1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

Zenith Saat Markası Detaylı İncelemesi

Zenith Saat Markası Detaylı İncelemesi
zenith
0

Zenith Saat Markası Hakkında Genel Bilgiler

Dünyanın en eski İsviçre saat markalarından biri olan Zenith saat, 1865 yılında Neuchatel’e bağlı olan Le Locle’de, Georges Favre-Jacot tarafından kurulmuştur. Çeşitli tarzlar için çok geniş ürün seçeneği sunan Zenith saat, yüksek hassasiyetli ürünleri ile ünlüdür. Kuruluşundan beri hassasiyet alanında 2300’den fazla ödül kazanmayı başarmıştır.

300’ün üzerinde patentli teknolojisi ile sektörde çığır açan Zenith, tüm mekanizmalarını kendi üreten önemli bir markadır.

Zenith – Modern Saat İmalatının Öncüsü

Georges Favre-Jacot küçük yaştan itibaren saatçilik yapmak için çıraklık yaptı ve sadece 22 yaşındayken “George Favre-Jacot & Cie” adı altında Zenith’i kurdu.

O dönemde saatler, genellikle küçük atölyelerde yada bir bölgedeki çeşitli yerlerde bağımsız esnaflar tarafından elde edilen parçalarla üretiliyordu. Saat mekanizmaları bu farklı yerlerde üretilen parçaların birleşimi ile yapılıyordu. Ancak bu parçalar ile üretilen mekanizmalar çok hassas olmuyor ve verimsiz oluyordu.

Favre-Jacot, tüm gerekli saat parçaları aynı tesiste üreterek, çeşitli saat mekanizmaları yapmak için birbirleri ile uyumlu parçalar üretmeye başladı. Bu ilk endüstriyel saat yapım operasyonların biriydi ve saat üretimi için modern çağın başlangıcıydı.

İlk başlarda Zenith sadece hassas cep saatleri üretiyordu. Ancak şirket, 1900’lü yılların başında, masa saatleri ve sarkaçlı saatlerde üretmeye başladı. Daha sonra, dalgıç ve pilot saatleri de üretmeye başlayacaktı.

Zenith Saat Markasının Ortaya Çıkışı

Favre, 1911 yılında yeni geliştirdiği bir mekanizmaya isim arıyordu. Gece gökyüzündeki yıldızları izlerken, göz kamaştıran yıldız kümelerinden ilham aldı. Bu karmaşık yıldızlar ona bir saat mekanizmasında birbirine kenetlenen bir çok parçayı anımsattı.

En son geliştirdiği mekanizma, önceki tasarımların tamamından daha kesin olduğu için, markasına gökte ulaşılan en yüksek noktayı belirten terim olan Zenith ismini verdi. Daha sonra şirket logosu da beş köşeli yıldız oldu.

Saatçilikte Yenilikler ve Kilometre Taşları

Zenith saatleri, yüksek hassasiyeti ile tanınmasına rağmen, marka uzun tarihi boyunca bir çok değişiklik geçirdi. İşte Zenith’in dönüm yılları;

Zenith Academy Christophe Colomb Hurricane Grand Voyage II
Zenith Academy Christophe Colomb Hurricane Grand Voyage II

* 1903 yılında Zenith, Neuchetal Gözlemevi tarafından düzenlenen hassaslık yarışmasında birincilik kazandı. O yıldan itibaren şirket sıkça birincilik aldığı birçok yarışmaya katıldı.

* 1911 yılında Favre- Jacot emeli olup, şirketi devretmeden önce, Zenith’in uluslararası genişlemesine yardımcı olmaya çalışmış, yeğeni James Favre’ye emanet eder. Favre kısa sürede dünyayı gezerek Rusya, Amerika, Hindistan, Çin ve Japonya’daki alıcılarla görüşür, Moskova, Paris, Viyana, Londra ve New York’ta şubeler açmaya başlar.

* 1915. Zenith bu dönemde en çok bilinen ürünleri olan kol saatlerini üretmeye başladı. Saatlerinde standart olarak kullandığı kronograf ve alarm özellikleri ile sektörde önemli bir marka konumundaydı.

* 1969. Zenith, 1967 yılından beri geliştirmekte olduğu ilk otomatik kronograf mekanizması olan El Primero’yu piyasaya sürmek üzere diğer yapımcılar Mondia ve Movadı ile birleşti. Aynı yıl Zenith “El Primero” çizgisinde saatler yayınlamaya başladı.

* 1971 yılında Zenith, Chicago’da bulunan ve o sırada ABD’nin önde gelen radyo ve elektronik bileşen üreticisi olan Zenith Radio Corporation tarafından yönetilmekteydi. O dönemde mekanik saatler Amerikalılar arasında popülerliğini hızla kaybediyordu ve şirket Zenith’in sadece quartz saatlerini pazarlamayı düşünüyordu.

* 1978. Şirket, mekanik saat üretiminin tamamen durdurulması ve mekanik mekanizma geliştirilmesinde kullanılan tüm malzeme ve makinelerin imha edilmesi kararını aldı. Neyse ki, tüm hayatı boyunca Zenith için çalışan ve Zenith’in kronograf bölüm başkanı olan Charles Vermot bu duruma isyan etti ve tüm tasarım taslaklarını ve tüm üretim malzemeleri saklamayı başardı. Vermot böyle yapmasaydı, bugün El Primero efsanesini gelecek nesiller göremeyecekti. Yıl sonunda İsviçreli Dixi firması Zenith’i satın aldı ve El Primero üretimine devam edilmesi için saat üreticisi Ebel ile anlaştı.

* 1984. Zenith tekrar saat üretimini bıraktı.
* 1999. Zenith lüks saatler dünyasına girerek çok uluslu lüks mallar grubu LMVH bünyesine katıldı.

Zenith El Primero

* 2015. Zenith, 150. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Zenith saat, kurulduğundan bu yana sayısız olumsuzluk yaşadı bir çok lider değiştirdi. Ancak mükemmelliğe olan bağlılığı onu ayakta tuttu.

Ayrıca Zenith saat modelleri ile ilgili bilgi öğrenmek için “En İyi 5 Zenith Chronomaster Saat Modeli” yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir