Post Image

Skagen SaatSkagen Saat Markası Hakkında Genel Bilgi

Skagen saatlerinin hikayesi, başlı başına gerçek bir başarı öyküsüdür. Markayı kullanan insanların olumlu yorumları ve markadan hiç şikayetçi olmamaları sayesinde, Skagen yılda milyonlarca dolar ciro yapıyor. Bu başarıyı yakaladıklarında marka bir aileye aitti ve hiç resmi çalışanı yoktu.

Üretime devam edip giderek büyüdü ve saat sektöründeki başka bir saat markası tarafından satın alındı. Skagen markası, saat tasarımlarını hiç değiştirmeden ve kalitesinden ödün vermeden, aynı çizgide üretimine devam etmektedir.

Skagen saat yorumlarında ve incelemelerinde, markanın fiyatlarından ziyade, öncelikle tasarımına vurgu yapıldığını göreceksiniz. Marka, ürettiği hasır kordon saatler ile tüm markalara ilham kaynağı olmayı başardı. Bugün moda markası saatlerin koleksiyonunda bulunan hasır kordon saatler, Skagen’in tasarım başarısından kaynaklanmaktadır. Kısacası marka hasır kordon saatleri tekrar hayatımıza sokmuş, bu girişimi ile de modaya yön vermeyi başarmıştır.

Skagen saat, bugün 60’tan fazla ülkede satışı yapılmakta olup, Danimarka’dan ilham aldığı modelleri ile binlerce satış noktasında sergilenmektedir. Uygun fiyatlı, şık ve kaliteli bir saat arıyorsanız Skagen denemeye değer.Skagen Saatlerin Tarihi

Skagen saat markası, 1989 yılında bir aile şirketi olarak kurulmuştur. Şirket 1986 yılında Danimarka’dan New York’a taşınan Henrik ve Charlotte Jorst tarafından kuruldu. Hong Kong’tan ürün tedarik edebilecekleri bir üretici ile anlaşarak saatlerini tasarlamaya başladılar.

İlk olarak kendi tasarımları olan Skagen saatlerini, 1991 yılında ticaret fuarında sergilemeyi başardılar. Bir yıl sonra markanın satış hacmi 800 bin dolar civarındaydı. Sektöre başarılı bir giriş yapan Skagen, sadece 6 yıl sonra yıllık 30 milyon dolar satış hacmini yakalamayı başardı.

Skagen Saat
Skagen Saat

2011 yılına gelindiğinde ise şirket yerel bir marka olmaktan çıkıp, Avrupa, Asya ve Orta Doğu pazarlarına girerek küreselleşti. Markanın bu başarısı Amerika ve dünyanın en büyük saat üreticilerinden biri olan Fossil Grup’un dikkatini çekti. Fossil sürekli büyüyen ve tasarımları ile fark yaratan Skagen markasını, 2012 yılında bünyesine katmayı başardı. Fossil Grup, bu satın alma için, 225 milyon dolar ve 150 bin adet hisse senedi ödedi. Skagen bugün %100 Fossil iştiraki olarak üretime devam etmektedir.Skagen Saatler İyi Midir?

Skagen saat markası, uluslararası markaların yarıştığı Red Dot tasarım ödülünü kazanan bir kaç saat markasından biridir. Bu saat markasını kullanan kişiler genellikle saatin çok konforlu olduğu vurgusunu yapmaktadır.

Skagen saatlerin, diğer moda saatlerinden çok daha ince ve hafif olduğunu göreceksiniz. Genellikle quartz mekanizma kullanılan saatlerde paslanmaz çelik kasa ve yine paslanmaz çelikten yapılan hasır kordon kullanılmaktadır. Ancak koleksiyonun çok az bir kısmında titanyum da kullanılmaktadır. Koleksiyonunun büyük çoğunluğu hasır kayışlı olmasına rağmen deri ve nato kayış dediğimiz kumaş kayışlı koleksiyonları da vardır.

Skagen saat markasının hemen hemen tek olumsuz tarafı, saat camı, saat tasarımının inceliğinden dolayı kalın değildir ve darbelere karşı çok savunmasızdır. Küçük bir darbe karşısında kolayca çatlayabilmektedir. Bu dikkatsiz saat kullanıcılarının markayı günlük olarak kullanmasını zorlaştırabilir.

Ancak sosyal medya ve çeşitli alışveriş sitelerini takip ettiğinizde Skagen saat hakkında genellikle olumlu yorumlar olduğunu göreceksiniz. Bir çok moda markası saat ile kıyaslanmasına rağmen bu markanın koleksiyonu çok daha uzun ömürlüdür. Kısaca “Skagen saat nasıldır?” sorusuna verilecek en net cevap, kendi skalasındaki markalar arasında, tasarımı ve kalitesi ile son derece iyi bir marka olduğudur.


Skagen Saat Nerede Üretiliyor?

Skagen saat markasının yaratıcısı olan Jorst ailesi, Danimarkalı olması ve markanın tasarımları için Danimarka’dan ilham almalarına rağmen, marka hiçbir zaman orada üretilmedi. Skagen geçmişte Hong Kong’da, dünyanın dört bir yanından gelen parçaların birleştirilmesi ile üretiliyordu. Fossil Grup bünyesine katıldıktan sonra, saatlerin çoğu gruba ait fabrikalarda üretilmeye başlandı.

Bu, saatlerin bir çoğunun Çin’de üretilip monte edildiği anlamına gelmektedir. Ancak Skagen saatin mekanizması, Japonya’dan ithal edilen ve en iyi quartz mekanizmalar arasında gösterilen Miyato markası tarafından üretilmektedir.

Skagen Saat
Skagen Saat
Skagen Saat Hakkında Olumlu ve Olumsuz Yorumlar

Olumlu Yorumlar

  • Çok uygun fiyatlı bir saat. 700 TL civarında, tasarımı ile fark yaratan benzersiz bir saat arıyorsanız, Skagen gibi tasarımı ile ödül almış başka marka bulamayabilirsiniz. İster iş adamı olun ister öğrenci, ister günlük bir saat arıyor olun isterseniz özel günler için, Skagen her şarta uyum sağlayan mükemmel bir markadır.
  • Bulması kolaydır. Hemen hemen her yerde markaya erişim sağlayabilirsiniz. İsterseniz online olarak isterseniz perakende bir saatçiden. Skagen saat, Fossil bünyesine katıldığından beri çok geniş bir satış ağı ile kullanıcılara ulaştırılmaktadır.
  • Kadranına ömür boyu garanti veren bir kaç markadan biri. Çoğu saat üreticisi, sadece kaplama, akrep yelkovan, indeksler ve mekanizmaya 2 yıl garanti vermektedir. Bugün bazı markalar sadece 12 ay, bazı dijital saat markaları ise hiç garanti vermemektedir. Skagen saat ise, kadranı için ömür boyu garanti veren nadir markalardandır.Olumsuz Yorumlar

  • Koleksiyonun bazı modellerinde üretim hatası var. Son dönemlerde kordon klipsleri ile çok fazla şikayet gelmektedir. Gevşeyen klips yüzünden saat, kullanıcının bileğinden düşmekte ve bu yüzden saatin camı kırılmaktadır. Saati satın alırken bunu mutlaka satıcıya danışın ve ömür boyu garanti koşullarından faydalandığınıza emin olun.
  • Büyük bir şirketin alt markası. Eskiden, marka bir aile şirketiyken, çok daha az sayıda üretilip, aile tarafından özenle korunmaktaydı. Şimdi Fossil gibi onlarca markanın üreticisi olan dev bir şitket bünyesinde çok fazla adette üretilmekte. Bu da kalite kontrolünü zorlaştırmakta ve fabrikasyon hatalar doğurmaktadır.
  • Yüksek kaliteli bir saat arıyorsanız, Skagen muhtemelen sizi tatmin etmeyecektir. Skagen de bir moda markası olduğu için, saat genellikle moda markaları ile karşılaştırılmaktadır. O yüzden kalite anlamında çok yüksek beklentilere girmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
Bir cevap yazın