1. Anasayfa
 2. Saat Bilgi Köşesi

Samsung Galaxy Watch Active Detaylı İnceleme

Samsung Galaxy Watch Active Detaylı İnceleme
Samsung Galaxy Watch Active
0

Samsung’un giyilebilir teknoloji sınıfından olan akıllı saatleri serisinin bir diğer üyesi Galaxy Watch Active modeli, çekici bir tasarıma ve oldukça iyi bir kalite fiyat performansına sahiptir. Samsung Galaxy Watch Active akıllı saat modelinin bir çok artısının yanında eksiklikleri de vardır.


Samsung Galaxy Watch Active Akıllı Saat Modelinin Temel Özellikleri:

 • Ürün fiyatı: 1300 Lira
 • 1.15GHz Exynos 9110 yonga seti
 • 768MB Ram
 • 4GB depolama alanı
 • 40mm alüminyum kasa
 • 20mm kolay açılabilir silikon kayışlar
 • 5ATM su geçirmezlik derecesi
 • IP68 sertifikası
 • GPS
 • 1,1 inç yuvarlak 360×360 AMOLED ekran
 • Tizen OS4.0, One UI işletim sistemiSamsung Galaxy Watch Active Akıllı Saat Modelinin Avantajları:

 • Oldukça zengin ve iyi egzersiz takibi
 • Klas ve pahalı bir görünüms
 • İyi akıllı saatlerde olan geniş özellik
 • Parlak, okunaklı ekranSamsung Galaxy Watch Active Akıllı Saat Modelinin Dezavantajları:

 • Faydalı uygulamaları kısıtlı
 • Düşük pil ömrü
 • Samsung döner çerçevesi yokSamsung Galaxy Watch Active Detaylı İncelemesi

Telefon üreten Samsung gibi şirketler, akıllı saat teknolojisinden sonra, çıkardıkları telefonlara uyumlu akıllı saat (smart watch) de üretmeye başladılar. Genelde piyasaya çıkan akıllı saatlerin, akıllı telefona ithafen sağlam ve büyük olması beklenir. Ancak Samsung, Galaxy Watch Active serisi ile bu konsepti tamamen değiştirdi.

Samsung Galaxy Watch Active
Samsung Galaxy Watch Active

Galaxy Watch Active, GPS, kalp atış hızı sensörü ve egzersiz takip özelliklerine sahip olmasına rağmen, standart Samsung Galaxy Watch‘tan daha küçük ve daha hafiftir.

Görünümü kesinlikle daha iyi, bunu tartışmak gereksiz. Eğer Apple Watch 4 Serisi’nin bir benzerini istiyorsanız, Galaxy Watch Active, Apple Watch’a en yakın modeldir. Ancak tüm bu olumlu yönlerine rağmen, Samsung’un Galaxy Watch saatleri önemli birkaç özellikten mağrumdur. Modelin bataryası uzun süre dayanmaması ve döner bezel özelliği olmaması gibi.

Bunlar gerçekten çok önemli kayıplar ancak, Samsung Galaxy Watch Active hala çok başarılı ve sevimli bir akıllı saat modelidir.


Samsung Galaxy Watch Active Tasarımı

Samsung akıllı saat modellerinin çoğu genellikle erkeksi tasarımlara sahiptir. Büyük kadranları, kalın kasaları ve geleneksel saatlere benzeyen tasarımları vardır. Ancak, Samsung Galaxy Watch Active farklıdır. Model tasarlanırken belli ki ilhamı klasik saat markalarından değil, doğrudan Apple Watch’tan alınmıştır.

Samsung Galaxy Watch Active’in rakamları yoktur, ekranın hemen arkasında 7 mm’lik bir kenarlık ve metal bir şerit vardır. Genelde Apple dışındaki markalar akıllı saatlerin kasası için çeliği tercih ederken, Galaxy Watch Active’in kasası alüminyumdur.

Samsung Galaxy Watch Active
Samsung Galaxy Watch Active

Çelik çok daha sert bir materyeldir ve çizilme olasılığı çok daha düşüktür. Alüminyum ise çok daha hafiftir ve bu sayede kullanımı daha konforlu olabilir. Muhtemelen Samsung’un alümiyum kasa tercihindeki neden maliyetle alakalıdır ama ne olursa olsun Galaxy Watch Active’e çok yakışmış ve saat mükemmel gözüküyor. Dikkatli kullanımda kasa materyeli ne olursa olsun bir zarar görmeyecektir.

Modelin kayış sistemi çok daha karışık bir tasarıma sahip. Watch Active’in kayışı, standart 20mm ölçülerinde olmasına rağmen toka kısmının sistemi biraz daha farklıdır. Kayış yumuşak dokunuşlu silikondan yapıldığı için takıp çıkarması oldukça kolaydır.

Kayışın toka kısmından biraz daha bahsetmek lazım. Normal saat kayışı gibi olmasına rağmen, saati kolunuza takmak istediğinizde kayışın uzun kısmını kısa tarafın altına sokmanız gerekiyor. Bu sayede kordon bir bütün gibi görünüyor ve geleneksel saat kayışlarının takılma tarzına göre biraz daha zor ve daha az konforludur.

Samsung Galaxy Watch Active modelinin genel olarak tasarımı başarılı ve bu tasarımın birçok faydası vardır. Aynı özelliklere sahip pek çok akıllı saate göre küçük olduğundan, spor yaparken sizi rahatsız etmez.

Genel görünümü oldukça başarılı olmasa da, Samsung Galaxy Wacth ile arasında çok büyük fark var. Aynı orjinal arayüz kullanılmış ve menü döner çerçeveye göre dizayn edilmiştir. Buna rağmen menüde gezinmek için iki adet buton kullanılmaktadır. Bu gerçekten büyük bir sorun. Uygulama simgeleri ekranın kenarlarında bir halka oluşturuyor. Sağa veya sola kaydırmanıza rağmen simgeler Galaxy Watch arayüzünde olduğu gibi saat yönüne ya da tersine hareket ediyor. Ekranın şekli, arayüzün rahat kullanılmasına olanak sağlamıyor ve bu çok kötü. Döner çerçeve kullanılmaması gerçekten çok kötü olmuş. Küçük de olsa bir döner çerçeve olması gerekirdi. Samsung Galaxy Watch Active o zaman harika bir akıllı saat olabilirdi.

Samsung Galaxy Watch Active
Samsung Galaxy Watch Active

Saati kullanmakta bazıları, özellikle elleri tombul olanlar, biraz zorluk çekebilir. Galaxy Watch Active’in ekranı, standart Galaxy Watch ekranına göre biraz daha küçüktür. Ancak çözünürlükleri aynıdır. Bu kadar küçük bir kadranda çok fazla şey olmasına rağmen, ekranın parlaklığı ve okunur olması güzel.

Ayrıca ekranın parlaklılığını menüden ayarlayabilirsiniz ki bu çok önemlidir. Modelin en düşük ışık koşullarında parlaklılığı otomatik olarak arttıran bir sistemi de vardır. Akıllı saatlerin en fazla etkilendiği parlak güneş ışığında bile Galaxy Watch Active son derece net görünür. Bu fiyat segmentinde olan akıllı saatlerin en iyilerinden biridir.


Samsung Galaxy Watch Active Fitness Takibi

Samsung Galaxy Watch Active, mükemmel bir fitness takip donanımına sahiptir. Dahili tam GPS vardır ve bu sayede telefonunuz olmadan koşuya çıkabilirsiniz. Herhangi bir veriyi kaybetmezsiniz. Hatta her gün pasif şekilde takibe devam eden, kaç basamak çıkacağınızı belirleyen barometril altimetre bile var.

Kısacası, Samsung Galaxy Watch Active modeline sadece sıradan bir akıllı saat olarak bakarsanız, keyif alamazsınız. Watch Active, herhangi bir alıştırmayı manuel olarak başlattığınızda gerçek değerleri gösteren bir ciddi bir spor takip cihazıdır.

Standart olarak, örneğin koşuyu takip etmenize yarayan ekrana ulaşmak için ana ekranı üç kez sağa veya sola kaydırmanız gerekir. Ancak, bu widget ekranlarını telefonunuzda bulunan Galaxy app uygulaması ile hareket ettirebilirsiniz.

Samsung Galaxy Watch Active
Samsung Galaxy Watch Active

Siz koşarken, Samsung Galaxy Watch Active, GPS yardımı ile koşucunun tempo, kalp atış hızı, mesafe ve yaktığı kalori gibi saat istatistiklerini gösterir. Bu istatistik sayfasında gezinmek için sadece ekrana hafifçe dokunmak yeterlidir. Dinlendiğiniz zaman saatiniz de otomatik olarak duraklar, siz hareket ettiğiniz anda tekrar ölçümlere devam eder.

Egzersiz yaparkenki tüm veriler Samsung Healt uygulamasında bulunuyor ve hem konum hem de kalp hızı takibi verilerini kesin olarak doğru veriyor. Kalp atış hızı okumaları çok daha pahalı bir akıllı saat olan Garmin Fenix 5 Plus’a benziyor ve GPS ile izlenen verilerin hepsini doğru olarak aktarıyor.


Samsung Galaxy Watch Active ile Neleri Takip Edebiliriz?

Model bir çok farklı activite sunuyor ancak genellikle açık hava etkinliklerindeki veriler daha güvenilirdir. Bunlar, mesafe, hız ve kalp atış hızıdır. Yüzme, uzunluk ve toplam mesafeyi belirlemek için kullanılan sensörler biraz daha farklı.


Samsung Galaxy Watch Active akıllı saat modeli, 5ATM’ye kadar su geçirmezlik derecesine sahiptir. Bu sayede yüzme havuzunda ve duşta kullanılabilir.


Samsung Galaxy Wath Active Uygulamaları ve Özellikleri

Watch Active’in çok önemli bir özelliği var. Müziği saatin içerisinde saklamanıza ve çalıp dinlemek için Bluetooth kulaklığa bağlamanıza olanak tanır. Bunun için 4GB’lık alanın sadece 1.5GB’ını kullanabiliyor olacaksınız ancak, bu bile hiç yoktan iyidir. GPS ve müzik çalma, bu gerçekten bir telefon olmadan kullanabileceğiniz bir akıllı saat demektir, harika.

Samsung Galaxy Watch Active
Samsung Galaxy Watch Active

Samsung Galaxy Watch Active, bir akıllı saattir ancak çok fazla uygulamaya sahip olduğu söylenemez. Telefonunuza yüklediğiniz Galaxy app uygulamasından ek uygulamalar yüklenebilir. Bir Fibrit Versa akıllı saatte çok daha fazla uygulama bulabilirsiniz ancak bir çoğunun yararlı olup olmadığı tartışılabilir. Spotify ve hava durumu uygulaması gibi harika ekstralar dahil olmak üzere en iyi uygulamalar zaten yüklü.

Samsung, Galaxy Watch Active modelini, sadece bir fitness takip cihazı yerine bir akıllı saat gibi kullanılmasını sağlamak için, belirli özellikler de modelde kullanıyor. Active’in bir mikrofonu ve Bixby dijital yardımcısı var. Bu, çevrenizde bulunan akıllı cihazlardaki en kötü dijital asistan olabilir ancak, akıllı bir saatte basit şeyler için oldukça kullanışlı oluyor. Bixby’den hava durumunu, bir alarm vermesini ve birine mesaj göndermesini isteyebilirsiniz. Özelliğin kullanılabilmesi için telefonunuza bağlı olması gerekir. Saatin alt kısmında bulunan düğmeye iki kez hızlıca bastığınızda Bixby etkinleşir.

Samsung Galaxy Watch ayrıca üst düğmeye uzun bastığınızda uyanan Samsung Pay’e de sahiptir. Kartınızı ödemeye bağlarsınız ve saatinizi de bir temassız kart gibi kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy Watch, bildirimleri görmenize, tweetleri retweetleminize, WhatsApp mesajlarının tüm zincirlerini görmenize ve önceden ayarlanmış mesajlar ve emojilerle yanıtlamanıza olanak tanır. Bu bildirimler oldukça sağlam şekilde ele alınmaktadır ve kesinlikle basit değil.

Samsung Galaxy Watch Active, bir akıllı saatin yapmasını isteyeceğiniz hemen her şeyi yapmaktadır. Elbette bu önerme herkes için geçerli olmayabilir.


Samsung Galaxy Watch Active Pil Ömrü

Bu harika akıllı saatin belki de en kötü yanı düşük pil ömrüne sahip olması. 42 mm Watch Active sadece 230mAh bataryaya sahip. Samsung’un diğer saati olan Galaxy Watch, normal kullanımda beş güne kadar dayanırken, Samsung Galaxy Watch Avtive modelinin pil ömrü, sadece iki gün dayanıyor.


Eğer koşu parkurunda kullanmak isterseniz, dört saat gibi kısa bir sürede bataryası bitebilir. Gerçekten çok kısa bir süre. Normal kullnım olarak düşünüldüğünde batarya süresi iyi sayılabilir ancak, iki saatten fazla süren şarj süresi biraz kötü.


Samsung Galaxy Watch Active Satın Alınır mı? İyi Bir Akıllı Saat Mi?

Samsung Galaxy Watch Active, orijinal Galaxy Watch modellerinin en iyi iki özelliğinden mağrum. Dönen bir çerçeveye sahip değil ve pil ömrü çok daha kötü.

Ancak bunu bir hata olarak değerlendirmek haksızlık olur. Çünkü bilerek ve isteyerek yapılan bir planlama. Şöyle ki, çok daha büyük modellerle aynı özelliklere sahipken çok daha uygun fiyatla satılmaktadır.

Kısacası, diğer Galaxy Watch serisinin en iyi iki özelliğini kullanmamasına rağmen, Galaxy Watch Active, hala oldukça etkilyeci bir fitness takip cihazı ve iyi bir akıllı saattir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir