TAG Heuer – CarreraTAG Heuer – Carrera Saat Modeli ve Arkasındaki Büyüleyici Tarih

Geçtiğimiz yıl TAG Heuer, koleksiyonunun en ikonik modellerinden biri olan Carrera‘nın 55. yıl dönümünü kutladı. 1963 yılında, Jack Heuer tarafından, efsanevi yarıştan (Carrera Panamericana) adını alan, motor sporları yapan pilotların ihtiyaçlarına cevap vermek için tasarlanan bu modelin tarifi çok basitti: zamanı ölçmek için basit, düzenli, yarışlar sırasında yapılan hıza rağmen çok kolay okunabilen bir saat. Tüm bu ihtiyaçlara cevap olması için TAG Heuer Carrera modeli yaratıldı. O zamandan beri Heuer Carrera ve daha sonra TAG Heuer adını alan Carrera, tasarım, malzeme, mekanik açıdan sürekli bir gelişim göstermeye devam etmiştir ancak asıl amacı hiçbir zaman değişmedi, her zaman yarış pilotları için bir araç olarak üretildi.

Heuer Markası, 1860 yılındaki kuruluşundan beri, kronograf konusunda uzmanlaşmıştır. Markanın ana işi spor ile ilgili zaman göstergeleri yani kronograflardır. 1950 ve 1960’lı yıllarda, kronograflı kol saatleri çok fazla tercih edilir olmuştu ve trend saat modelleri arasına girmişti. Hali hazırda birkaç kol saati modeli bulunan Heuer’in, bu trende uygun birşeyler yapması gerekiyordu. O dönemde Omega‘nın Speedmaster modeli piyasadaydı ve Rolex Daytona modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyordu.

Tag Heuer - Carrera
Tag Heuer – Carrera

Jack Heuer, 1962 yılında şirket başkanı olarak atandığında, hemen trende uygun bir şeyler üretmek istedi ve bunuda çok kısa sürede Autavia bilek kronografını yaparak başardı. Bu model aslen, 1930’larda otomotiv pilotları ve havacılık için gösterge paneli olarak üretilen bir saattir. Bir yarış sürücüsü olan ve motor sporları meraklısı olan Jack Heuer, 1963 yılında, saf motor sporlarından ilham alan kronograflara olan artan talebe cevap vermeye karar verdi. Bunun sonucunda efsanevi Heuer Carrera doğdu.

Carrera modelinin öyküsü, 1962 yılında Jack’in 12 saatlik Sebring yarışında Rodriguez kardeşler ile bir araya gelmesi ile başlar. Bu iki cesur sürücü Jack Heuer’i şimdiye kadarki en tehlikeli ve büyüleyici yarışlardan birisi olan Carrera Panamericana ile tanıştırdı. Meksika’da açık yollarda yapılan ve sınırdan sınıra yapılan bu yarış 1950’den 1954 yılına kadar 5 yıl üst üste yapılmıştır. Daha sonra Le Mans felaketinden sonra 1955 yılında durdurulmuştur.

TAG Heuer - Carrera Carbon RG
TAG Heuer – Carrera Carbon RG

Bununla beraber yarış 1962’de artık mevcut olmasada, Jack adını ve arka planındaki hikayesinden oldukça etkilenmiştri. Ayrıca Carrera ismi bir çok dilde kolayca telaffuz edilebiliyordu. Jack ABD’den İsviçre’ye döndükten sonra bu ismi kaydetti.

Modelin adına karar vermiş olan Jack, ana hedefine sürücüleri koyarak bir saat tasarlamaya başladı. Sürüş sırasında zaman tutabilen ve hızları hesaplayan pratik ve çok okunaklı bir kol saati yapmak istiyordu. Jack Heuer, mühendislik geçmişi ile Heuer 2447 olan bu temiz ve derli toplu modeli yapmak için standart ürün tasarım ilkelerini uyguladı.


Heuer – Carrera İlk Üretim

Referans 2447 olarak bilinen ilk nesil Heuer Carrera, 1963’ten 1970 yılına kadar çeşitli modellerde mevcuttu ancak hepsi aynı genel tasarıma sahipti. Düz kasnakları ve fasetli kayışları olan 36mm’lik bu kasa, dekoratif unsurları kaldırarak, basitçe temel konuya odaklanmıştı. Saf bir kronograf saat olan bu tasarım 55 yıl boyunca markanın imzası olmayı başarmıştır.

Heuer - Carrera ref.2447 - 1963
Heuer – Carrera 12 ref.2447 – 1963

İlk önce tek renk olarak (çoğunlukla gümüş) üretilen saat, hızlı şekilde okunmasına sağlamak için daha sonraları iki renkli tasarıma geçmiştir. Heuer Carrera 2447’nin bir kaç farklı versiyonu vardı, iki ilt sayaçlı ( Carrera 45 ve 30, 45 yada 30 dakikalık göstergeli) üç alt sayaçlı ( Carrera 12, 12 saatlik gösterge) modelleri mevcuttu.

Heuer - Carrera 1964 Katalog
Heuer – Carrera 1964 Katalog

Daha sonra tarih fonksiyonuda eklenen Carrera 45 Dato gibi farklı modellerle koleksiyon canlandırıldı. Bu saatlerin tümü 1970 yılına kadar kurmalı ( elle sarım ) olarak üretiliyordu. Bu yıldan sonra Carrera modelinin tarihinde çok büyük değişiklikler olduğu için akılda tutulması gerekir. O tarihe kadar modellerin çoğu, Valjoux 72 ve Valjoux 92 gibi dış kaynaklı mekanizmalar ile donatılıyordu. O zamanlar Heuer saat parçalarının tamamını kendi üretmiyordu.


1970’ler ve Altın Çağ

1969’da Heuer, Buren, Hamilton, Breitling ve Dubois Depraz ile birlikte, ilk otomatik kronograflardan efsanevi Kalibre 11’i bir mikro-rotor ile çalıştırdı. Bu hareketin tanıtımı, daha büyük ve daha renkli saatler sloganıyla Formula 1’e (Jack Heuer büyük sponsorlardan birisidir) sponsor olmasıyla başladı. O zamanlarda Formula 1’e olan ilginin artmasıyla da Carrera modeli büyük ilgi görmeye başladı.

Heuer - Carrera - 1970'ler
Heuer – Carrera – 1970’ler

1970’lerde varil şeklindeki saatlerin, cesur tasarımların ve gösterişli modellerin piyasaya çıkmasının yanı sıra, Ferrari ve o zamanların en ünlü sürücüleri ile işbirliği yapılmıştı.


Gerileme ve Üretimi Durdurma

Japonya’dan çıkan kuvars krizi Carrera’nın yararına olmadı. Bu doğrultuda Heuer ayakta kalmak için batarya (pil) ile çalışan mekanizmalara sahip birkaç model çıkarsa da, kuvars krizi çok çetin geçmiş ve şirket 1984 yılında Carrera’nın üretimi durdurma kararı almıştı.

Heuer - Carrera Quartz
Heuer – Carrera Quartz

1980’ler İsviçre saat endüstrisi için zor zamanlardı ve Heuer tek etkilenen şirket değildi. Jack Heuer, şirketi 1982 yılında Piaget ve Nouvelle Lemina’nın dahil olduğu bir yatırımcı konsorsiyumuna satmak zorunda kaldı.

1985 yılında Piaget / Nouvelle Lemina, Heuer’i yüksek teknoloji endüstrileri, havacılık ve Formula 1 (McLaren F1) yarışlarına yatırım yapan bir şirket olan Techniques d’Avant Garde, kısaca TAG”a sattı.

Bu girişim kesinlikle Heuer için en iyi seçenek değildi. Yeni ismiyle TAG Heuer, farklı yönlere doğru girişimlerde bulunduğundan, Carrera koleksiyonunun sonu gelmiş gibi görünüyordu. Şirket uygun fiyatlı Formula 1 ve Diver koleksiyonları üretiyordu ancak bu girişimler geçici oldu.

Tag Heuer - Carrera Calibre 1887
Tag Heuer – Carrera Calibre 1887


Geri Dönüş

1996 yılında motor sporlarının efsanevi modeli olan Carrera kronografı geri getirme kararı alındı. Carrera, elle kurulan Lemania mekanizması veya otomatik ETA kronografları tarafından desteklenen 2447 modelini referans alan retro tarzı saat modelleri ile geri döndü. O zamandan sonra model asla gelişmeyi bırakmadı ve pratikliğe odaklanarak yarış sürücülerine yönelik, orijinal ruhuna sadık kalarak üretilmeye devam edildi.

TAG Heuer - Carrera Calibre 1887 Time Machine Nendo Japan Limited Edition
TAG Heuer – Carrera Calibre 1887 Time Machine Nendo Japan Limited Edition

Son zamanlarda TAG Heuer, Carrera’nın cesur ve modüler kalibre Heuer 01 ve şimdi de calibre Heuer 02 modellerini tanıttı. Modelin geleceğinin açık bir şekilde daha teknik ve modern olacağının sinyali verilmiş oldu.


Tag Heuer - Carrera - Calibre Heuer 01
Tag Heuer – Carrera – Calibre Heuer 01


Tag Heuer - Carrera - Calibre Heuer 02
Tag Heuer – Carrera – Calibre Heuer 02


TAG Heuer - Carrera Mikrogirder
TAG Heuer – Carrera MikrogirderYorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir