Saat Seçimi Nasıl Yapılır?


Saat Seçimi Nasıl Yapılır? 6 Adımda Doğru Saat Seçimi

İlk kez kol saati satın almak isteyen kişiler, binlerce saat modeli arasında kaybolur ve sonunda doğru saat seçimi yapamadan aslında istemediği, sadece o an gözüne güzel gözüken modellerden birini satın alır.

Çok beğenerek almadığı kol saatinden kısa sürede sıkılır, yada ihtiyaçlarını karşılamadığı için kullanmayı bırakır. Bu yazıyı saat seçiminde zorlanan, nasıl bir saat alacağına karar veremeyenler için hazırladık. Kol saati seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus vardır.

Kol Saati Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Adım-Saat Seçimi Nasıl Yapılır?

1. Beğendiğiniz Bir Saati Satın Alın

Doğru saat seçimi yaparken ilk ve en önemli adım, beğendiğiniz bir saati satın almaktır. Seçtiğiniz saat, her gün bileğinize takacağınız önemli bir parçanız olacaktır. Bu yüzden sevdiğiniz bir saat modelini seçmeniz en önemli kısım.

En başında da söylediğimiz gibi, beğenmediğiniz bir saat modelini seçtiğiniz takdirde kısa süre sonra pişmanlık duyacak ve saati kullanmayı bırakacaksınız. Peki saat seçimi nasıl olmalı? Özellikle dikkat edeceğiniz şeyler şunlar olmalı;

 • Kadran rengi
 • Kadranın tasarımı
 • Göstergeler ve akrep, yelkovan
 • Saat kasası ve kasa arkası işlemeleri
 • Otomatik bir saat ise şeffaf arka kapak
 • Kasa şekli ve özellikleri
 • Cam özellikleri
 • Bezel
 • Ağırlık
 • Kordon yada bileziği

Bunlar saat seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ince detaylardır. Saat seçimini aceleye getirirseniz bu detayları gözden kaçırmanız çok kolaydır. Saatler uzun ömürlü materyaller oldukları için zamanla beğenmediğiniz bir özelliği hoşunuza gitmeyebilir. Emin olun bu özellikleri benimsemediğiniz bir saatte zamanla bir çok kusur bulacaksınız. O yüzden saat almadan önce bu özellikleri detaylı olarak incelemekte fayda var.

2. Bileğinize Uygun Büyüklükte Bir Saat Seçin

Saat seçiminde bir diğer önemli kriter de saatin büyüklüğüdür. Asla bileğinizden büyük saat almayın ve daima bileğinizi uygun boyutlarda saat alın. Günümüzde büyük kasalı saatler çok popüler ve hemen her marka bu tarz saatler üretiyor. Tercih ettiğiniz saat, bileğinize tam oturuyor ve herhangi bir çıkıntı olmuyorsa, o saat büyükte olsa siz uygundur. Saat bileğinizden taşıyorsa ne kadar pahalı ve güzel bir saat olursa olsun, kötü bir görüntü verecektir.

Küçük bileği olan kişilerin 38 ile 40 mm kasa çapındaki saatleri kullanması uygundur. Bileği daha büyük olan kişiler, 42 ve 44 mm aralığında, diğerlerine göre nispeten daha büyük kasalı saatleri tercih edebilir. Piyasada çok daha büyük saatler var ve günümüz modası olduğu için, kadın veya erkek herkes büyük kasalı saatler kullanma eğiliminde.

Denediğiniz saat boyu konusunda size şüpheye düşürürse, bir küçüğünü denemekten çekinmeyin. Pişman olmayacaksınız.

3. Uygun Kayış Seçimi

Saatin kayışları dikkate alınması gereken en önemli parçalardan biridir. Birkaç kayış çeşidi vardır;

 • Çelik kordon
 • Deri Kayış
 • Kauçuk ve silikon kayış
 • Nato kayış
 • Hasır kordon

Çelik kordon içlerinde en sağlam olanıdır ve aynı zamanda en ağır olanıdır. Nato, kauçuk ve silikon kayışlar ise en hafif olanıdır. Hasır kordon ise çelik kadar sağlam ancak çok daha hafifidir. Deri kayış ise saati en şık ve en güzel gösteren kayış seçeneğidir. Kayışlar bir çok renk ve tasarıma sahiptirler ve daima saati tamamlayan en önemli parçalar olmuştur. Saat ve kayışın renklerinin birbirine uyumlu olması görsel açıdan tatmin edici olacaktır.

Deri kayışların iki tokalı çeşidi vardır, geleneksel pin tokası ve açılır kelebek tokası. Bizim tercihimiz her zaman kelebek tokalı kayışlar oluyor. Çünkü geleneksel pin tokası ile saati takıp çıkarırken kayış kırılır ve çok daha hızlı deforme olabilir. Kelebek tokasında ise çelik bilezik gibi ayar yapılır ve takıp çıkarırken kayışı esnetmek gerekmez. Çelik bilezikler ise genellikle saatleri daha hantal yaparlar.

Çelik bileziğin en güzel yanı çok uzun ömürlü olması ve ince ayar yapılabiliyor olmasıdır. Aynı özellik hasır kordonda da geçerlidir ancak hasır kordonlar saatlere genellikle klasik bir görüntü kazandırır. Spor bir saat almayı düşünüyorsanız hasır kordon uygun bir tercih olmayacaktır. Diğer, nato, silikon ve kauçuk kayışlar ise isteğe göre tercih edilebilir, bu tarz kayışlar, saate her zaman spor bir görünüm kazandırır.

Bazı saat modelleri, tüm kayış versiyonları ile daha yüksek fiyata satılmaktadır. Aynı saat modelinin farklı kayış versiyonlarını beğendiyseniz, bu modeller bir seçenek olabilir

4. Saatin Özellikleri

Başlangıçta saatler sadece zamanı öğrenmek için kullanılan birer araçtılar. Ancak gelişen ihtiyaçlar ile saatlerde gelişti ve günün ihtiyacını karşılamak için bir çok özellik eklendi. Bir saat kullanıcısına bir çok işlevsellik sunabilir. Bunlar;

 • Gün özelliği
 • Tarih göstergesi
 • Kronograf ve Kronometre
 • Telemetre ve Takimetre gibi ölçekler
 • Pilot saatleri
 • Dalgıç saatleri
 • Karanlıkta zamanı göstermek için ışık yada fosfor özelliği
 • Döner çerçeve – dünya saati gösterme

Bu liste daha da uzayabilir. Bu çeşitli fonksiyonlara otomatik saatlerde komplikasyon denir. Hepsi ihtiyaca göre çok kullanışlı özelliklerdir. Ancak genelde bu özellikler tek bir saat modelinde değil, ayrı ayrı modellerde kullanılır (bazı dijital saatler hariç). Çoğu zaman bir saat modeli üzerinde sadece bir iki özellik olur. Bu yüzden hangi fonksiyonları daha çok kullanacağınızı düşünüyorsanız o saati tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bir dalgıç iseniz o zaman dalgıç saati sizin için mantıklı tercih olacaktır. Dalgıç saatleri su altında kaldığınız zamanı takip etmek için tek taraflı dönen bezele sahiptir ve karanlık ortamda saati kolay okumanız için güçlü aydınlatıcıları vardır. Su altında bu özelliklere ihtiyacınız olacak. Bir dalgıç değilseniz ve saatinizi günlük olarak kullanacaksanız, daha az özelliği olan sadece gün ve tarih gösteren saatleri tercih edebilirsiniz.

Hangi özelliklerin işinize yarayacağını, hangi özelliklerini aktif olarak kullanacağınızı düşünün. Bir saat basitçe sadece zamanı gösteren bir aksesuar değildir.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Ayrıca Bakınız: Saatlerde Kullanılan Özellikler[/geo_alert]

5. Farklı Günler İçin Farklı Saatler

Bir başka önemli nokta, farklı durumlar için farklı saatler seçmektir. Bazen iş yada özel günler dolayısı ile klasik bir takım elbise giymeniz gerekebilir ve böyle durumlarda klasik tarzda bir saat kullanmak tarzınızı olumlu yönde etkiler. Dalış yada pilot saatlerin karmaşık kadranları ve büyük yapıları klasik kıyafetler için uygun tercihler olmayacaktır. Saat seçimi yaparken her şeye uyumlu saat modeli bulmak çok zor olabilir. Bu yüzden koleksiyonunuzda iki farklı saat modeli bulundurmanız gerekebilir. Takım elbiseler ile kullanılacak klasik bir saat, ve günlük yada özel aktiviteler için kullandığınız bir başka saat gibi.

6. Bütçenize Uygun Saat Seçimi

Son olarak her zaman bütçenize uygun bir saat alın. Sadece insanları etkileme için bütçenizi aşan saatlere para vermeyin. Bir kol saati sadece bir aksesuardır ve ekonomik durumunuzu sarsacak kadar değerli değildir. Bir çok insan başka insanları etkilemek için pahalı şeyler alır. Ancak insanlar genellikle pahalı şeylerden etkilenmezler. Saat gibi çok daha özel bir alanda ise çoğu insan saatlerin gerçek değerini ve kalitesini bilmez.

Umarım bu yazı saat seçimi nasıl olmalı düşüncenize cevap olabilir. Doğru saati seçmek, aldığınız saati uzun yıllar sıkılmadan kullanmanıza olanak sağlayacak en önemli adımdır.

Başka bir yazımız olan, “Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca, daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Saat Bilgi Köşesini inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir