heuer gibi birçok üst düzey saat markası seramik kullanmaktadır. Seramik saatlerin avantajlarına ve dezavantajlarına geçmeden önce, seramik saat nedir ona bir bakalım.


Seramik Saat Nedir?

Geçtiğimiz yüzyılda, saat şirketleri çok çeşitli malzemelerle saat üreterek deneyler yaptılar. Değerli metallerden karbon teknolojisine, kol saatleri bugün hemen hemen her türlü materyalden üretilebiliyor. Bu malzemelerden birisi de seramiktir. Bir saatin kasası, kordonu ve çerçevesi seramikten üretilebilir. Bunu tartışmadan önce, seramik nedir sorusuna cevap vermeliyiz.

Seramik katı, organik olmayan ve metalik olmayan bir malzemedir. Üreticiler saf malzemeler ve metal bileşikler kullanarak seramik üretiyorlar. Bazı markalar, malzemede çeşitlilik yaratmak için farklı alaşımlarla değişik varyasyonlar deniyor.

Audemars Piguet - Ceramic Royal Oak Tourbillon
Audemars Piguet – Ceramic Royal Oak Tourbillon

Bilmeniz gereken bir diğer şey ise, ki bu en çok yanılgıya düşülen yer, saatlerde kullanılan seramikler, tencere, tabak, çanak çömlek gibi şeylerde kullanılandan farklıdır. Saatlerde kullanılan NASA’nın uydu ve uzay mekiklerinde kullanılan malzemeye benzer.

NASA, ekipmanlarını uzaydaki ısı ve diğer kuvvetlerden korumak için seramik elyaf ve kaplamalar kullanıyor. Bunun için astronotların uzayda giydiği saatlere bakabilirsiniz.

Seramik malzemeye elde etmek için silika gibi kimyasallar eriyene kadar süper derecede ısıtılır. Soğuduktan sonra istenilen şekilde öğütülür ve cilalanır. Isıtma ve soğutma işlemi sırasında istenildiği gibi renklendirilebilir. Toz tipi kaplama üretmek için farklı kimyasallar da eklenebilir. Bu sayede elde edilen seramik, saat yapımında kullanılan seramiktir.


Seramik Saatlerin Avantajları

Aşınmaya Karşı Dayanıklı

Seramik saatlerin en büyük artısı, çelik veya altın saatler ile karşılaştırıldığında sertliği ile ön plana çıkmaktadır. Bu malzemenin paslanması çeliğe göre 3 – 4 kat daha zordur. Neredeyse çizilmez ve çok uzun yıllar sonra bile ilk aldığınız gün gibi sağlam olup en ufak bir aşınma belirtisi bile göstermez.

Hublot - Big Bang Unico Red Magic Ceramic
Hublot – Big Bang Unico Red Magic Ceramic

Ek olarak, seramik malzemesi ultraviyole ışınlardan etkilenmez. Bu yüzden bazı markalar spor ve dalış saatlerinde seramik kullanıyorlar. Çünkü seramik saatler kimyasal erozyona karşı da çok dirençlidir.


Hafif Oluşu

Ağır görünmesine rağmen, yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle elde edilen seramik hafiftir. Çoğu metalden hafiftir. Sıralamaya koyacak olursak alüminyum ile rekabet edebilir. Bu nedenle seramik saatler oldukça ergonomiktir ve bileğinizi yormaz.


Hipoalerjik

Seramik saatler, antialerjik değil, hipoalerjiktir. Üreticiler tarafından böyle kabul edilmektedir. Çeliğin aksine, seramik hiç bir şartta paslanmaz ve korozyona uğramaz. En hassas cilde sahip olan insanlar bile cilt tahrişi yada alerjik reaksiyon yaşamaz. Nikel alerjiniz varsa seramik saatler harika birer çözümdür.

IWC - Pilot's Watch TOP GUN Automatic Ceramic
IWC – Pilot’s Watch TOP GUN Automatic Ceramic


Renkli Saatler İçin Harika Bir Seçenek

Çok farklı renklerde seramik saatler üretilmektedir. Ancak, renkli saatler için mükemmel bir malzemedir. Kaplama yapılan saatlerin aksine, seramik saatlerde renkler kendine has bir özellik olduğu için, solmaya ve aşınmaya uğramaz. O yüzden renkli saatler arasında bir tercih yapacaksanız, saatin seramikten üretilmiş olması, zamanla renk atması, solması gibi sorunlar yaşamayacağınız anlamına gelir.


Isıya Karşı Çok Dirençlidir

Titanyum ve çelik saatler, ısıya maruz kaldıklarında oldukça ısınabilir. Seramik saatler ise bu durum da hızlı bir şekilde ısınması çok olası değildir. Sıcak bir ortamda çalışıyor ya da yaşıyorsanız, saatlerinizin kordonu ve çerçevesinin seramikten yapılmış olması sizin için avantaj sağlayacaktır.

Rolex - Daytona Ceramic
Rolex – Daytona Ceramic


Seramik Saatlerin Dezavantajları

Seramik saatlerin bir çok artısı olmasına rağmen, bazı dezavantajları da vardır. Bu yüzden seramik saat almaya karar vermeden önce bunları da bilmenizde fayda vardır.


Potansiyel Olarak Kırılgandır

Seramik saatler çizilmeye karşı en dirençli saat materyali olsa da, parçalanmaya karşı dirençli değildir (özellikle moleküler yapısı nedeniyle). Bir seramik saati hafif yüksek bir yerden düşer ve sert bir zemine çarparsa kırılma olasılığı yüksektir.


Üretilmesi Zor

Seramik yapımında izlenen süreçler oldukça karmaşıktır. Isıtması ve soğutması oldukça zaman alır ve şekil verilip işlenmesi zordur. Bir kez kalıp elde edildikten sonra, seramik yüzeyini pürüzsüz hale getirmek için cilalanmaya ihtiyaç duyar. Bunlar, metal gibi daha kolay üretilen saatlerden daha pahalı satılmasına neden olan şeylerden sadece birkaçıdır.


Pahalıdır

Az önce bahsettiğimiz gibi seramik üretilmesi zor olan bir materyal olduğu için diğer ürünlere göre pahalı olması oldukça mantıklıdır. Kaliteli bir seramik, ucuz, sıradan saat markalarında kullanılmaz. Genellikle sınırla sayıda ve daha pahalı saatlerde kullanılır.

Tag Heuer - Carrera Heuer 01 Ceramic
Tag Heuer – Carrera Heuer 01 Ceramic

Seramik saatlerin artılarını ve eksilerini tartıştığımız bu yazı, umarım seramik saat alıp almamanıza karar vermenizde size yardımcı olur.

Koleksiyonunuzda çeşitlilik istiyor, uzun ömürlü bir saat arıyorsanız seramik saatleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın