1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Saat Nasıl Takılır?

Saat Nasıl Takılır?
0

Her kol saati modelinin farklı bir tasarımı ve farklı tarzları olduğu için, saatinizi takmaya başlamadan önce daima aklınızda bulunması gereken önemli noktalar vardır. Saat takarken bu önemli hususlara dikkat ettiğiniz takdirde, saatinizi taktığınızda karşıdan bakıldığında tecrübeli bir koleksiyoner gibi görüneceğinizden emin olabilirsiniz. Tek bir kol saatiniz varsa, görünümüzü tamamlamak için ekstra çaba göstermenize gerek yoktur. Ancak bir kaç farklı kol saati modeliniz varsa, hangi saati takacağınız konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz.


1. Saati Daima Kullanmadığınız Bileğinize Takın

Saat taktığınız zaman, her zaman için yazmadığınız bileğinizi kullanmak doğru olacaktır. Bu sayede, baskın elinizi kolay konfigürasyonlar ve değişiklikler için kolayca kullanabilirsiniz. Bu yüzden çoğu insan saatini kullanmadığı bileğine takar. Bu saat takmak konusunda çok önemli bir kural olmamakla beraber, kullanım rahatlığı açısından önemlidir.

Daha detaylı bilgi almak için “Saat Hangi Kola Takılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.


2. Saatin Bileğinize Uyumlu Olduğuna Emin Olun

Takacağınız saat bileğinize tam olarak oturmalıdır. Bileğinizden saatin ek bağlantıları çıkmamalıdır veya çelik kordonlu ise çok sıkı olmamalı ya da çok gevşek olup bileğinizden sarkmamalıdır. Saatinizin uyumsuz olması, sizi özensiz bir saat kullanıcısı olarak gösterir. Unutmayın, saat elinizin üzerinde değil bileğinizin üzerine takmalısınız. En önemli nokta, bileğinizle doğru ölçüde bir saat tercih etmelisiniz. Bunun için “Saat Seçimi Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz


3. Hangi Renk Saat Seçeceğinizi Belirleyin

Altın kaplama saatlerin, çelik saatlerden daha şık olduğu bir gerçek. Ancak, saatinizi tarzınız ile eşleştirmek söz konusu olduğunda, seçeceğiniz renk çok önemlidir. Bir galaya gidiyorsanız, casual kıyafetinizin üzerine beyaz kadranı olan sarı bir saat seçebilirsiniz. Yakalı bir gömlek ve kumaş pantolon giydiğiniz bir günde iki tonlu bir saat kullanabilirsiniz. Arkadaşlar ile geçireceğiniz eğlenceli bir gece için ise, paslanmaz çelik bir model veya renkli bir saat seçmek gayet uyumlu olacaktır.


4. Dikkatli Olun, Her Saat Modeli Her Tarz ile Uyumlu Olmaz

Kahverengi deri kayışlı bir saatiniz varsa siyah deri ayakkabılar ile kullanmamalısınız. Bu iki renk birbiri ile hiç bir şekilde uyumlu olmaz. Renkli çerçevesi veya kadranı olan bir saat kullanıyorsanız, kravatınızla veya gömleğinizle tam olarak eşleşmesi gerektiğinizi hissediyorsanız yanılıyorsunuz. Saatinizin, kıyafetinizin geri kalan kısmı ile renk konusunda eşleşmesi önemli değildir. Mavi bir kıyafetinizi, antrasit renkli bir saat ile eşleştirebilirsiniz. Takacağınız her şey bir biri ile uyumlu olmalı, aynı renklerin eşleşmesi çok önemli değildir.


5. Unutmayın, Saatiniz Tarzınızı Geliştirmeli, Rol Çalmamalı

Saat takarken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de, kol saatinizin tüm görünüşünüzü tamamlayan bir parça olmasıdır. Saatinizin çok beğeniyor olsanız da, ana odak noktası saatiniz olmamalı. İster normal bir kol saati markası olsun, ister lüks bir saat markası kullanıyor olun, taktığınız saat sizin stil anlayışınızı yansıtmalı ve tarzınızı geliştirmeli. Bu yüzden saat nasıl takılır sorusunu düşünürken bu maddelere dikkat ederseniz, doğru bir tarz yakalabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir