1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Saatlerde Bulunan Jewels İbaresi Nedir?

Saatlerde Bulunan Jewels İbaresi Nedir?
0

Saatlerin İçindeki Renkli Taşlar Nedir?

Bazı kaliteli kol saatlerinin içerisinde ”Jewels” ibaresini görmüşsünüzdür. Safir, yakut, zümrüt ve rubi denilen taşlarda oluşan bu taşlar, saatlerin mücevherleri olarak adlandırılır. Peki saat markaları neden mekanizma da mücevherler kullanmaktadır? Bunun nedeni, mücevherler mekanik aksamdaki sürtünmeyi azalttığı için saatlerin içinde kullanılır. Kol saatleri ilgi çekici cihazlardır ve taşınabilir lüks sınıfındandır. Tüm önemli detayların yanında son derece sofistike ürünlerdir ve küçük mekanik parçaları nedeniyle her zaman büyüleyici olmuşlardır.

Daha da büyüleyici olan ise, tüm bu karmaşıklığın küçücük bir kasa içine yerleştirilmiş olmasıdır. Bu tarz sofistike saatlerin bazılarının mücevherler içerdiğini fark etmişsinizdir. Bunun ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Saatlerin içinde neden zümrüt, yakut veya safir gibi değerli taşlar var? Hangi değerli taşlar daha iyi?

Neden Saatlerin İçinde Mücevherler Var?

Aslında bu düşünülenden çok daha basit bir detaydır. Saatler de taşlar veya mücevherler, saat içinde bulunan hareketli metal parçaların yüzeyleri arasındaki sürtünmeyi önlemek veya azaltmak için kullanılır.

Saatin mekanizmasında yağlama olmadığında metal aksamlar bir birine sürtünürse, mekanizmadaki pivotlar ve rulmanlar gibi hareketli parçalar çok hızlı bir şekilde aşınabilir ve bu da saatin bozulmasına neden olabilir. Saatler de değerli taşlar kullanılmaya ilk başlandığı dönemler de yakut, zümrüt ve safir gibi yarı değerli taşlar kullanılmış olmasına rağmen, bugün bu amaç için sentetik taşlar geliştirilmiştir.

Kısacası genellikle saatlerin içerisinde kullanılan değerli taşlar, saatin mekanizmasının aşınmaması ve anti-şok mekanizmasını sağlamlaştırmak için kullanılır.

Mücevherler pahalı taşlar oldukları için bazı kötü niyetli üreticiler, saatin değerli taşa ihtiyacı olmamasına rağmen gereksiz yerlerde mücevherler kullanarak saatin fiyatını yükseltme eğilimindedir. Bu, gereksiz, ek olarak kullanılan mücevherler nedeniyle, pahalı bir saat olmamasına rağmen model sanki sofistikeymiş gibi pahalı izlenimi yaratılır. Aslında bu gereksiz mücevherler saat için zararlı bile olabilir.

Daha Hassas Zaman Ölçümü İçin Kullanılan Mücevherler

Kol saatlerinin dikkate değer en önemli noktası tasarımlarından sonra da doğruluğudur. Herkes hassas, zamanı doğru gösteren saatler kullanmak ister. Bazı kol saatleri muazzam doğruluğa sahiptir ve bu saatler aylarca hatta yıllarca düzeltme ihtiyacı duymadan en doğru zamanı gösterebilir. Bir saatin doğruluğuna katkıda bulunan en önemli faktör kullanılan mücevherlerin sayısı ve kalitesidir.

Bunun açıklaması çok basit, bir kol saatinin çalışmasındaki en büyük engel mekanik parçaların bir birine sürtmesidir. Bir kol saatinin hareketli parçaları arasında daha ne kadar çok sürtünme olursa, bu sürtünme çok küçükte olsa mekanizmasının yavaşlamasına neden olur. Bu yavaşlama algılanamaz derece de olsa, zamanla bir kaç saniye hatta dakika fark yaratır.

Haraketli parçaların arasındaki sürtünmeyi azaltmak için, kritik parçalara mücevherli rulmanlar eklenerek bu sürtünme büyük ölçüde azaltılabilir, böylece saatin doğruluğu ve hassasiyeti artırılabilir.

Saatler de Kullanılan Hangi Mücevher Daha İyidir?

Safir, saatlerin içerisinde kullanılan en yaygın mücevherlerin başında gelir. Elmas, safir, yakut ve garnet gibi değerli taşlar, 1704 yılında mücevher rulmanların icadından bu yana saatlerin hareketli parçalarında sık sık kullanılmıştır.

Yıllar geçtikçe sentetik safir geliştirildi ve bugün saatlerin içinde sentetik safir veya orijinal yakutlar kullanılıyor. Zümrütler ise sadece saatleri süslemek için kullanılıyor ve bu saatler oldukça yüksek fiyatlara satılıyor.

Bu taşların hangisinin daha iyi olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Genel olarak yakut bugün piyasada bulunan saatlerin çoğunda kullanılmaktadır. Safir saatlerin camında en sık kullanılan mücevherdir ve yukarıda söylediğimiz gibi zümrüt pahalı bir süs için tercih edilmektedir.

Durum böyle olunca hangi mücevherin daha iyi olduğunu söylemek pek mümkün değildir ve bu değerli taşları ayrı ayrı değerlendirmek yanlıştır.

Kaliteli Bir Saat Modelinde Kaç Tane Jewels Olmalıdır?

Kaliteli bir saat modelinde 17 adet Jewels olması genellikle yeterli olarak kabul edilir. Bu sayıda Jewels olan bir saat modeli tamamen mücevherli olarak kabul edilir. Bir saat modelinde 17 Jewels olduğu taktirde, denge çarkından merkez çarklara kadar önemli olan her nokta için yeterlidir. Bazı saat mekanizmalarında ise konum hatalarını azaltmak için 21 adet değerli taş bulunur. Bu sayıda mücevher olan saat modelleri genellikle üst düzey saat modelleridir ve bu ekstra taşlar arka kapak vidaları yerine kullanılır. Günümüzün otomatik kurmalı modern saat modellerinde ise ortalama 25-27 adet taş bulunur.

Saatlerde Kullanılan Mücevherler Fiyatı Etkiler Mi?

Kısaca hayır. Saatlerde kullanılan taşlar saatin değerine etki etmez. Saatlerde kullanılan mücevherler orijinal değildir. İnsan yapımı taşlardır. Sentetik yakut veya safirden yapılmış taşlardır. Tekrar söylemek gerekirse, saatlerde kullanılan taşlar saatin fiyatını belirlemez. Kaliteli saat markaları arasından seçim yapmak isterken taşlara ve bu taşların sayısına çok takılmanıza gerek yok.

Saatlerin içindeki mücevherler saati güvenilir hale getirmek için yayın olarak kullanılan bir unsurdur. Saatleri harika yapmasalar da her zaman çok önemlidirler. Saatin daha güvenilir, doğru ve uzun ömürlü olması için önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir