1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

Tissot Saat Markası Detaylı İncelemesi

Tissot Saat Markası Detaylı İncelemesi
Tissot - Ballade Powermatic 80 cosc - T108.408.22.037.01
0

Tissot Saat Markası Tarihine Genel Bir Bakış

Tissot saat, 1853 yılında İsviçre Neuchatel Le Locle’de Charles-Felicien Tissot ve Charles-Emile Tissot tarafından kurulmuştur. Tissot, İsviçre Swatch Grup bünyesinde ve grubun öncü markalarından biri konumundadır. Tissot’un merkezi bugün halen İsviçre’de ve Le Locle’de bulunmaktadır.

Tissot, 1853 yılında saat dünyası için erken sayılabilecek bir tarihte, dual-time cep saatleri üretmeye başlamıştı. 1858 yılında ise Rus Çar’a cep saatleri saattı. Bu sayede Tissot artık uluslararası tanınan bir marka olmuştu.

1930 yılında Büyük Buhran’ın bir sonucu olarak, Tissot ve Omega güçlerini birleştirdi ve Societe Suisse’i I’Industie Horlogere (SSIH)’yi kurdu. Bu birleşim aynı zamanda, şuan dünyanın ve İsviçre’nin finansal ve endüstriyel açıdın en büyük oluşumu olan Swatch Group’un öncüsüydü.

Tissot saat, 1930 yılında ilk anti manyetik saatini piyasaya sürdü ve bu teknoloji saatçilik tarihinde çok büyük bir başarıydı.

Tissot - PRS 516 Alpine Limited Edition
Tissot – PRS 516 Alpine Limited Edition

Şirket, 1971 yılında dünyada ilk kez sadece plastikten yapılmış Tissot Astrolon modelini piyasaya sürdü. Bu saatin, mekanizması ve kasası tamamen plastikten üretilmiştir.

1983 yılında SSIH (Tissot ve Omega tarafından 1930 yılında kuruldu) ve ASUAG bir şirket olarak birleşti ve CEO Nicolas G. Hayek tarafından yeniden düzenlendi. Şirket Societe de Microelectronique olarak yeniden adlandırıldı.

  • 1985 yılında Tissot RockWatch modelini piyasaya sürdü.
  • 1987’de ünlü ünlü Pearl Watch’ı üretti
  • 1988 yılında Tissot Wood Watch piyasaya sürüldü.
  • 1998 yılında Societe De Microelectronique et d’Horlogerie (SMH) Swatch Group olarak yeniden adlandırıldı.
Tissot Saat
Tissot Saat
  • 1998’de Tissot, markanın amiral gemisi olan ünlü koleksiyonu Tissot T-Collection serisini piyasaya sürdü.
  • 1999 tarihinde ise, saat üreticisi konumundaki Tissot markası, en ünlü serilerinden olan, dokunmatik ekran teknolojili saatini yayınladı. Tissot T-Touch adındaki bu seri, çok ilginç bir hikayeyi birlikte getirdi. Tissot T-Touch serisini piyasaya sürdüğünde, cep telefonu ve tablet gibi diğer teknolojik alanlarda genel olarak bu teknoloji kullanılmıyordu ve Tissot tüm bunlardan önce dokunmatik ekran teknolojisini saatlerine uygulamıştı.
Tissot - Heritage Navigator 160th Anniversary
Tissot – Heritage Navigator 160th Anniversary

Tissot 2013 yılında ise, dünyadaki 24 şehirde zamanı aynı anda takip edebilen Tissot Heritage Navigator serisini piyasaya sürdü.

Tissot Saat Markasının Misyonu

Tissot, mükemmel, teknik olarak gelişmiş, sağlam, çok yönlü, sportif ve İsviçre kalitesinde zarif saatler üretmek ve çoğu insanın finansal erişimine uygun fiyat politikası izlemeyi kendine misyon edinmiştir.

Tissot Saatlerin Üretimine Genel Bir Bakış

Tissot tamamen Swatch Grup’a aittir ve bu yüzden Swatch Group’un sahibi olduğu ETA mekanizmaları kullanır. ETA otomatik ve kuvars hareketler üretmektedir. Tissot, çok uzun yıllardan beri piyasada olan ve getirdiği yenilikler ile adından söz ettirmeyi başaran çok önemli bir markadır. Bu nedenle saat kullanıcıları arasında Tissot saat denildiği zaman ilk akla gelenler hassasiyet ve performanstır. Tissot çok doğru ve kesin hareketleri olan saatler ürettiği bilinmektedir.

Tissot saatleri seri üretimdir ve genel olarak kuvars mekanizmalara sahip oldukları için fiyatları muadili olan İsviçre markalarına göre çok uygundur. Tissot saatlerin çok küçük bir kısmında otomatik ETA mekanizma kullanmaktadır.

Tissot saatlerinin çoğu, saat yapımında en çok kullanılan materyal paslanmaz çeliktir fakat bazı saat modellerinde titanyum da kullanır.

Tissot - Visodate
Tissot – Visodate

Tissot, dalgıç ve spor saatleri ile ünlüdür ancak çok geniş bir ürün koleksiyonu vardır. Neredeyse tüm saatleri şık ve klasik görünüm ile karakterize edilir ve kronograf, takometre gibi özellikler eklenerek modeller zenginleştirilir. Tissot T-Touch (Bu koleksiyonun içinde Tissot T-Touch Sea Touch dalgıç saati de vardır) gibi parmak dokunuşuna yanıt veren safir kristal kullanılan yüksek teknoloji saatleri de vardır. Duyarlı safir kristal cam ile donatılmış olan bu Tissot saatler, pusula, barometre, altimetre ve termometre gibi bir çok fonksiyon ile donatılmış üst düzey modellerdir.

Marka ayrıca ahşap ve sedef gibi sıra dışı malzemelerle saatler üreten deneysel bir markadır. Tissot, muadilleri ile kıyaslandığı zaman oldukça sıradışı bir markadır.

Tissot’un Kullandığı Mekanizmalara Genel Bir Bakış

Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi Tissot Swatch Grup bünyesinde olan markalardan biridir. Bu sebeple kullandığı mekanizmalar da Swatch Grup’un sahibi ETA mekanizmalardır. Tissot saatlerinin bir çoğu kuvars mekanizma kullanırken otomatik mekanizmaya sahip Tissot’lar da vardır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

Tissot PRS 200

Tissot - PRS 200 T067.417.26.051.00
Tissot – PRS 200 T067.417.26.051.00

İsviçre kuvars ETA G10.212 ref. mekanizma kullanmaktadır. 4 adet mücevher ile sağlamlaştırılmıştır.

Tissot Seastar 1000

Tissot - Seastar 1000 Powermatic 80
Tissot – Seastar 1000 Powermatic 80

İsviçre kronograflı kuvars G10.211 hareketi kullanmaktadır. Bu serinin aynı zamanda otomatik mekanizma kullanan versiyonu da vardır. Kalibre C01.211 olan bu hareket ETA Valjoux 7750 hareketi ile karıştırılıyor ancak değildir. Çok daha düşük maliyetli bir versiyonudur. C01.211. Lemania 5100 hareketine dayanmaktadır. Bu otomatik kronograf mekanizması Kalibre Powermatic 80’dir.

Tissot T-Touch Sea-Touch

Tissot - T-Touch Sea-Touch T026.420.17.281.02
Tissot – T-Touch Sea-Touch T026.420.17.281.02

İsviçre kuvars E48.301. Hareketi kullanmaktadır.

Tissot ve ETA’nın çok doğru ve kesin hareketler ürettiği bilinmektedir. İster pilli olsun ister otomatik mekanizma olsun hassasiyet ve performans açısından mükemmel hareketlerdir. Marka yüksek saatçilik ve ileri mekanik hareketler barındıran saatler sunmuyor. Tissot, öncelikle daha alt kademe İsviçre saatçiliğine yoğunlaşmıştır ve lüks saatler öncesi kullanılacak ara bir marka olarak tercih edilmektedir. Uygun fiyatlı ve kaliteli İsviçre yapımı saat arıyorsanız Tissot ideal bir markadır.

Tissot Nasıl Bir Markadır?

Tissot, piyasadaki en uygun fiyatlı ve en çok bilinen İsviçre lüks saat markalarından biridir ve geniş koleksiyonunun fiyat skalası çok geniş olduğundan her bütçeye uygun kaliteli ve başarılı koleksiyonu bulunmaktadır. Tissot, dünyada en çok noktada satışı yapılan markalardan biridir ki yetkili satıcılar ile beraber 160 ülkede perakende olarak sergilenmektedir. Tissot markasının sıralamasına gelirsek muhtemelen dünyada ki en iyi ilk 40 saat markasından biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

1853 yılında Neuchatel’de kurulan Tissot dünyanın en eski saat markalarından biridir. Tissot bağımsız bir marka değildir, tamamen Swatch Grup bünyesindedir. Ancak, Tissot ve Omega, Swatch Grup’un öncüsü olarak kabul edilen SSIH’ın kurucusudurlar ve bu iki marka olmasaydı belki de Swatch Group olmayacaktı.

Tissot - Bucherer Blue Edition
Tissot – Bucherer Blue Edition

Bugün Swatch Group, Tissot ve Omega’nın da aralarında olduğu bir çok İsviçre saat markasının sahibidir ancak Tissot ve Omega grubun kurucuları arasındadır. Bu iki İsviçre markasının bu kadar ön planda olması ve sürekli olarak kendini geliştirmek için yatırım almasının arkasında yatan neden budur. Swatch Group bugün saat endüstrisinin en büyük şirketi konumudaysa bu iki marka sayesindedir. O yüzden Tissot nasıl bir markadır diye düşünürken bunları akıldan çıkarmamak gerekir.

Tissot’un İşbirliği Yaptığı Sporlar Nelerdir?

Tissot, FIE Eskrim, FIM Superbike Dünya Şampiyonası, FIBA Basketbol, MotoGP ve IIHF Buz Hokeyi gibi çeşitli spor etkinlikleri ve organizasyonlarının resmi süre tutucusu ve ortağıdır.

Tissot - T-Race MotoGP Limited Edition
Tissot – T-Race MotoGP Limited Edition

Marka Karşılaştırmaları Söz Konusu Olduğunda Tissot, muhtemelen Victorinox gibi markaların üstündedir. Certina ile aynı klansmanda değerlendirilirken, TAG Heuer, Longines, Oris ve Alpina gibi markaların altında konumlanmıştır.

Tissot’u Kısaca Tanımlamak Gerekirse


Tissot geliştirdiği yeni fonksiyonlar yada saatlerine eklediği fonksiyonlar ile yüksek teknolojik saatlerini özel malzemeler ile üreterek öne çıkan bir markadır. Tissot, son 150 yıldır sektörde sürekli olarak yenilikler geliştirerek saatlerine uygulayan bir markadır. Tissot, saat hareketlerinin gelişimi için oldukça girişken bir markadır ve bağlı olduğu grup tarfındanda sürekli olarak desteklenmektedir.

Yüksek teknoloji barındıran kol saatlerini seviyorsanız, Tissot’un dalgıç saatleri serisi olan T-Touch koleksiyonuna göz atmanızı öneririz.

Tissot T-Touch Hakkında

Tissot, bugün bir çok teknolojik alette var olan dokunmatik ekranı hepsinden önce saatlerinde kullanmıştı. Dokunuşlara duyarlı safir kristal cam üretmeyi başaran Tissot bu teknolojinin öncüleri konumundadır. Dokunmatik ekranlı olan T-Touch saatlerin aynı zamanda, pusula, barometre, altimetre ve termometre özellikleri de vardır.

Tissot - T-Touch Solar
Tissot – T-Touch Solar

Tissot’u bu kadar kıymetli ve tercih sebebi yapan ise çok yönlü İsviçre kalitesinde saatler sunmasıdır. Tissot, sportif, şık ve klasik tasarım olmak üzere her tarza uygun koleksiyon sunmaktadır. Bu yüzden hiç bir zaman modası geçmeyecek bir tasarım arıyorsanız Tissot markası çok doğru bir seçimdir.

Tissot saatlerinin kullanımı çok konforludur. Sağlam ve çok yönlü oldukları için gerek günlük gerekse spor ve hayatınızın özel anları için kullanabilirsiniz. Prestijli bir kol saati markası istiyor, aynı zamanda bu saatin İsviçre üretimi ve uygun fiyatlı olmasını istiyorsanız, Tissot markasına bir göz atmalısınız. Aradığınızı kesinlikle Tissot da bulacaksınız.

Tissot hakkında detaylı bilgi ve model incelemeleri için www.tissotwatches.com resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir