1. Anasayfa
  2. Saat Bilgi Köşesi

Saat Dünyasına Tasarımı ve Teknolojisi ile Yön Veren 10 Saat Modeli

Saat Dünyasına Tasarımı ve Teknolojisi ile Yön Veren 10 Saat Modeli
Patek Philippe - Perpetual Calendar Chronograph Ref. 5270R
0


Saat dünyasına meraklı ya da bu dünya ile yeni tanışmış biri, araştırma yapmaya başladığı andan itibaren sürekli olarak aynı markaların isimlerine denk gelir. Çünkü bu markaların sektöre, teknolojileri ve tasarımları ile yön veren ikonik saat modelleri vardır. İnce işçiliği, öncü teknolojisi ve tarihi ile saatçilik dünyasına yön veren en önemli 10 saat modelini, siz sevgili okurlarım için hazırladım. Gelin hangi markalar, saat dünyasına çığır açan yenilikler kazandırmış görelim.


1. Cartier – Santos

1904 yılında, Brezilyalı ünlü havası Alberto Santos’un talebi üzerine Cartier, bileklere takılan ilk kol saati olarak bilinen saat modellerinden biri olan Cartier Santos modelini geliştirdi. Bu saat modelinden önce Alberto Santos uçuş esnasında kalan zamanı kontrol etmekte büyük zorluklar yaşıyordu. Çünkü, pilotun uçağın direksiyon simidini tutarken aynı anda cep saatini çıkarması gerekiyodu ve bu çok tehlikeli bir hareketti.

Cartier - Santos
Cartier – Santos

Cartier, Santos modeli ile bu sorunu hızlıca çözdü ve bu pilot saati ile saatçilik dünyasında devrim yarattı. Ancak bu devrimin yanında modeli ikon yapan, günümüzde bile saat tutkunlarının tercih sebebi Santos modelinin diğer bir detayı tarihi değil, saatin klasik ve zarif tasarımıdır. Bugün, Cartier Santos, zarif bir çekiciliğe sahip Santos- Dumont ve Santos 100 olarak iki ayrı modele ayrılmıştır.


2. Jaeger-LeCoultre – Reverso

1931 yılında piyasaya sürülen Jaeger-LeCoultre Reverso saat modeli, özellikle Britanya’nın seçkin polo oyun toplumu için üretilmiştir. Saat camının sert darbeler karşısında çatlamasının önüne geçmek için etrafında dönen bir kasa muhafazasına sahipti.

Jaeger-LeCoultre - Reverso
Jaeger-LeCoultre – Reverso

Saatin tasarımı hemen herkes tarafından onay gördü ve hala koleksiyonerler tarafından en çok takip edilen modellerden biri olma özelliğini taşıyor. Köşeli kasası ve koyu mavi elleri, şirket içi geliştirilen, dikdörtgen biçimli mekanizma ile çalışan Jaeger-LeCoultre Reverso modeli ilk görüşte ayırt edilebilen farklı bir saat modelidir.


3. IWC Big Pilot

Pilotlar için ilk özel saat, 1936 yılında IWC tarafından üretilmiştir. Üretildiği ilk dönemlerden bugüne, aynı koleksiyonda üretilen saatlerin arasındaki en etkileyici modellerden biridir.

IWC - Big Pilots Watch Perpetual Calendar Chronograph
IWC – Big Pilots Watch Perpetual Calendar Chronograph

Örneğin, Özel Pilot Saat’inden ilham alan Efsanevi saat modeli Mark 11, Kraliyet hava kuvvetleri için üretilmiştir. IWC Big Pilot saatleri, paslanmaz çelik ve su geçirmez kasanın yanısıra, mekanizmayı manyetik alanlardan koruyan yumuşak bir iç kafes içerir. Saat şimdiye kadar üretilen en iyi askeri saatlerden biri olarak kabul edilmektedir ve bugün bir koleksiyon saati olarak anılmaktadır.


4. Patek Philippe – Perpetual Calendar Kronograf

İlk kalıcı takvimli (perpetual) kronograf Patek Philippe tarafından 1941 yılında 1518 referansı ile tanıtıldı. 35 mm kasa çapı ile üretilen model 200 yıl boyunca herhangi bir ayar gerektirmeyen tarihi ile beraber küçük zaman farklarınıda ölçebiliyordu. Bu teknoloji o dönem bir devrim ve saat dünyasında fırtınalar koparmıştı.

Patek Philippe - Perpetual Calendar Chronograph Ref. 5270R
Patek Philippe – Perpetual Calendar Chronograph Ref. 5270R

Patek Philippe zamanla 2499 referansı ve buna benzer şekilde gelişen kronometreyi değiştirdi. Bugün, Patek Philippe Perpetual Calender hala sansasyon yaratan saat modellerinden biridir ve en önemli koleksiyon saatlerinin başında gelmektedir. Patek Philippe tarafından geliştirilen kalıcı takvim, karmaşık bir kronograf saniyesi içeren, marka tarafından tasarlanmış ve üretilmiş bir mekanizma ile donatılmıştır.


5. Rolex – Datejust

Basit, güçlü ve kesin, Rolex Datejust 1945 yılında tanıtıldı ve saatin kadranında bulunan kullanışlı bir tarih göstergesi ile hemen diğer saat modellerinden ayırt edildi. Rolex Datejust modeli ile beraber saatler artık gece yarısından önce değişmeye başladı.

Rolex - Datejust ref.126334
Rolex – Datejust ref.126334

Bundan sonra 1955 yılında Rolex, saatçilik endüstrisinde, orta dişliler ve bir yay mekanizması sayesinde devrim olarak kabul edilen bir özellik olan, takvimin tam gece yarısını değişmesini sağlayan teknolojiyi geliştirdi. O zamandan beri saatin genel tasarımı neredeyse hiç değişmedi. Winston Churcill, Dwight D. Eisenhower gibi kişilerce tercih edilen Rolex Datejust, güçlü ve karakter sembolü saat modellerinden biri olmaya devam ediyor.


6. BreitlingNavitimer

Geliştirdiği slayt kuralı ile tanınan Breitling Navitimer, yalnızca havacılık meraklılarının değil, saat meraklıların ve uzmanlarının da favori modellerinden biridir. 1952 yılında piyasaya sürülen model, karmaşık işlemleri, yakıt tüketimi, hava hızı ve mesafeyi ölçmek için, özel geliştirilen slayt kuralı çerçeveye sahiptir.

Breitling - Navitimer 01
Breitling – Navitimer 01

Ancak, Navitimer modelinin bu kadar tutulmasının sebebi sadece özellikleri değil, aynı zamanda çok cesur ve farklı tasarımıdır. Çarpıcı bir kasa tasarımı, kırmızı saniye ibresi, Breitling Navitimer saat modelinin oldukça dikkat çekici olmasını sağlıyor.


7. Rolex – Submariner

1953 yılında tanıtılan Rolex Submariner modeli, 100 metreye kadar su geçirmez özelliklere sahip ilk dalgıç saati olması ile ünlüdür. Rolex, Submariner modelini piyasaya sürmeden önce çok fazla farkındalık yarattı ve modelin yüksek işlevsellik sağlaması için çok sayıda zorlu saha testi gerçekleştirdi.

Rolex - Submariner
Rolex – Submariner

Model, nihayet piyasya tanıtıldığında, Twinlock adında bir vidalı tepe sistemi olan eşssiz bir teknolojiye sahipti. Ayrıca göz kamaştırıcı bir estetiğe sahip model, saat tutkunlarının gönlünü fethetti ve sonunda MI6 ajanı James Bond karakterini canlandıran Sean Connery tarafından filmlerde kullanıldı. Bugün Rolex dediğimizde aklımıza ilk olarak Submariner dalış saati gelmektedir.


8. OmegaSpeedmaster

”Moonwatch” ve ”Speedy” olarakta adlandırılan Omega Speedmaster yarım asırdan fazla bir süre önce piyasaya sürüldü ve dünyanın en ünlü saat modellerinden biri oldu.

Omega - Speedmaster Moonwatch
Omega – Speedmaster Moonwatch

Başlangıçta, prefesyonel yarış saati olarak tasarlanan Speedmaster, sonunda NASA tarafından belirli testlere tabi tutularak Amerikan Uzay Ajansı’nın resmi saati oldu. Speedmaster, ayın yüzeyinde kullanılan ilk saat olmasının yanında, Apollo 13 görevi sırasında da NASA astronotları için hayati önem taşıyan bir araç oldu. O zamandan beri modernize edilmiş mekanizmalarla geliştirilen Speedmaster modelinin estetiğinde temel hiçbir değişiklik yapılmamıştır.


9. Zenith – El Primero

Zenith El Primero, en yüksek hassasiyete sahip kol saati modelidir. Saniyenin 1/10’una kadar olan süreyi tam olarak doğru ölçen model, yüksek frekansına ek olarak 50 saatten fazla dayanabilen, etkileyici bir güç rezervine sahiptir.

Zenith - El Primero Chronomaster 1969 Cohiba Edition
Zenith – El Primero Chronomaster 1969 Cohiba Edition

El Primero adı, Esperano’da ilk anlamına gelmektedir ve ilk otomatik kronograf olmasını özellikle vurgular. Zenith El Primero modeli hala tüm zamanların en hassas kronograflarından biri olarak kabul edilir ve ilk otomatik kronograf olması nedeni ile en ünlü modellerdendir.


10. Audemars PiguetRoyal Oak

Audemars Piguet Royal Oak, saat piyasasının yaşadığı sıkıntı sonucu ortaya çıkan öncü bir tasarımdır. Kaliteli malzemeler ve zamansız biçimleri ile tanınan Audemars Piguet, kuvars krizi sırasında finansal sıkıntılarla karşılaştı ve lüks bir saati yeniden tasarlayarak sıra dışı bir model ortaya koymayı başardı.

Audemars Piguet - Royal Oak Perpetual Calendar
Audemars Piguet – Royal Oak Perpetual Calendar

Devrimci Geral Genta tarafından tasarlanan Royal Oak saat modeli, geleneksel bir dalgıç kaskından ilham almış ve zarif kol saatleri dünyasında hiç kullanılmayan paslanmaz çelikten yapılmıştır. 1972 yılında Basel fuarında tanıtımı yapılan model, çok kısa sürede uluslararası bir başarı yakalamayı başardı. Royal Oak saat modelleri yıllar boyunca tasarım ve teknoloji olarak sürekli gelişim gösterdiyse de, modelin ayırt edici özellikleri (sekizgen kasa ve açık vidalar) değişmeden kalmıştır.

Yukarıda bulunan 10 saat modeli, bugüne kadar üretilmiş ve saat endüstrisinin gelişimine teknolojik anlamda doğrudan etki etmiş modellerdir. Tasarım anlamında da çağının çok ilerisinde olan bu modeller, saat dünyasına ilgi duyan hemen herkes tarafından bilinmelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir