Seiko Saat Markası Hakkında Eksiksiz Kılavuz


Seiko Saat Tarihi ve Detaylı İncelemesi

Seiko saat tarafından bir çok saat üretilmektedir ve satılmaktadır. Özellikle Seiko saatleri, analog kuvars ve dijital teknolojilerdeki yenilikleri ile İsviçre’nin en iyi saat markalarına rakip olan yüksek kalite standartları ile tanınmaktadır. Seiko saat, erkeklere ve kadınlara hem altın kaplama hem klasik en çok seçenek sunan markaların başında gelmektedir. Örneğin, Seiko kol saatleri, teknolojiye çok fazla yatırım yaptığı için birçok özelliğe sahip modeller üretir. Özellikle Seiko erkek kol saati modelleri, kullanılan özelliklere bağlı olarak çok pahalı olması beklenirken İsviçre saat markalarına kıyasla çok daha ucuza satılmaktadır. 

Seiko Group ilk olarak 1881 yılında kurucusu Kintaro Hattori’nin Tokya’da bir saat tamircisi dükkanı açması ile kuruldu.

1892 yılında gelindiğinde ise Seikosha fabrikasında, şimdiki Seiko Müzesi’ne ev sahipliği yapan Tokyo Sumida Ward’da saat üretmeye başladı. Seikosha adı Japon dilinde ”Mükemmel İşçilik Evi” anlamına gelir ki sadece bu mottodan Seiko’nun vizyonunu anlamak mümkündür. Seikosha bu fabrikada 1913 yılında Japonya’nın ilk kol saati olan Laurel’i üretmeye başladı.

Bu yazımızda, Seiko saatlerini bugün meydana getiren şirketler grubunun oluşumlarını inceleyeceğiz. Markanın saat sektörüne kazandırdığı tarihi modellerini ve teknolojik katkılarını ele alacağız.

Seiko Saat Markasının Gelişimi ve Başarıları

20. yüzyılın ilk yarısına geldiğimizde artık Seiko bir saat markası olarak ciddi bir şekilde saygı ve popülerlik kazanmıştı

 

İlk Seiko Saat - 1924
İlk Seiko Saat – 1924

Eylül 1923 yılında gerçekleşen Büyük Kanto Depremi, Tokyo’yu harap etmişti ve Seikosha fabrikası çıkan yangında tüm stok ve ekipmanlarını kaybederek sarsılmıştı.

Kintaro Hattori hiç vakit kaybetmeden fabrikayı tekrar çok büyük bir maliyetle yeniden inşa etmeye başladı. Etkileyici bir titizlik ve koordinasyon mücaledesi ile şirket, sadece 4 ay gibi kısa bir sürede tekrar saat satışına geri dönmüştü.

Şirket, K. Hattori & Co olarak inşa edildikten sonra satılan ilk kol saati, tarihin ilk Seiko saatidir. Bu önemli bir noktadır, çünkü bu Seiko markasının doğuşudur.

Seiko bugün bir grup şirkettir ve şirkete bağlı iki ayrı kol vardır. Bunlar, teknoloji pazarlarına yayılmıştır ve Seiko saatleri için hareketler üretmektedir. Bu şirketlerin ilki, 1937’de Seikosha’nın bir yan kuruluşu olan Daini Seikosha olarak kurulan Seiko Instrument Inc’dir. İkincisi, 1942 yılında Seiko saatlerine parça üretmek üzere kurulan Epson olarak bilinen Seiko Epson’dur.

2. Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte Seiko şirketinin ilerlemesi engellendi. Bunun nedeni, orduyu seri üretim zamanına odaklamak zorunda kalmalarıydı. Bombalamalar da özellikle fabrikalar hedef alınıyordu, bu yüzden de tüm kaynakları araştırmalardan çekmek zorunda kalmışlardı.

Ancak, savaşın sonra ermesi ile beraber Seiko, kol saati piyasasında yenilikçi bir marka olarak hızlıca önem kazandı. Örneğin, 1950’ler de Seiko, Diashock adını verdiği şoka dayanıklı mücevher yatakları ve ”Magic Lever” sistemi gibi teknolojiler kullanıyordu.

Günümüzde hala Seiko saatlerinde kullanılan bu ”Magic Lever” özelliği sayesinde saatler çok verimli çalışmakta ve çok daha az maliyetle üretilmektedir. Bu sistem, çift eksenli kendiliğinden sarma mekanizmadır.

Seiko Saat mi Daha İyi, İsviçre Saatleri mi?

Seiko markası, kurulduğu günden bu yana ürettiği saatler için çok yüksek üretim standartları belirlemiş ve bu sayede İsviçre saat endüstrisi ile önemli bir rekabet içine girmiştir. Öyle ki saat dünyasında kuvars krizi diye geçen, bir çok İsviçre saat markasının kapanmasına neden olan gelişmelerin baş mimarı Seiko’dur. 1960’lı yılların sonu ile 1970’li yılların başında Nadir, çok pahalı ve tekelleşmiş olan İsviçre saatlerine alternatif olan Seiko, saat pazarını çok kısa bir sürede domine ederek birçok İsviçre markasının kapanmasına sebep oldu. Seiko, aynı zamanda Grand Seiko imzası taşıyan saatleri ile lüks İsviçre saat markalarının sahip olduğu üst düzey statüye meydan okumak istedi. 1960 yılında piyasaya çıkan ilk Grand Seiko, günde -3 ila +12 saniyelik kesinliğe sahipti ve bu derece ona kronometre seviyesine ulaşan ilk Japon saati olma özelliği kazandırdı. Bu, dönemin İsviçre’li müfettişleri tarafından belirlenen çok titiz standartları geçtiği anlamına gelmektedir.

Grand Seiko Elegance Collection SBGK002
Grand Seiko Elegance Collection SBGK002

Grand Seiko saat serisi, net, temiz ve okunması kolay bir görünümü olması için tasarlanmıştır. Düz bir kadran kullanılan Grand Seiko modellerinde, çerçevesi yüksel kaliteli cila ile bezenmiştir. Diktörtgen imleçleri vardır ve saat 12 çift çubuk ile betimlenmiştir. Grands Seiko modellerinin üzerindeki tüm görsel öğeler, serinin hassasiyet, doğruluk ve detaylandırma ideallerini ortaya koymaktadır.

Grand Seiko modelleri tasarımları ile zarif bir sadeliğe vurgu yapsa da, mevcut bir kaç seçkin komplikasyonları olan serileri de mevcuttur. 1964 yılından bu yana çoğu modelde basit bir takvim göstergesi bulunmaktadır. Bazı seriler GMT göstergesine sahipken, bazı yeni modellerde ise üçlü takvim özelliği sunulmaktadır.

Su direnci, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklılık, şok ve nem emici, anti-manyetik koruma gibi özellikler Grand Seiko saatlerine zaman içinde eklenmiştir. İlk kendinden sarmalı olan Grand Seiko 61GS, Seiko’nun ”Magic Lever” teknolojisini içeren ilk saatidir ve 1968 yılında piyasaya sürülmüştür.

Efsanevi Seiko 5 Modeli Doğuyor – Yeni Nesiller için Yeni Bir Saat

Magic Lever sistemi 1963 yılında piyasaya sürülen yeni bir koleksiyon olan Seiko 5’te kullanıldı. Seiko 5 saat modeli ile marka 1960 yıllarının aktif ve iddialı gençlerine hitap ediyordu

Seiko 5 ref. SNK739
Seiko 5 ref. SNK739

Bu saatler dayanıklı, ekonomik ve az bakım gerektirecek şekilde dizayn edilmiştir. “Magic Lever“ da yüksek dayanıklı Diaflex yaylar ve darbelere karşı dayanıklı Diashock rulmanlar gibi teknolojik gelişimler kullanılmıştır. Seiko 5 saatleri, nerede olursanız olun her şartta okunabilir olması için tasarlanmıştır.

Seiko 5 saatleri yüksek kontraslı renklere sahiptir. Temiz çizgileri vardır tek bir pencereden okunabilen gün ve tarih göstergesi vardır. Şimdilik çok yaygın olsa da, Seiko 5’in piyasaya sürüldüğü dönemlerde gün ve tarih özelliği çok yaygın bir özellik değildi. Kol saatlerinde kullanılan takvim göstergesi o zamanlar için çok yenilikçi bir özellikti.

Seiko 5 saatlerinin karakteristik özelliiklerini ortaya koyan diğer unsurları ise, yüksek dayanıklılıkta çelik bizeliklere sahip olmasıdır ve tepe düğmesinin diğer saatler de olduğu gibi saat 3 yönünde değilde 4 yönünde olmasıdır.

Seiko’nun Teknik Yenilikleri ve Kilometre Taşları

Seiko bugün, saat teknolojisi konusunda getirdiği yenilikler ile kesinlikle saat endüstrisi lideri arasındadır. Seiko tarafından geliştirilen önemli ilerlemelerden bazıları şunlardır;

Dünyanın İlk Kuvars Saatini Kim İcat Etti?

1960’lı yıllarda Seiko, ilk kuvars kol saatini oluşturmak için 20 kadar İsviçreli saat şirketinden oluşan konsorsiyum olan Center Electronique Horloger ile rekabet etti.

Bu, İsviçre’nin kuvars krizi olarak adlandırdığı sürecin başlangıcıydı. Kuvars saatler İsviçre’de çok büyük bir krize yol açtı. Bunun nedeni, kuvars saatlerin mekanik saatlere göre çok daha yüksek doğruluk sunması ve oldukça ucuza alınabiliyor olmasıydı.

İlk Quartz / Kuvars saat - Seiko Astron
İlk Quartz / Kuvars saat – Seiko Astron

1969’da Seiko, dünyanın ilk kuvars kol saati olan Astron’u piyasaya sürdü. Elektrik ve Elektronik Mühendisler Enstitüsü (IEEE), Astron’u elektrik mühendisliği için bir kilometre taşı olarak kabul etti. Bunun nedeni, saatin o sırada mevcut olan herhangi bir kol saatinden çok daha hassas olmasıydı.

Astron ayda +5 saniyeye kadar sapma yapıyordu ve günde ortalama -1 / +10 saniye hata payı ile kronometreler için belirlenen derecelendirme standartını aşmıştı. Bu, Astron’u o sırada mevcut olan elektronik ya da mekanik olan tüm kol saatlerinden 100 kat daha doğru hale getirmişti.

Seiko Altın Saatleri Nedir?

1974 yılında Seiko izmalı Credor koleksiyonu en üst seviye lüks saat pazarına damgasını vurdu. Şık ve zarif çizgileri ile sofistike bir seri olduğunu simgeleyen Credor, Fransızca’da ”Altın Tepe” anlamına gelen, ”Crete D’Or’un kısatılmasıdır. Credor saatler, değerli materyeller ve yüksek zanaat işçiliği ile üretilmiştir. Nadir güzelliği ile ideal Japon estetiğini yansıtır.

Seiko Engraved Credor GBBY989
Seiko Engraved Credor GBBY989

Örneğin, Credor Eichi II, ince el işlemeli bir platin kasaya ve titizlikle el boyaması yapılmış porselen bir yüzeye sahiptir. Bu nedenle bu saatler, çok az sayıda üretilmektedir. Mesela günde sadece bir adet Eichi II üretilmektedir. GBBY989 gibi bazı Credo saat modellerinin kasalarının arkalarına titizlikle dekore edilmiş, elle oyulmuş hareketler uygunmaktadır

Seiko Creador Saatleri
Seiko Creador Saatleri
Seiko Creador Saatleri
Seiko Creador Saatleri

Seiko’nun Dijital Devrimi

1975 yılında Seiko, dünyanın ilk çok fonksiyonlu dijital kol saati olan Seiko 0634’ü piyasaya sürdü. Daha sonra 1980’li yıllarda da yenilikler yapmaya devam etti. Bu saatlerin çoğu, günümüze daha uygun ses özellikleri sunan, zamanını çok ötesinde olan ürünlerdir.

Örneğin, 1982 yılında Seiko, kullanıcısının istediği yerde istediği zaman TV izlemesine olanak sağlayan ”Seiko TV Watch” modelini piyasaya sürdü.

Seiko Dijital Saatler 1980'ler
Seiko TV Watch, Seiko Voice Note, Seiko UC-2000
Seiko Dijital Saatler 1980’ler
Seiko TV Saati, Seiko Voice Note, Seiko UC-2000

Seiko, 1983’ün ürünü olan ses kaydı yapan ”Voice Note” gibi ileri teknoloji saatlerini geliştirmeye devam etti. Ertesi yıl, UC-2000 piyasaya sürülmüştü ve bu saatin içinde bir bilgisayar bulunuyordu.  Bu, kullanıcısının iletişim bilgilerini kaydetmesine ve günlük girişlerini kaydetmesine olanak sağlıyordu. Klavye takılabilen ve yetenekleri oldukça sınırlı olmasına rağmen başka hiç bir saat benzer işlevselliğe ulaşamadı.

Pili Bitmeyen Seiko Kuvars Saatler

Otomatik Üretim Sistemini kullanan ilk Seiko saatler

1988 yılında Seiko Otomatik Üretim Sistemini tanıttı. Bu teknoloji, bir kuvars saati çalıştırmak için kullanıcı hareketlerini kullanarak elektrik üreten kinetik tabanlı bir mekanizmadır. Normal kuvars saatler, sadece sarılması ve takılması gereken mekanik / otomatik saatlerden farklı olarak, düzenli batarya değişimine ihtiyaç duyarlar.


Seiko Otomatik Üretim Sistemi 1988

Otomatik Üretim Sistemi, pillerinin değiştirilmesi gerekmeyen kuvars saatleri üretilmesini mümkün kılmıştır. Şimdi, ”Kinetic” olarak adlandırılan bu sistem, ilk uygulamasından bu yana sürekli olarak güncellenmektedir ve geliştirilmektedir.

Bu teknoloji saat endüstrisinde büyük bir olaydı ve Seiko’nun, sektörün en büyük oyuncularından birisi oladuğu gerçeğini perçinledi. Başka hiç bir şirket, kendi kendini sarma (otomatik) mekanizmaya eş değer olan bu kuvars saatten geliştirmedi

Ortaklıklar ve Sponsorluklar

Seiko, özellikle uluslararası spor arenasında bir dizi güçlü sponsorluklara sahiptir. Seiko, tarihi boyunca, 1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndan başlayarak uluslararası sporu hep desteklemiştir (Omega standart zamanlama sponsoruydu).

Seiko, ekipmanlarını ve mühendislerini bir çok spordaki şampiyonlara ürünlerinin hassasiyetini sunmak için gönderir. 1985 yılında Seiko, Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği (IAAF) ile ortaklık kurmuştur ve birliğin resmi zamanlama ortağı olarak görev yapmıştır. O zamandan beri dünya çapında 170’ten fazla IAAF etkinliği için zamanlama tutucu olarak çalışmıştır.

Seiko’nun, Tenis Yıldızı Novak Djokovic ile Sponsorluk Anlaşması

Seiko, özel çizgilere sahip saatlerini tanıtmak için bireysel sporcularla çalıştı. 2017’de dünyayı dolaşırken Astron GPS modelini kullanan Sırp uluslararası tenis şampiyonu Novak Djokovic ile işbirliği yaptılar. Bu işbirliği sonucu olarak Seiko, iki seri için sınırlı sayıda üretim yapacaktı. Bunlar; Astron GPS ve Premier modelleriydi.

5000 adet üretilen Novak Djokovic Astron GPS, Novak’ın imzasını taşıyordu ve olağanüstü dayanıklılık ve doğruluğu temsil ediyordu. Bu seride, tüm Astron GPS modelleri gibi, her yüz yılda bir,  +/-1 saniye gibi astronomik hassasiyet elde etmek için uydu senkronizasyonunu kullanılıyor.

Sınırlı sayıda üretilecek diğer seri olan Seiko Premier ise en yenilikçi Seiko teknolojilerinden birisine sahip olacak. ‘Kinetic Perpetual” sistemi olan bu saat, Otomatik Üretim Sistemi ve “Kinetic“ sisteminin yeni bir versiyonudur. Bu sistemde saat enerjiyi korumak için kendini uyku moduna alır. Bu sayede saat kullanılmadığı dönemlerde enerji harcamaz, kolunuza taktığınız anda ise, kapandığı yerden yeniden başlayarak, saati ve tarihi otomatik olarak ayarlar.

Seiko Dalgıç Saatlerinin Dalış Performansı Nasıldır?

Seiko, geliştirdiği teknolojiler ile saat hassasiyetinin sınırlarını zorlarken, ürettiği saatlerinin etkileyici derece dayanıklı olması için de uğraşıyor. 1965 yılından beri Seiko, ürettiği dalgıç saatlerini yüksek su basınçlarına karşı dirençli olması için sürekli olarak geliştirmiştir.

Seiko SKX009 dalış saati
Seiko SKX009 dalış saati

Yakın zamana kadar, büyük derinliklerde saatlerin bozulmaması için helyum valfi kullanılmaktaydı ve bunu tüm markalar kullanıyordu. Valfi olmayan bir saat duyulmamıştı. Taa ki Seiko’nun Professional Diver’ın 1000 metre serisini yayınlayana kadar. Bu saat, o sırada piyasada olan mevcut tüm diğer dalış saatlerinden çok daha fazla helyum geçirmeyen bir özellik sunuyor.

Seiko, 2014 yılında Prospex Marinemaster 1000m’yi test ederek 4 saati 3000 metre derinliğe maruz bıraktı.

Tarihi deneyi Seiko Prospex – Marinemaster 1000m derinlik testi linkinden izleyebilirsiniz.

Seiko, kurulduğu günden bu yana, geliştirdiği tenlojiler ile bu işin sadece İsviçre’de yapılmadığını kanıtlamıştır. Bugün, bir çok alanda sekörün lideri olan Seiko, kendini sürekli olarak geliştirmeye ve yeni teknolojiler üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Seiko saat markası tarihi ve modelleri hakkında detaylı bilgi almak için, Seiko’nun resmi web sitesi https://www.seikowatches.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca “En İyi 10 Seiko Saat Modeli” ve “2019 Yılının En İyi 10 Seiko Saat Modeli” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

“Seiko Saat Markası Hakkında Eksiksiz Kılavuz” için bir yanıt

  1. […] Seiko: Fiyat aralığı geniştir. En popüler modeller 1.000 TL’den başlayıp 20.000 TL’ye kadar çıkabilir. Grand Seiko ve Presage gibi serilerde daha pahalı modeller de bulunur. […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir