Post Image

Saat Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerKol Saati Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İlk kez saat almaya karar verdiyseniz onlarca saat markası ve binlerce model içinden, tarzınıza ve bütçenize göre seçim yapmak, alacağız saate karar vermek, gerçekten büyük uğraş ve zaman gerektirir. Karar vermek sanıldığından çok daha zordur. Birbirinden güzel binlerce saat modeli içinden doğru seçimi yapmak neredeyse imkansızdır. Bu süreçten sıkılan insanlar çoğu zaman acele kararlar vererek, içlerine çok sinmeyen bir saat alırlar ve kısa sürede sıkılarak hatırı sayılır para ödedikleri saatlerini takmamaya başlarlar.

Endişe duymanıza gerek yok. Altı adımda doğru saat tercihi yapmanıza yarayacak önerilerimiz var. Aşağıda bulacağınız bu adımları saat seçimi yaparken uyguladığınızda doğru modeli seçtiğinizden emin olabilirsiniz. Bu öneriler sayesinde sadece saat modeline odaklanmak yerine pek çok farklı değişkeni inceleyip, karar vermenizde size yardımcı olacağız.

Yazının içinde ayrıca doğru saati ararken kullanabileceğiniz ipuçları da bulacaksınız. Bu ipuçları saatinizi almaya karar verirken ne yapıp ne yapmamanız konusunda size yol gösterecektir.Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar1. Neden Saat Almak İstiyorsunuz?

Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Bunu bir düşünün. Neden bir saat almaya karar verdiniz? Uzun yıllar kullanılacak, statü simgeleyecek bir saat mi, yoksa modaya uygun, günlük tamamlayıcı bir aksesuar olacak bir saat mi?

  • Aldığınız saati sürekli olarak kullanacak mısınız? Yoksa sadece iş ortamında veya özel günlerde mi kullanacaksınız?
  • Saati spor yaparken de kullanmak istiyor musunuz? Yoksa sadece spor yaparken kullanılacak bir saat mi tercih etmek istersiniz?

Aklınız da bir fikir oluşması için “neden saat kullanmalıyız?” yazımızı okuyabilirsiniz.2. Alacağınız Saatin Özelliklerini Belirleyin

  • Popüler bir saat markası olması sizin için önemli mi? Karşıdan bakıldığında hemen tanınacak bir marka mı olmalı?
  • Temiz ve basit bir saat mi istiyorsunuz? Yoksa çok daha karmaşık ve gösterişli bir saat mi?
  • Saatin tasarımı sizin önemli mi? Benzersiz bir saat modelini mi tercih edersiniz?
  • Saatinizin dayanıklı olmasını ister misiniz?
  • Hedefinizi odaklayarak aramanızı daraltın.
  • Genelde takım elbise saati olarak da bilinen klasik saatler mi?
  • Dalış, havacılık, yada sporcu saati mi? Yoksa moda markası mı?
  • Kuvars saat mi? Otomatik saat mi?Yukarıda ki sorulara verdiğiniz cevaplardan nasıl bir saat istediğinizi artık az çok şekillendirdiniz. Bundan sonraki adımınız, aradığınız saat türüne göre seçeneklerinizi daraltmak olmalıdır.

Eğer lüks saat markası almaya karar verirseniz dikkat etmeniz gerekenler için “lüks saat alırken dikkat edilmesi gerekenler“1 ve 2 yazı serisini okumanızı tavsiye ederiz

Ayrıca bakınız; Saatlerde kullanılan ekstra özellikler ve komplikasyonlar3. Saatiniz İçin Fiyat Aralığı Belirleyin

Alacağınız saat modeline karar verdikten sonra yapmanız gereken bir bütçe belirlemektir. Bu aşamada unutmamanız gereken bir şey var. saatler bir yatırım aracı değildir. Muhtemelen satmak istediğiniz de aldığınız fiyata elden çıkaramazsınız. Ancak bu her saat markası için geçerli değildir. Ultra lüks saat markaları arabalar gibidir. Genelde değer kaybetmez ve hatta kullanımınıza bağlı olarak yıllar içinde değeri artar.

Saat satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri budur. Özellikle kol saatleri tekstil ürünleri gibi her zaman alınan, sürekli yenilenen bir şey değildir. O yüzden bütçenizi biraz zorlayıp kaliteli uzun yıllar kullanabileceğiniz bir saat tercih etmeniz sizin lehinize olacaktır. Sırf uygun fiyatlı bir saat diye içinize sinmeyen bir model almanız pişman olmanıza neden olabilir. Beğenmediğiniz bir aksesuarı takmazsınız. Bunun size uzun vadede sadece zararı olur.4. Diğer Kullanıcıların Yorumlarını Takip Edin

İstediğiniz tarzdaki en güzel saat modellerini belirledikten sonra, diğer kullanıcıların saat hakkında neler söylediğini araştırın. Son kararınızı vermeden önce acele etmeyin. Aynı modeli kullanan kişilerin yorumlarını değerlendirin. Beğendiğiniz saat modeli hakkındaki mümkün olduğunca, olumlu/olumsuz yapılan yorumları değerlendirin.5. Saatinizi Alacağınız Yeri Belirleyin

Saatinizi nereden alacağınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

İlk olarak, saati alacağınız yer güvenilir olmalı. Gidip onlarla konuşun. Sattıkları saatler orijinal mi? Garanti koşulları nelerdir? Saatin başına bir sorun geldiğinde kim ilgilenecek? Satış sonrası sundukları hizmetler neler?

İkincisi, en uygun fiyatlı saati bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekmektedir. Aynı saat marka ve modelini satan bir çok farklı firma mevcut. Fazla ödeme yapmak istemezsiniz.

Üçüncüsü, verilen hizmete dikkat edin. Saat, lüks tüketim ürünüdür ve saat kullanıcıları hizmet kalitesine dikkat ederler. Mağazaya girdiğiniz de nasıl karşılanıyorsunuz? Satıcı ilgili ve bilgili mi? Sorduğunuz her soruya rahatlıkla cevap verebiliyor mu? Bunların hiç biri olumlu değilse başka bir yere gitmekten çekinmeyin.6. Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Lüks bir saat almak istiyorsanız alışveriş merkezlerinden kaçının. Genellikle bu tarz yerlerde lüks saat satışı yoktur. Daha çok alt segment ve moda markaları vardır. Lüks saat markaları olsa bile sadece bu iş için eğitilmiş satış personeli bulmak bir hayli zordur. Muhtemelen sorduğunuz bir çok soruya tatmin edici cevaplar veremeyeceklerdir. Saat eğitimi olmayan bir satış elemanı doğru saati tercih etmenize yardımcı olacak donanıma da sahip değildir. Sizi yanlış yönlendirebilir.

Acele etmeyin. Yukarıdaki adımları uygulayın. Sizin için mükemmel olan saati belirledikten sonra, saati uygun fiyatı satan yerleri araştırın, hem saat hemde satan yer hakkında kullanıcı yorumlarını okuyun. Daha sonra pişmanlık yaşamamak için araştırma yapmaya ve karar vermeye zaman ayırın. Bir saat, özellikle yüksek fiyatlara satılan lüks bir saat, kolunuza taktığınız aksesuardan çok daha fazlasıdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alacağınız saat modeli ve satıcısı hakkında araştırma yapın. Saat sektörü suistimale çok açık bir sektördür. Neredeyse tüm saat markalarının replikası bulunmaktadır. Özellikle internetten saat alırken, alışveriş yaptığınız yere çok dikkat etmelisiniz. Bunun için güvenilir firmaları tercih etmeniz, ileride ihtiyacınız olduğunda size hizmet olarak geri yansıyacaktır.

Yukarıdaki hususlara dikkat ettiğinizde, doğru saati seçme konusunda daha rahat karar verebileceksiniz.

Ayrıca, “Saat Seçimi Nasıl Yapılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın