1. Anasayfa
  2. Saat Modelleri

Saat Koleksiyonerleri için Başlangıç Seviyesi 4 Lüks Saat Modeli

Saat Koleksiyonerleri için Başlangıç Seviyesi 4 Lüks Saat Modeli
0

Saat koleksiyoneri olmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. İlk kez saat koleksiyonu oluşturmaya karar verenler, yaptıkları ön araştırma sonucunda ikonik saat modellerinin fiyatlarını görünce muhtemelen büyük bir endişe duyarlar. Sonuçta lüks saat markalarının fiyatları arabalara benzer. Lüks saat markalarını arabalardan farkı ise, bu saat markalarının uygun fiyatlı giriş seviyesi saatlerinin de bulunmasıdır.

Bunu özel bir kulübe giriş bileti olarak da düşünebilirsiniz. Ancak burada bahsettiğimiz uygun fiyat tabiki görecelidir. Lüks bir saat takmak istiyorsanız, en az beş basamaklı bir tutarı gözden çıkarmak gerekmektedir. Aynı zamanda güvenebileceğiniz satıcılar ve aradığınız modeli bulmak için ciddi bir zaman ayırmanız gerekmektedir.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de birinci sınıf lüks bir saat markasından yüksek kaliteli bir ürün almak için her zaman büyük bir servet harcamak gerekmez.

İşte, lüks markaların giriş seviyesi saat modellerinden en iyi dört tanesi.


1. Rolex – Oyster Perpetual

Oyster Perpetual, Rolex saatleri içerisinde giriş seviyesi koleksiyonunu temsil etmektedir. Buna rağmen, Rolex saat markasının en önemli koleksiyonlarından da biridir. Oyster Perpetual modelinin Rolex için öneminine daha önce değinmiştik.

Rolex hakkında detaylı bilgiye “Rolex Saat Markası” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Rolex Oyster Perpetual modeli, Rolex markasının sözlüğünde bir kaç anlama birden gelmektedir. Bu isim bir yandan, hem suya dayanıklı (Oyster kasası) hem de otomatik (Perpetual, sürekli hareket) olan Rolex saatlerini temsil etmektedir. Submariner, Daytona, Explorer ve diğer ikonik Rolex saat modelleri gibi, tüm Rolex modelleri de Oyster Perpetual adı ile anılır. Ancak  tüm bunlardan bağımsız olarak Rolex, markanın giriş seviyesi olarak Oyster Perpetual saat koleksiyonu sunuyor.

Rolex - Oyster Perpetual Datejust White Mother of Pearl
Rolex – Oyster Perpetual Datejust White Mother of Pearl

Rolex Oyster Perpetual koleksiyonu, sekiz yıldan fazla süredir piyasada olduğu için farklı boyut, malzeme ve tasarımlara sahip, modern ya da vintage saat pazarında çok fazla ürün çeşitliliğinde bulunabilir. Bu kadar çok çeşit olmasına rağmen tüm bu seçenekleri birbirine bağlayan, basit ve zamana duyarlı kadran düzenidir. Rolex, günümüzde ürettiği Oyster Perpetual saat koleksiyonunu yalnızca paslanmaz çelikten üretiyor.


2. Omega – Seamaster Aqua 150M

Farklı malzemeleri, değişik kadran renkleri ve kayış seçenekleri ile Omega Seamaster Aqua Terra 150M harika bir giriş seviyesi lüks saat modelidir.

Omega hakkında detaylı bilgi için “Omega Saat Markası” yazımızı okuyabilirsiniz.

Seamaster, Omega saat markasının en eski koleksiyonlarından biri olmasına rağmen, marka düşük aralıklarla bu koleksiyonunu alt kategorilerini üretiyor. Örneğin, 2002 yılında ilk kez tanıtılan Seamaster Aqua Terra 150M bunlardan biridir. Omega, çok yönlü bir saat modeli olan Aqua Terra 150M’nin bu özelliğini vurgulamak ve hem karada hem de denizde kullanılabilir olduğunu anımsatmak için, modele “Aqua Terra” ismini seçti. Omega’nın tarzını başarı ile yansıtan Aqua Terra, harika metal seçenekleri, farklı kayış stilleri ve değişik kadran tasarımları ile ön plana çıkıyor.

Omega - Seamaster Aqua Terra 150m Co-Axial Master Chronometer
Omega – Seamaster Aqua Terra 150m Co-Axial Master Chronometer

Tüm bu farklı seçeneklere rağmen Omega Aqua Terra 150M saat modelinin kullanıcısına sunacağı şeyler, 150 metreye kadar suya dayanıklılık, rahat, ok uçlu bir dakika göstergesi, bol ışıklı fosfor, bir tarih penceresi, otomatik bir mekanizma ve kadran üzerinde ahşap tekne güvertesini anımsatması için tasarlanmış çizgiler. Hem 38mm hem de 41mm ebatları ile satışa sunulan Aqua Terra, mükemmel bir giriş seviyesi lüks saat modeli olmasının yanında, her türlü ortamda size eşlik edebilecek, zarif bir şekilde tasarlanmış sportif bir saattir.


3. Tudor – Black Bay

Rolex’in uygun fiyatlı kardeş şirketi olan Tudor saat markası, giriş seviyesi lüks saatler söz konusu olduğunda koleksiyonunda çok farklı harika saatler bulundurmaktadır.

Marka hakkında detaylı bilgi için “Tudor Saat Markası” yazımızı okuyabilirsiniz.

Tudor, yüksek kaliteli ancak muadillerine göre uygun fiyatlı saatler üretmektedir. Marka genellikle lüks saatlere uzanan bir köprü olarak değerlendirilir (özellikle büyük kardeşi Rolex’e göre). Tudor’un saat koleksiyonunda, aralarında seçim yapmakta zorlanacağınız geniş çapta giriş seviyesi saat modelleri bulunmaktadır.

Tudor - Black Bay
Tudor – Black Bay

Tüm bu seçenekler arasında en dikkat çekici modellerinden biri, kırmızı, mavi veya siyah renk seçenekleriyle bulunan, tek yönlü alüminyum çerçeveye sahip Tudor Black Bay dalış saatidir. 200 metreye kadar su geçirmez özelliğe sahip, 41mm kasası ve ünlü kar tanesi elleriyle son derece okunaklı bir kadrana sahiptir. Bu harika saat, şirket içinde geliştirilen 70 saatlik güç rezervi olan otomatik bir hareket tarafından çalıştırılmaktadır. Çelik bir bilezik, deri veya kumaş kayış seçenekleri ile olsun, Tudor Black Bay saat modeli, mükemmel bir giriş seviyesi dalgıç saatidir.


Panerai Radiomir Base Logo, Panreai saat markasının tüm imzasını üzerinde taşımasına rağmen diğer modellerine göre nispeten daha uygun fiyata satılmaktadır.

Panerai hakkında detaylı bilgi edinmek için “Panerai Saat Markası” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bazı saat markaları çok daha geniş kitlerere hitap etmek için çok çeşitli tasarımlar üzerinde çalışmaktadır. Panerai saat markasını diğer markalardan farklı kılan en önemli özelliği ise, tasarımlar üzerindeki tutarlılığıdır. Kol saatlerine biraz merakınız varsa eğer, Panerai saat markasını bir kilometre öteden bile tanırsınız. Panerai saat koleksiyonu genel olarak iki kategoriye ayrılır. Bunlar; Radiomir ve Luminor.

Panerai - Radiomir Base Logo
Panerai – Radiomir Base Logo

Radiomir saat tasarımı, ilk kez 1930 yılında İtalyan Donanması dalgıçları için yapılan modelin prototipine çok benzer. Giriş seviyesi lüks saat modelleri için de, elle kurulan Radiomir Base Logo modelleri beklediğiniz her şeye sahip. Ağır ve büyük 45 mm kasası ile bileğinizin üzerinde sergileyeceğiniz cesur bir tasarım istiyorsanız, aradığınız model kesinlikle Panerai Radiomir Base Logo’dur.

Giriş seviyesi lüks bir saat markasına harcayacağınız ortalama 5.000 $ gibi bir bütçeniz varsa, bir birinden güzel bu modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Tercih yapmakta zorlanıyorsanız, işin püf noktası, her gün giymek isteyeceğiniz bir model olmasına dikkat etmektedir. Böylece kol saatine yapacağınız yatırım sizi mutlu edecektir.

Okunmanızı tavsiye ettiğimiz diğer yazılar:

Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Lüks Saat Alırken Dikkat Edilecek Özellikler Yazı Dizisi: 1- Başlangıç Seviyesi


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir