Post Image

Swatch SaatSwatch Saat Markası Hakkında Genel Bilgiler

Dünyanın en popüler saat markası hangisi diye soracak olursanız, hemen herkesin aklına ilk gelecek markalardan biri Swatch olacaktır. Swatch, hem kaliteli hem de uygun fiyatlı İsviçre saat markasıdır. Kaliteli saat markaları arasında renkli, eğlenceli ve benzersiz tasarımları ile Swatch, saat dünyasında önemli bir konumdadır.

Swatch skin serisi
Swatch skin serisi
Swatch Saatlerinin İcadı ve Markanın Doğuşu

Ernst Thomke ve birkaç mühendisten oluşan ekibi, geleneksel mekanik saatler gibi çok fazla bileşenden oluşan bir saat yerine, çok daha az parça ile üretilen bir saat icat ettiler. 1983 yılında yaptıkları bu saatin adını Swatch koydular.

İsviçre’nin saat dünyasında bu kadar popüler olmasının sebebi geleneksel, mekanik ve oldukça pahalı saatlerin üretilmesiydi. 1970’li yıllarda Japonya’da Seiko ve Citizen tarafından üretilen kuvars (Quartz) saatler, İsviçre saat markalarını krize sokmuştu. Pilli saatler çok uygun fiyatlara satılıyor ve saat piyasasını ele geçiriyordu. Mekanik ve oldukça pahalı olan İsviçre saatleri, uygun fiyatlı pilli saatler ile mücadele etmekte büyük sorunlar yaşıyor, köklü markalar bir bir kapanıyordu. Kriz çok ciddi ve kritik boyutlara ulaştığında, Swatch markası doğru bir zamanda doğmuştu.

Swatch, İsviçre’nin küresel kol saatleri pazarında yıkılan imajını kurtarıyor ve İsviçre saatlerinin yeniden dirilişini sağlıyordu.

O zamanlarda, İsviçreli iş adamı Nicolas G. Hayek, bir grup İsviçreli bankacıdan, Societe de Microelectronique et d’Hologerie‘nin birleşmesine yol açan iki başarısız saat şirketi olan Asuag ve SSIH‘nin tasfiyesini denetlemesini istedi. Hayek’in öncülük ettiği bu birleşme tam olarak Swatch saatlerinin doğuşuna denk geliyordu. Ernst Thomke daha sonra yeni kurulan holdingin ilk başkanı yapıldı. Hayek ve diğer yatırımcı grubu, 1985 yılında Swatch şirketinin büyük bir hissesini aldı ve SMH (Societe de Microelectronique et d’Hologerie) daha sonra Swatch Group olarak yeniden adlandırıldı.

Swatch saat
Swatch – Orijinaller serisi saat

Hayek’in belirleyici liderliği, mükemmel ve yenilikçi pazarlama stratejisi sayesinde Swatch, İsviçre’nin, son bir kaç yıldaki durgunluğundan kurtulmasına yardımcı oldu. Saatlerin tasarımları için dünyaca ünlü tasarımcılar katkıda bulunuyordu. Swatch saatler, daha az parça ile üretilmesinin yanında, çok çeşitli renk seçenekleri ve plastik saat kasası, kayışları ile üretiliyordu.

Bu malzemeler, Swatch saatlerinin üretim maliyetlerini çok daha ucuz hale getirdi ve bu yüzden şirket karlılığı çok yükseldi. Bu faktörler sayesinde Swatch, İsviçre’nin Japon saat üreticilerine kaptırdığı pazar liderliğini, alt ürün grubu ile yeniden almayı başardı ve gerçekten çok popüler oldu.

Swatch saatleri, renkli, eğlenceli ve düşük maliyetli uygun saatler olduğu için genellikle gündelik moda saatleri olarak görülmektedir. Ancak ne olursa olsun İsviçre kalitesi ile üretilen Swatch saatleri gerçekten çok kalitelidir. Şirket de saatlerinin, yüksek işçilik ürünleri olduğunu savunmaktadır.

Hayek’in kararlılığı ve yenilikçi liderliğinin yanı sıra, şirketin benzersiz pazarlama uzmanlığı, Swatch’ı dünyanın en büyük kol saati üreticilerinden ve en bilinen İsviçre saat markalarından biri haline getirmeyi başardı. Swatch şirketinin bu başarısı aynı zamanda, İsviçre’nin kol saati pazarında kaybettiği liderliğini geri kazandırdı ve daha da güçlendirdi. Swatch artık sadece plastik kol saatleri değil, paslanmaz çelik ve kronograflı saatler de üretmeye başlamıştı.

Swatch irony serisi
Swatch irony serisi
Swatch’ın Mirası

Hayek, 1986’da Swatch’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo’su oldu. Oglu Nick Hayeki 2003 yılında Ceo pozisyonunu üstlenirken, kıdemli Hayek ise 28 Haziran 2010 yılındaki ölümüne kadar Yönetim Kurulu Başkanı olarak kaldı. Ölümünden sonra kızı Nayla, Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başladı.

Şuan tüm dünyanın bildiği, uygun fiyatlı ve kaliteli İsviçre saat markası dediğimizde ilk aklımıza gelen Swatch saatleri, sebat, ustalık, zorlukların üstesinden gelme, özgünlük ve lüks için büyük bir bedel ödenmesi gerektiği gerçeğini herkese öğretti. Eğlenceli, renkli, rahat bir saat markası düşününce artık aklımıza otomatik olarak Swatch gelmektedir.

Swatch bijoux serisi saat
Swatch bijoux serisi saat
Swatch Saat Tasarım Çeşitleri

Orijinaller – En yaygın ve en popüler Swatch tasarımıdır. Bu saatler, plastik kasalıdır ve bir kaç farklı şekil, boyut, renk ve tasarım sunar.

İroni Serisi – Metal saat serisidir.

Skin Serisi – 1997 yılında piyasaya sürülen bu Orijinal Swatch saatlerinin en ince sürümüdür. Sadece 3,9 mm kalınlığındadır. Skin saat tasarımı Orijinal ve Kronograf olarak iki farklı versiyonda üretilmiştir.

Bijoux Serisi– Swatch’ın, kristal kaplı saatleri için Swarovski ile ortaklık yaparak ürettiği seridir.


Bir cevap yazın