Post Image

Samsung Galaxy Watch Akıllı Saat İncelemesiSamsung Galaxy Watch Akıllı Saat İncelemesi

Samsung Galaxy Watch mükemmel pil ömrü ve spor izleme özellikleri ile Android için mükemmel bir akıllı saattir. Samsung’un yeni Galaxy Watch akıllı saatini tek bir şarj ile, yoğun kullanıma rağmen 3-4 gün kullanabilirsiniz. Daha az yoğunlukla şarjı, 5-6 güne kadar dayanmaktadır. Bir çok akıllı saatte olduğu gibi sabah şarj ettiğiniz bataryası akşam bitmez. Akıllı saat kullanıcıları için batarya süresinin uzun olması mükemmel bir gelişmedir. Galaxy Watch akıllı saat işletim sistemleri içinde kullanımı en kolay modellerden biridir ve istediğiniz her türlü özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Ancak Samsung Galaxy Watch akıllı saat modelini kusursuz denemez. Samsung Pay özelliği eskisi kadar kullanışlı değil ve saat bir çok veri sunmasına rağmen bunları nasıl değerlendirmemiz gerektiğini söylemiyor.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Herşeye rağmen Galaxy Watch’ın pozitif özellikleri, negatif özelliklerine göre çok daha fazla ve Android kullanıcıları için en iyi akıllı saat olma özelliğine sahiptir.


Galaxy Watch Geleneksel Saat Tasarımı ve Mükemmel Ekran

Samsung’un yeni akıllı saati, Gear Sport ve Gear S3 modellerinin yerini aldı. Samsung yaptığı marka değişikliği sonucunda akıllı saatlerinin adının Galaxy Watch olarak değiştirildiğini açıkladı. Bu açıklamadan önce söylentiler yeni akıllı saatinin adının Gear S4 olacağı şeklindeydi. Samsung, akıllı saat ile alakalı olan hemen tüm isimleri değiştirdi. Bu değişikliği taçlandıracak bir devrim yapılmadı, sadece Samsung ürünlerinin daha fazla olan popüleritesinden faydalanmak için Galaxy ismi tercih edilmiş olabilir.

Dolayısı ile, S3 modelinde kullanılan tasarımda ciddi değişiklikler meydana gelmedi. Samsung, akıllı saatlerinde hala sportif görünümleri tercih ederken, geleneksel yuvarlak saat kasasını kullanmaktan da vazgeçmiyor. Tercih edilen bu yuvarlak kasanın en güzel yanı, giyilen kıyafet ile çok daha uyumlu ve kare kasalar gibi çok teknik görünmemesidir. Saatin kordonları aşağı doğru eğimli ve bu tarz ergonomik anlamda müthiş bir konfor sağlıyor, saat ve bilek arasındaki boşluğu en aza indiriyor.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Samsun Galaxy Watch çok çekici bir akıllı saat ancak, çerçevede bulunan tüm sayılar ve işaretler saati çok karmaşık gösteriyor. Yine de Samsung bu karışıklığı istemeyenler için güzel bir çözüm sunuyor. Bu karışıklığı gidermek için bir çok arayüzü arasından seçim yapabilirsiniz. Önceden kurulmuş ve istediğinizde Galaxy App üzerinden ulaşabileceğiniz bir birinden güzel birçok arayüz bulunuyor. İster minimalist bir tasarım seçebilir, ister Samsung Gear Sport arayüzünü seçebilirsiniz.

Bunula birlikte, saatin dönen bezeli, tasarımın en belirgin özelliklerindendir. Ekranın etrafındaki bezel dönüyor ve asma kilidine benzer bir klik sesi çıkarıyor. Bu bezel, uygulamarda ve menü içerinde gezmemizi sağlayan şeydir ve muhtemelen diğer tüm akıllı saatlerin işletim sistemleri içerisinde, sistem ile en iyi etkileşim kurma yöntemidir. Menü içerisinde gezerken parmaklarımızı kullandığımız da ekranı göremiyorken, bu sistem menü içerisinde gezerken ekranı tam olarak görmemize olanak sağlıyor. Yine de bir çok işlem için ekrana dokunmak gerektiğinden halen dokunmatik bir ekran kullanılmaktadır.

Samsung Galaxy Watch’ın iki farklı kasa çapı seçeneği vardır. Bunlar 46mm gümüş model ve 42mm siyah ve rose altın kaplama seçenekleridir. 46mm kasanın kayış boyutu 22mm, daha küçük olan 42mm çaplı kasanın kayışı ise 20mm genişliğindedir. Standart modelde kullanılan silikon kayışlar çok konforludur ve üzerinde toz ve kir bırakmaz. Ancak modelin deri kayış seçenekleri de vardır ve değiştirilmesi çok kolaydır.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Her iki modelinde giyimi çok rahat ve konforludur ancak, çok zayıf bilekler için oldukça büyük gelebilir ve ağırdır. Bir diğer problemli nokta da, özellikle ince bilekler de kayışı son çentiğe kadar çektiğinizde kayış komple bileğinize dolanacaktır. Bu problemi daha küçük boyutlarda kayış satın alarak çözebilirsiniz. Saatin boyutu ve ağırlığı sizi düşündürüyor ise, alışverişi internet yerine real bir mağazadan yapmanız daha doğru olacaktır. Saati deneyerek büyük, küçük ya da ağır olup olmadığına daha kesin bir şekilde karar verebilirsiniz.

46mm olan modelin ekranı 1.3 inç daha küçük olan modelin ekranı ise 1.2 inç boyutundadır. Her iki modelin ekran çözünürlüğü de 360×360 süper AMOLED’dir. Dış ortamda kullanıldığında bile ekran çok parlaktır. Öyle ki renkler ekranın dışına bile taşıyor. Bu bir akıllı saat için çok önemli bir artıdır. Her türlü koşulda çok kolay okuma sağlıyor. Saatin camı Corning’in Gorilla DX + tarafından korunuyor ve bu camlar darbelere, çiziklere karşı oldukça dayanıklıdır.


Galaxy Watch Tizen Yazılımı ve Güvenilir Performans

Samsumg, Galaxy Watch’a güç vermek için özel bir 1,5 GHz işlemci tasarladığını açıkladı ve bu sistem sayesinde saatin pil ömrünün başarılı bir şekilde uzattı. Saat 768Mb RAM’e sahip ve Samsung giyelebilir işletim sistemi olan Tizen 4.0 sürümünü kullanıyor.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch akıllı saati performans açısından mükemmele yakındır. Bazı durumlarda, bezeli çok hızlı çevirdiğinizde sistem geç tepki verebiliyor ancak yine de çok akışkan ve hızlıdır. Bazı uygulamadan kaynaklı hatalar da mevcuttur ve zaman zaman donma yaşanabiliyor. Menüde geri dönüp tekrar uygulamaya tıkladığınızda sorun çözülüyor, bir de uyandırma servisi her zaman çalışmıyor ve saati kontrol etmek için dokunmatik ekrana dokunmak gerekebiliyor. Bu da yazılımdan kaynaklanan bir problem ve Samsung, özellikle bu iki sorunu yeni bir güncelleme ile çözeceğini açıkladı.

Tizen işletim sisteminin kullanımı oldukça zevkli, menüler içinde gezinmesi çok kolay ve basittir. Saatin sol tarafı bildirimlerin gösterildiği alandır ve saat ilk etapya varsayılan olarak ayarlanmış 20 uygulamadan gelen bildirimleri bu alanda gösterir. Bunları silmek için ekranı yukarı kaydırabilir ve uygulama seçmek için bu alanı kullanabilirsiniz. Saatin sağ tarafında widget’lar vardır ve bunları silmek veya istediğiniz şekilde sırayı değiştirmek için basılı tutarak işlem yapabilirsiniz.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Üstteki düğmeyi basılı tutarak Samsung Pay’e ulaşabilirsiniz. Ancak Samsung ne yazık ki, Magnetic Secure Transmisson (MST) teknolojisini akıllı saatinden çıkardı, artık kartların kabul edildiği hiçbir yerde bu sistem ile ödemeye yapılamayacak Artık yalnızca NFC terminalleri olan yazar kasalarda veya Apple Pay ve Google Pay’ı destekleyen yerlerde kullanılacak.

Samsung Galaxy Watch akıllı saatinin tüm uygulamalarına alt düğmeyi kullanarak erişebilir ya da Bixby’ye soru sormak isterseniz iki kez dokunabilirsiniz. Bixby, S Voice’in yerine geçiyor ancak saatlerde olan Bixby Galaxy telefonlarında olan Bixby’den çok daha kısıtlı Çok detaylı bilgiler vermemesine rağmen, hava durumu, günlük kayıtlı aktivite bilgileri veya uygulama içinde gezerken kullanabilirsiniz. Ancak, uygulamalar içersinde gezmek çok kolay olduğu için sık sık kullanılmayacak bir özellik.

Samsung’un Galaxy Watch akıllı saatine eklediği My My özelliği oldukça seveceğiniz kullanışlı bir özelliktir. Uyandığınız zamanda, takviminizde olan etkinlikleri, hatırlatıcılar ve daha fazlası dahil olmak üzere gününüzün özetini çıkaran kullanşlı bir bir bildirim özelliğidir. Ayrıca saatin Spotify özelliği iyileştirildi ve çalma listelerini indirmek ve çalma listesini kontrol etmek özellikle Apple Watch ile kıyaslandığında ciddi bir avantaj haline geldi. Spotify gibi müzik servislerine sahip değilseniz, Galaxy Wearable uygulamasıyla 4 GB’a kadar şarkı indirebilirsiniz.

Samsung Galaxy Watch
Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch akıllı saatini takmaya başladığınızda ne kadar aktif olarak kullandığınıza siz de şaşıracaksınız. Bildirimleri görmek, kapatmak ve yanıtlamak hayatınızı çok kolaylaştıracak. E-postalara, çeşitli mesajlaşma uygulamalarına ve aramalara cevap verebilirsiniz ve bunu mükemmel bir ses kalitesi ile yapabilirsiniz. Samsung istenilen özellikler sunma konusunda Galaxy Watch ile gerçekten çok sağlam bir iş çıkarmış. Samsung Galaxy Watch akıllı saati, Endomondo, MapMyRun ve UA Record gibi fitness uygulamalarından oluşan güçlü bir koleksiyonunun tümünü çalıştırmaktadır.


Samsung Galaxy Watch Modelinin Avantajları:

  • Uzun pil ömrü vadır.
  • Uygulamaları kontrol etmek ve etkileşimde bulunmak çok kolaydır.
  • Döner çerçeve navigasyonuna sahiptir.
  • Doğru fitness ve takip ölçümü.
  • Harika tasarım ve okunaklı ekran.


Samsung Galaxy Watch Modelinin Dezavantajları:

  • Samsung Health uygulaması çok karışık ve yönlendirmeden yoksun.
  • Samsung Pay için MST yok.


Yazının başındada belirttiğimiz gibi, Samsung Galaxy Watch akıllı saat özellikle Android kullanıcıları için kesinlikle en iyi modeldir.


Bir cevap yazın