1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Saat Hangi Kola Takılır?

Saat Hangi Kola Takılır?
saat hangi kola takılır?
1

Saat Hangi Kola Takılır?

Saat hangi kola takılır? Saatler neden sol kola takılır? Bayanlar saati hangi koluna takar? İlk saatinizi aldığınızda muhtemelen siz de bunu düşünmüş olmalısınız. Acaba saati hangi koluma takmalıyım? Muhtemelen satıcıya veya çevrenizdekilere danışmışsınızdır. Maalesef moda dünyası, insanları bir kalıba sokmaya çalışıyor. Artık takacağımız ya da giyeceğimiz her şeyi sorgular olduk. Takım elbise ile silikon kayışlı saat takılır mı? Spor kıyafetler ile deri kayışlı saat kötü durur mu? Bir şey yapmadan önce sürekli olarak “uyumlu olur mu?” sorusu aklımıza gelmekte.

Herhangi bir şeyi nerede, nasıl, yapmamız gerektiğini, hangi giysi ile hangi aksesuarın takılması gerektiğine, sanki yazılı bir kuralı varmış gibi dikkat eder olduk.

Kol saatlerinin nasıl takılacağına dair kurallar var gibi. Muhtemelen size saçma gelecektir ama hem erkekler hem de kadınlar saatlerini hangi kollarına takacakları konusunda kararsızlık yaşıyor.

Erkekler Saati Hangi Koluna Takar?

Açıkçası çok zor bir soru olarak görünse de maalesef bunun yazılı hiç bir kuralı yoktur. Saatinizi istediğiniz kolunuza takabilirsiniz. Aslında soruyu biraz değiştirip “Niçin sağ/sol koluma takmalıyım/takmamalıyım?” gibi mantık çerçevesi içinde yaklaştığımızda, cevap biraz daha şekilleniyor. Günlük hayatta, saatinizi, baskın olmayan kolunuza takmak çok daha iyidir. Yazı yazarken ya da bir iş yaparken sürekli baskın olan elimizi kullandığımız için saat darbe görüp hasar alabilir. Bu yüzden sağ elini daha fazla kullananlar saatlerini sol bileklerine, sol elini baskın kullananlar ise, saatlerini sağ bileklerine takmaları uygun olacaktır.

Çoğu insan, saatini daha az aktif kullandıkları kollarına takmayı tercih eder. Bunun bir çok avantajı vardır. Baskın eliniz ile bir şeyi tutarken diğer bileğinizde olan saati çok daha rahat kontrol edebilirsiniz. Örneğin, elinize kahvenizi almış yudumlarken saate bakma ihtiyacı duyduğunuzda, bunu kahvenizi dökmeden rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca saatin, sürekli kullandığınız kolunuzda ağırlık yapması da hoşunuza gitmeyebilir.

Yazının başında bunun bir kuralı olmadığını söylemiştik ama aslında tam olarak öyle de değil. Biraz kafa karıştırıcı değil mi? Aslında saat üreticileri, saatlerini genellikle sol kola takılması için tasarlamaktadırlar. Bunu saatin tepe düğmesinin nerede olduğuna bakarak kolayca fark edebilirsiniz. Çünkü uzun zaman önce, kurmalı saatleri kurmak veya ayarlamak için genellikle her gün saati kurmak gerekiyordu. bunu yapmak için de elbetteki baskın elinizi kullanmanız gerekiyordu.

Dünya üzerinde sağ elini kullanan kişi sayısı sol elini kullananlardan fazla olduğu için, oran 2019 yılı dünya geneli için %88 sağ – %12 sol olarak kayıtlara geçmiş, saat üreticileri genellikle, saatleri sol bileğe takılacak şekilde tasarlamaktadır. Bu yüzdendir ki, tepe düğmesi genellikle saat kasalarının sağ tarafında bulunan 3 rakamının olduğu yerde ya da o bölgeye yakın bir mesafededir.

Artık günümüzde birçok saat markası sol kolunu kullananlar için de saat tasarlamaktadır. Bu saatlerin tepe düğmeleri genellikle saatin sol tarafında, 9 rakamının olduğu yerdedir. Bu saat kullanıcılarına baskın elini kullanarak saati daha kolay ayarlamalarına imkan sağlamaktadır.

Kadınlar Saati Hangi Koluna Takar?

Kadınların, saati hangi kola takacakları yazılı bir kural olmasa da, burada bile bir cinsiyet ayrımcılığı yapılmıştır. Erkekler saatleri sağ bileğine takarsa, kadınlar sol bileğine takmalıdır diye bir söylenti vardır. Kulağa çok saçma gelse de bu durum eski zamanlardaki kol saati görgü kurallarından biridir. Günümüz kültüründe elbette cinsiyetçi yaklaşıma karşıyız. Bu görüşü, görgü kuralı olmasından ziyade, geçmişteki insanların kültürel yaklaşımı olarak nitelendiriyorum.

Gerçek şu ki yukarıda da belirttiğimiz üzere, saatin hangi kola takılacağı konusunda yazılı hiçbir kural yoktur. Saatinizi dilediğiniz bileğinize takabilirsiniz. Sol bileğinizde daha rahat ise orada kullanın, sağ bileğinizde kullanmak istiyorsanız, sağ bileğinizde kullanın. Seçim tamamen size kalmış.

Sonuç Olarak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi saat hangi kola takılır sorusunun net bir cevabı yoktur. Bunun standart bir cevabı yoktur. Genel olarak çoğu insan saati baskın olmayan kolunda kullanmayı seçer. Böylece saat hangi kola takılır sorusunu basitçe, sağ elini kullananlar için sol, sol elini kullananlar için sağ ele takılır olarak cevaplayabiliriz. Nedeni basit, insanlar taktıkları saat ile yaptıkları işler arasında karışıklık olsun istemezler. 

Bütün bunlarla beraber saat hangi takılır konusu yine de kişisel bir tercihtir. Pratiklik gibi bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hepsinden önemlisi saatinizi düzgünce taktığınız sürece istediğiniz bileğinize takabilirsiniz. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 5 sene önce

    solak olduğum için saati sağ koluma takmam benim için daha rahat oluyor. sonuç olarak rahat ettiğin koluna takacaksın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir