1. Anasayfa
  2. Saat Markaları

Timex Saat

Timex Saat
Timex Saat Modeli
0

Timex, 1854 yılındaki kuruluşundan beri hemen herkesin kullanabileceği uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli saatler üretti. Timex saat, tüketicinin gereksinimlerini iyi analiz ederek ve doğru pazarlama anlayışı ile, saatçilik tarihinin en zorlu dönemlerinden sağ çıkmayı başardı. Timex bugün, dünyadaki sayılı saat markaları arasında gösterilmektedir.

Timex, kendi saat modellerinin üretimine ek olarak, diğer birçok ünlü marka için de üretim yapıyor. Bu markalar, orta segmentte bulunan Fransız saat markası Opex’den başlayarak Versace gibi lüks tasarımcıların yüksek fiyat etiketli saatlerine kadar yükselmektedir.

Timex saat markasının bu kadar ünlü olmasının nedeni üretimini yaptığı saat markaları değil, kendi koleksiyonu için ürettiği modellerde en yeni trendleri yakalayarak, gelişen teknolojiye ayak uydurmasıdır. Marka, her zaman orijinal kalmak için büyük çaba sarf ediyor ve tüm bunlar popülaritesini korumasına olanak sağlıyor.

Timex, kurulduğundan bu yana saat kullanıcılarının değerlerine, gereksinimlerine ve beklentilerine her zaman cevap vermiş ve hatta ilerisini görerek tüm bunları başarılı bir şekilde üretim süreci için de değerlendirmiştir. Şirket bugünlerde akıllı teknolojiye geçiş yolunda adımlar da atmakta.Timex Saat Tarihi

Bugün Timex olarak bildiğimiz saat markası ilk olarak Connecticut’ta bir saat şirketi olarak kurulmuştur. Her şey askerler için pirinçten düğmeler yapan büyük bir fabrika olarak Benedict & Burnham’ın saat üretmeye karar vermesi ile başladı.

Timex Saatler
Timex Saatler

Merkezi Connecticut Naugatuck Valley vadisinde bulunan B & B, Amerikan saat endüstrisinin hızlıca büyüdüğünü görmüştü. Sürekli olarak milyonlarca üretim yapan Naugatuck Vadisinin özel saat üreticileri, ülke çapında hayranlık uyandırmıştı. Bazıları bölgeyi “Amerikan İsviçre’si” olarak adlandırmıştı ve Amerikan saatçilik sektörü dünya çapında hızlıca ün kazanıyordu.

Tüm bunları gören Benedict & Burnham 1854 yılında ”Waterbury Clock Company” yi kurdu ve pirinçten mekanizmaları olan saat üretimine başladı.Timex Saat’in İlk Zamanları

Waterbury Clock şirketinin asıl amacı, Avrupa yapımı saatler gibi üstün kalitede saatler üretmek ve bu saatleri uygun fiyatla kullanıcılara sunmaktı. Timex bugün bile kuruluş amacına sağdık kalmaya devam etmektedir. Şirket, bu kullanıcı dostu felsefesini halen devam ettirmektedir.

WWC, yenilikçi seri üretim yöntemleri sayesinde, saatlerin fiyatını düşük seviyede tutmayı başardı. Firmanın eşsiz üretim yaklaşımlarından en önemlisi, pirinç levhalardan damgalanmış parçalar kullanarak saat mekanizmaları üretmekti.

Şirket aynı zamanda, tarihi göz önüne alındığında çok sayıda kadın çalışan istihdam ederek tarih yazdı. WWC’nin daha küçük ellere ve ince parmaklara uygun işleri kadınlar yapıyordu. Kadınlar, montaj ve son işlemleri takip etmek için çok önemli olan hassas işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyordu. 1880 gibi kadınların sürekli geri planda tutulduğu bir zamanda WWC’nin iş gücünün %40 kadarını kadınlar oluşturuyordu.

Timex Mekanik Cep Saati
Timex Mekanik Cep Saati

WWC büyüdükçe ve olgunlaştıkça, Amerika’da bulunan depolarını kullanarak etkin ve geniş bir dağıtım ağı kurdu.

1887 yılında WWC, ürün yelpazesini genişletmek için yoğun bir şekilde AR-GE çalışmalarına önem verdi. Özellikle ”Jumbo” cep saati, New York’ta ilk kez yayınlandığı andan itibaren çok popüler oldu.

Saat, Waterbury Clock şirketinin kilit ortağı olacak ünlü girişimci Robert H. Ingersoll’un da dikkatini çekmişti.

Kariyerine ailesinin işletmesi için lastik pullar üreterek başlayan Ingersoll, zamanla kendi pul toptancısını kurmayı başarmıştı. Ancak Jumbo’nun başarısı ona büyük ilham vermişti. Kısa bir süre sonra Ignersoll, erkek kardeşi Charles ile ortaklık kurarak cep saati pazarına girdi.

Kısa süre sonra Waterbury Clock, Ingersoll adı altında pazarlama yapmak için milyonlarca cep saati üretti.Ünlü Yankee “Dolar Watch”

Ingersoll’un en büyük buluşu 1896 yılında Ingersoll Yankee cep saati ile gerçekleşti. Sadece 1 $’a satışa sunulan Yankee, piyasada bulunan en ucuz kol saatiydi. Ucuzdu ama kötü ve kalitesiz bir ürün değildi. WCC, Yankee saatlerini 1 yıl garantili satarak uzun ömürlü olduğunun garantisini veriyordu.

Timex Yankees Saati
Timex Yankees Saati

İş gücü istatistik bürosuna göre, Yankee saatlerinin piyasaya çıktığı gün 1 dolar günümüzde yaklaşık olarak 30 dolara tekabül ediyordu. O zamanlar bir saat için gerçekten rakipsiz bir fiyattı. Günümüzde bile öyle.

Ingersoll Yankee muazzam bir başarı hikayesi yazdı ve tarihe doları ünlü yapan saat olarak geçti. 1900 yılında, 6 milyondan fazla Yankee saati satıldı. Bu başarıdan kısa bir süre sonra diğer üreticiler de kendi markalarının dolar saatlerini tanıtarak bu trendi yakalamaya çalıştılar. Fakat bir sürü saat markasından sadece çok azı bu ikonik Yankee cep saatinin sağlam işçiliğini yakalayabildi.

1900’lü yılların başında Birinci Dünya Savaş’ında askerler için tasarlanan ilk Timex kol saatleri yenilikten uzaktı. Çünkü o tarihlerde kol saatleri çoktan icat edilmişti. Öyle ki, 1500’lerde Kraliçe I. Elizabeth tarafından giyilen ödüllü bir ”kolçak” kronometre bile vardı.

Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi yüzyılın başlarına kadar kol saatleri sadece kadınlar için bir mücevher türü olarak üretiliyordu. Erkekler sadece cep saatleri kullanıyordu.Timex’in Askerlerin Sorununu Çözen Saati

1 Dünya Savaşı ile beraber saat trendleri de hızla değişime uğradı. Askerler için kol saatleri cep saatlerinden çok daha güvenli ve kullanışlıydı.

Savaş sırasında silahları ve ekipmanı kullanmak için elleri ellerin serbest olması hayati önem taşıyordu. Bir cep saatini kontrol etmek için harcanan zaman ve uğraş, askerin ölümü ile sonuçlana bilirdi.

Birinci Dünya Savaş’ında erkek kol saatlerine ilgi aşırı derecede yükselmişti ve Waterbury Clock Co. bu talebi karşılamak için zekice bir harekette bulundu.


Şirket kadınlar için olan Inggersoll ”Mignet” cep saatini aldı ve tepesinin yerini değiştirerek, dayanıklı kanvas kayışları bağlamak için kayış kulakları ekledi. Sonuç olarak, askerler ve siviller tarafından oldukça sevilen, kullanımı kolay ve dayanıklı bir saat elde edildi.Timex Saat Mickey Mouse Sayesinde İflastan Kurtuldu

Timex saatin tarihi boyunca yaptığı en büyük atılımlarından biri de Mickey Mouse karakteri için yaptığı lisans anlaşmasıydı. 1933 yılında Chicago Dünya Fuarında sunulan Mickey Mouse temalı ikonik saat, Waterbury Clock Company şirketinin ilk multi-miyon dolarlık ürünü oldu.

Timex Mickey Mouse Saati
Timex Mickey Mouse Saati

Saatin orijinal kadranı, Mickey Mouse karakterinin sevimli bir görselini içeriyordu ve en dikkat çekici özelliği, akrep ve yelkovanı Mickey Mouse karakterinin kolları oluşturuyordu. Ülke çapında çocuklar, WWC’nin daha sonra patentini aldığı bu sevimli ve ilginç saat tasarımını çok sevmişlerdi.

Walt Disney birkaç yıl önce de Mickey Mouse çizgi film şortlarını ve karikatürlerini piyasaya çıkarmıştı. WWC saat üretimini gerçekleştirmeden önce de karakter çocuklar arasında oldukça popülerdi.

Dünya Fuarında kurulan küçük bir montaj atölyesinde ilk gün tam 11.000 adet Mickey Mouse saati üretildi ve satıldı. Ayrıca, 1933 yılında noel de en çok satılan üründü. Bu sayede Büyük Buhran zamanında sadece 1.50 dolara satılmasına rağmen, iki yıl içerisinde modeli milyonlarca insan satın aldı.

Genel olarak, Mickey Mouse saatleri ile özel lisans alarak üretim yapmanın son derece kazançlı olduğu kanıtlandı. Lisanslı Mickey Mouse saatlerinin bıraktığı kar sayesinde WWC Büyük Buhran sırasında iflastan kurtuldu.Kaliteli Zamanlama Ekipmanları ile İkinci Dünya Savaşına Destek

1941 yılında Nazilerin Norveç’i istilasından sonra Norveç’li sanayiciler Thomas Olse ve Joakim Lehmkuhl ülkeden kaçarak, Waterbury Clock Company’yi satın aldılar. ABD’nin İkinci Dünya Savaş’ının bitirmek için gösterdiği çabayı destekleme karar vererek, WWC’nin tesisleri ve tüm varlıklarını savunma ile ilgili zamanlama cihazları üretmek için kullandılar.

WWC’ye başkan olarak atanan Lehmkuhl, bir iş adamı olmasının yanı sıra, eğitimli bir mühendis idi. WWC’yi kısa sürede ülkenin en büyük zamanlama sigortaları üreticisi ve ordu için gerekli diğer zamanlama ekipmanları üreticisi konumuna getirdi.

Timex Saat
Timex Saat

Bu süre zarfında WWC / Timex şirketi merkezini bugünkü Connecticut Middlebury’de kurdu. Hassas zamanlayıcılar üreten bir fabrikaya duyulan acil ihtiyaçtan dolayı Middlebury tesisi sadece 88 günde inşa edildi.

Waterbury Clock Company’nin sınıf zamanlama sigortaları, 1943 yılında ABD Savaş Müsteşarından ”Ordu Donanması Ödülü” almayı başardı. Bu ulusal onurdan dolayı WWC şirketinin hissedarları şirketin adının ”United States Time Corporation” olarak değiştirilmesine onay verdi.Timex Saat Doğuyor

1940 – 1950’li yıllar boyunca, şirket ABD Silahlı Kuvvetlerine destek vermeye devam etti. Ancak, Kore Savaşı 1953 yılında sona erdikten sonra, savunma ihtiyaçlarındaki keskin düşüş saatçileri tekrar sivil pazara yönlendirdi.

Lehmkuhl şirketi saat meraklıları için yeniden kurmak istiyordu ve maliyetleri düşürmek için savaş zamanı yapılan Ar-Ge çalışmalarından uyarlanan teknolojileri kullandı. Örneğin, dayanıklılıktan ödün vermeden ucuza mekanizmalar üretmek için, ultra sert alaşımlı çelik olan Armalloy ile saat rulmanları üretti. İsviçre saatçiliğinin geleneği olan, aşınmayı en aza indiren ve mekanizmayı güzelleştirmek için ince değerli taşlı saat yatakları yapıldı. Askeri araçları ve binalarını silah ateşinden koruyan zırh levhalarında kullanılan Armalloy, değerli taşlı rulmanlardan daha ucuzdu.

Bu geleneksel saatçilik yöntemlerini, diğer ustaca maliyet tasarrufu sağlayan alternatiflerle birleştirerek, 1950  yılında Timex saat markasının ortaya çıkmasına olarak sağladı. Akılda kalıcı yeni markanın sonunda bulunan ”X”, şirketin birinci sınıf teknolojik uzmanlığı ve yenilikçiliğini temsil ediyordu.Vietnam Dönemi ve Mühimmat Uzmanlığı

Timex saat markası ile şirket ciddi anlamda ticari başarı elde etmiş olsa da, 1960’larda ve 1970’li yıllarda tekrar savunma sanayi ile öne çıktı. Sofistike mekanik bileşenler üreten şirket, füze ve mühimmat teknolojisinde dünya lideri olarak anılmaya başladı.

Timex Saat
Timex Saat

Özellikle, zaman içinde zamanlayıcı sigorta geliştirme ve üretme konsunda geliştirdiği uzmanlık, Timex markasının şirket kimliğinin çok önemli bir bölümünü temsil etmeye devam etti. Bu dönemde şirket kendisini ”dünyanın en büyük saat ve mekanik zaman sigortası üreticisi” ilan etti.

Timex ayrıca ABD ordusuna savunma üretimi için devlet tesisleri kurma, yenileme ve taşıma konularında geniş bir destek sağlamıştır.Timex Markasının Pazarlama Stratejileri

Lehmkuhl’un yenilikçi yönetim tarzı, şirketin tarihi dolar saatinin 20. yüzyıl versiyonunu üretmeye götürdü. Sağlam, makul fiyatlı ve günlük kullanıma uygun bir saat. Fakat gerçek değere sahip güzel bir saat üretmek, her zaman pazarda başarı yakalanacağının garantisini vermez.

Luhmkuhl, Timex saati piyasaya sürdükten sonra reklam kanalı olarak televizyonu seçti ve reklamlarda oynaması için John Cameron Swayze ile anlaştı.

Timex, saatlerinin dayanıklılığına vurgu yapan reklam filmleri çekti ve bu reklamlar televizyon tarihinin en iyi bilinen reklam kampanyaları arasında yer aldı.Yeni Perakende Satış Noktaları ve Büyüme

İlk başlarda Timex markası ciddi sorunlar yaşadı. Kuyumcu dükkanları, Timex saati satmayı istemiyordu. Bu perakende satış markalarının %30 ile sınırlı kalmasını sağlayan temel maliyet düşürme stratejisi yüzünden kuyumcular ürünleri kabul etmiyor ve %50’nin üzerinde bir talepte bulunuyorlardı.

Daha sonra şirket, kitlesel pazar perakendecilerin artan önemini fark ederek bu alanlardan yararlanarak büyüdü. Bu yerler genellikle, büyük mağazalar, eczaneler, puro stantları ve depo zincirlerinden oluşuyordu. Yüksek satış hacimlerinden dolayı, daha düşük kar marjı kabul edilebilirdi.

Timex Welton Saat
Timex Welton Saat

1962 yılında Timex, ülkenin önde gelen saat üreticisi konumuna gelmişti. Ülkede satılan her 3 saatten biri Timex’di. Şirket küresel olarak gelişmeye karar vererek, uluslararası dağıtım kanallarını genişletmeye ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da fabrikalar kurmaya başladı.

Ancak 1980’li yıllar Timex için büyük değişikler getirdi. Bunun nedeni ilk olarak, klasik Amerikan saat markalarının büyük sorunlar yaşamasıydı. Japon kuvars teknolojisinin ve Hong Kong’ta seri üretilen mekanik saatlerin piyasaya sürülmesiyle, Asya bölgesinden gelen üstün bir rekabet yaşanıyordu. Gilette ve Texas Instruments gibi diğer Amerikan markaları da, piyasadaki saat şirketlerini zoruluyordu.

Timex, kurulduğu zamandan beri saatçilik dışında başka alanlara da ciddi yatırımlar yaptı. Bu yatırımların büyük çoğunluğu, uzun zamandır devam eden askeri savunma çabaları ve Polaroid ile 20 yıllık ortaklıkları gibi, büyük başarılar getirmişti. Ancak Timex, yüksek gelirli Disney ve Polaroid ortaklıklarının sona ermesi ile kişisel zorluklarla baş başa kalmıştı.

Sonunda Timex, 1980’li yılların ortalarında, rekabet gücünü koruyabilmek için sadece saat üreticiliğine odaklanmanın daha doğru olacağına karar verdi. Piyasada pek çok ucuz ürün vardı ve bununla rekabet edebilmenin yolu farklı tasarımlarla üstün kaliteli ürünler geliştirmekten geçiyordu.


Timex ürün kalitesini arttırmak ve aynı zamanda maliyeti düşürmek için;

  • Daha yüksek doğruluk ve düşük üretim maliyetleri için kuvars analog mekanizmaları benimsedi
  • Pil ömrünü uzatmak için yeni yöntemler geliştirdi
  • Dayanıklılık için yeni malzemeler kullandı
  • Suya dayanıklı modeller tanıttı
Timex Ironman ve Indiglo Dönüyor

Timex ürün tasarımı hedeflerini gerçekleştirmek için, seçkin sporculara yaraşır, ikonik bir spor saat geliştirdi. Ortaya çıkan Ironman Triathalon modeli, 1986 yılının ortalarına doğru, ABD’nin en çok satan saati oldu.

Ünlü Timex triatlondan sonra adlandırılan Ironman, 1990’lı yılların en çok satan spor saati olmaya devam etti ve bu popülaritesi bugün de devam etmektedir.

Timex Saat - 40 mm Silikon Kayışlı
Timex Saat – 40 mm Silikon Kayışlı

Bir düğmeye basarak yanan arka ışıkları sayesinde, saat kadranları büyüleyici bir mavi-yeşil renk ile parıldıyordu. Bu devrimci bir yenilikti ve çok tutulmuştu. Timex Ironman modelini de ünlü yapan tasarımı ve bu ışık şovuydu. Bu güvenilir kadran aydınlatma teknolojisi, Timex tarafından patentlenmiş elektrominesanslı panel ile sağlanmaktadır.

Bugün Timex saat koleksiyonlarının %70’inde kullanılan Indiglo özelliği, zifiri karanlıkta bile saatlerin kolayca okuyabilmelerini sağlayan benzersiz bir konfor sunuyor.Timex Bugün Çok Markalı Global Bir Dev

Bugün Timex saat markası, bünyesinde bir çok marka bulunan ve lisanslı üretim stratejisi uygulayan Timex Group B.V’e aittir.

Timex Group’un çok çeşitli kardeş şirketleri ve özel lisansları, şirketin global şekilde durmadan büyümesini sağlamıştır.

Ironman modelinin başarısına takriben Timex, çok sayıda yeni saat markası yarattı, satın aldı ve yeni lisans anlaşmaları yaptı. Timex için özellikle kazançlı ortaklıklar arasında Nautica lisanslı saatler ve ”Disney Classics Collection” gibi karakter saat modelleri bulunmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir