1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

TAG Heuer Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

TAG Heuer Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
0


Tag Heuer güçlü ve yenilikçi geçmişi, spor zamanlayıcıları ve otomobil yarışları ile olan derin bağlantıları ve son zamanlarda ultra hızlı mekanik kronograflar alanında çığır açan buluşları ile dünyanın önde gelen İsviçre’li lüks saat markalarından biridir. Edouard Heuer tarafından kurulan makra, spor saatleri ve yarış kronografları ile sektörün lideri haline geldiği Heuer ve TAG Heuer tarihinin dönüm nokları sayılan 10 anahtar noktayı bu yazıda inceleyeceğiz. İşte TAG Heuer hakkında bilinmesi gereken on dönüm noktası.

1985 yılında Heuer, TAG Group (Holding) S.A tarafından satın alındı. TAG, Techniques d’Avant Garde’ın kısaltmasıdır. TAG Grubu, bugün bugün herkesin bildiği TAG Heuer markasını oluşturmak için TAG ve Heuer markalarını birleştirdi. LVHM, 1999 yılında TAG Heuer iştirakini satın aldı.


1. Sportif Kökenli

Heuer Watch Company, 1860 yılında Edouard Heuer tarafından kurulmuştur. İlk atölyesi İsviçre’nin Jura bölgesindeki ST-Imier’de kurulmuştur. Şirket çok kısa sürede kaliteli işçilikleri ve hassas zaman işleyişi konusunda ün kazandı.

Edouard Heuer - Autavia stopwatch
Edouard Heuer – Autavia stopwatch

1880’lere dayanan bir dizi teknik ile Heuer’in işçiliği ve yenilikçiliği birleştiğinde şirketin zamanlama sporu etkinliklerinde uzman olmasını sağladı. 1920’lerde Anvers, Paris ve Amsterdam Olimpiyatlarında Heuer saatleri kullanıldı.

1933 yılında, marka yarış arabaları için ilk gösterge tablosu olan Autavia’yı piyasaya sürdü. Diğer bir çok popüler gelişmeleri aşağıda detaylı inceleyeceğiz. Sporda hassas zaman işleyişi ile ve özellikle de otomobil yarışları ile olan bağları günümüzde hala devam etmektedir.


2. Kronografı Basitleştirme

İyi mühendisliğin ve karmaşık mekanizmaların yüksek maliyetli olduğu dönemlerde bu ürünleri pazarlamak oldukça zordu. Hareket üreticileri daha az hareketli parçaya sahip kalibreler geliştirmek ve daha güvenilir, daha kolay servis yapılacak ürünler yapmak için çabalıyorlardı. 1887 yılında Edouard Heuer, kronografı basitleştiren salınımlı pinyonu geliştirdi ve patentini aldı. Bu teknoloji günümüzde hala büyük hareket üreticileri tarafından kullanılmaktadır.

Pinyon patent
Pinyon patent

Özetle, pinyon teknolojisi kronografı ve kronometreyi, mekanizmayı ve ona güç veren düzenli zaman işleyiş takımını birleştirir ve ayrıştırır. Pinyon, daha mükemmel bir zaman işleyişi ve güvenliği sunarken, imalat, montaj, ayarlama ve servisi basitleştirerek daha karmaşık sistemlerin yerini almıştır. Bu gelişm, daha fazla mekanik kronografın daha düşük maliyetle üretilmesini sağlamıştır.


3. Hızlı ve Daha Hızlı

Markanın bir diğer teknik başarısı ise 1916 yılında orijinal Mikrograph’ı piyasaya sürmesi ile geldi. Saniyenin 1/100’ünü ölçebilen ilk mekanik kronometreydi.

Heuer Mikrograph Stopwatch 1916
Heuer Mikrograph Stopwatch 1916

Bunu başarmak için, hareketin hızı 360.000 vph, yani hızlı olduğunu düşündüğümüz kronograftan on kat daha hızlı. Orijinal Mikrograph spor zaman işleyişinde bir devrim yarattı ve 1920 Olimpiyatları için resmi kronometre olarak hizmet verdi.


4. Uzaya Çıkan İlk İsviçre Saat Markası

Uzay’da mekanik saatleri düşündüğünüzde gözünüze imkansız gelebilir. TAG Heuer için imkansız geçerli bir kelime değil. TAG Heuer uzaya çıkan İsviçre’nin ilk saat markası olmayı başarmıştır.

1962 John Gleen
1962 – John Gleen

1961 yılının Mayıs ayında, Başkan John F. Kennedy, bir erkeğin aya çıkmasını ve on yılın sonunda güvenli bir şekilde tekrar Dünya’ya döndürmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bu hedefe doğru atılacak ilk adım, bir erkeği yörüngeye yollamaktı. Bu kişi John Gleen’di.

Heuer 2915A - uzaya çıkan ilk İsviçre saati
Heuer 2915A – uzaya çıkan ilk İsviçre saati

Gleen, bileğinde özel elastik bir kayış ile, uzay elbisesinin üzerine tutturulan bir Heuer 2915A kronometre taktı. Saat görev yedekleme zamanlayıcısı olarak görev yaptı ve uzayda kullanılan ilk İsviçre’li saat markası oldu. Bugün bu saat, Wahington DC’deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nde sergilenmektedir.


5. Heuer CARRERA

TAG Heuer saat markasının en ikonik saat modelleri her zaman otomobil yarışları ile ilişkilendirilmiştir ve en ünlüsü Carrera’dır. Jach Heuer şirketin kontrolünü aldıktan devraldıktan kısa bir süre sonra yeni saat için bir isim önerdi. Bu isim Carrera’ydı ve 1950’den 1954 yılına kadar Meksika’da kamuya açık yollarda yapılan tehlikeli bir yarış olan Carrera Panamericana’dan esinlenmişti.

Heuer - Carrera
Heuer – Carrera

Jack Heuer, yarış arabası sürücüleri için bir saat üretmek istedi. Öyle bir saat olmalıydı ki yarış sırasında sürücülerin yaşadığı titreşimlere dayanacak kadar mükemmel okunaklı olmalıydı. Sonuç olarak tarihin en ikonik saat modellerinden birisi olan, kült statüsüne ulaşmış bir Carrera doğdu.


6. Kronograf Yarışı

Otomatik sarımlı kol saatleri pazara ulaştığında çok ciddi talep görüyor ve satılıyordu. Otomatik kronografısine duyulan ihtiyacın farkında olan üç şirket ve konsorsiyum, böyle bir hareketin geliştirilmesi için çalışmalara başladı ve hiçbiri birbirinden haberdar değildi. Bu, hangi şitketin önce pazara ulaşacağını görmek için bir rekabet ortamı oluşturmuştu.

Heuer - Calibre 11
Heuer – Calibre 11

Şirketler Seiko, Zenith ve üçlü konsorsiyum oluşturan Heuer, Breitling ve Buren markalarıydı. İşbirliği yapan üç marka bir hareket geliştirdi ve Mart 1969’da Basel fuarında tanıtmayı planladı. O zamana kadar kendilerini geliştirecek ve seri üretim kapasitesini göstermek için yeterli çalışma prototipine sahip olacaklardı. Daha sonra Ocak 1969’da Zenith El Primero’yu açıkladı.

Heuer ve ortakları bu gelişme sonrası programlarını düzenlediler ve Mart ayında Basel’de duyurularını yaptılar. Planlandığı gibi, seri üretim ve endüstriyel kapasitelerini gösteren yüzlerce çalışan saat sunarak çalışmalarını desteklediler. Gösteride, Zenith sadece bir kaç prototip sunmasına rağmen yine de adil olmak gerekirse Zenith El Primero kalibre çok daha sofistikeydi.

Heuer, Calibre 11 hareketini başlattı ve ilk otomatik sarma kronograf kalibresinin geliştiricisi olarak tarihe yönelik iddiasını tekrar dile getirmişti.


7. Yarış Saati

Bazı saatler otomobil yarışları ile yakından ilgilidir. Ancak muhtemelen hiç biri Heuer Monaco’dan daha yakın değildi. Steve McQueen, 1971 filmi Le Mans’ta Heuer Monaco’yu kullanarak modeli ünlü yaptı.

Steve McQueen - Heuer Monaco
Steve McQueen – Heuer Monaco

Steve McQueen, sürücü Michael Delaney rolünü oynamak için arkadaşı ve yarış pilotu olan Jo Siffert’dan tavsiyeler aldı. Filmde McQueen, Siffert’in ”Choronograph Heuer” logosunu taşıyan sürüş takımını giydi. Rol için saat seçmeye geldiğinde, McQueen’nin tercihi Monaco modeli olmuştu. Gerisini biliyorsunuz. Model bir tarih oldu ve bugün, model 1133 koleksiyoncular için ”McQueen Monaco” takma adını taşıyor.


8. Jack Geri Dönüyor

Jack 1962 yılında ismini taşıyan şirketin tekrar başına geçti. 1985’te TAG grubu tarafından satın alınmasına ve ardından elektronik endüstrisine katılmak için ayrılmasına kadar geçen sürede şirkete öncülük etti. Jack’in sorumlu olduğu dönemler markanın yükselişe geçtiği ve yerini sağlamlaştırdığı dönemlere denk gelmektedir.

Jack Heuer
Jack Heuer

Jack diğer herşeyin yanında, Carrera modelini geliştirme ve lansmanı, Calibre 11 geliştirme programını denetledi. Steve McQueen, Le Mans filmi için Monaco’yu kullandığında oradaydı. Şirketin, Formula 1 yarışları için resmi zamanlayıcı görevini yürüttüğü 1971 – 1979 yarışları arasında Heuer’e başkanlık etti.

Jach Heuer, 2001 yılında ailesinin adını taşıyan şirkete onursal başkan olarak tekrar geri döndü. Döndükten sonra TAG Heuer tekrar eskiden olduğu gibi sektörün zirvesine geri döndü


Jack Heuer, TAG Heuer’den 18 Kasım 2013 yılında 81. doğum gününden önce emekli olmayı seçti.  Basın mensupları bu tarihi neden seçtiğini sorduğunda, kendisine 80 yaşından sonra çalışmayacağına dair söz verdiğini söyledi. Jack, saat dünyasındaki önemli kişilerden biridir ve herkes tarafından saygı gören gerçek bir efsanedir.


9. Monaco V4

TAG Heuer’in Monaco saat modeli yeterince ünlüydü ve gerçek bir ikondu. Ancak model TAG Heuer’in 2004 Baselworld’deki Monaco V4 konseptinin tanıtımıyla yeni bir seviyeye ulaştı. Şirketin Ceo’su yaptığı açıklamada, modelin çığır açan mekanik hareketi sayesinde yeni zirvelere tırmanacağı yönündeydi.

Tag Heuer - Monaco V4
Tag Heuer – Monaco V4

Monaco V4 gerçekten hem tasarım hem de mekanik anlamda sıradışı bir modeldi. Sadece tasarımı iyileştirmek bir yıllarını almıştı ancak sonunda mükemmel hale getirildi ve ilk Monaco V4, Monaco’da düzenlenen 2009 Only Watch müzayedesinde satıldı. Bu satıştan bu yana model sadece bir kaç adetle sınırlı sayıda üretildi.

Monaco V4 geleneksel saatçilikten çok uzaktı. Çünkü hareketi her zamanki dişli treninden ve dişli tekerleklerden ziyade, kayışla çalışır ve tasarımı bir otomobil motorundan ilham alır. Bir çok insan bu yeni hareketin asla işe yaramayacağını düşünüyordu. Monaco V4, TAG Heuer’in tüm problemleri çözdüğü ve markanın yeni geliştirilen yeteneklerinin bir kanıtı.


10. Çok Hızlı

Saniyenin onda birini ölçebilen 36.000 vph hareketinin hızlı olduğu düşünülüyordu. Sonra Guy Semon adlı mühendis-pilot-fizikçi TAG Heuer’e katıldı ve dünya tekrardan değişti.

Tag Heuer Mikrograph - Microtimer - Microgirder
Tag Heuer Mikrograph – Microtimer – Microgirder

V4’ün zorluklarını çözdükten sonra, arka arkaya Mikrograf (saniyenin 1/100’ünü ölçen 360.000 vph), Mikrotimer’ı (saniyenin 1/1000’ini ölçen 3.600.000 vpn) ve Mikrogirder’i yayınladı (7.200.000 vph, saniyenin 1/2000’ini ölçüyor)

Ayrıca “En İyi 10 TAG Heuer Erkek Saat Modeli” yazımızı inceleyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir