1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Pazar Payına Göre En Büyük 5 İsviçre Saat Markası

Pazar Payına Göre En Büyük 5 İsviçre Saat Markası
Biggest Swiss Watch Brands
0

İsviçre dediğimiz zaman aklımıza büyüklü küçüklü sayısız saat markası geliyor. Peki, hiç pazar bayına göre en büyük 5 İsviçre saat markasının hangileri olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu yılın başlarında, özel bir danışmanlık şirketi, İsviçre saat pazarının en büyük markalarının hangilerini olduğunu belirtilen bir rapor yayınladı. Bu yayınlanan rapor 2019 yılının satış rakamlarını belirtmektedir.


Milyar Dolar Ciro Yapan 7 İsviçre Saat Markası

Bu rapora göre, İsviçre saat markaları, 2019 yılında perakende satışlarda 52.37 milyar dolar ciro yapan toplam 350 markadan oluşuyor. Bu markaların 7’si, milyarlarca ciro yaparak rekor kırdı. Rolex 5.17 milyar Dolar, Omega 2.35 milyar Dolar, Cartier 1.7 milyar Dolar, Longines 1.69 milyar Dolar, Patek Philippe 1.38 milyar Dolar, Tissot 1.03 milyar Dolar ve 1.05 milyar Dolar ile Audemars Piguet, rekor kıran İsviçre saat markalarıdır.

Patek Philippe Perpetual Calendar Moon Phase Chronograph Watch
Patek Philippe Perpetual Calendar Moon Phase Chronograph

Aslında listede pek sürpriz yok denilebilir. Rolex, Omega saat markasının dile getirdiği satış rakamlarının iki katından fazla ciro yaparak bu alanda lider konumunu koruyor.

Bu listede çok önemli iki nokta var. Birincisi, bu listede bulunan saat markalarının bazıları resmi satış rakamlarını açıklamayan özel şirketlerdir. Bu nedenle bu raporlamayı yapan şirket, İsviçre’nin en büyük saat markalarını açıklarken birkaç markanın satış rakamlarını bazı veriler ışığında tahmin etmek zorunda kalmıştır.

İkincisi, milyarlık saat markaları içerisinde bulunan Longines saat markası ile Cartier saat markası yanlış sıralanmış olabilir. Longines ve Cartier saat modelleri için ortalama fiyat baz alındığında liste daha anlamlı olabilir.

Tek tek saat markalarına bakmak yerine, markaların bağlı olduğu gruplara bakarsak, İsviçre saat pazarının %80 gibi oldukça büyük bir bölümünü dört ana şirket kontrol etmektedir. Swatch Grup %28.6, Rolex (Tudor dahil) %23.5, Richemont Grup %18.4 ve LVHM %7.9 oranlarla payı bölüşmektedir.

Omega Speedmaster Watch
Omega Speedmaster

Saat grupları hakkında daha fazla bilgiye, “Saat Grupları ve Sahip Oldukları Saat Markaları Listesi” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Swatch Grup şuan bünyesinde bulunan 19 saat markasıyla İsviçre saat pazarının en büyük dilimine sahiptir. Rolex, Tudor ile beraber iki saat markası, Richemont Grup 12 saat markası ve LVHM’nin portföyünde ise üç adet saat markası bulunmaktadır.

İsviçre’nin en büyük beş saat markası içinde ürün başına 54.724 $ ile en yüksek ortalama ücret Patek Philippe saat markasına ait. Patek Philippe’i 51.142 $ ile Audemars Piguet ve 12.200 $ ile Rolex takip ediyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, satış rakamları göz önüne alındığında 2019 yılının en büyük beş İsviçre saat markası Rolex, Omega, Longines, Patek Philippe ve Cartier‘dir. Bu markaların ortalama ürün fiyatları 1.600 ile 54.000 $ arasında değişmektedir ve yılda yaklaşık 50.000 adet ile bir milyon arasında değişen üretim kapasiteleri göz önüne alındığında oldukça ilginç bir listedir.

Rolex Submariner Watch
Rolex Submariner

Rolex, beklendiği gibi küresel olarak en çok satılan İsviçre saat markası ünvanını korumaya devam ediyor. Rolex Daytona ve Rolex Submariner gibi ikonik modeller perakendicilerin de saat tutkunlarının da iştahını kabartmaya devam ediyor.

Tüm bu rakamlar göz önüne alındığında 2020 yılının da en çok satılan İsviçre saat markasının Rolex olacağını tahmin etmek zor değil.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir