1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

Longines Saat

Longines Saat
Longines Master Collection Blue Edition
0

İsviçre saatçiliği dediğimizde aklımıza gelen ilk saat markalarından biri kesinlikle Longines’tir. İsviçre’nin en çok bilinen ve en köklü saat markalarından Longines’in tarihi başarılarla doludur. Ürettiği lüks ve kaliteli saatleri ile bilinen marka Swatch Group  bünyesinde bulunmaktadır.Longines Saat Tarihi

Longines, İsviçreli saatçi Auguste Agassiz tarafından 1832 yılında İsviçre’nin Saint-Imier kentinde kurulmuştur. Marka ismi Longines olarak belirlenmeden önce tescillenen ilk ismi Raiguel Jeune & Cie olarak tescillenmiştir. Şirketin Auguste dışında iki ortağı daha vardı. Ortaklar hastalanınca Auguste ekonomist olan yeğeni Ernest Francillon’u şirkete davet etti. Auguste’de hastalandığında şirketin yönetimini tamamen Francillon devraldı.

Longines'in ürettiği 50 Milyonuncu Saat
Longines’in ürettiği 50 Milyonuncu Saat

1867 yılında Francillon yeni seri üretim yöntemlerini tanıttı. Bu tanıtımdan sonra şirket bulunduğu yer St. Imier Les Longines’ten sonra Longines olarak adlandırıldı.

Şirketin 1889 yılından beri tescilli logosu olan kanatlı kum saati, bugüne kadar aktif olarak kullanılmıştır ve hiç değişmemiştir. Bu özellik markanın geleneklerine ne kadar bağlı olduğunun en derin göstergesidir.

Ayrıca markanın en önemli niteliklerinden biri de, 1867’den beri üretilen tüm saatlerin seri numaralarının kaydedilmiş olmasıdır. Herhangi bir Longines saat kullanıcısı, çok uzun yıllar önce satın aldığı kol saati hakkında bilgi isterse, sadece seri numarası ile ürün hakkında her türlü bilgiyi temin edebilmektedir.Longines Saatleri Nerede Üretiliyor?

Tüm Longines saatleri İsviçre’de üretilmektedir. Longines ürettiği hassas saatleri ile bilinmektedir. Marka, bu özelliği ile birçok spor endüstrisi ile işbirliği içerisindedir ve sürekli olarak sponsorluklar yapmaktadır. Fransız Açık Tenis Turnuvası, Formula 1 Dünya Şampiyonası, Commonwealth Oyunları ve Okçuluk Dünya Kupası gibi yarışmaların resmi zaman tutucusu olarak ciddi görevlerde yer almaktadır.

Longines Heritage Otomatik Kronograf Erkek Saati
Longines Heritage Otomatik Kronograf Erkek Saati

Longines, lüks saatler üretse de ürünleri Rolex kadar pahalı değildir. Hatta uygun fiyatlı lüks saat markaları arasında yer almaktadır. Şık tasarıma ve zengin bir tarihe sahip Longines, hassas saatleri ile spor dünyasının, moda endüstrisinin ve saat tutkunlarının büyük saygı duyduğu bir saat markasıdır.Longines Müzesi

Oldukça köklü olan bir tarihi olan ve bu tarih ile bağlarını koparmayan Longines, St. Imier’de bir müze inşaa etmiştir. Eğer bu şehre yolunuz düşerse, markayı ve modellerini tanımak için mükemmel bir yerdir. Burada markanın geçmişi hakkında detaylı bilgileri belgeleri ile öğrenebilirsiniz.

Longines Master 42 mm Moonphase Automatic
Longines Master 42 mm Moonphase Automatic
Longines Saat Markasının Reklam Yüzleri

Longines saatleri daha çok spor etkinlikleri ile tanındığından, sporcu olan birçok tanıtımcıya sahiptir. Jimnastikçi Guilia Steingruber, İsviçreli Jane Richard, dağ kayakçısı Mikaela Shiffrin ve tenis oyuncusu Andre Agassi bunlara örnek olarak gösterilebilir. Markanın ünlü ortakları da vardır, bunlardan bazıları; Audrey Hepburn, Humphrey Bogart, Harry Connick Jr. Kate Winslet, Simon Baker ve Aishwarya Bachchan’dır.Longines Saatlerinin İtibarı

Longines saatleri zarafeti, kalitesi ve uygun fiyatı ile bilinir. Başlangıç seviyesi lüks saat markaları arasında gösterilmesine rağmen, İsviçre’nin köklü saatçilik mirası ile desteklenir. Lüks seviyesi Omega veya Rolex kadar yüksek değildir ve aynı kategoride de rekabet etmemektedir. Longines saat modellerinin bazıları gerçekten yüksek fiyatlı olsa da, birçok Longines modeli yaklaşık olarak 8-10 bin TL civarında satılmaktadır. Bu kalitede bir saat için fiyat oldukça uygundur.

Longines Conquest Otomatik Erkek Saati
Longines Conquest Otomatik Erkek Saati

Longines ile kıyas yapmak için, Hamilton, Rado veya Oris gibi markaları baz alabilirsiniz. Hatta alt fiyat kategorisinde bulunan saat modelleri ile bir çok kişi Tissot saatleri ile Longines saatlerini kıyaslamaktadır.

Longines saatleri hala kaliteli saatler olarak kabul ediliyor. Ancak bir çok saat tutkunu bugün markanın ürünlerinin kalitesinin düştüğünü söyleyecektir. 19. yüzyılın en çok tanınan saat markalarından biri olan Longines, bugün o kadar popüler değildir. 70 ve 80’li yılların kuvars krizi markayı bir hayli yıpratmıştır ve bugün Swatch Grup bünyesine katılması nedeni ile eski zamanlarda olduğu gibi saat üreticisi olarak anılmamaktadır. Bu yüzden birçok saat koleksiyoncusu Longines saatlerinin yeni koleksiyonlarından ziyade eski parçalarına bakmaktadır.

Belirtildiği gibi Longines saatleri kuruluşunda olduğu gibi üretimlerine devam etmese de hala yüksek kalitelidir. Giriş seviyesinde olan uygun fiyatlı lüks saat markası arıyorsanız, Longines kesinlikle en doğru tercihlerden biridir.E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir