1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Yeni Kol Saati Almaya Karar Verenlere Tavsiyeler

Yeni Kol Saati Almaya Karar Verenlere Tavsiyeler
0

Saat markaları, asırlardır kendilerini teknolojik ve yenilik anlamında sürekli olarak geliştirmekte. Günümüzde, popüler moda markalarının da saat sektörüne girmesi ile kol saatleri her zamankinden daha popüler hale geldi. Günümüzde saat markaları, moda ve üretici firmalar olarak ikiye ayrılmış durumda. Bu yüzden hemen herkes kol saati satın almaya eğilim gösteriyor. Elbette herkes saat kullanmak zorunda değil, ancak ilk kez bir saat modelini almaya karar verdiyseniz bu yazıda size bazı püf noktalardan bahsedeceğim.

Öncelikle saat seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunlar için “Saat seçimi nasıl yapılır?” başlıklı rehber yazımıza bakabilirsiniz.

Saat markaları içinden hangisini seçeceğinize karar veremediyseniz “Uygun fiyatlı İsviçre saat markaları“, “En iyi Japon saat markaları” ve “En iyi İsviçre saat markaları“ yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Markaya karar verdiniz ve hangi saat modelini alacağınıza karar veremediyseniz eğer bir çok saat modelinin detaylı incelemesi bulunan “Saat Modelleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra belirli bir saat markası ve modeline karar verdiğinizi ve satın almaya hazır olduğunuzu varsayalım. O beğendiğiniz saat modelini almak üzereyken bu yazıdaki tavsiyeleri mutlaka aklınızda bulundurun ve uygulayın.

1. Satış Sonrası Hizmet Hakkında Sorular Sorun

Kol saatleri de arabalar gibi bakıma ihtiyaç duyar. Arabalar gibi kaza geçirebilir kırılabilirler. Özellikle mekanik (otomatik ve kurmalı) saatler kısmen el işçiliği ile yapılmaktadır ve bu yüzden otomatik bir saati düşürmek, çarpmak ister mekanik olsun ister pilli ürüne zarar verebilir. Hiçbir şey olmasa bile belirli periyotlarla saate bakım ve onarım yapılmalıdır.

Kol saati alırken satıcıya teknik servis hizmeti olup olmadığını sorun. Bakımı kendine has atölyesinde mi yoksa üretici firmaya göndererek mi yapıyor sorun. Özellikle üreticiye gönderilecek saatlerin servis süreci oldukça uzun olabilir. Süreçler hakkında kesin bilgi almaya gayret edin. Satıcıdan sadece saatin tamiri için değil, tamir süreci içinde garanti isteyin. Saatinizi servise bırakıp aylarca beklemekten daha kötü bir şey olamaz.

2. Fiyat Pazarlığı Yapın

Klasik saat dükkanları ve kurumsal oldukları iddia eden saat şirketleri mutlaka ürünlerinin üzerinde etiket kullanırlar. Ancak, saatler de kuyum sektörü gibidir ve her zaman bir miktar pazarlık yapmak için olanakları vardır. Aynı saat modeli satan oldukça fazla yer olduğundan emin olabilirsiniz. Bir mağaza ile pazarlık yapmaya başlamadan önce diğer yerlerdeki ortalama fiyatlar hakkında bilginiz olsun. Ancak bunu yaparken elmalar ile armutları karıştırmamaya dikkat edin.

İnternetteki fırsat sitelerinden aldığınız fiyatlarla yetkili satıcı fiyatını karşılaştırmayın. Fırsat sitelerinde satılan çoğu ürün sağlam bir replika ya da resmi garantisi olmayan geri market ürünleridir. Bu ürünlerin garanti, servis koşulları oldukça farklıdır ki çoğu zaman satıcı ile irtibat bile kuramazsınız.

Durum ne olursa olsun, saat alırken pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Sunulan indirimler sizi tatmin etmediyse farklı bir mağazaya gidin. Kesinlikle acele etmeyin. Her yeri denediniz ve sizi tatmin eden indirimi bulamadıysanız en düşük fiyatı aldığınız yerden ekstra kayış gibi ileride kullanılabilecek hediyeler talep edin.

3. Ek Masraflara Dikkat Edin

Saatiniz servis ve onarım garantisini aldınız. Bunların yanında, özellikle deri kayışlı bir saat aldıysanız, hiçbir şey olmasa bile periyodik aralıklarla kayış değiştirmeniz gerekecektir. Saatinin orijinal kayışının fiyatını sorun. Kullanılan malzemeye bağlı olarak deri kayışların fiyatı genellikle saatin etiket fiyatının 1/7‘si civarında olacaktır.

Eğer standart kasalı bir saat alırsanız, çok daha ucuza kaliteli kayışlar temin edebilirsiniz. Saatler de tıpkı kıymetli eşyalar gibi her yıl zamlanmaktadır. Kayış ve diğer aksesuarları da saat fiyatı ile beraber yükselmektedir.

4. Saat Satıcısı İle Sağlıklı İlişki Kurun

Ne olursa olsun, alışveriş yaptığınız yerdeki insanlarla kötü ilişkiler kurmayın. Maalesef ülkemizde her şeyi bağırarak sorun çıkararak çözeceğini düşünen müşteriler var. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Satıcı ile iyi ilişkiler kurun. Gelecekte ürününüz ile yaşayacağınız sorunlar çok daha kolay çözülebilsin. Siz satış personeline nasıl davranırsanız o da sizin için aynı şeyi yapacaktır. Ürününüzün durumunu takip edecek, sizi bilgilendirecek, süreci hızlandırmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Her şeyden önemlisi aldığınız saat muhtemelen son saatiniz olmayacak. Alacağınız ilk kol saati muhtemelen saat bağımlılığınızın başlangıcı olacak. Bir saat satıcısı ya da bir saatçi ile direkt olarak sağlıklı bir ilişki kurmak bu süreçten sonra çok işinize yarayacaktır.

Sadece gelecek zamanlarda yapacağınız alışverişlerde indirim almak için değil, yeni marka ve ürünler hakkında bilgi edinmek için de gerekli olacaktır. Bu gerçekten büyük bir avantaj. Bazı yetkili satıcılar, müşterilerini memnun etmek için, daha büyük indirimler ve hizmet kalitesi sunar. Yetkili olmayan satıcıların aksine, katma değer sunarak ilave adımlar atarlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir