1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Seiko Mu? Casio Mu? Marka Karşılaştırması

Seiko Mu? Casio Mu? Marka Karşılaştırması
Seiko vs Casio Saat Karşılaştırması
0

En iyi saat markaları listesi hazırlansa, dünyanın en popüler ve saygın Japon saat markalarından ikisi Seiko ve Casio mutlaka bu listede olur. Markaların ikisi de sektöre getirdiği yenilikler ve üst düzey saatleri ile tanınır.

Seiko ve Casio’nun saat modelleri birbirinden oldukça farklı tarzdadır. Bunun yanında iki markanın bazı ortak noktaları da vardır. Her şeyden önce, dünyanın en iyi iki Japon saat markasıdır. Benzer özellikleri olan saatleri yanında, tamamen farklı özelliklerde ve farklı amaçlar için üretilmiş saatleri de vardır. Hangi saat markasını tercih edeceğinize karar vermediyseniz bu yazı size yardımcı olacaktır. Öncelikle iki markanın da tarihine kısaca bir göz atalım.Seiko Saatlerinin Tarihi

Saat kullanıcısı olsun olmasın, saatleri merakı olsun olmasın dünya üzerindeki hemen herkes Seiko saat markasını bilir. Saat dünyasında devrim yaratan bu Japon saat markası, 1970’li yılların kuvars devrimi denen şeyin başlamasına neden oldu. O güne kadar sadece mekanik olarak üretilen kol saatleri oldukça pahalı fiyatlara satılıyordu, çoğu insanın bu saatlere ulaşması mümkün değildi. Seiko’nun başlattığı kuvars devriminden sonra, bu pahalı saat markaları Seiko saatleri ile rekabet edebilmek için kısa sürede pilli saatler üretmeye başladı. Bazı markalar tarihten silinirken bazıları ise başarılı oldu. Kısaca Seiko, saat endüstrisini baştan dizayn etmiş bir markadır.

Seiko SSC493P1 Erkek Saati
Seiko SSC493P1 Erkek Saati

Seiko, başlattığı kuvars devriminden çok kısa bir süre sonra 1977’de güneş enerjisi ile çalışan bir saat üreterek sektörde bir ilke daha imza attı. Geliştirdiği bu teknolojiler Seiko’yu saat dünyasının en saygın ve en iyi saat markalarından biri haline getirdi.

20. yüzyılın sonunda Seiko, Spring Drive hareketi ile saat üretimine yepyeni bir soluk daha getirdi. Bu teknoloji, saatlerin otomatik hareketlerde olduğu gibi çalışmasını sağlarken çok daha yüksek hassasiyet sunuyordu. Aynı zamanda uzay yolculuğuna dayanacak şekilde sağlam tasarlanmıştı.

2012 yılında ise Seiko’nun kuvars devrimini başlattığı orijinal amiral gemisi Astron modelinin yeni versiyonları piyasaya sürüldü. Bu sefer modelin ismi, Seiko Astron GPS Solar olarak genişletildi. Mevcut Astron saat modeli, Seiko’nun saatçilik endüstrisinin tepesine tırmanmasını sağlayan tüm özellikleri bünyesinde barındıran bir saat olarak üretildi.

Seiko saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Seiko Saat” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.Casio Saatlerinin Tarihi

Japonya’nın bir diğer saat markası olan Casio, yalnızca ürettiği sağlam ve dijital saatleri ile değil, aynı zamanda diğer elektronik cihazları ile de tanınmaktadır. Aslen 1946 yılında kurulan Casio, mikroskop parçaları ve aksesuarlarının yanında, elektrikli hesap makineleri üretiyordu.

Casio, kurulduğu tarihten beri elektronik cihaz endüstrisinde en güvenilir isimlerden biri olmuştur. Casio ilk kol saati G-Shock’u 1983 yılında üreterek saat piyasasına da giriş yapmıştır. Casio G-Shock saatleri uygun fiyat etiketi ile dünyanın en sağlam dijital saatleri olarak kabul edilmektedir.

Casio G Shock GSG100-1A3 Mudmaster Erkek Saati
Casio G Shock GSG100-1A3 Mudmaster Erkek Saati

Casio G-Shock saatleri üretildiği andan itibaren, sportif görünümü ve inanılmaz sağlamlığı ile çok hızlı şekilde popüler olmayı başardı. Geleneksel, şık ve klasik saatlerin standart olarak kabul edildiği bir dönemde bu sıra dışı tasarıma sahip kol saati kendisini çok kısa sürede saat kullanıcılarına kabul ettirdi.

G-Shock saatleri kusursuz dayanıklılığı nedeniyle, outdoor kullanımı ve spor etkinleri için en çok tercih edilen saat haline geldi. Günümüzde tekrar popüler olan ve şuan en çok satılan saat modellerinden biri vintage Baby-G serisi ise ilk olarak 1994 yılında üretildi. Baby-G serisi, standart G-Shock saatlerinin fazla büyük olduğunu düşünenler için mükemmel bir seçenek sundu.

Casio G-Shock saatleri, şirketin elektronik geliştirme konusundaki tecrübeleri sayesinde dijital saatçiliğin en iyisi olmuştur.

Ayrıca Casio, 1991 yılında akıllı saat üreten ilk marka olmuştur. Kulağa çılgınca gelebilir ama Casio 1991’de VDB-1000 akıllı saatini üretmiştir. Bu dokunmatik ekranlı saat, yerleşim düzenleyici, not defteri ve telefon defteri gibi özellikleri ile zamanının çok ilerisinde teknolojiler barındırıyordu. Güvenilir bir dijital kol saati arıyorsanız, Casio her zaman ilk tercih olarak listenizin en üstünde bulunmalıdır.

Casio saat markası hakkında detaylı bilgi edinmek için “Casio Saat” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.Seiko mu? Casio mu? Marka Kaşılaştırması

Seiko geliştirdiği birçok teknolojiye rağmen daha geleneksel tasarıma sahip bir saat markasıdır. Casio ise çağdaş saat üretim yöntemlerine odaklanır. Bu iki saat markasını karşılaştırmak için doğru bir yol bulmak gerekir.Outdoor Dijital Saatleri

Casio, yukarıda bahsettiğimiz gibi dijital saatlerin kralıdır. Seiko, geleneksel tasarıma sahip saatler üretmektedir. Buna rağmen Seiko da, dijital saatler üretmek için çalışmalar yapmıştır. Bunun sonucunda oldukça sağlam bir kayıt sistemi geliştirmişlerdir. Bu iki markayı kıyaslamak için Dijital saatler ortak bir nokta olabilir. Örneğin;Seiko Prospex Dijital Dalgıç Saati (Lowercase SBEP003)

Prospex koleksiyonu, Seiko’nun en popüler dalış saatlerindendir. Ancak, geleneksel analog dalgıç saati yerine tamamen dijital bir saat olarak üretilmiştir. Lovercase SBEP003, geleneksel Prospex serisinin standart tasarımı olan kırmızı ve mavi dönen bezelin harika bir kombinasyonunu sunuyor.

Seiko Prospex SBEP003 Fieldmaster Lowercase Dual Time 200M Dalgıç Saati
Seiko Prospex SBEP003 Fieldmaster Lowercase Dual Time 200M Dalgıç Saati

Bu dalış saati, 200 metreye kadar suya dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda güneş enerjisi ile çalışmaktadır. Bu özellik saatinizde çok uzun yıllar pil sorunu yaşamayacağınız anlamına gelir. Modelin ekranının okunabilirliğini artırmak için Seiko, negatif bir ekran kullanmıştır.

Seiko Prospex Digital saati 49.9 mm kasa çapı ile oldukça büyüktür. Buna rağmen şaşırtıcı şekilde oldukça hafif bir saattir. Gereksiz sürtünmeden kaçınmak için rahat silikon kayışlıdır. Ayrıca, Japon kuvars hareketine sahiptir.Casio Pathfinder Triple Sensor Multi-Function Spor Saati (PAG240-1CR)

Casio Pathfinder Triple Sensor Multi-Function, hangi kullanım alanı olursa olsun, her alanda tam bir canavardır. Birçok özelliği vardır ve bir tank kadar sağlam olarak inşa edilmiştir. Casio Pathfinder Triple Sensor Multi-Function modeli, kamp ve doğa sporları ile ilgilenenler için mükemmel bir dijital saattir. Model Casio’nun Tough Solar teknolojisine sahiptir ve bu modelde pil değiştirme sorununuz olmaz.

Casio PAG240-1CR Pathfinder Triple Sensor Multi-Function Spor Saat.jpg
Casio PAG240-1CR Pathfinder Triple Sensor Multi-Function Spor Saat.jpg

Casio’nun güneş enerjili saatleri de, Seiko’nun güneş enerjili saatleri gibi kalitelidir ve piyasadaki en iyiler arasındadır. Casio Pathfinder Triple Sensor Multi-Function modeli tek bir şarjla 5 ay çalışabilir. Modelin özelliklerine gelince, altimetre, barometre, termometre gibi özelliklerin yanında, 31 farklı zaman dilimi, otomatik takvim, beş farklı alarm desteği ve düşük ışıklı ortamda bile rahat görüş sağlayan EL arka ışığı vardır.

Ancak Casio Pathfinder Triple Sensor Multi-Function modeli, dalış için tasarlanmamıştır. 100 metre su geçirmezlik derecesine sahiptir.

Seiko ve Casio’nu en iyi dış mekan dijital saatlerini karşılaştırdığımızda Casio’nun çok daha iyi olduğu bir gerçek. Seiko Prospex mükemmel bir dalış ve açık hava saati olsa da, Casio Pathfinder Triple Sensor Multi-Function modeli Prospex modelinde olmayan birçok ek özelliğe sahip. Prospex çok daha iyi bir dalış saati olsa da, Casio Pathfinder Triple Sensor Multi-Function modeli her yönüyle çok daha iyi bir outdoor dijital saatidir.Güneş Enerjili Saatler


Hem Seiko hem de Casio, saatlerinde birinci sınıf güneş enerjisi kullanan iki saat markasıdır. Seiko, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk güneş enerjili saati üreten marka olduğu için bu kategoride pazardaki en iyi saat markası olarak kabul edilmektedir.Seiko SSC017 Prospex Analog Display Solar Saat

Seiko işlevsel saatlerinin yanında şık saat modelleri ile de ünlüdür. Seiko SSC017 Prospex Analog Display modeli bu kaliteyi yansıtıyor. Saat aynı zamanda birinci sınıf fonksiyonlarla da donatılmıştır. Bu kronograflı bir solar saat olduğu için saat, dakika ve saniyeyi gösteren üç alt kadran vardır.

Seiko SSC017 Prospex Analog Solar Saat
Seiko SSC017 Prospex Analog Solar Saat

Prospex serisinin bir parçası olduğu için SSC017 modeli de 200 metre su geçirmezlik derecesine sahip bir dalgıç saatidir. Su altında ve karanlık ortamlarda görünürlüğü arttırmak için ışıldayan göstergelere sahiptir.

Saatin kasa çapı 44 mm’dir ve katlanır tokalı kordonu ile beraber paslanmaz çelikten üretilmiştir. SSC017, Seiko’nun en iyi güneş enerjili saatlerinden biridir ve markanın bu teknolojideki üstünlüğünü sağlamlaştıran güvenilir bir saat modelidir.Casio G-Shock S-Steel GST-S110-1ACR Solar Saat

Casio G-Shock S-Steel GST-S110-1ACR modeli, üç dijital alt kadranının yanında bir analog saat ekranına sahiptir. Bu seçici tasarım, Casio G-Shock S-Steel GST-S110-1ACR modelinin en önemli özelliklerinden biridir ve saate kesinlikle eşsiz bir hava katmaktadır. Güçlü bir paslanmaz çelik kasası vardır ve 59.1 mm çapı ile oldukça büyük kasalı bir saattir.

Casio G-Shock S-Steel GST-S110-1ACR Solar Saat
Casio G-Shock S-Steel GST-S110-1ACR Solar Saat

Bu model de solar enerji ile çalışıyor ve şarj edildiğinde çalışma süresi minimum beş aydan iki yıla kadar artabiliyor. Casio G-Shock S-Steel GST-S110-1ACR modeli tek bir şarjla iki yıl gibi etkileyici bir süre çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu güneş enerjili saatin en etkileyici özelliği en ufak bir ışık huzmesinden bile kendini şarj edebiliyor olmasıdır.En İyi Güneş Enerjili Saat

İki markanın da üst düzey güneş enerjili saatleri vardır ve ikisi arasında seçim yapmak çok zordur. Buna kullanıcı karar verecektir. Geleneksel görünüşe sahip bir güneş enerjili saat istiyorsanız, Seiko kesinlikle en iyi markadır. Daha çağdaş şeyler arayan ve dayanıklılığın yanında ek özellikler isteyenler içinde Casio G-Shock serileri rakipsizdir.Sonuç Olarak Seiko mu Casio mu? Hangisi Daha İyi?

Her ikisi de yazısının başında belirttiğimiz gibi dünyanın en iyi saat markaları arasındadır. Her ikisininde kendi alanlarında üstünlükleri vardır. Bu yüzden herhangi birini daha iyi saat markası olarak seçmek, diğerine haksızlık sayılır. Ancak, küçük tanımlar yaparak kıyas yapabiliriz.


Geleneksel, şık ve güvenilir bir saat markası arıyorsanız Seiko’nun sunduğu şeylere hiçbir Japon markası erişemez. Bunun yanında, üstün dayanıklılığı olan, bolca özelliği olan dijital saatler seviyorsanız, Casio bu kategoride dünyanın en iyi saat makasıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir