1. Anasayfa
 2. Saat Bilgi Köşesi

Titanyum ve Paslanmaz Çelik Saat Karşılaştırması

Titanyum ve Paslanmaz Çelik Saat Karşılaştırması
0

Titanyum mu Çelik mi? Hangisi Daha İyidir?

Bir saat almaya karar verdiğinizde, çoğu zaman belirli özellikleri inceleyerek doğru saat seçimi yapmaya çalışırız. Öncelik genelde bir aksesuar olarak modaya uygun saat almak yönündedir. Ancak uzun ömürlü, yıllarca kullanılacak bir kol saati almak istiyorsak, o zaman bir çok özelliğe dikkat ederiz. Bugünkü yazımızda da bir saat alırken dikkat edilmesi gereken yerlerden biri olan kordon yapısını inceleyeceğiz. Özellikle paslanmaz çelik ile titanyum bir saatin artıları ve eksileri üzerinde duracağız.

Öncelikle bilmelisiniz ki, titanyum lüks saat pazarında oldukça sık tercih edilen bir materyaldir. Gerçekten çok popülerdir ve saate değer katan önemli bir özelliktir.

Saat piyasasında saatlerin çoğu paslanmaz çelik olarak üretilirken, titanyum kasa saatlerin üretimi de günümüzde giderek artıyor. Bunun en önemli nedeni, titanyum saat kullanan kişinin artık kolay kolay çelik saat tercih etmemesi gösterilebilir.

Citizen - Eco Drive Titanium
Citizen – Eco Drive Titanium

Peki Titanyum Saatler Neden Bu Kadar Popüler?

Titanyum saatlerin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak için öncelikle özelliklerine bakmamız lazım.

Titanyum aşındırıcı olmayan, biyolojik olarak uyumlu olan bir malzemedir ve paslanmaz çelik saatlerin bazı insanlar da yaptığı alerjik durumlara neden olmaz. Ayrıca titantum saatler paslanmaz çelik saatlerden %50 oranında daha hafiftir ve çok daha sağlamdır.

Titanyum aynı zamanda korozyona dayanıklı bir materyel olduğu için suya karşı ekstra daha dayanıklıdır ve asla paslanmaz. Su sporları ile ilgilenenler için harika bir özellik. Bu nedenle dalgıç saatlerinde en iyi seçim titanyum saatlerdir.

Citizen ve Seiko’nun Titanyum Saatleri

Titanyum saat örneği verirken Seiko ve Citizen saat marklarını seçmemizin çok önemli bir nedeni var. Bu iki japon teknoloji devi saatlerinde kullandıkları titanyumu geliştirmek için sürekli araştırma yapmaktadır.İki şirkette, çok fazla tercih edilen ve dürüst olmak gerekirse önemli bir pazarlama aracı olan titanyum malzemesinin iyileştirilmesi konusunda çok fazla para harcadı ve araştırma yaptı. Bunun da meyvelerini aldılar. Çelik saatin ağırlığından sıkılan herkesin ilk tercihi artık titanyum saatler.

Citizen X8 Chronometer 1970
Citizen X8 Chronometer 1970

Citizen X8 Choronometer, 1970 yılında üretildi ve dünyadaki ilk titanyum saatti. Şimdi şirket ”Süper Titanyum” adını verdiği yeni bir alaşım kullanıyor. Bu yeni alaşımlı titanyum, çizilmeye karşı çok daha dayanıklıdır.

Dayanıklı titanyum saatlerinin en iyi örneği, en son çıkan Seiko ve Citizen saatleridir. Yeni nesil titanyum saatlerin, Japon yüzey sertleştirme teknolojisi kullanılarak paslanmaz çelik saatlere göre 5 kat daha sert ve en az %40 daha hafif olması sağlanmıştır.

Kısaca açıklamak gerekirse, Seiko ve Citizen’in kullandığı titanyum malzeme, paslanmaz çelikten çok daha dayanıklı ve çok daha hafiftir. Bu da onu kol saatleri için mükemmel bir malzeme haline getiriyor.

Titanyum Saatlerin Avantajları / Artıları

Titanyum bir saatin artıları hakkında konuşmak çok uzun zaman alabilir, ancak kısaca açıklamak gerekirse yukarıda bahsettiğimiz gibi, daha hafif, daha güçlü ve çok daha fazla dayanıklı.

Bir çok insan titanyumun hafifliğine aldanıp dayanıksız olduğunu düşünüyor. Bu yüzden akıllarına ilk soru titanyum dayanıklı bir malzeme mi oluyor. Cevap çok net. Titanyum paslanmaz çelikten en az %30 daha güçlüdür.

Titanyumun dayanıklılığı daha net anlamak için nasıl oluşturulduğu bir fikir verecektir. Titanyum alaşımı 2000 derecenin üzerinde bir ısı ile pişirilir ve işlenir. Daha sonra basınca bağlı olarak ve inanılmaz derecede güçlü, çizilmeye karşı dayanıklı iyonize titanyum elde edilir.

Yüksek kalite olan titanyum, NASA uzay araçları tarafından bile kullanılmaktadır. Sağlamlığı, dayanıklılığı, pasa ve korozyana karşı direnç özelliği sayesinde bir çok alanda kullanılan titanyum, pahalı kol saatleri için de bir seçenektir.

Citizen - Eco-Drive Super Titanium
Citizen – Eco-Drive Super Titanium

Titanyum saatler, yüzme ve dalış saatlerinde de en çok kullanılan materyal konumundadır. Uzun süre suya maruz kalan çelik saatler zamanla paslanabilir. Buna karşın titanyum bu korozyona karşı direnç gösterir ve paslanmaz. Su sporları için en uygun malzemedir.

Titanyum Saatlerin Dezavantajları / Eksileri

Titanyum kullanan saatler, paslanmaz çelik saatlere karşı çok daha kullanışlı ve artıları fazla olmasına rağmen eksik yönleride var.

 • Titanyum, paslanmaz çelikten çok daha pahalıdır.
 • Zarar gören titanyumu onarmak zor olabilir.
 • Altın kaplama titanyum mümkün değildir.
 • Bazı titanyumlar çok kolay çizilebilir.
 • Çizikleri giderme girişimleri çok zor, bazen imkansız olabilir.
 • Pahalı bir saat seçerken titanyum, paslanmaz çelik ile kıyaslandığında daha doğru bir tercih olabilir.

Paslanmaz Çelik Saatlerin Avantajları / Artıları

En basit yönüyle, paslanmaz çelik çok kolay temizlenebilir. Paslanmaz çelik ile titanyum karşılaştırıldığında, paslanmaz çelik bir kaç avantaja sahiptir.

 • Paslanmaz çelik saatler titanyum saatlere göre çok daha uygun fiyatlıdır.
 • Paslanmaz çelik saatler kolayca tamir edilebilir.
 • Paslanmaz çelik saatler, titanyumda mümkün olmayan farklı renk seçenekleri ile üretilebilir.
 • Ne kadar çizilirse çizilsin paslanmaz çelik saatler çok kolay parlatılabilir.

Paslanmaz Çelik Saatlerin Dezavatajları/ Eksileri

Paslanmaz çelik, saatlerin en çok kullandığı seçenektir ve her zaman iyi bir seçenektir. Ancak alırken bir kaç dezavantajı vardır ve bunu kabul etmek gerekir.

 • Paslanmaz çelik saatler titanyum saatler kadar güçlü ve dayanıklı değildir. Bu nedenle daha fazla zarar görebilir. 
 •  
 • Paslanmaz çelik saatler, saatin büyüklüğü ile doğru orantılı olarak çok daha ağırdır.
 • Paslanmaz çelik saatler, hassas cildi olanlarda alerji yapabilir.
Citizen - Eco Drive Titanium
Citizen – Eco Drive Titanium

Titanyum Saatler mi Daha İyi Paslanmaz Çelik Saatler mi?

Aslında bu çok basit bir soru. Artıları ve eksileri karşılaştırdığımız da titanyum saatlerin ağır bastığı bir gerçek. Titanyum, paslanmaz çelikten iki kat daha güçlüdür. En son teknoloji süper titanyum en az 4 kat daha hafiftir. Titanyum saatler, paslanmaz saatlerden çok daha fazla dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Titanyum saatler, en hassas ciltlerde bile alerji yapmaz. Sonuç olarak, Titanyum saatler, paslanmaz çelik saatlerden daha iyidir ve zaman geçtikçe diğer markalarında sıklıkla tercih edeceği materyal olması kaçınılmaz. Bir kez titanyum saat kullandıktan sonra, çok ekstra bir durum olmadıkça kolay kolay paslanmaz çelik saate dönmezsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir