1. Anasayfa
 2. Saat Bilgi Köşesi

Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır?

Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır?
sahte saatler
0

Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır?

Lüks saat markalarının popüler saat modellerinin tasarımları, sahte saat üreticileri tarafından çok sık taklit edilmektedir. Bu saatler ortalama 200 TL’den başlayıp 5000 TL’ye varan fiyatlarla satılıyor, ancak en yaygın fiyat aralığı 500 Türk Lirası civarında. Saatin genellikle dış yüzeyini birebir kopyalayan bu sahte üreticiler, seri numarası, logosu ve diğer işaretleri de kullanmaktan çekinmiyor. Böyle olunca da, saat sahte mi orijinal mi anlamak çok zorlaşıyor. Peki, orijinal saat nasıl anlaşılır?

Bu saatlerin dayanıklılık ve kalitesi değişkenlik gösterebilir. Mesela Türkiye’de replika saat satan sitelere rastlayabilirsiniz. Orijinal olmayan Rolex, Patek Philippe, Audemars Piguet gibi lüks saat markalarının modelleri yaklaşık olarak 2000 ile 5000 TL arasında satılmaktadır. Bu siteler ürünlerinin kullanılan mekanizmaya kadar aynı olduğunu iddia etmektedir. Ömürlük saatler olarak satış yapıyorlar.

Mevcut son model saatleri, orijinal marka ile aynı kalitede üretmiş gibi tanıtıyorlar. Muhtemelen daha eski saatlerin büyük bir piyasası olmadığı için sahtelerini üretmiyorlar. Ancak unutmamanız gerekir ki, saatler tekstil ürünleri gibi sezonluk ürünler değildir. Bu yüzden eski model üst grup bir saat gördüğünüzde, bunun sahtesi olmaz diye düşünmeyin.

Saatin Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Her markanın sahtesi olmak zorunda değildir ama lüks saatlerin pek çok kopyası bulunmaktadır ve sahte üreticiler genellikle çok bilinen saat markalarını taklit ederler. Pek çok yerde karşınıza çıkmıştır, ki özellikle internette güvenilir olmayan sitelerde saat reklamları sıkça döner. Buralarda tanıtılan markalar genellikle orijinal değildir ancak tasarım olarak, lüks bir saatin kasasına benzer şekillerde dizayn edilir. Bu saatlerden uzak durmanız sizin için iyi olacaktır.

Bu saatler genellikle ucuz saatlerdir. Sanki lüks saat gibi yanıltıcı şekilde reklamları yapılıyor. Lüks saat markaları ile benzer tasarımlara sahip bu saatler, genellikle başka marka altında satılıyor bu yüzden aslında sahte değildirler. Ancak ürünleri çok ucuz üretilmiştir ve  modellerini kopyaladıkları zarif, pahalı saat markaları gibi ne kaliteye ne de prestije sahiptirler.

Replika satış yapan markaların tipik bir kaç özelliği şunlardır

 • Etkileyici bir İsviçre, Alman, Fransız ya da Avrupai isimler bulunur.
 • Lüks bir saat markasının söyleyebileceği gibi süslü sözlerle pazarlanır.
 • Lüks saat markalarının etkileyici özellikleri bulunur.
 • Perakende satış fiyatı veya önerilen perakende satış fiyatı ibaresi vardır.
 • İnanılmaz indirimler ile satılmaktadır.

Burada yapılan aldatmaca, perakende satış fiyatı üzerinden yapılmaktadır. İlk fiyat tamamen yalandır. O saat hiçbir zaman o fiyata satılmamıştır. Bu saatler lüks ürün piyasasında hiçbir zaman olmayacak %70, %80 indirimler ile düzenli olarak satılıyor. Anlattıkları özellikteki saatleri bu fiyatlara satmaları mümkün değildir. Bu saatler basit, ucuz saatlerdir ve gerçek fiyatı indirim gibi gösterilen fiyatıdır. 200 liralık saatleri sanki 2000 liralık saatmiş gibi pazarlayıp ciddi indirimlerle gerçek fiyatına satıyorlar. Bu kasıtlı, bilinçli yapılan bir aldatmacadır.

Birçok kişi satıcının liste fiyatının ürünün gerçek fiyatı olduğunu düşünüyor. Bu fiyattan indirim yapıldığında birçok kişi bu indirimin gerçek olduğunu sanacak ve pahalı bir ürünü iyi fiyata satın aldığına inanacaktır. Söz konusu reklamlarda ürünün perakende satış fiyatına özellikle vurgu yapılır ve ürünün çok talep edilen bir ürün olduğu algısı tüketicide oluşturulur. Sonra, güvenilir internet siteleri ile perakende satış fiyatının çok altına satışları yapılır. Bu indirim ile tüketici yanlış yönlendirilmektedir.

Saatin Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

 • Lüks olduğunu iddia eden hiçbir saat markasının orijinal ürünleri, fırsat sitelerinde satılmaz.
 • Hiçbir gerçek lüks saat markası, en ciddi indirimlerinde bile perakende satış fiyatının üzerine %50’den fazla indirim yapmaz.
 • Stok eritme dönemlerinde veya tükenmek üzere olan modellerin satışlarında hiçbir zaman lüks saat markaları yer almaz. Bunlar modası hiçbir zaman geçmeyen, değeri kaybolmayan, zararına satış yapmak zorunda kalınmayan, mücevher statüsünde bulunan değerli eşyalardır.
 • İnternette gerçek bir lüks saat markası hakkında hiçbir tartışma bulamazsınız. Deneyin. Google’da bir araştırma yapın. ”Marka değerini” tartışan kimseyi bulamayacaksınız. Gerçek bir lüks saat markasının kalitesi tartışılmaz.
 • Gerçek bir lüks saat markası, yetkili satıcılar tarafından satılmaktadır. Çoğu zaman online alışveriş sitelerinde gördüğünüz perakende satış fiyatı ile arasında uçurum olan markalar lüks saat markaları değildir.
 • Bahsedilen online alışveriş siteleri, inanılmaz derecede gelişmiş, büyük ticaret hacimleri olan herkes tarafından bilinen siteler olabilir. Ürünlerin bu siteler de satılması ürünün lüks bir marka olduğunu göstermez.

Sonuç olarak harika görünen lüks bir saat, gerçek olamayacak indirimler ile satılmaz. Bu bir aldatmacadır. Bir saatin üretiminden, son kullanıcıya gelene kadar geçen süreçte meydana gelen maliyetler ile, ürünün %80-%90 indirimlerle satılması imkansızdır. Aldatıcı satış fiyatları, tüketicinin üründe ciddi bir indirim olduğunu, almazsa ürünün hemen tükeneceğini, eğer şimdi alırsa tasarruf yapacağını düşünmesini sağlamaktadır. Aslında aldığı lüks olmayan, gerçek fiyatını ödediği düşük kaliteli bir üründür.

Şirketler neden bu sahte markalarla mücadele etmiyor?

Bunun birkaç nedeni vardır. Birincisi, sahteciler hamam böceği gibidir. Bir iki tanesini durdurmak ile bu sorunu çözemezsiniz. Ülkemizde, büyük pazarlara gidin, internet sitelerine bakın, aklınıza gelebilecek tüm lüks markaların sahteleri satılmaktadır. Bunları takip etmek çok büyük maliyetler gerektirir. Sahte ürün piyasasına müdahale etmek için sadece ürünleri satanları değil, sorunun kökünü kurutmak gerekiyor. Açıkçası bunu yapabilmek için de, öncelikle uzak doğudan gelen ürünleri kesmek gerekiyor. Bu da maalesef pek mümkün değil.

İkincisi, 2000-15000 lira arası satış fiyatı olan saatlere, 300 lira ödeyerek sahip olmak isteyen kişi ciddi bir alıcı değildir. Ya da asla orijinal ürünlere para vermek istemeyen, sahte ürünlerle kendisini tatmin etmek isteyen, sadece marka imajı ile kendilerini mutlu etmek isteyen kişilerdir. Bu kişiler bir süre sonra sahte saatlerin kalitesizliğinden pişman olarak, orijinal ürünleri satın alabilirler.

Olaya bu taraftan baktığınızda, aslında sahte ürünler, orijinal markanın reklamını yapıyor gibi görünebilir. Bu kısmen doğrudur. Sahte ürünler, orijinal ürünlerin satışlarına zarar veremezler, hatta markalara potansiyel müşteriler kazandırabilirler. Bu yüzden orijinal ürünler, sahteciler üzerine çok fazla gitmez, takip etmezler. Bunun en güzel örneğini, İstanbul Laleli’de görebilirsiniz. Hemen her lüks markanın sahteleri büyük büyük dükkanlarda ve tezgahlarda satılmaktadır.

Üçüncüsü, ucuz saatlerin yüksek fiyatlara satılması, o an için alıcı ile satıcı arasındaki bir durumdur ve dolandırıcılık konuları adli vakalardır. Orijinal markanın bu duruma dahil olması için bir neden yoktur. Sonuçta onların ürünü veya bayileri değildir.

Orijinal Saat Nasıl Anlaşılır?

Bu soruya doğru cevap verebilmek sahte saatlerin özelliklerini bilmek gerekir. Sahte saatleri tanıdıktan sonra, bir orijinal saati kolaylıkla sahtelerinden ayırt edebilirsiniz. Bir saatin sahte olduğunu belirlemek için izlemeniz gereken bazı yollar vardır. Bunlar;

 • Orijinal markanın gerçek modellerini tanıyın. Üreticinin sitesinde kontrol edin, yetkili bir bayiye gidip saatlere dokunun bileğinize takın. Saati hissedin. Sadece kasası, kadranı ile değil, saati bir bütün olarak tanıyın. Bileziğini ve kordonunu da tanıyın.
 • Üreticinin web sitesinde ya da yetkili bayilerinde markanın tüm koleksiyonunu göremeyebilirsiniz. Mağaza her zaman tüm koleksiyonu sergilemeyebilir,  web sitesi tüm koleksiyonu yayımlamayabilir. Buralarda görmediğiniz bir model ile karşılaştığınızda bu, saatin sahte olduğu anlamına gelmez.
 • Saatin detaylarını iyice kontrol edin. Logo ve üzerindeki yazılar doğru olarak yazılmış ve işlenmiş mi? Genellikle sahte ürünlerde, yazılarda ya da logoda ciddi hatalar bulunur.
 • Detaylarını kontrol edin. Yanlışlık var mı? Orijinal modelde olmayan, belki tam tersi orijinal modelde olup sahte de olmayan detaylar var mı?
 • Olağan dışı, beklenmedik, eksik ya da fazla özelliklere sahip mi? Orijinal lüks saat markaları, genellikle otomatik saat üretirler ve karmaşık komplikasyonlara sahiptirler. Helyum valfı, kronograf, perpetual takvim gibi ekstra özellikleri vardır. Sahte üreticiler bu özellikleri yapmaz, yaparlarsa bile sadece görünüşte vardır ve işlevsiz olurlar.
 • Saatin renginde orijinal ile farklılıklar var mı? Özellikle kaplama olan saatlerde, sahteler ile orijinalleri arasında ciddi farklılıklar vardır. Sahte saatler bazen orijinal koleksiyonda bulunmayan renkler kullanabilir.
 • Saatin bileziğinde kullanılan teknoloji farklı olabilir. Basit bir mekanizma kullanılmış olabilir.

Bu maddelere dikkat ettiğiniz takdirde, bir saatin sahte ya da orijinal bir saat olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.
Ayrıca detaylı olarak incelediğimiz Orijinal Rolex Nasıl Anlaşılır? yazımızı okuyarak replika ve orijinal saatler arasındaki farklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir