Post Image

Ünlü Televizyon Dizilerinde Kullanılan Saat ModelleriKlasik Audemart Piguet’den Rolex’e, Popüler Televizyon Dizilerinde Kullanılan İkonik Saat Modelleri

Enfes materyeller, zamansız saat şekilleri ve kusursuz tasarımlar. Bu etkenler bir saati ikonik yapmak için yeterli etkenlerdir. Bu özelliklerdeki ikonik saat modelleri de kendileri gibi günümüzün popüler dizilerinde sergilenmektedir. Saat dünyasına ilgisi olan ve efsane saat modellerini bilenler için bu modelleri tanımak çok kolaydır. Ancak, saat dünyasına ilgisi olmayan kişiler için bu modelleri tanımak her zaman kolay olmayabilir. İşte, televizyon tarihinin en popüler dizilerinde kullanılan, dizinin sevilen karakterinin kolunda sergilenen efsane saat modelleri…


Mad Men – Jager-LeCoultre

Dünyanın en popüler dizilerinden biri tartışmasız Mad Men’dir. New York’ta geçen dizi 60’lı yılların modasını yansıtmaktadır. Bu dizi o kadar etkiliydi ki, Don Draper karakteri popüler dergi Ask Men tarafından ”Dünyanın En Etkili Adamı” seçildi. Karakter kurgu olmasına rağmen çok etkiliydi. Dizi boyunca Don karakteri kusursuz bir şekilde giyiniyor ve sürekli olarak ikonik bir saat modeli kullanıyordu.

Mad Men - Jaeger-LeCoultre Grande Reverso
Mad Men – Jaeger-LeCoultre Grande Reverso

Don Draper, beğeni toplayan dizide beş sezon boyunca en popüler saat modellerini kullandı. En önemli modellerden arasında, Jager-LeCoultre Memovox, altın Jager-LeCoultre Reverso Classique ve Rolex Explorer bulunuyordu.

Mad Men - Seamaster Deville - Jules Jurgensen - Tudor - Hamilton
Mad Men saatleri – Omega Seamaster Deville – Jules Jurgensen – Tudor – Hamilton

Bu modellerin yanında dizinin güçlü karakterinin taktığı en favori model, 1960’lı yılların en seçkin modellerinden birisi olan Omega Seamaster Deville’dir. Dizide kullanılan Omega Seamaster Deville, siyah kadranı ile şık ve zamanın normundan sapmış harika bir seridir. Zarif, zamansız saat 34 mm kasaya sahip ve kullanışlı bir tarih göstergesi var. Genel olarak Omega saatleri her ne kadar sportif denizcilik aktiviteleri için tasarlansa da, 1960 yılında markanın bu modeli oldukça popüler hale geldi ve Deville modeli özellikle şık iş kıyafetleri ile mükemmel uyum sağladı.


Entourage – Audemars Piguet

Hollywood’un en sevilen dizi karakterlerinden biri de Entourage’ın Ari Gold’udur. Bu dizi HBO kanalının hit serisidir ve dizi Mark Wahlberg’in yeni çıkmakta olan bir Hollywood yıldızı olarak yaşadığı deneyimleri konu alıyor. Ari Gold, dizi de başarılı Hollywood ajanı rolünü oynuyor

Audemars Piguet - Royal Oak Chronograph Ref. 259600R.00.1185OR.01
Audemars Piguet – Royal Oak Chronograph Ref. 259600R.00.1185OR.01

Her türlü tartışmalı yorumu ile tanınan Ari karakteri, acı veren eğlenceli bir karakter. Karakter tüm dizi boyunca bir kaç tane Audemars Piguet saati takarken görülüyor. 5. sezonda Ari Gold, Audemars Piguet Royal Oak Chronograph (Ref. 259600R.00.1185OR.01) saat modelini takarken spor yaparken görülüyor. En sonunda dizinin yaratıcısı olan Doug Ellin, Ari karakterini ustaca canlandıran Jerremy Piven’e minnettarlığının bir göstergesi olarak bu saati hediye ediyor.

Saat, 18 ayar sarı altın kasa, parlaklık geçirmez safir kristal cam ve vidalı tepe düğmesi ile etkileyici bir modeldir. Ayrıca saatin gümüş tonlu kadranını nefes kesen bir ”Grande tapisserie” deseni süslüyor ve ışıldayan kaplaması ile akrep ve yelkovan artı pembe altın saat indekleri ile harika bir model. Saat bir kronograf ile donatılmıştır ve tarih, saat, dakika ve küçük saniye işlevleri vardır. AP Royal Oak saat modeli, entegre kronograf hareketi ve bir sütün tekerleği kronograf mekanizması içeren ünlü Selfwinding Calibre 2385 tarafından desteklenmektedir.


House of Card – IWC

Onu sev ya da ondan nefret et. Francis Underwood güzel giyinen saygın bir karakterdir. Kişileri yaklaşmakta olan metroların önüne atmak yada diplomatik krizleri çözmeye çalışırken, Netflix’in en popüler dizilerinden birisi olan House of Card’ın Kevin Spacey tarafından canlandırılan yetenekli karakteri Francis J. Underwood, yanında mutlaka lüks bir saat markası bulundurur.

Ameika’nın politik seçimlerini konu edinen dizide Francis ”Frank” Underwood, başkanlık yolunda mümkün olan her şekilde başarıya ulaşmaya çalışan serinin kahramanı konumunda. İktidara sahip ve iddialı politik hedefleri ile örtüşen Underwood, dizi karakterine yakışacak şekilde seçkin saat markalarından birisi olan IWC kullanırken görülüyor. Bu modeller, IWC Portoguese Choronograph, IWC Portofino 8 Days ve IWC Da Vinci Choronograph’tan oluşmaktadır.

House of Cards - IWC - Portofino Handwound
House of Cards – IWC – Portofino Handwound


Seri boyunca en çok kullanılan model ise IWC Portuguese Automatic’tir. Saat modelleri dışında Spacey’in canlandırdığı cesur karaktere benzeyen, 42.3 mm çapında gül altın kasa ile donatılmış olması nedeniyle en uygun model IWC Portuguese Automatic’dir.

House of Cards - IWC Portuguese Automatic
House of Cards – IWC Portuguese Automatic

Francis Underwood karakterinin kullandığı IWC Portuguese Automatic modeli beyaz kadranlıdır. Kol saatinin saat 9 yönünde saniye alt kadranı, saat 2 yönünde güç rezervi alt kadranı ve saat 6 yönünde küçük bir tarih göstergesi bulunmaktadır. Saat, IWC tarafından üretilen ünlü 52010 kalibre hareketini kullanmaktadır. Saat tamamen kurulduğunda 7 günlük etkileyici güç rezervine sahiptir.


Breaking Bad – Tag Heuer

Gündüz kimya öğretmeni, geceleri ise meşhur metamfetamin aşçısı cesur Walter White, ailesinin finansal güvenliğini sağlamak için herşeyi riske atıyor. Walter White, televizyon dünyanın en ünlü dizilerinden biri olan ”Breaking Bad” ‘in kahramanıdır.

Breaking Bad Walter White - Tag Heuer Monaco
Breaking Bad – Walter White, Tag Heuer – Monaco

Her ne kadar Walter White’ın kişisel tarzı içinde kesin olarak farkedilmese de, 51. doğum gününde bir Tag Heuer Monaco kullanıldı ve bu model kesinlikle tarihin en ikonik saat modellerinden biri. Bu ayrıntı modelin tutkunları tarafından hemen farkedildi. Kullanılan model ise tam olarak Tag Heuer Monaco Calibre 12’dir ( Ref. CAW2111.FC6283). Model, 1969’da Steve McQuenn tarafından kullanılan saatin tasarımına inanılmaz şekilde benziyor. Saatin özellikleri arasında, modelin karakteristik metalik mavi kadranı ve 39 mm çapında kare çelik kasası bulunuyor.

 Tag Heuer - Monaco, Breaking Bad - Walter White
Tag Heuer – Monaco, Breaking Bad – Walter White

Dizinin hiç bir yerinde Tag Heuer logosu kullanılmamıştır ancak, saatin tasarım özellikleri o kadar belirgindir ki, kol saatlerine azıcık ilgi duyan hemen herkes bu ikonik saat modelini hemen tanıyabilir.


Sopranos – Rolex

Amerikan mafyaları arasında en popüleri olan ”The Sopranos” dizi serisinde ki lüks referanslar hemen göze çarpıyor. Kullanılan saat markalarına dikkat edildiğinde Rolex ismi göze çarpıyor ve marka dizideki sayısız karakterin bileklerini süslüyor.

Sopranos - Rolex
Sopranos – Rolex

Dizinin kadın karakterlerinden Carmela, kocasının mafya ilişkilerinin pahalı yaşam tarzları için finansman sağladığının farkında olsa da, davranışlarının ahlaki olarak haklı görünüp görünmeyeceği konusunda kararsızlık yaşıyor. Doğası gereği mateyalist olarak yaşayan Carmela, kocasının mesleğinin getirdiği abartılı yaşam tarzından ve statüsünden hoşlanır.

Sopranos Edie Falco - Rolex Datejust
Sopranos Edie Falco – Rolex Datejust

Dizi boyunca Carmela’nın bileğini süsleyen, özellikle abartılı yaşam tarzını göz önüne alındığında doğasına uygun olan Jubilee bileziği ile süslenmiş iki renkli Rolex Datejust kadın modeli göze çarpıyor. Bu model aynı zamanda 18 ayar altın alaşımından oluşmaktadır ve saatte kullanılan mekanizma Rolex tarafından üretilen 2235 hareketidir. Bu hareket aynı zamanda COSC sertifikalıdır.

Bir cevap yazın