1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Saat Grupları ve Sahip Oldukları Saat Markaları Listesi

Saat Grupları ve Sahip Oldukları Saat Markaları Listesi
0

Saat Gruplar ve Bünyelerinde Bulunan Saat Markaları

Saat endüstrisi çok hareketli ve her an her zaman değişime uğrayan bir sektördür. Bazen çok önemli bir saat markası büyük saat grupları tarafından satın alınıyor ve sektördeki güç dengesi değişiyor.

Son bir kaç yılda, büyük saat gruplarının işletmelerinde bazı önemli değişiklikler meydana geldi. Harry Winston Swatch Grub tarafından satın alındı. Kering, Ulysse Nardin’i satın aldı ve hem Citizen hem de Citychamp İsviçre saat dünyasına girdi.

Saat Grupları ve Bünyelerindeki Markalar

Swatch Grup (İsviçre)

Swatch Grup markaları: Breguet, Blancpain, Glashütte Original, Harry Winston, Jaquet Droz, Omega, Leon Hatot, Longines, Rado, Union Glashütte, Tissot, Calvin Klein, Balmain, Certina, Mido, Hamilton, Swatch, Flik Flak.

İsviçre’nin Bienne şehrinde bulunan Swatch Grup, dünyanın en büyük saat şirketidir. Halka açık şirketin tüm fiyat yelpazesini kapsayan 18 saat markasını vardır. Bunlar arasında en pahalı marka Breguet, en fazla geliri olan ve aynı zamanda en büyük üçüncü İsviçre saat markası Omega’dır.

Breguet Marine Equation Marchante 5887
Breguet – Marine Equation Marchante 5887

Swatch Grubu, sahip olduğu birçok bileşik üretici sayesinde İsviçre saat endüstrisinin en güçlü şirketidir. Her şeyden önce, sahibi olduğu mekanizma üreticisi olan ETA, İsviçre’nin en büyük mekanizma tedarikçisi konumundadır.

Swatch Grubu, Harry Winston’u satın alarak 2013 yılının en kayda değer satın alma işlemini gerçekleştirmiştir. Swatch grubu bu satın alma ile beraber, iş bölümünün çok küçük bir parçasını oluşturan kuyumculuk kategorisinde güç katmakla kalmadı, aynı zamanda dünya elmas pazarına daha fazla erişim sağladı.

Richemont Grup (İsviçre)

Richemont Grup markaları: Vacheron Constantin, A. Lange & Söhne, Jaeger- LeCoultre, Roger Dubuis, Piaget, IWC, Officine Panerai, Ralp Lauren, Baume and Mercier, Cartier, Van Cleef and Arpels, Montblanc, Dunhill.

Richemont, bir dizi lüks üründe sektörün önde gelen şirketler grubudur. Richemont Grup, 13’ü saat olmak üzere toplam 20 markanın pazarlamasını yapmaktadır. Şirket ağırlıklı olarak lüks saat gruplarından oluşmaktadır.

Vacheron Constantin - Twin Beat
Vacheron Constantin – Twin Beat

Richemont’un markaları kendi aralarında bölümlere ayrılmıştır. Uzman saatçiler bölümü, A. Lange & Söhne, Baume and Mercier, IWC, Jaeger-LeCoultre, Officine Panerai, Piaget, Ralp Lauren, Roger Dubuis ve Vacheron Constantin‘den oluşmaktadır.

Mücevher markaları, Cartier ve Van Cleep & Arpels’tir. Cartier, Richemont’un portföyünde bulunan en büyük markadır ve Rolex’ten sonra dünyadaki iki numaralı markadır.

Yakın zamana kadar Montblanc kendi bölümünde sunuluyordu daha sonra erkek giyim firması Dunhill’i de içeren diğer işletmeler bölümüne katılmıştır.

LVHM Grup (Fransa)

LVMH Grup markaları: Tag Heuer, Bulgari, Hublot, Zenith, Dior, Fred, Chaumet, Louis Vuitton.

LVHM, dünyadaki en büyük lüks ürün grubudur. Holdingin likor, kozmetik, moda, saat ve kuyumculuk işlerinde düzinelerce markası var. Ayrıca tüm dünyaya yayılmış 3000’den fazla mağaza ile hizmet vermektedir

Tag Heuer - Carrera Carbon Heuer 02T Phantom
Tag Heuer – Carrera Carbon Heuer 02T Phantom

LVHM, sadece son 20 yıldır saat departmanına sahip. Bünyesine kattığı en yeni saat markası ise Bulgari’dir. LVHM Grubun sahip olduğu en büyük saat markası ise, İsviçre’nin çok satan saat markası Tag Heuer‘dir.

Kering Grup (Fransa)

Kering Grup markaları: Ulysse Nardin, Girard-Perregaux, JeanRichard, Gucci, Boucheron, Qeelin, Bottega Veneta.

Kering, moda ve perakende odaklı, Paris merkezli büyük bir gruptur. Daha önce PPR olarak bilinen şirket 2013 yılında ismini değiştirerek Kering ismini almıştır. Gelirlerinin çok büyük bir bölümü Gucci’ye aittir.

Ulysse Nardin - Maxi Marine
Ulysse Nardin – Maxi Marine

Kering, saat birimini sürekli olarak geliştirmektedir. 2012 yılında Girard-Perregaux ve JeanRichard’dan oluşan Sowing Group’u satın aldı. Sowing, Gucci saatlerinde 2013 yılında ilk kez kullanılan İsviçre mekanizmaları yapmaktadır. Markanın en önemli kazanımı ise İsviçre saat markası Ulysse Nardin’i satın aldığında gerçekleşti.

Seiko Grup (Japonya)

Seiko Grup markaları: Seiko, Grand Seiko, Credor, Pulsar, Lorus, Alba, Orient.

Seiko Grup, birçok ürün türü üreten, kitlesel bir şirkettir. Grup, Seiko Epson ve Seiko Holding’ten oluşur. Saati işini yürüten Seiko Watch Corp. Seiko Holding, Bazı bileşenleri üreten Seiko Epson ise Orient Watch Co.’nun ana şirketidir.

Seiko - Urushi Byakudan-nuri Limited Edition
Seiko – Urushi Byakudan-nuri Limited Edition

Seiko, hem otomatik, hem quartz saatlerinde kullanılan tüm bileşenleri kendisi üretmektedir. Öncelikle Seiko, marka saat olarak bilinmesine rağmen, aynı zamanda Grand Seiko ve diğer markaları ile beraber üst düzey mekanik saatler de üretmektedir. Seiko ve Grand Seiko 2017 yılı itibari ile ayrı ve bağımsız markalar olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fossil Grup (ABD)

Fossil Grup markaları: Fossil, Relic, Michele, Zodiac, Skagen, Adidas, Burbery, Diesel, DKNY, Michael Kors, Tory Burc, Marc Jacops, Emporio Armani, Emporio Armani Swiss, Armani Exchange, Karl Lagerfeld.

Fossil, Richordson Teksas merkezli bir şirkettir. Moda saatleri sahnesinde en güçlü gruptur. 2013 yılında 3.26 milyar dolarlık satışının %77’si saatlerden, özellikle moda markası saatlerden oluşuyordu.

Emporio Armani Swiss - Modern Retro Collection
Emporio Armani Swiss – Modern Retro Collection

Fossil, kendi saat markasının yanında, lisansını aldığı moda markalarının saatlerini de üretmektedir. En son 2012 yılında Skagen markasını bünyesine katmıştır. Fossil grubunda üretilen saatlerin bir çoğu Japon quartz (kuvars) mekanizmaya sahipken, şuan İsviçre pazarına da girmiş ve İsviçre mekanizmalar da üretmektedir. Grubun bağlı ortakları tarafından İsviçre Kanton Ticino’da mekanizmalar test edilip geliştirilmektedir. Grup 2014 yılında Emporio Armani markasının İsviçre yapımı serilerini piyasaya sürmüştür.

Movado Grup (ABD)


Movado Grup markaları: Ebel, Concord, Movado, ESC with Movado, Coach, Hugo Boss, Juicy Couture, Tommy Hilfiger, Lacoste, Scuderia Ferrari.

Ebel - 1911 BTR Perpetual Calendar Cronograph
Ebel – 1911 BTR Perpetual Calendar Cronograph

Paramus NJ’de bulunan Movado Group, pazarın uygun fiyatlı lüks ve moda saat segmentinin lideri konumundadır. Amiral markası Movado’ya ek olarak grubun İsviçre’de yüksek fiyatlı iki lüks markası vardır. Bunlar Concord ve Ebel’dir.

Citizen Grup (Japonya)

Citizen Grup markaları: Citizen, Campanola, Q&Q, Arnold & Son, Bulova, Bulova Accuton II, Bulova AccuSwiss, Wittnauer, Caravelle New York, Frank Lloyd, Wright, Harley Davidson, Frederique Constant, Alpina, Ateliers deMonaco.

Citizen Grup, temel olarak saatler, bileşenler ve elektronik alandaki çalışmaları ile çok büyük bir şirkettir. Citizen dünyada en çok tercih edilen Japon quartz markası Miyato’nun ana tedarikçisidir.

Citizen - Red Arrows Limited Edition Navihawk
Citizen – Red Arrows Limited Edition Navihawk

Citizen 2008 yılında Amerikan markaları Bulova Corp.’u satın alarak istikrarlı şekilde büyümeye devam etti. 2012 yılında mekanizma yapımcısı olan Manufacture La Joux-Perret and Arnold’u satın alarak İsviçre mekanizması piyasasına da adım attı.

Mayıs 2016 yılında ise, İsviçre’nin Frederique Constant Holding SA ve üç saat markası olan Frederique Constant, Alpine ve Ateliers DeMonaco’yu satın alarak İsviçre saat piyasasına da girmeyi başardı.

Timex Grup (ABD)

Timex Grup markaları: Timex, Middlebury, Opex, Guess Collection, Guess, Salvatore Ferragamo, Versace, Versus.

Versace - VQE060015 Khai
Versace – VQE060015 Khai

Timex Middlebury, Conn. Grup, Timex saatleri grubun en ünlü kitlesel markası olarak tanınır. Ayrıca lüks saat segmentinde Versace ve Ferragamo başta olmak üzere toplam yedi adet lisansını satın aldığı marka vardır.

Franck Muller Grup (İsviçre)


Franck Muller Grup markaları: Franck Muller, Pierre Kunz, Radolphe, Martin Braun, Barthelay, Backes & Strauss, Pierre Michael Golay, Smalto, Roberto Cavalli.

Franck Muller Aeternitas Mega 4
Franck Muller Aeternitas Mega 4

Cenevre dışındaki Genthod kasabasında merkezi bir konumda bulunan Franck Muller Geneve, İsviçre ultra lüks grubudur. Grubun, orijinal Franck Muller markası dışında holdinglerinin çoğu, son yirmi yıl içerisinde kurulmuştur. Franck Muller markası, grubun yıldızı ve en büyük satıcısı konumundadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir