1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Seiko Prospex PADI Special Edition İncelemesi

Seiko Prospex PADI Special Edition İncelemesi
Seiko - Proprex Padi Special Edition Erkek Kol Saati
0

Seiko Prospex PADI Special Edition

montre de plongee seiko padi prospex srpe99k1 edition padi bracelet acier

Dünyanın en iyi Japon saat markası olan Seiko’nun, Padi işbirliği ile ürettiği Prospex serisi artık bir klasik haline geldi. Seiko Prospex PADI Special Edition, serinin en gösterişli serilerinden birisidir. 

Dalış yapmayı seviyorsanız, Seiko Prosprex PADI özel sürüm ile gönül rahatlığıyla tüplü dalış yapabilirsiniz. Seiko’nun çıkardığı koleksiyonlarda bir çok dalgıç saati olmasına rağmen Prosprex PADI özel serisi en favori modeldir.

Seiko Prospex PADI Special Edition modeli belirgin bir tasarıma sahip olmasına rağmen kullanımı oldukça konforludur. Büyüklüğü ve ağırlığına tezat oluşturacak şekilde bilekte mükemmel uyum sağlar. Bu şekilde uyumlu olmasının sebebi, kasanın orta kısmının, arka kısmı bir volkan krateri gibi yutan içbükey kavisinden kaynaklanmaktadır. Yüksek uyumunu sağlayan bir diğer özelliği ise akordeon olarak tasarlanan bileklik sayesindedir. Yıllar önce tasarlanan bu bileklik sayesinde, ister direkt olarak bileğe takılabiliyor, ister dalgıç elbisesinin üzerine geçirebiliyorsunuz. Akordeon kayış, kullanıcının bileğine uyum sağlamak için dönüşümlü olarak genişleyip daralıyor. 

Seiko dalgıç saatleri oldukça profesyoneldir. Marka, uluslararası alanda standart hale gelen profesyonel dalış saatlerindeki gelişmeleri sürekli olarak modellerine uyguluyor. Uzun, kalın ve kaymaya karşı dayanıklı olarak tasarlanan bilekliği buna bir örnektir. Bir diğer özelliği ise, ilave bir helyum vanasına olan ihtiyacı ortadan kaldıran, kasanın modern helyum yalıtımıdır. 

Seiko Propex PADI serisi bugün üretimdeki en iyi giriş seviyesi mekanik saatlerdendir. Modelin yaygın olarak bulunan bir çok farklı  serisi vardır. Uygun fiyatlı, otomatik bir dalgıç saati olduğu için saat severler tarafından bir kült olarak nitelendirilmektir. Japon saat markasının dalış saatleri modaya uygun lüks saat modellerinden ziyade profesyonel cihazlar olarak tasarlanmıştır. Seiko Saat’in 2016 yılından beri profesyonel dalgıç eğitim organizasyonu PADI’nin ortağı olmasının nedeni budur. 

Seiko Prospex PADI Special Edition Teknik İncelemesi

Seiko Prospex PADI Special Edition modelinin en dikkat çekici özelliklerinden birisi, 60 dakika boyunca işaretlere sahip olan ve kasanın üzerinde ikinci, alışılmadık şekilli bir halkanın içinde dönen güzel parlak mavi çerçevedir. Seramikten yapılan bu ikinci halka, saatin darbelere karşı dayanıklılığını maksimuma çıkarır ve kalibre edilen çerçevenin ayarlarının bozulmasını önleyecek şekilde tasarlanmıştır. 

L şeklinde yalıtıma sahip özel iç tasarımı ve kristali sabitlemek için kullanılan vidalı halka sayesinde bu saat, 20 bar’a kadar basınca dayanıklıdır ve daha önce bahsettiğimiz helyum yalıtımı sunar. Tüm bunların yanında çerçeveyi ayarlamak için gelişigüzel olarak eriştiğiniz her noktadan kolayca ayarlayabilirsiniz. Büyük, yivli biniciler kaymaz tutuşu üst seviyeye çıkarır. 

Döndürülebilir çerçevesi yarım dakikalık adımlarla yerine oturmaktadır. Çerçevesi çiziklere karşı korunması için titanyum ile kaplanmıştır. Bu halkada yalnızca oryantasyon yeri olarak adlandırılan noktanın nispeten zayıf parladığını görebilirsiniz. Ancak, köpekbalığı olarak adlandırılan indekslerin mavi kadran üzerinde çok parlak şekilde parladığını göreceksiniz. Modelin ibreleri gibi indekslerde Seiko Saat tarafından geliştirilen özel parlak bir boya olan Lumibrite ile kaplanmıştır. Kadran, safirden daha esnek olan ve dolayısıyla kırılma olasılığı çok daha düşük olan Hardlex kristal ile korunmaktadır. 

Kasanın arkası opak, masif ve vidalıdır. Kasanın içinde ise, Seiko Saat’in üretimi olan Calibre 4R36 vardır. Bu mekanizma çift yönlü olarak aktif, otomatik kurmalı bir rotora ve sihirli kol olarak adlandırılan mekanizmadır. Bu mekanizma uzmanlar tarafından oldukça sağlam olarak kabul ediliyor ve Seiko Saat tarafından bir çok dalgıç saatinde kullanılıyor. 

Seiko Padi sürümü, markanın genel Prospex dalgıç saatlerinin gelişmiş halidir. Ancak tüm modellerde ana nokta, görünüm, his ve kalite tüm modellerde hemen hemen aynıdır. Başlangıç seviyesi ancak kaliteli bir dalgıç saati arıyorsanız, Seiko’nun PADI işbirliği ile ürettiği modeller tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir