Post Image

Saat Fiyatını Etkileyen ÖzelliklerBir çok insan bu kadar küçük bir şeyin, neden binlerce hatta yüz binlerce liraya (bazen milyonu bile buluyor) mal olduğunu sorguluyor.

Saatler neden bu kadar pahalı? Bazı saat markalarının fiyatları diğerlerine göre neden çok yüksek?

Saat fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının birçok nedeni vardır. Bir saatin fiyatına etki eden başlıca değişkenler, teknolojisiişçiliğiüretimilüks oluşu ve en önemlisi marka değeridir.

Pahalı saatlere örnek olarak, daha önce yazdığımız “dünyanın en pahalı saatleri” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.Saat Fiyatına Etki Eden Faktörler1. Marka Adı

Bir saatin fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden ilki, markadır.

Marka adı, maliyeti arttıran en önemli sebeplerden biridir. Örneğin bir Rolex ya da Patek Philippe saat alırken sadece bir ürün değil, aynı zamanda prestij de satın alıyorsunuz.

Bu iki markaya sahip olduğunuzu hayal edin. Saatinizin kadranında Rolex yada Patek Philippe yazdığını düşünün. Bu iki markanın saatleri markasız herhangi bir saatten çok daha pahalı olacaktır. Çünkü bu iki marka sadece zamanı gösteren bir aksesuar değil, lüks bir semboldür. Statü göstergesidir.2. Geliştirilen Teknoloji ve Saatin Üretimi için Gereken Materyaller

Nasıl bir saatiniz olursa olsun, saat teknolojileri her zaman pahalıdır. Marka, kullandığı teknolojiyi kendi üretmiyor ve dışarıdan alıyorsa, fiyat daha da artacaktır. Bugün kuvars teknolojiye sahip saatlerin fiyatları bile bu denli yüksek iken, eşsiz ve karmaşık bir otomatik saatin maliyetinin, ne kadar yüksek olacağını siz hayal edin. Ayrıca marka dışarıdan bir teknoloji satın aldığında, bunu değiştirmek ve geliştirmek için ayrıca zaman ve kaynak harcayacaktır.

Marka kendi mekanizmalarını da geliştiriyor olabilir. Bu seçenek çoğu zaman daha ucuza mal olsa da, markanın kendi teknolojisini geliştirmesi, çok fazla kaynak, zaman ve insan gücüne ihtiyaç duyacağından elbet bu da fiyatına yansıyacaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak şunu söyleyebiliriz, bir marka, bir model için yaratılan, geliştirilen yada satın alınan her teknoloji, saatin maliyetini arttıran etkenler arasındadır. Yeni teknolojinin mükemmelleştirilmesi yıllar sürebilir. Süreç, bir plan oluşturma ve bunu tasarlama ile başlar, mühendislerin ve AR-GE çalışanlarının ürünü geliştirmesiyle devam eder. Bir marka, var olan teknoloji yerine yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyorsa, bu işlem yıllar alabilir.

İlgili içerikler: “Saat mekanizmaları ve özellikleri” – “kuvars saat nedir? Çeşitleri nelerdir?3. El İşçiliği

Güzel ve kaliteli bir saatin fiyatını belirleyen bir diğer faktör, ürünün fabrikasyon değil, tamamıyla el işçiliği ile üretilmiş olmasıdır. Üst grup otomatik saat markalarının böyle pahalı olmasının sebebi hemen hepsinin el emeği olmasından kaynaklanır. Fabrika ortamında seri üretim yerine, profesyonel saat ustaları her bir saatin parçalarını tek tek el ile birleştirmektedir. Bu da yılda üretilen saat adetinin daha az olması anlamına gelir. Az olan, değerli ve pahalıdır.4. Üretim Miktarı

Bir saatten milyonlarca üretildiğinde, tasarım ve üretim maliyeti, tüm saatlere eşit olarak dağıtılır. Bu da saatin satış fiyatını etkiler. Bu durumda saatin maliyetini sadece satıcılar arttırabilir. Bununla birlikte bir saat sınırlı sayıda üretildiğinde, az bulunan, nadir bir saat olacağı için fiyatı da o denli yüksek olacaktır.5. Modelin Kişiye Özel Olması

Kuvars teknolojisinin icadından bu yana insanların mekanik saatlere para vermesine gerek kalmadı. Saat kullanan kişinin amacı sadece zamanı gösteren bir cihaz ise seri üretim bir kuvars saat alması yeterlidir. Bir kuvars saat mekanik saatlere çok daha hassastır ve bakım gerektirmez.


Kuvars saat teknolojisi, İsviçre saatçiliğinde çok büyük bir kriz (Quartz saat krizi) yarattı. Bu krizden sonra Rolex ve Patek Phlippe gibi saat markaları, ürünlerinin yüksek kalitede olduğunu ikna etmek için fiyatlarını çok yükselttiler ve pazarlama tekniklerini fiyat üzerinden geliştirdiler. Şuan bu iki marka sektörün en tepesinde. En iyi lüks saatleri üretiyor.

Saat koleksiyonerleri, miras, tarihi, mekanik ve lüks olan saatleri toplamak isterler. Mekanik bir saat, maliyetinden dolayı herkes tarafından kullanılamaz. Bu nedenle mekanik saatler bir statü sembolü olarak kabul edilmektedir.

Bir saatin değerini genellikle fiyatına bağlıdır. Aynı özellikler de olan iki saati ele alalım. Fiyatı düşük olan genellikle lüks olarak kabul edilmez. Ucuza satıldığı için lüks olmadığı varsayılır. Tüketiciler kaliteyi saatin fiyatının belirlediğine inanırlar ve çoğu zaman pahalı saatleri tercih ederler. Bunu iyi kullanan markalar, hitap ettikleri insanlara göre fiyat belirlemektedir.


BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın