Post Image

Hamilton Saat


İsviçre yapımı Hamilton saatleri Amerikan kökenlidir ve Swatch Group’un bir parçasıdır.

Hamilton, Amerikan demiryolları ve askeri saat tedarikçisidir. Film Endüstrisi ile güçlü bağları vardır. Filmler için özel saatler üretir ve vintage modeller tasarlayıp bunları film endüstrisine bağlayarak pazara bu şekilde kendini göstermiştir. Amerikan sinema endüstrisi ile başlayan bu yakınlık daha sonraları İngiliz ve Çin sahnelerine uzanmıştır.

Hamilton saat markası, 20. yüzyılda elektronik saat yapımında büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Yenilikçi bir saat markası olan ilk elektronik kol saatini üretti ve çeşitli saat şirketlerine bu elektronik hareketlerin satışını gerçekleştirdi.

Hamilton - Gear Patrol Slide GP-x
Hamilton – Gear Patrol Slide GP-x

Hamilton, muadili bir çok saat markasına göre, tarihi boyunca bir çok kez teknolojik yeniliklerin yönünde hareket ederek esnek ve yenilikçi bir marka olduğunu kanıtlamıştır.


Hamilton Saat Markasının Başlangıcı: Sürekli El Değiştiren Şirket

Amerikan saat markalarının içinde en ünlüsü olan Hamilton’un hikayesi, tarihinin büyük çoğunluğunun geçtiği Amerikan şehri Lancaster’da başlamıştır.

Markanın resmi kuruluş yılı 1892 yılı olmasına rağmen, Lancaster şehrinde kurulan saat markası şirketleri arasındaki en son firmadır. Önceki firmaların her biri on yıldan çok daha az süre faaliyette kalmıştır.

Bu firmalardan ilki Adams & Perry şirketiydi. Ancak bu şirket sadece 1874’ten 1877 yılına kadar faaliyet gösterdi. Ardından, Lancaster Watch Co. 1886 yılında ismini Keystone Standart Co. olarak değiştirerek yeni bir reform yaptı. Keystone 1891 yılında iflas etti. Bu süreçten sonra Hamilton Watch Company, iflas eden Keystone ve başka bir saat şirketi olan Aurora Watch Company’nin varlıklarından kuruldu.

Şirket, geçmişine bağlılığını vurgulamak için Lancaster’ın kurucusu, ünlü avukat Andrew Hamilton’nun adını aldı.


Yüzyılın Başlarında Hamilton Saat: Raylarla Uyumlu Saatler

20, Yüzyılın ilk yarısında Hamilton saatler oldukça başarılı oldu. Şirket, başarısının farkına, halkın saatlerini kullandığını gördükten sonra vardı. Bunun nedeni, marka kurululundan sonra demiryolu zamanlaması için özel cep saatleri üretimine odaklanmıştı. Bu serinin ilk ve en ünlü koleksiyonu ise, ilgili dönemde yaygın olarak demiryollarında kullanılan ”Broadway Limited” koleksiyonuydu.

Hamilton - Broadway Limited
Hamilton – Broadway Limited

Trenler için doğru zamanlama o zamanlar çok önemliydi ve Hamilton, Amerikan demiryollarının en büyük tedarikçisi konumundaydı.

”Broadway Limited” çizgisi daha sonraki koleksiyonlara adını verdi ve bugün bile adaşı olan bir saat serisine sahip.


Askeri Saatler

Amerikalı ünlü kaşif Amiral Richard Byrd, Broadway serisi kol saatini üç sefer kullanmıştı. Bunlar, 1926 yılında Kuzey Kutbuna yaptığı uçuşu ve hem ilk hem de ikinci kez Antartika seferleriydi.

Hamilton - Intra Matic 68 Chronograph
Hamilton – Intra Matic 68 Chronograph

I. ve II. Dünya Savaşı arasındaki dönemde ise Hamilton, neredeyse tamamen cep saatlerinden kol saatilerine geçiş yaptı. Ayrıca firma, II. Dünya Savaşı sırasında, Amerikanın önde gelen saat markalarından birisi olduğundan dolayı, çok büyük bir askeri talebi yerine getirmek zorunda kaldı. Bu nedenle, siviller için yapılan saat üretimleri durduruldu.

Askeri saatler, sadece kol saati olarak değil, aynı zamanda kronometreleri içeriyordu. Önemli ölçüde deniz kronometreleri bu ordunun saat talebinin çok büyük bir bölümünü oluşturuyordu.


İlk Elektrikli Saat: Hamilton Ventura ve Van Horn

Günümüzde neredeyse kuvars hareketi kullanan her saat elektrikli olmasına rağmen, Hamilton ilk elektrik ile çalışan kol saatini tasarladı ve sattı.

Hamilton 1957’de, Ventura ve Van Horn adında iki farklı koleksiyon yayınladı.

Hamilton - Van Horn
Hamilton – Van Horn

Ventura saat modeli, alışılmışın dışında üçgen biçimli tasarımı ile bugün bile en popüler saat modellerinden ve markanın en bilinen serilerinden biridir.

Hem Ventura hem de Van Horn modeli Calibre 500 hareketi kullanıyordu. Elektrikli saatlerin kullandığı elektronik osilatör yerine, Calibre 500 geleneksel mekanik hareketi ile elektrik üretmektedir.

Bu sistemde elektromanyetik bir bobin, balans tekerleğini sallamak için düzenli aralıklarla daimi mıknatıslara karşı iterek elektrik üretmekteydi.

İlk Calibre 500 hareketi güvenilirlik konusunda birçok sorun ile doluydu, ancak şirket daha sonra tüm bu sorunları düzeltti.

Hamilton - Ventura Automatic Watch
Hamilton – Ventura Automatic Watch

Artık Ventura’nın yeni modelleri orijinal elektromanyetik tasarımından ziyade kuvars veya otomatik mekanik hareketler kullanmaktadır. Orijinal mekanizma yeni serilerde bulunmuyor ancak, piyasaya sürüldüğü dönemde zamanının en yenilikçi modeli olmuştu.

Hamilton - Vintage Watch
Hamilton – Klasik Saat

Hamilton Ventura, döneminin fütüristik tasarımlarına uyan, 50’li ve 60’lı yılların ikonik saat modelidir. Amerikan pop kültürünün efsanelerini bile etkilemeyi başaran Hamilton Ventura modelininin kullanıcıları arasında Elvis Presley’de bulunuyordu.

Hamilton Ventura, çarpıcı görünümü ve eşsiz tarihi ile günümüzde bile arzu edilen önemli bir koleksiyon öğesi olmaya devam etmektedir.


Bir Amerikan Markası Olan Hamilton İsviçre’ye Gidiyor

Şirket 1966’da İsviçre saat markası olan Buren Watch Company’yi satın aldı ve daha sonra faliyetlerini kademeli olarak İsviçre’ye taşıdı.

 Hamilton - Klasik Saat
Hamilton – Klasik Saat

Sonraki bir kaç yıl içinde ise şirket üretiminin neredeyse tamamını İsviçre’ye taşıdı. Bu süre zarfıda Hamilton, çok daha ince ve otomatik saatler oluşturmak için Buren ile beraber çalıştı. Swatch Group 1971 yılı öncesi Buren’i, 1974 yılında ise Hamilton markasının kendisini satın aldı. 2003 yılında ise şirketin merkezi İsviçre’nin Biel kentine taşındı.


İlk Dijital Saat – Hamilton Pulsar

Önceleri her ne kadar mekanik olmasına rağmen dijital göstergelere sahip saatler mevcut olsa da, ilk elektronik dijital saat Hamilton Pulsar modeliydi.

Hamilton operasyonlarının büyük çoğunluğunu İsviçre’ye taşımasına rağmen, Pulsar modeli ABD’de geliştirilmiştir. Şirket bu dijital saati oluşturmak için Teksas’ta Electro / Data ile ortak çalışma yapmıştır.

Hamilton - Pulsar / İlk Digital Saat
Hamilton – Pulsar / İlk Dijital Saat

Hamilton Pulsar saat modeli piyasaya çıktığı zaman tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı, çünkü alanında tek ve çok yeni bir teknolojiydi. Pulsar saat modeli, markanın acı çektiği zorluklar yaşadığı bir dönemde yüksek profilli alıcılara sahipti.

James Bond karakterini canlandıran Roger Moore, İran Şahı, Haile Selassie ve daha bir çok ünlü saati satın almıştı.

Yeni gelişen bir teknoloji olduğundan ve henüz gelişim aşamasında olduğundan minyatür elektronik cihazların maliyeti nedeni ile Hamilton Pulsar modelinin de fiyatı çok yüksek seviyelerdeydi.

Gerçekten de, 1972 yılında 2100 Dolar gibi zamanında yeni bir araba parası kadar bir tutara satılıyordu. Ancak, bu yeni teknoloji beklenebileceği gibi, bu yeni teknolojinin bazı sorunları vardı.

Hamilton - Khaki Field Auto Chrono
Hamilton – Khaki Field Auto Chrono

İlk olarak, Electro / Data’dan gelen devre kartlarına sahip orijinal Pulsar P1 serileri önemli güvenlik sorunları çıkardı ve başarısız oldu. Bu duruma isyan eden Hamilton, Electo / Data kartları ile üretilen Pulsar modellerini geri çağırarak yerine daha güvenilir bir yer olan Time Computer Inc ile değiştirdi.

İkinci sorun ise, dönemin led teknolojisi çok verimsiz çalışıyordu. Bu nedenle, saatin ekranı bir düğmeye bastığınız da yalnızca bir kaç saniye gözüküyordu. Yine de, bu teknoloji saat devriminde önemli bir adımdı ve elektrik mühendisliği için bir dönüm noktası anlamını taşıyordu.

1974 yılında yılında Swatch Group, Hamilton markasını satın aldı ve grubun bünyesinde bulunan markalardan bazıları (1976 Omega Constellation gibi) Pulsar teknolojisini kullandılar.


Sinema Sektörü ile Güçlü Bağlar

Hamilton, her ne kadar şirketi İsviçre’ye taşımış olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nde sinema endüstrisi ile kurduğu bağları sürdürdü.

1960 yılından beri kayda değer bir çok bilim kurgu filmi için Hamilton özel saatler üretmiştir. Örneğin, Stanley Kubrick filmi olan 1996 yılında vizyona giren 2001 : A Space Odyssey filmi için Hamilton fütüristik saatler üretmiştir.

Hamilton - Ventura
Hamilton – Ventura

Daha sonraları 1990’lı yıllar da Ventura, Men In Black serisinin tamamında, karakterlerinin üniformasının bir parçası olarak kullanılmıştır. Marka, aynı zamanda ana karaktelerin özel Hamilton saatler kullandığı 2014 Interstellar filminde de önemli ölçüde görülmüştür.

Hamilton - Khaki Field Murph Limited Interstellar
Hamilton – Khaki Field Murph Limited Interstellar

Hamiton, 2006 yılından 2016 yılına kadar on yıl boyunca film yapımcılarını onurlandıran Hamilton Behind the Camera Awards ödüllerine ev sahipliği yaptı. Başlangıçta sadece Amerika’ya özgü olan bu etkinlik 2012 yılından itibaren Los Angeles ile aynı anda Pekin’de de gerçekleştirildi.

Hamilton saat markası, zamanın ötesinde saat modelleri, sektöre yön veren buluşları ile her zaman adından söz ettirmeyi başarmış önemli bir markadır. Buna rağmen saat modellerinin fiyatları çok yüksek değildir. Amerika’da kurulan, İsviçre’ye taşınan ve şuan faliyetlerini orada sürdüren Hamilton saat markası, her saat tutukununun yakından takip etmesi gereken bir markadır.


Bir cevap yazın