Post Image

Saatlerin Su Geçirmezlik Dereceleri


Saat kullanan hemen herkes fark etmiştir ki (genellikle orijinal saatlerde), saatlerin arkasında ”water resistant” yazısı vardır ve ATM ile derecelendirmiştir. Her saatin farklı seviyelerde su geçirmezlik derecesi vardır. Hazırladığımız bu klavuz sayesinde, “3 ATM su geçirmezlik nedir?” “5 ATM su geçirmezlik nedir?” sorularına cevap bulacak, satın alacağınız saati nerelerde kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

En çok aldığımız şikayetlerin başında, kişinin aldığı saatin su geçirmesi geliyor. Genelde saati su geçirmez olduğu için aldıklarını, satan kişinin su geçirmez garantisi verdiğini ama duşta bile kullanırken su aldığını belirtiyorlar. Maalesef her saat su geçirmez değildir.

Aslında her saat(orijinal saatler) belirli bir dereceye kadar su geçirmezlik garantisi verir. Ancak 3 ATM su geçirmezlik derecesi olan bir saati, denizde kullanamazsınız. Kol saatlerinin su geçirmezlik dereceleri için hazıladığımız bu klavuz sayesinde, su geçirmezlik hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Omega - Seamaster Planet Ocean GMT
Omega – Seamaster Planet Ocean GMT

Her saatin su altındaki basınca dayanma kabiliyetini belirleyen bir derecesi vardır. Bu derece “Atmoster” (ATM) ile belirtilir. Maalesef çoğu saat kullanıcısı, aldığı saatin teknik yeterliliğinden ziyade estetiğine önem veriyor. Ancak, teknik dayanıklılıkta estetik kadar önemlidir. O yüzden araştırmalarımız genelde güzellik üzerine olur, suya dayanıklı kelimesini okuduğumuzda ya da duyduğumuzda daha fazla araştırma yapmayız.

Dayanıklılık kelimesi aslında ucu çok açık bir kelimedir ve hiçbir şeyin garantisini vermez. Hele ki konu su geçirmezlik olduğunda. Ne olursa olsun gerçek şu ki, hiçbir kol saati su geçirmez değildir. Fakat markalar saatlerinin tanıtımını yaparken özellikle ”su geçirmez” özelliğine vurgu yapar ve satıcı da bu detayın sürekli olarak vurgular. Saatlerin su geçirmezlik direnci aslında, su altında belirli bir seviyeye kadar baskıya dayanmasına bağlıdır.

Tissot - Seastar 1000 Powermatic
Tissot – Seastar 1000 Powermatic

Atmosfer (ATM) terimi, saat endüstrisi tarafından saatin dayanabileceği kuvvet miktarını belirlemek için kullanılan bir birimdir. Deniz seviyesinde basınç 1 ATM’dir ve yaklaşık olarak 10 metreye tekabül eder. Her 10 metrede bir basınç 1 ATM artar.

Saat kullanıcıları bir saat almadan önce belirlemeleri gereken ilk şey, saatlerinin ideal olarak sahip olması gereken su direnci seviyesini belirlemek olmalıdır. Örneğin, profesyonel bir yüzücüyseniz, ya da havuzda keyif yapan sıradan bir yüzücüyseniz, alacağınız saatin direncini buna göre belirlemelisiniz. Dalgıç saatleri, basınç ve derinlikte ani değişimlere ve en az 100 metrelik basınca dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, saat tutkunu bir dalgıç için harika bir özelliktir. Ancak yalnızca duşta bile bileğinizden çıkarmak istemediğiniz spor bir saat istiyorsanız, 5 ATM’lik bir derecesi olan saat yeterli olacaktır. Gelin kol saatlerin su geçirmezlik derecelerine bakalım ve 3 ATM su geçirmezlik nedir gibi sorulara cevap arayalım. Böylece sizin için en uygun su geçirmez saati bulabilirsiniz.

Rolex - Submariner
Rolex – Submariner3 ATM (30 metre) Su Geçirmezlik Ne Demek? Neler Yapılabilir?

3 ATM kol saatlerinde kullanılan en düşük basınç derecesidir. Bu dereceli saatler suya karşı en savunmasız saatlerdir. Ülkemizde musluk sularından çıkan sular ortalama 8 ATM basınç ile akmaktadır. O yüzden 3 ATM su geçirmezlik derecesi olan saatinizi münkün oldukça sudan uzak tutmalısınız. Hiçbir şekilde su ile temas etmemesini sağlamalısınız.

Bu derecedeki saatlerin şiddetli bir yağmurda bile su alma riski vardır. Genelde markalar bu saatlere sadece el ve yüz yıkarken garanti vermektedir.

U-boat - Sommerso 9015 Mens Automatic Self Winding Watch
U-boat – Sommerso 9015 Mens Automatic Self Winding Watch
5 ATM (50 metre) Su Geçirmezlik Ne Demek? Neler Yapılabilir?

Saatiniz 5 ATM’lik bir su geçirmezlik derecesi olduğunda, 50 metrelik atmosferik basınca dayanabileceği anlamına gelir. 5 ATM dirence sahip bir saati 3 ATM’ye ek olarak, havuz ve duşta da kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ancak ne olursa olsun, saatinizin üzerine çok fazla basınç yapacak aktivitelerden kaçınmalısınız. Yüksek bir yerden havuza atlamak 5 ATM saatiniz için iyi olmayabilir.

5 ATM su geçirmezlik derecesi olan bir saati, duşta kullanabilirsiniz ve sığ sularda yüzebilirsiniz. Bu seviyedeki saatler, zor su sporları yapmak yerine açık havada su keyfi yapmayı sevenler için idealdir.

Blancpain Fifty Fathoms Ocean Commitment
Blancpain Fifty Fathoms Ocean Commitment10 ATM (100 metre) Su Geçirmezlik Ne Demek? Neler Yapılabilir?

10 ATM derecesi, saatinizi deniz seviyesinde atmosferik basınca karşı on kat daha dayanıklı hale getirir. 100 metrelik su basıncına dayanıklı olan bir kol saati ile sıradan yüzmeden çok daha fazlasını yapabilirsiniz. 10 ATM’nin statik basıncı, su altı kullanımı için büyük bir avantaj sağlar, ancak buna rağmen bir dalgıç saati değildir ve belirli bir noktadan sonra ani basınç değişimlerinden etkilenir.

10 ATM, sıradan spor aktiviteleri için ideal derecedir. Bu derecedeki saatler, yüzmeye, şnorkel ile yüzmeye ya da çok derinlere inmeniz gerekmeyen tüm su aktiviteleri için kullanışlıdır.

Panerai - Submersible
Panerai – Submersible20 ATM (200 metre) Su Geçirmezlik Ne Demek? Neler Yapılabilir?

20 ATM ve üzerindeki su geçirmezlik dereceleri, artık sıradan bir kol saati olarak değil, profesyonel  bir dalgıç aleti olduğunu gösteren bir özelliktir. Bu derecede etkileyici su sporlarını rahatlıkla yapabilirsiniz. Sürekli olarak yüksek seviyede su sporları yapıyor ya da profesyonel veya amatör olarak dalgıçlık yapıyorsanız, uğraşınıza uygun profesyonel bir dalgıç saati kullanmanız önemlidir.

Omega - Seamaster PloProf
Omega – Seamaster PloProf50 ATM (500 metre) Su Geçirmezlik Ne Demek? Neler Yapılabilir?

50 ATM seviyesi muazzam bir derinliği ifade eder ve belirli markalar, bu direnç seviyesine dayanacak saatler üretme konusunda oldukça başarılıdır. Bu seviyelerde, saat sadece su basıncına değil, aynı zamanda ciddi şoklara, manyetik alanlara ve tuzlu su toleransına da maruz kalır. Bu seviyedeki basınçlara dayanacak dalgıç saatlerinin en belirgin özelliği helyum kaçış valfıdır. Bu özellik saatinizle büyük derinliklere dalma ve su altındaki hemen her aktiviteye katılmanızı sağlar. Bu saatler özellikle karışık gaz dalışları için geliştirilmiştir.

Hazırladığımız klavuzdan yardım alarak, saat alacağınız zaman ihtiyacınıza uygun su geçirmezlik derecesine sahip modeli tercih edebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın